Translate my BLOG

niedziela, 20 czerwca 2021

Microchip Technology Incorporated (MCHP)

 Półprzewodniki inwestycją dekady?
20.06.2021

Microchip Technology Incorporated zajmuje się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą specjalistycznych produktów półprzewodnikowych używanych przez swoich klientów do szeregu wbudowanych aplikacji sterujących. Spółka działa poprzez dwa segmenty: produkty półprzewodnikowe oraz licencjonowanie technologii. W segmencie produktów półprzewodnikowych spółka projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje mikrokontrolery, narzędzia programistyczne oraz produkty analogowe, interfejsowe, mieszane i taktujące. Jej działalność funkcjonalna obejmuje sprzedaż, marketing, produkcję, informatykę, kadry, prawo i finanse. Jej portfolio produktów obejmuje uniwersalne i wyspecjalizowane mikrokontrolery 8-bitowe, 16-bitowe i 32-bitowe, spektrum sygnałów liniowych, mieszanych, zarządzanie energią, zarządzanie temperaturą, częstotliwości radiowe, taktowanie, bezpieczeństwo, zabezpieczenia, przewodowe urządzenia łączności i łączności bezprzewodowej, a także szeregowe, programowalne pamięci tylko do odczytu oraz szeregowe pamięci flash.


Rynek półprzewodników jest kluczowym sektorem, ponieważ chipy odgrywają istotną rolę w nowych technologiach. Chipy komputerowe to technologia umożliwiająca rozwój wielu nowym branżom - od Internetu rzeczy i łączności bezprzewodowej 5G po autonomiczne samochody i sztuczną inteligencję. Dlatego osobiście uważam, że inwestycja w ten sektor może w trwającej dekadzie umożliwić osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Sama spółka Microchip należy do spółek rozwijających się - średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat przekracza 20% (rocznie). Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi niecałe 40 mld. $ i zatrudnia w sumie 19 500 pracowników. 


Fundamentalnie oprócz wysokiej dynamiki wzrostowej wyników finansowy, wyniki te również są stabilne. Zysk netto stale rośnie i zyskami tymi dzieli się również w formie dywidendy akcjonariuszami. Obecna stopa dywidendy wynosi 1,13% i przeznacza na nią niecałe 30% wypracowanych zysków (liczone na podstawie wyników z minionych 12 miesięcy):


Dywidenda ta nieprzerwanie od 18 lat jest z roku na rok wyższa i rośnie średnio 1,7% rocznie (średnia z ostatnich trzech lat). Jednak inwestycja w MCHP raczej nie jest inwestycją dla dywidendy - kurs spółki rośnie szybciej niż szeroki rynek, a dokładniej ok. 15% rocznie (ujęcie 10-letnie) i dywidenda jest w tym przypadku tylko takim miłym dodatkiem.

MCHP 18.06.2021 - 145,62 $

Długoterminowa stopa zwrotu liczona od 1993 roku wynosi niecałe 30 000% (z uwzględnieniem dywidendy). Trendowi temu towarzyszą jednak większe korekty - zeszłoroczny koronawirusowy krach doprowadził do ponad 50% przeceny. Dlatego przy długoterminowym inwestowaniu pamiętać należy, że głębsze zejścia kursu akcji są częścią inwestycji w tą spółkę. Więcej informacji do spółki oraz krótkie podsumowanie, na końcu:


Podsumowując: Microchip Technology może być interesującą spółką do inwestycji w sektor półprzewodników. Osobiście jednak firmę nie posiadam i nie zamierzam też się w nią angażować, gdyż w tym przypadku preferuję spółki z wyższą kapitalizacją rynkową, czyli lepszą pozycją rynkową. Moim faworytem w tym segmencie nadal jest Nvidia, która z ponad 10% udziałem stanowi największą wartość mojego długoterminowego portfela inwestycyjnego.

Na zakończenie dla osób poszukujących podobnych analiz ale do polskich spółek to polecę Tobie Portal Analiz - znajdziesz tam analizy od trójki niezależnych inwestorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą: oni od ponad 20 lat inwestują na rodzimej giełdzie.

 Zarejestruj się w Portalu Analiz ->

Dla osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w dziedzinie inwestowania (i tradowania), mogę z kolei przekierować do mojej ksiażki, w której dokładniej opisałem na co przy analizie zwracam uwagę, z jakich źródeł informacyjnych korzystam oraz w jaki sposób zarządzam własnym portfelem oraz portfelami, które w ramach certyfikatu notowane są na giełdzie. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ksiażkę tą możesz zamówić:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz