Translate my BLOG

sobota, 1 sierpnia 2020

Bycze spółki po lipcu 2020

Kolejny miesiąc dobiegł końca więc czas na podsumowanie tradingowego portfela polskich akcji "Byki". Lipiec zarówno dla rynku jak i dla portfela zakończył się na niewielkim plusie. Licząc od początku roku mój portfel zyskał niecałe 7%, co w stosunku do benchmarku (WIG'u) mogę uznać za dobry wynik, gdyż on notuje prawie 13% niżej. Licząc całościową stopę zwrotu od chwili publicznego dzielenia się moimi transakcjami z tego portfela (styczeń 2012) zarobiłem w sumie 227,45% (WIG w tym czasie zyskał zaledwie 33,39%). Pełna historia portfela na tle rynku:


Przewagę nad rynkiem nadal utrzymuję - portfel po raz kolejny raz z rzędy wybił nowy wyższy szczyt, WIG do szczytów z 2018 roku ma z kolei jeszcze bardzo daleko. Moja strategia zarządzania polskimi akcjami nadal nie wymaga dużego nakładu pracy - teraz posiadam zaledwie pięć pozycji, gdzie największą część stanowi gotówka (gotówka też jest pozycją). Nie ukrywam, że swoje defensywne nastawienie do polskiego rynku już od dłuższego czasu chcę zmienić i powolutku zwiększam tu ekspozycję. Polska giełda zaliczana jest do najtańszych rynków na świecie, przy tym silne trendowo akcje również u nas można znaleźć. Oznacza to, że w przypadku powrotu zainteresowania przez zagranicznych inwestorów rynkami wschodzącymi (Polska niby ma już status rynku rozwiniętego, jednak wśród zagranicznych inwestorów mimo wszystko nadal spostrzegani jesteśmy jako rynek rozwijający się) można oczekiwać większych wzrostów. Problem, że nie wiemy kiedy to nastąpi, aczkolwiek ostatni spadek wartości dolara może być pierwszym prognostykiem do tego, że polskie akcje stoją przed większymi wzrostami (odpływ kapitału z aktywów dolarowych). Jednak do czasu, kiedy tych wzrostów u nas nie zaobserwujemy, powyższe zdania są tylko "próbą przewidywania przyszłości", a przypomnę, że nie zarabiamy na prognozowaniu, tylko na umiejętnym wykorzystywaniu obecnej sytuacji rynkowej. Obecnie liderem wzrostów są amerykańskie spółki technologiczne, więc również i ja tańczę tam gdzie gra muzyka.

W Polsce muzyka gra w gamingu, więc w moim portfelu trzy akcje (z czterech) pochodzą z tego sektora. W lipcu kupiłem jedną spółkę: 11Bit Studios, pozostałe, które już wcześniej w nim gościły nadal się w portfelu tym znajdują, a są to CdProjekt, Ten Square Games oraz Ambra.


11bit Studios 31.07.2020 - 499,5 zł

Ostatnio kupiona spółka 11B notuje w portfelu z delikatnym minusem, jednak nadal nie widzę powodów do tego aby akcje sprzedawać. W dłuższym ujęciu czasowym trend ciągle jest aktualny, jednak ze względu na wysoką zmienność należy być przygotowanym na ewentualne większe obsunięcia. Jeśli warunki na to pozwolą pozycję zamierzam trzymać troszeczkę dłużej (może ponad rok). Opory mamy obecnie na poziomach ok. 560 zł oraz 620 zł, a wsparcia widzę w okolicach 450 zł i 400 zł. 


CdProjekt 31.07.2020 - 402 zł

Druga z akcji goszczących w portfelu jest CdProjekt. Również w przypadku tej spółki trend jest ciągle aktualny i nie widzę jakichkolwiek oznak do tego aby zacząć się martwić, że dobiega on końca. Jako ciekawostkę dodam, że CDR rozpoczyna skupywać własne akcje - wiadomość ta wydaje się pozytywna, jednak dla wyceny firmy raczej nie będzie miało to dużego wpływu, gdyż planowana ilość skupu jest bardzo skromna - w sumie zamierzają poświęcić na to 250 mln. zł co stanowi 0,65% obecnej kapitalizacji rynkowej. Wracając do mojej pozycji - CDR utrzymuje się w trendzie, ważniejszy opór widzę w okolicach 420 zł, z kolei wsparcia tworzą poziomy 350 zł i 330 zł. Akcje zamierzam trzymać do okolic czasu premiery długo oczekiwanej gry Ceprunk 2077 w listopadzie tego roku.


Ten Square Games 31.07.2020 - 550 zł

Trzecia spółka w portfelu, również gaming - Ten Square Games. Po bardzo silnych wzrostach (+230% od dołka) w minionych czterech miesiącach firma przeszła w korektę. Korekta ta nie jest głęboka (w stosunku do wzrostów jakie mamy za sobą), co świadczy o sile trendu i chęci do kontynuowania wzrostów. Wybicie ponad 615 zł byłoby sygnałem zakupu (potwierdzenie kontynuacji trendu), wsparcia z kolei widzę na poziomach 520 zł, 515 zł i 440 zł za akcję. 


Ambra 31.07.2020 - 17,3 zł

Na końcu akcje, które zamierzam niebawem sprzedać - Ambra. Firma w stosunku do szerokiego rynku utrzymuje delikatną przewagę (w stosunku do szczytu sprzed krachu, akcje odrobiły więcej niż benchmark). Mimo tego ogólna sytuacja w stosunku do moich pozostałych akcji jest znacznie gorsza (wszystkie moje pozostałe spółki notują znacznie ponad poziomy sprzed krachu). Oznacza to, że czekam na dobre poziomy do wyjścia - wszystko tak jak już pisałem w poprzedniej aktualizacji tego portfela (link: "Bycze spółki po czerwcu"). 

Reasumując: portfel skoncentrowany jest w jednym sektorze (gaming), koncentracja ta oczywiście jest celowa, jednak osobom początkującym zalecam do tego aby się szerzej dywersyfikować. Ja pozycjami handluje aktywnie i ponadto stanowią one bardzo mały odsetek zsumowanej wartości pozostałych portfeli, którymi zarządzam. Na koniec gorąco polecę bardzo ciekawy e-book "14 niezbędnych wskazówek inwestycyjnych", który bardzo dobrze podsumowuje najważniejsze punkty związane z inwestowaniem, klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie e-book ten możesz pobrać:

https://www.lynxbroker.pl/ebook-inwestycyjny-14-wskazowek/?utm_source=pamietnikgieldowy.pl&utm_medium=banner&utm_campaign=website_leads

Przypomnę również o tym, że jeśli przy zakładaniu konta u LYNX Broker powołasz się na mój blog, to otrzymasz 50$ zwrotu z prowizji od transakcji (w tym celu wystarczy w polu kupon wpisać "pamietnikgieldowy"):


Również o swojej książce wspomnę, gdzie dokładniej opisałem w jaki sposób zarządzam portfelami, na co przy tradingu zwracam uwagę oraz jak inwestuję długoterminowo, do sklepu przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

6 komentarzy:

 1. Na jakieś nowe spółki się zapatrujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Playway wygląda według mnie ciekawie - byłaby to czwarta spółka gamingowa w portfelu...

   Usuń
 2. Portfel opuściła dzisiaj spółka AMBRA. Zysk symboliczny: po 199 dniach przyniosła +2,8%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, świetna robota Panie Heliosz, tak trzymaj. I jak też chce zatańczyć :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie odczucia odnośnie wyników TS Games? Widzisz możliwość dalszych wzrostów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie handluję według uczuć, tylko reaguję na to co się dzieje. Jakaś korekta na spółce by się przydała... 450 zł w tej korekcie jako wsparcie.

   Usuń