Translate my BLOG

niedziela, 24 maja 2020

Canadian National Railway Company (CNI)

Czy to jest dobra spółka dywidendowa?
24.05.2020

W poprzednim wpisie (link:"Dla kogo strategia dywidendowa?") pisałem o tym, że długoterminowe inwestycje dywidendowe w spółki z niższą stopą, ale za to z wyższą średnioroczną podwyżką jej wypłaty przynoszą większy przychód od tzw. "high dividend stocks". Główny warunek jaki taka spółka powinna spełniać, aby również w przyszłości utrzymywać tempo podwyższania dywidendy jest niski wskaźnik wypłaty (payout ratio). 

Dzisiaj przedstawię konkretną spółkę, która według tej strategii może być interesującym kandydatem do inwestycji długoterminowej, w kolejnych wpisach rozglądnę się z kolei za tymi "high yield stocks" - tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

CNI 22.05.2020 - 82,44 $

Zaczynając od spółki z wysoką dynamiką podwyżek wypłaty, serię przykładów dywidendowych inwestycji otworzy Canadian National Railway Company. Firma Jest kanadyjskim przedsiębiorstwem kolejowym, która założona została w 1918 roku i pod względem wielkości trasy należy do największych firm kolejowych na świecie (32 180 km). Firma zatrudnia 23 975 pracowników, a jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 59 mld. $. 

Spółka przy obecnym kursie wypłaca ok. 2% dywidendy, przeznaczając na nią niespełna połowę wypracowanych zysków. Szczególnie warte uwagi jest jednak wysoka i przede wszystkim bardzo stabilna dynamika podwyżek dywidendy:


Sama stopa dywidendy, znajduje się na ponadprzeciętnie wysokim poziomie i ze względu na niski wskaźnik wypłaty uważam, że nawet w przypadku pogłębiającego się kryzysu gospodarczego jest ona w miarę bezpieczna:

Pozostałe dane do spółki również pozytywne, tzn. nie ma tu wysokiej dynamiki wzrostowej wyników finansowych, ale przy inwestycji która zapewniać ma cashflow priorytetem jest stabilność osiąganych przychodów, a one są bardzo stabilne (również przy obecnych okolicznościach związanych z częściowym "zamknięciem gospodarek").


Reasumując: jako inwestycja dywidendowa z pewnością interesujący kandydat. Dużych zysków na tej spółce bym nie oczekiwał, za to myślę, że dzięki wysokiej dynamice podwyżek dywidendy (ponad 16% z roku do roku w ostatnich 10 latach) firma zasługuje na to aby przyglądnąć się jej bliżej. Na koniec wyniki finansowe spółki (w dolarach kanadyjskich) wraz z pozostałymi wskaźnikami finansowymi: 
Więcej odnośnie inwestycji dywidendowych, na co warto w takiej strategii zwracać uwagę, jakich wyników można oczekiwać i jak w ogóle wyszukać potencjalnie obiecujące firmy do inwestycji, opisałem w swojej książce:

7 komentarzy:

 1. Trochę offtopicowo Daniel, jaki screener do polskich spółek ? Szukam czegoś z tak rozbudowanym interface jak finviz i nie mogę nic znaleźć konkretnego :/

  OdpowiedzUsuń
 2. https://www.biznesradar.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. W Polsce z tymi screenami biednie - jeden to właśnie wyżej podany biznesradar, drugi na investing.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawdziłem ich rodzimego konkurenta Canadian Pacific Railway Ltd TSX&NYSE: CP DY 1%, payout 19% za to coroczny wzrost dywidendy >20% ostatnia 27% może dlatego że w latach 2012-2016 nie była podwyższana, wzrost kursu akcji ostatnie 10 lat też podobny https://www.morningstar.com/stocks/xnys/cp/dividends

  OdpowiedzUsuń