Translate my BLOG

wtorek, 1 września 2020

Bycze spółki po sieprniu 2020

Skończył się miesiąc, czyli czas na podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu "Byki". Sierpień przyniósł portfelowi kilka procent, tegoroczna stopa zwrotu portfela wynosi 9,97%, benchmark (WIG) w tym samym czasie stracił -10,73%. W długim ujęciu portfel zyskał piąty miesiąc z rzędu i wzrósł do 233,92%, co w stosunku do benchmarku (WIG) oznacza dalsze utrzymanie przewagi, gdyż on w tym samym czasie wzrósł o 36,45% (stopa zwrotu liczona od daty założenia portfela: styczeń 2012). Całą historię przebiegu wartości portfela na tle rynku można znaleźć na poniższym wykresie:


W sierpniu sprzedałem jedną spółkę (Ambra), pozostałe trzy walory dalej goszczą w portfelu i są to 11Bit Studios, CdProjekt Red oraz Ten Square Games. Informacja o sprzedaży AMB oczywiście jak zwykle pojawiła się tuż po transakcji na fanpage'u bloga na fb, oraz w komentarzach z ostatniej aktualizacji ("Bycze spółki po lipcu 2020"):Ambra 31.08.2020 - 19 zł

Akcje Ambra sprzedałem z symbolicznym zyskiem, który wyniósł 2,78% (po 199 dniach trzymania). Mimo, że firmę sprzedałem oczekuję, że w kolejnych miesiącach spółka dalej będzie rosnąć, ale pod warunkiem, że szeroki rynek będzie silny. Powód dla którego się akcji pozbyłem jest ten, że w stosunku do moich pozostałych akcji w portfelu, Ambra jest bardzo słaba - nadal notuje poniżej szczytu sprzed krachu. Tym samym wartość gotówkowa wzrosła do ok. 60% i chciałbym ją w przyszłym miesiącu zmniejszyć, czyli rozglądam się za nowymi pozycjami - na propozycje jestem otwarty. Na celowniku mam kilka spółek, w tym kolejne z sektora gamingowego (obecnie portfel ten składa się z trzech spółek gamingowych).


Ten Square Games 31.08.2020 - 565 zł

Kolejna firma, która utrzymuje się w portfelu to Ten Square Games - akcje spółki od dwóch miesięcy utrzymują trend boczny i wraz z dłuższym czasem utrzymania stałego poziomu cenowego, późniejsze wybicie (w górę lub w dół) jest zazwyczaj tym bardziej gwałtowne. Ze względu na dominujący trend wzrostowy należy przyjąć wyższe prawdopodobieństwo wybicia w górę. W przypadku zejścia ceny w dół można księgować zyski. Oznacza to, że osoby podążające za trendem mogą trwający "boczniak" wykorzystać do zakupów z utrzymaniem wysokiego stosunku zysku do ryzyka.


CdProjekt Red 31.08.2020 - 438,5 zł

Najciekawsze rzeczy działy się w ostatnim czasie na akcjach CdProjekt - spółka gwałtownie wybiła ponad poprzednie szczyty (sygnał zakupu) co zawdzięczać można ogłoszeniem wprowadzenia nowej gry na telefony komórkowe - The Witcher: Monster Slayer. Gra łączy świat wirtualny z rzeczywistym, porównywalnie do Pokémon GO. Jaki wpływ nowa gra będzie miała na wyniki finansowe, jeszcze trudno ocenić, ale wprowadzenie nowego produktu z pewnością jest pozytywną wiadomością. Obecnie najważniejszym wsparciem jest cena 400 zł, kolejny poziom tworzy cena 350 zł, z kolei opór tworzy ostatni szczyt (okolice 460 zł).


11bit Studios 31.08.2020 - 492 zł

Trzecia spółka w portfelu to 11bit Studios. Akcje od dwóch miesięcy utrzymują się w korekcie bocznej i na chwilę obecną nie widzę fundamentalnych przesłanek do tego aby z tej korekty wyjść. Również w tym przypadku - im dłużej ta korekta będzie się utrzymywać tym bardziej gwałtowne wybicie można oczekiwać. Obecnie najważniejsze wsparcie tworzy cena 450 zł, jednak w przypadku 11B należy być przygotowanym na możliwe testy poziomów i gwałtowne powroty (w przeszłości spółka wielokrotnie tak postępowała). 


Reasumując: spółki z sektora gamingowego nadal utrzymują przewagę nad szerokim rynkiem. Mój portfel po sprzedaży akcji Ambra wrócił do defensywnej ekspozycji na rynek i chciałbym to niebawem zmienić (gotówka przekracza 60% wartości portfela). Jakie firmy szczególnie wydają mi się teraz interesujące przedstawiłem w forum na Portalu Analiz - także zapraszam do darmowej rejestracji i przypomnę, że jeśli przy decyzji o pełny dostęp powołasz się na mój blog (Pamiętnik Giełdowy), to trzynasty miesiąc dostępu do pełnej treści będzie gratis (całoroczny abonament kosztuje zaledwie 149 zł).


Dla osób głodnych dalszej wiedzy odnośnie sposobu w jaki sposób inwestuję oraz traduję, mogę z kolei polecić moją książkę. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą możesz nabyć i zachęcam również do zapisu na newsletter (link niżej):

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

18 komentarzy:

 1. Na Ambra chwilowo duża torba, ale wraz z dłuższym trzymaniem pozycji rośnie prawdopodobieństwo zysku - wiem z Twojej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Portfel "Byki" zasila nowa spółka: DINOPOL.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogłosiłeś i cena po 5 minutach ruszyła do góry :)

   Usuń
  2. Po jakiej cenie udało się kupić ?

   Usuń
  3. Wątpię, aby moja wiadomość o zakupie wpłynęła na cenę - dzisiejszy obrót to ponad 60 mln zł.
   Dinopol kupiłem po 222 zł za sztukę.

   Usuń
 3. Witam. Jestem członkiem portalu analiz. Czy ma pan na forum osobny wątek, ewentualnie gdzie pan pisał o potencjalnych kandydatach do portfela byków. Jeśli to był wpis na chat, to niestety nie dla mnie (jestem niewidomy) i chat nie do ogarnięcia dla mnie. Gratuluję wyników na portfelu byków i spółek zagranicznych. Ogólnie wielkie podziękowanie za blog. Pozdrawiam i życzę wielu zysków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Na forum portalu można znaleźć moje wpisy dotyczące spółek, które ostatnio przedstawiłem jako interesujące (według mnie) do inwestycji i tradingu.

   Usuń
 4. Do portfela "Byki" dołącza kolejna firma: DATAWALK.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym DATAWALK to strzał w dziesiątkę - kolejnego dnia już płaci +12%. Gratki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm. Sądzisz, że Ambra będzie się rozwijać. To dlaczego nie dokupowales w marcu, kwietniu? Bez sensu cała transakcja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Transakcja nie była zbyt udana, a gdybym wiedział jak się rozwinie to bym kupował na dołku. Na chwilę obecną tempo wzrostów w stosunku do konkurencyjnych spółek jest za małe - dlatego sprzedałem.

   Usuń
 7. Daniel, napisałbyś dwa słowa na temat Datawalk? Z tego co widzę, to spółka mocno nastawiona na rozwój, o ograniczonej rentowności, trend wzrostowy silny ale dość krótkotrwały (na dobrą sprawę od marca), duża zmienność. W pierwszym odruchu zdyskwalifikowałem bo wydała mi się zbyt ryzykowna, ale teraz się zastanawiam ;)
  Poza tym chciałem Ci bardzo podziękować za bloga i książkę - bardzo odpowiada mi Twoje racjonalne, trzeźwe podejście do inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 8. DATAWALK: pozycja tradingowa, tzn. nie zajmuje się w takim przypadku fundamentami - zarabiam tylko na wzroście kursu akcji. Pozycja z podwyższonym ryzykiem ale i potencjalnie dużą szansą na ponadprzeciętnie wysoki zysk (uwzględniając czas trzymania). Duża zmienność, co znaczy, że trzeba się do niej ustosunkować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Daniel miotasz się na Dino jak żyd po pustym sklepie nie umiesz trzymać dobrych spółek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy powinien mieć własną strategię, której się trzyma. Jeśli Autor ma sygnały wejścia i wyjścia to z nich korzysta. Zawsze znajdziesz pozycję, którą patrząc z perspektywy czasu "wystarczyło zająć (kupić) i trzymać". Strategia może nie jest idealna dla konkretnej spółki, ale jest wystarczająca dla szerokiego rynku, co właśnie pokazuje prowadzony blog.

   Usuń