Translate my BLOG

czwartek, 24 czerwca 2021

Illumina (ILMN)

 Powrót spółek typu rozwijających się?
24.06.2021

W pierwszym kwartale bieżącego roku mogliśmy na rynku zaobserwować bardzo agresywną rotację sektorów, czyli relokacja kapitału ze spółek growth do value. Rotacja ta w pierwszej kolejności tłumaczona była wzrostem inflacji oraz otworzeniem gospodarki w której tradycyjne biznesy jak restauracje, hotele, kina itp. ponownie zaczną przynosić zyski. Nie spotkałem żadnej osoby, która twierdziła, że rotacja ta, to tylko efekt korekty w której nożyce wyceny spółek growth do value się do siebie zbliżają. Wszyscy mówili, że będzie ona dłużej trwała i spółki typu value przyniosą w kolejnych latach wyższe stopy zwrotu. Stanąłem więc przeciwko tłumowi i sytuację tą zacząłem wykorzystywać do zwiększania udziałów w spółkach rozwijających się - tematowi temu poświęciliśmy również odcinek na Youtube: "Growth vs. Value".

Na tą chwilę wygląda, że strategia ta była bardzo dobrą decyzją - udało mi się wykorzystać korektę do zakupu kilku spółek o czym oczywiście również informowałem:


Czy ponowny wzrost spółek rozwijających się będzie trwać dłużej - tego oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć, ale uważam, że więcej przemawia za tym, że w kolejnych latach growth dalej umożliwi osiągnięcie wyższe stopy zwrotu od value. Czas zweryfikuje...

Dlatego dzisiaj też przedstawię kolejną spółkę, która wpisuje się w akcje typu growth - Illumina. Firma ta jest dostawcą rozwiązań opartych na sekwencjonowaniu i macierzach do analizy genetycznej. Spółka działa poprzez dwa segmenty: Core Illumina i skonsolidowane podmioty o zmiennym odsetku. Produkty i usługi spółki służą klientom na rynku badawczym, klinicznym i stosowanym oraz umożliwiają przyjęcie szeregu rozwiązań genomicznych. Portfolio zintegrowanych systemów, materiałów eksploatacyjnych i narzędzi analitycznych firmy obejmuje zakres złożoności genomu, punkty cenowe i przepustowość, umożliwiając klientom wybór rozwiązania dla ich wyzwania badawczego lub klinicznego. Firma dostarcza rozwiązania w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, w tym nieinwazyjne badania prenatalne, genetyczne badania przesiewowe i diagnostykę preimplantacyjną oraz badania genetyczne i noworodkowe. W dużym skrócie - skomplikowane rzeczy, które zrozumieją głównie osoby z branży. Moja "specjalność" to czytanie wyników finansowych i dlatego przejdę dalej do rzeczy, które rozumiem:


Działa w sektorze rozwijającym się, jej przychody w ujęciu trzy letnim rosły średnio 18% rocznie, na wagę rynkową przynosi ok. 68 mld. $ kapitalizacji rynkowej i zatrudnia w sumie 7800 pracowników. Dużym plusem jest silna struktura kapitałowa, tzn. zadłużenie firmy jest ponadprzeciętnie niskie i tylko w małym stopniu finansuje się przez rynek kapitałowy - liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji powoli rośnie. Sama wycena firmy, mimo korekty na akcjach rozwijających się, utrzymała się na wysokim poziomie. Jednak dzięki wysokiej zmienności, regularnie umożliwia ona wejście w okresach słabości:

ILMN 26.06.2021 - 469,56 $


Spadki na spółce co kilka lat sięgają ponad 60% przeceny. Oznacza to też, że spółka ta raczej słabo nadaje się do inwestycji w której miałaby ona dominować portfel, tzn. nie koncentrowałbym swój portfel w te akcje. Dlatego uważam, że jest interesująca jedynie dla osób, które potrafią się tą zmiennością obejść. Sam kurs akcji w ostatnich 10 latach rósł średnio 20,3% co jest dużo więcej niż rynek. Według oczekiwań wzrost przychodów oraz zysku netto dalej będzie kontynuowany - zysk netto ma się w kolejnych trzech latach niemalże podwoić:

 


Spółka bez dwóch zdań kwalifikowana powinna być do akcji z podwyższonym ryzykiem, o czym przemawia przede wszystkim wysoka zmienność. W długim ujęciu jednak może ona również umożliwić osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Osobiście nie planuję w spółkę zainwestować - w portfelu mam już konkurencyjną spółkę: IDEXX Laboratories. Więcej danych, tradycyjnie na końcu:


Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe zdanie "W dużym skrócie - skomplikowane rzeczy, które zrozumieją głównie osoby z branży.", nad znaczeniem którego nie raz się zastanawiałem. Od razu mi się nasuwa pytanie do Ciebie, jak bardzo dobrze chcesz rozumieć biznes zanim kupisz jego udziały, powiedzmy w skali 0-10 ? Czy dane fundamentalne jeżeli są dla Ciebie perfekcyjne, ale jednocześnie nie rozumiesz do końca jak działa biznes, potrafią przeważyć nad decyzją zakupu ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie uważam, że dokładne zrozumienie modelu biznesowego firmy jest potrzebne - zdecydowana większość firm prowadzi swoją działalność w tak zawiły sposób, że mało kto będzie w stanie wytłumaczyć na czym ona faktycznie polega. Przykładem mogą być skomplikowane sprawozdania finansowe banków, spółek biotechnologicznych, niektórych REIT'ów i fintechów. Ważne jest tylko zrozumienie ryzyka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za komentarz, a pytałem bo właśnie sam kompletnie nie rozumiem biznesu biotech, a przymierzam się do CORT lub VRTX, ze względu na dobre raporty i fundamenty.

    OdpowiedzUsuń