Translate my BLOG

wtorek, 12 maja 2020

Sysco Corporation (SYY)

49 lat rok w rok podwyższana dywidenda
12.05.2020 - 51,95 $

Ostatnie przedstawiane firmy to w większości spółki silnie rozwijające się, czyli z możliwie wyższymi średniorocznymi stopami zwrotu od rynku. Dlatego dzisiaj troszeczkę bardziej defensywna spółka - jeden z największych amerykańskich dystrybutorów żywności: Sysco Corporation. Firma w obecnym kryzysie silniej dotknięta, gdyż jest jednym z ofiar przymusowych izolacji. Dlatego też inwestycję tą kategoryzowałbym do anty cyklicznych z podwyższonym ryzykiem. 

Sysco Corporation nieprzerwanie od początku lat 70 XX wieku wypłaca dywidendę, którą w każdym kolejnym roku powiększała. Dzisiaj jej stopa zbliżona jest do poziomów z czasów kryzysu finansowego sprzed dekady:


Oznacza to, że inwestycja w spółkę może być interesująca jako "generator" regularnego cashflow - co trzy miesiące dzieli się zyskami z akcjonariuszami. Payout ratio tylko delikatnie przekracza poziomo 60%, czyli do kolejnych podwyżek dywidendy dalej jest dużo miejsca, a jej stopa przy aktualnym kursie wynosi ok. 3,5%. 


Przechodząc do fundamentalnej wyceny spółki: w wyniku ostatniego krachu wycena została skorygowana do straty jaką w poprzednim kwartale zanotowali. Jednak myślę, że strata ta, to efekt krótkotrwały i w kolejnych kwartałach szybko wrócą do osiąganych zysków sprzed kryzysu. Więcej informacji dołączam niżej:Reasumując: inwestycję w spółkę kategoryzowałbym do spekulacyjnych zakupów anty cyklicznych w których niski kurs akcji wykorzystujemy do zapewnienia sobie otrzymywania ponadprzeciętnie wysokiej dywidendy. Pozycję tą zarządzamy więc w oparciu o dywidendę - kurs akcji podobnie jak przy cenie mieszkania jest drugorzędny. Jeśli "wynajmujący" co roku płaci nam coraz wyższą kwotę, a wartość mieszkania tylko troszkę spada na wartości, nie ma powodów do tego aby "mieszkanie" przedwcześnie sprzedawać. W długim terminie myślę, że kurs spółki wróci do trendu i akcjonariusz również na wzroście ceny akcji zyska. 

Więcej na temat strategii dywidendowych pisałem w swojej książce. Również w darmowym fragmencie opisałem, kiedy jaka dywidenda może przynieść wyższe cash flow. Osobom stosujących strategię reinwestowania dywidendy w tą samą spółkę (która ją nam wypłaca) również krótko wyjaśniłem dlaczego tym sposobem zmniejszamy sobie średnioroczną stopę zwrotu:

6 komentarzy:

 1. Witam,
  wzrost cen zywnosci, ktory moze nastapic w nastepnych miesiecach / moze latach tez powinien wplynac pozytywnie na wycene akcji.
  PS. Czy moglbys podac strone ze wskaznikami z ktorej korzystales? Layout mi dosc mocno odpowiada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strony z wskaźnikami z których korzystam: finviz, macrotrends, gurufocus i traderfox - linki do stron w zakładce przydatne strony" ;)

   Usuń
 2. Czy oprócz rysowania kresek dały one jakieś informacje? Bo dopóki cena nie zrobi ruchu to AT nie znaczy nic

  OdpowiedzUsuń
 3. https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2020/05/06/sysco-corporation-is-trading-at-a-big-discount/#7425f1b237a2

  OdpowiedzUsuń