Translate my BLOG

środa, 13 stycznia 2021

Match Group (MTCH)

 Monopol na serwisy randkowe
13.01.2021

Dzisiaj omówię spółkę, którą widzę jako interesująca szczególnie do trend tradingu - Match Group. Firma jest monopolistą w serwisach randkowych, najlepiej znane marki spółki to Tinder, Meetic, Ship, Vimeo i OurTime. Jej obecna kapitalizacja przekracza 41 mld. $ i zatrudniają w sumie 1700 pracowników i jak to przystaje na spółki z tego segmentu - nie wypłaca ona dywidendę. 


Fundamentalnie wygląda solidnie, ale do spółek "wzorowych" bym ją nie zaliczał. Obroty w ostatnich dziesięciu latach rosły średnio z roku na rok o ok. 13,2% - na moje oko umiarkowany przyrost jak na firmę z tego segmentu. Zysk netto bardzo zmienny - szczególnie w ostatnich paru latach i to jest główny powód dlaczego uważam, że spółka interesująca jest tylko dla traderów podążających za trendem - model biznesowy wpisuje się w modne dzisiaj do inwestycji czasy i dlatego uważam, że kurs będzie rósł do czasu, aż coś w tym kierunku się zmieni.


Dlatego trzeba być przygotowanym na większe obsunięcia, które myślę, że również i w czasie mogą się wydłużyć. Dotychczasowe średnioroczne stopy zwrotu przekraczają 56,7%, a to oznacza, że spółka od debiutu (2015) wzrosła już dziesięciokrotnie - zainwestowane na debiucie 10 000 $ warte dzisiaj jest 101 032 $. Sama wycena fundamentalna oczywiście wysoka i wynika ona z oczekiwań co do wzrostu marży - przy spadających obrotach w następnych trzech latach zysk netto w stosunku do 2019 roku, w 2022 ma się niemalże podwoić:


Oznacza to, że firma ma możliwość do lewarowania swojego modelu biznesowego bez podnoszenia kosztów. Technicznie kurs spółki ładnie trzyma się w trendzie i do czasu notowań powyżej 140 $ nie widzę powodów dlaczego by handlować pod prąd.

MTCH 12.01.2021 - 153,62 $

Wraz z zejściem poniżej 140 $, myślę że może przyjść pokusa do rozpoczęcia księgowania zysków z wzrostów, które od dołka w marcu 2020 wzniosły kurs o ponad 250%. Wraz z przebiciem 140 $ następne wsparcie znaleźć można w okolicach 120 $, kolejne przy cenie 100 $. Pozostałe wskaźniki do spółki wraz z wynikami jakie firma osiągnęła w minionej dekadzie poniżej:

Reasumując: uważam, że Match Group to spółka z podwyższonym ryzykiem, mimo tego do czasu kiedy kurs akcji rośnie (a rośnie od debiutu) można na tym skorzystać i przyłączyć do trendu. Korekty przekraczające 50% nie powinny w przyszłości dziwić i drobne potknięcia co do osiągniętych wyników możliwie, że przyczynić się mogą do tego, że korekta ta będzie trwała dłużej. 

Jeśli spodobał Ci się artykuł i chcesz pozostać na bieżąco z kolejnymi analizami to zapraszam do darmowej subskrypcji - pozostawiając poniżej swojego maila otrzymasz dodatkowo darmowy fragment mojej książki:


. 
Wspomnianą książkę zdobyć możesz z blogowego sklepu, do którego przejdziesz klikając na poniższy obrazek:1 komentarz:

  1. Moim zdaniem obecnie mamy świetny moment do wejścia w te spółkę.

    OdpowiedzUsuń