Translate my BLOG

środa, 30 czerwca 2021

Bycze spółki po maju i czerwcu 2021

Czas na odświeżenie stanu portfela "Byki", tym bardziej że poprzednie podsumowanie było dwa miesiące temu. Polski indeks WIG notuje przy historycznym szczycie i tym samym nadrabia ogromną odległość do portfela "Byki", tzn.ostatnio WIG rośnie troszkę szybciej niż mój portfel. Mimo tego przewaga portfela dalej jest bardzo wysoka: WIG od stycznia 2012 wzrósł o 74,61%, a mój portfel o 244,63%:


Skład portfela się mocno nie zmienił, tzn. spółki, które dotychczas w nim gościł, dalej są w portfelu i nie doszła żadna nowa pozycja. Jedyna zmiana odnosi się do sprzedaży akcji PlayWay:

PLW 30.06.2021 - 475,80

Krótko po informacji o sprzedaży dostałem parę pytań, czy nie zamierzam pozycję odnowić - bo cena odbiła i zaczęła ponownie rosnąć i odpowiadając: kiedy księguję pozycje, przez kolejne kilka tygodni w ogóle nie sprawdzam dalszego przebiegu ceny. Tym sposobem chronię swój portfel przed overtradingiem i ponadto z psychologicznego ujęcia pomaga to utrzymać analityczne podejście do rynku (ochrona przed emocjonalnym podejmowaniem decyzji). Gdybym nie dostawał wiadomości do tej transakcji, nawet bym nie wiedział, że cena odbiła. Takie niefortunne wyjście z transakcji zdarza się rzadko i tylko ze względu na to, że tego rodzaju transakcje są lepiej zapamiętywane, wydaje się, że taki przebieg transakcji pojawia się częściej, ale w rzeczywistości tak nie jest. Na chwilę obecną, mimo że kurs znacząco oddalił się od lokalnego dołka, trend spadkowy, który trwa od początku bieżącego roku, nadal jest aktualny. Sygnał możliwego powrotu do wzrostów, możliwie że powstanie po wybiciu ponad 500 zł za akcje. 
 

11bit Studion 30.06.2021 - 477,20

Pierwsza ze spółek, która dalej utrzymuje się w portfelu to 11bit Studios. Akcje firmy odkąd je kupiłem przeszły do trendu bocznego, jednak analizując długoterminową historię kursu, tego rodzaju "boczniaki" nie są w spółce rzadkością. Przez to akcje te są dużo trudniejsze do tradowania i dlatego tylko interesujące dla osób, które są w stanie takie długie okresy konsolidacji przetrzymać. Same wybicia, są z kolei bardzo gwałtowne i trudno jest je przewidzieć. Oznacza to, że spółkę tą trzymam obecnie ze względów fundamentalnych, bo tradingowo nie widać powodów, dla których warto jest te akcje trzymać. Taki trading plan oczywiście przed otworzeniem pozycji sobie już wcześniej przygotowałem.
 

Decora 30.06.2021 - 39,80

Drugi gość w portfelu to Decora. Spółka znajduje się w silnym trendzie wzrostowym i ostatnie kilka tygodnie koryguje cenę w konsolidacji. Taka korekta, jest dla trendu kursu, najbardziej byczą korektą - wysoka wycena korygowana jest w czasie (nie w kursie). Ewentualne wybicie dołem, czyli poniżej 38 zł, można wykorzystać do wyjścia. Potwierdzenie kontynuacji wzrostu, otrzymamy z kolei po wyjściu ceny ponad 42 zł.

 

Asbis 30.06.2021 - 21,35

Trzeci spółka w portfelu to Asbis. Wszystko co opisałem przy poprzedniej spółce można niemalże jeden do jednego skopiować, czyli: stabilny i silny trend wzrostowy, cena koryguje się w czasie (nie w kursie) i wybicie ponad 23 zł może otworzyć drogę do nowych historycznych szczytów. 

 

Ambra 30.06.2021 - 22

Czwarta w portfelu spółka - Ambra, w stosunku do siły trendu jest bardziej zmienna. Dlatego moja tolerancja w utrzymywaniu pozycji przy większych zejściach w dół jest w tym przypadku większa, tzn. że liczę się z tym, że kurs zejdzie poniżej mojej ceny zakupu. W dłuższym ujęciu główny kierunek powinien jednak pozostać wzrostowy. 
 

R22 30.06.2021 - 54,5

Piąta spółka w portfelu - R22 wygląda bardzo podobnie jak poprzednie moje akcje, czyli główny trend wzrostowy, który przeszedł teraz w korektę boczną. Długie dolne cienie pokazują, że poniżej 51 zł mamy chętnych do kupowania. Możliwy impuls wzrostowy widzę po wybiciu ceny ponad 58 zł.
 

Dinopol 30.06.2021 - 279,90


Przedostatni gość w portfelu to Dino Polska. Akcje spółki w dużej zmienności powoli wspinają się do góry. Główny trend ciągle pozostaje aktualny, wsparcia mamy na poziomach 263, 244 i okolic 240 zł, opory za to na poziomie 292 i 301 zł. 

 

LiveChat 30.06.2021 - 137,80

Ostatnia spółka, to największy Byk w portfelu: LiveChat. Akcje firmy są w silnym trendzie wzrostowym i tak długo jak on będzie trwać, tak długo zamierzam w nim uczestniczyć, akceptując przy tym większe korekty. 

Podsumowując: od ostatniej aktualizacji sprzedałem jedną spółkę (PlayWay) i teraz w portfelu gości siedem spółek. Pozycje jakie obecnie posiadam zamierzam trzymać dłużej i to też oznacza, że jestem gotowy zaakceptować głębsze obsunięcia. Dla osób preferujących wizualne przedstawianie danych, poniżej ponownie mój skład portfela na wykresie słupkowym:
 

Jeśli chcesz się nauczyć aktywnego handlowania oraz długoterminowego inwestowania na giełdzie, to mogę przekierować do książki, w której dokładniej opisałem w jaki sposób ja postępuję. Zawarłem w niej swoje ok. 15 letnie doświadczenie, koncentrując się na rzeczach, które chciałbym znać kiedy zaczynałem swoją "przygodę" na rynkach finansowych. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:
 

 Podobał się wpis? Jeśli chcesz zostać na bieżąco to zapraszam do zapisu na newsletter:
 
.

17 komentarzy:

 1. Gratuluję wyników. U mnie w portfelu też spowolnienie wzrostów, ale ciągle jeszcze lepiej niż WIG. Planujesz jeszcze coś dobrać z polskiej giełdy czy na razie tyle?
  Pozdrawiam
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozglądałem się jeszcze po polskim parkiecie, więc na propozycje jestem otwarty - może dodam do listy obserwowanych i może do portfela później trafi :)

   Usuń
  2. A co powiesz na spółki Neuca oraz Kęty? Wydaje mi się, patrząc na powyższe wykresy, że spółki te wpisują się w Twoje kryteria wyboru.
   Pozdrawiam, Marek


   Usuń
  3. Dobre spółki! Mam je na liście obserwowanych :)

   Usuń
 2. Super, dzięki! Co oznacza, że cena koryguje się w czasie a nie w kursie? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysoką wycenę spółka może skorygować na zasadniczo trzy sposoby:
   1. przez spadek kursu akcji
   2. przoprzez przyspieszenie wzrostu wyników finansowych (wtedy wyniki rosną szybciej niż kurs akcji)
   3. przez zatrzymanie wzrostów kursu akcji i "poczekanie" aż wyniki finansowe dotrą do kursu akcji (korekta w czasie)

   Usuń
 3. Moim zdaniem Mobruk to fajna spółka. Przyglądam się jej już dłuższy czas i wydaje się ciekawa. Przychody rosną, marże tak samo. Ostatnio mieli problemu z z karą za nielegalne składowanie śmieci, i kurs trochę spadł więc jest szansa na kupno po korekcie, tym bardziej , że już kilka takich spraw wygrali:). No i chyba Ten square games wraca do gry. Kurs odbija a oni sami wchodzą do Chin.
  Pozdrawiam
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre spółki - mam je na liście w obserwowanych :) Na razie ale jeszcze nie kupuję.

   Usuń
 4. LiveChat obecnie przechodzi korektę, testuje ostatni opór przy 131, masz już jakiś poziom cenowy do jakiego możesz zaakceptować obsunięcie

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć. Asbis przebił 23zł :). Używasz średnią kroczącą do obserwacji tej spółki? WMA?

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć. Używam głównie średnią EMA. Dlaczego - opisałem w swojen książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ustawiasz zlecenie stoploss dla tych spółek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo rzadko. Zazwyczaj zamykam z ręki po wcześniej ustalaonych poziomach.
   Osobom początkującym i którzy nie mają stałego dostępu do rynku, zalecam jednak ustawianie stop loss'ów.

   Usuń
  2. Dzięki. Doczytałem PKC z limitem. :)

   Usuń
 8. Cześć Daniel, czy planujesz wrzucać coś z rynku LSE ? Jest tam sporo fajnych spółek i jeszcze lepiej byłoby poczytać tutaj na temat tych najciekawszych :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie do długoterminowego portfela nie planuje zakupu z LSE. Na blogu pewnie co jakiś czas również i spółki z tego parkietu będą dochodzić :)

   Usuń