Translate my BLOG

czwartek, 3 czerwca 2021

Tractor Supply Company (TSCO)

 Inwestowanie w miejskie sklepy jest nieopłacalne?
03.06.2021

Tractor Supply Company jest operatorem wiejskich sklepów detalicznych w Stanach Zjednoczonych. Firma koncentruje się na zaspokajaniu potrzeb rolników rekreacyjnych, hodowców i innych, a także rzemieślników i małych firm. Zajmuje się sprzedażą detaliczną produktów wspierających wiejski styl życia. Spółka prowadzi sklepy detaliczne pod nazwami Tractor Supply Company, Del's Feed & Farm Supply i Petsense. Oferta towarów spółki obejmuje różne kategorie produktów, w tym produkty dla koni, zwierząt gospodarskich, zwierząt domowych i małych zwierząt oraz produkty narzędziowe, produkty sezonowe, w tym artykuły grzewcze, do trawników i ogrodów, sprzęt energetyczny, upominki i zabawki, odzież i obuwie robocze/rekreacyjne oraz produkty do konserwacji do użytku rolniczego i wiejskiego. Jej marki obejmują 4health, JobSmart, Bit & Bridle, Paws & Claws, Blue Mountain, Redstone, Dumor, Equistages i Royal Wing.


Obecna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi 21 mld. $ i zatrudnia w sumie 20 000 pracowników. Spółka jest bliższa akcji typu value o czym przemawia przede wszystkim sektor w którym działa oraz długoterminowe tempo wzrostu wskaźników finansowych. Tractor Supply w ujęciu 10 letnim zwiększała przychody średnio o 11,3% rocznie, jednak w ujęciu roku do roku, wzrost ten wyniósł niesamowite 35%. Zdaniem generalnego dyrektora spółki Hal Lawton, firma zawdzięcza to przede wszystkim milenialsom, którzy stanowili największy odsetek klientów w minionych 12 miesiącach. Wynikło to z tego, że wiele osób podczas pandemii kupiło domy i założyło rodziny. Innym trendem, który prawdopodobnie się utrzyma, jest również wzrost odsetka gospodarstw domowych posiadających zwierzęta domowe. Około trzy czwarte klientów firmy posiada zwierzęta domowe, a ankiety wskazują, że jedna czwarta niedawno nabyła nowego zwierzaka, a zwierzęta są idealne do powtarzających się zakupów.

Jeśli chodzi o wycenę spółki - ona od ok. 12 lat utrzymuje się w szerokim przedziale, co można wykorzystać do określenia odpowiedniego momentu inwestycji w oparciu o wyniki firmy:


Obecnie wycena ta bliższa jest górnemu ograniczeniu, co interpretować należy jako że akcje te są teraz delikatnie przewartościowane. Jednak samo analizowanie wyceny w oparciu o tylko ten sposób może spowodować, że akcje kupimy po wyższym kursie w stosunku do dzisiejszej ceny i to przy jednocześnie niższej wycenie w przyszłości. Dokładnie tak było w 2014 roku - wycena firmy była wtedy rekordowo wysoka, mimo tego akcje od tamtego czasu wzrosły o blisko 200%. Angażując się trzy lata później, kiedy kurs oraz wycena spadły ponadprzeciętnie nisko, zysk ten wyniósłby dzisiaj 250% (kupując idealny dołek), co pokazuje, że przy inwestowaniu długoterminowym tempo wzrostu zysków jest ważniejsze od aktualnej wyceny.


Według przyszłych szacunków zysk netto w kolejnych trzech latach wzrosnąć ma o ok. 25% i to przy jednocześnie spadającej liczbie dostępnych w wolnym obrocie akcji. Punkt ten mocno może wpłynąć na przyszły kurs akcji, gdyż skup ten stale utrzymuje się w przedziale 3-5% rocznie. Dlatego można śmiało myśleć o wykorzystaniu korekty na akcjach i to niezależnie od poziomu wyceny w tym czasie - jeśli ma to być inwestycja długoterminowa.

TSCO 05.06.2021 - 180,12 $


W ujęciu technicznym, czyli przy perspektywie krótkoterminowym, kurs akcji w zakresie 20% zmienności wspina się do góry. Aktualnie cena notuje w okolicach pierwszego wsparcia, które może być podstawą do wybicia w górę. Jeśli jednak wsparcie to "puści", kolejne znajduje się już kilka procent niżej. Przechodząc do dłuższego zakresu, przygotowanym trzeba być na korekty, które mogą sięgnąć nawet 50% spadków. Takie głębokie cofnięcia, z ujęcia fundamentalnego są jednak okazją do inwestycji długoterminowej. Podsumowanie oraz więcej danych, wraz z wynikami finansowymi z ostatniej dekady poniżej:


Podsumowując: akcje zarówno krótkoterminowo, czyli na kolejne kilka miesięcy, jak i długoterminowo, czyli na kolejne kilka lat, wyglądają pozytywnie. Większe korekty można moim zdaniem śmiało wykorzystać do inwestowania, jednak trzeba pamiętać, że możliwe są dłuższe okresy w którym cena akcji może nie rosnąć. Jednak wraz z dłuższym horyzontem czasowym, prawdopodobieństwo zysku rośnie. Akcje Tracto Supply w ostatnich 10 latach rosły średnio ok. 20% rocznie i przy warunku w którym wycena ta oraz same tempo wzrostu wyników w przyszłości będą podobne, można oczekiwać, że średnioroczna stopa zwrotu w kolejnych 10 latach utrzyma się w przedziale 12-16% rocznie (z ujęcia obecnego poziomu cenowego).

Firmę tą można kupić tylko u brokera, który oferuje handel na rynku amerykańskim, np.: LYNX Broker. Przypomnę, że przy zakładaniu konta w LYNX, osoby które przy rejestracji powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) otrzymają 50$ zwrotu z prowizji od transakcji - link do rejestracji. Warto również dodać, że LYNX oferuje dostęp do rynku opcyjnego co może być bardzo ważnym argumentem dla osób, które chcą wykorzystać więcej możliwości jakie oferują rynki finansowe. Jednak zanim rozpoczniesz wykorzystywać opcje, zalecam się w tym kierunku dokształcić, gdyż błędy na tym rynku są dużo bardziej kosztowne - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo możesz pobrać e-book, który na blisko 70 stronach przedstawi Tobie najważniejsze informacje:

Jeśli z kolei interesuje Cię w jaki sposób zarządzam portfelami, jak wyszukuję spółki oraz jak je analizuję, to mogę przekierować do książki, w której dokładniej opisałem w jaki sposób ja postępuję. Zawarłem w niej swoje ok. 15 letnie doświadczenie, koncentrując się na rzeczach, które chciałbym znać kiedy zaczynałem swoją "przygodę" na rynkach finansowych. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:

Pobierz darmowy fragment książki ->

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz