Translate my BLOG

wtorek, 8 września 2020

Dominion Energy (D)

Cięcie dywidendy można bardzo łatwo przewidzieć
D 08.09.2020 - 78,38 $

Relatywnie dawno nie pisałem o spółce dywidendowej więc nadrobię to firmą, która w ostatnich 30 latach przyniosła inwestorom dywidendowym dużo pasywnego przypływu pieniężnego: Dominion Energy. Firma zaopatruje ponad 6 milionów klientów w energię elektryczną i gaz ziemny, zatrudniając w sumie 19 100 pracowników. Jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 66 mld. $, średnioroczna stopa zwrotu z ostatnich 10 lat wynosi 5,97% (poniżej rynkowej), a w długim terminie (od 1984 roku) zyskała w kursie akcji blisko 4300%. Jednak wyniki te nie uwzględniają dywidendę i gdyby ją dodać, cena akcji nie wynosiłaby dzisiaj blisko 80 $, tylko ponad 2000 $! 


Mogłoby się więc wydawać, że Dominion Energy jest interesującą spółką dywidendową, jednak dywidenda ta nie jest pewna (mimo długiej pozytywnej historii dywidendowej). Spółka jest klasyczną akcją typu "value" - działa w sektorze rozwiniętym, a przychody utrzymują się na jednym poziomie (nie dobrze). Kolejnym negatywnym punktem jest rosnąca liczba akcji - ona spowalnia wzrost kursu spółki oraz relatywnie wysokie zadłużenie, które może doprowadzić do ponadprzeciętnie głębokiego obsunięcia w czasach kiedy na szerokim rynku mamy korektę. Wracając do dywidendy (gdyż spółkę dywidendową powinno się głównie w oparciu o przypływy pieniężne analizować), poniżej 20 letnia historia dywidendowa:


Średnia stopa dywidendy z minionych dwóch dekad wynosi ok. 4,1%, a obecnie w wyniku minionego krachu dywidenda ta równa jest 4,8%. Do tej chwili wygląda to ciekawie, ale patrząc na Payout Ratio można zauważyć, że wskaźnik ten przekracza kilkukrotnie osiągane zyski i wynosi ok. 570% (na dywidendę wypłacona zostaje kwota prawie 6 razy wyższa niż osiągnięty zysk netto). Logiczne więc, że taką dywidendę spółka nie jest w stanie w przyszłości utrzymać, co spółka również potwierdziła na początku lipca ogłaszając, że przyszłoroczna dywidenda będzie o 28% niższa - moim zdaniem za małe cięcie. Mimo tego jest to dobry krok do poprawienia sytuacji finansowej w spółce. Przechodząc do wyceny - również pod tym względem uważam ją za niezbyt atrakcyjną i to głównie ze względu na słabe perspektywy w przyszłości. Pod względem tradycyjnych mierników firmę można uznać za "uczciwie" wycenioną:

Jednak patrząc na historię przypływów pieniężnych wycena ta może w przyszłości powodować, że będzie się ona obsuwać w dół (rosnąca wycena przy jednoczesnym spadku ceny akcji). P/E ratio na poziomie 120 w tym momencie radzę ignorować - ze względu na wysoką zmienność, przychodów występują tu bardzo duże skoki i nie można w oparciu o ten wskaźnik wyciągać jakiekolwiek wnioski. Więcej informacji do spółki wraz z wynikami z ostatnich dziesięciu lat zamieszczam poniżej:


Reasumując: cięcie dywidendy zapowiadało się już od kilkunastu miesięcy, kto mimo wszystko wierzył w kontynuację rosnącej wypłaty zysków, powinien w analizie uwzględnić, że akcje te mają większe ryzyko do tego, że średnioroczny zwrot z inwestycji będzie niższy od rynkowej. Osoby, które dzisiaj zainwestują w spółkę, spekulować muszą na poprawienie sytuacji finansowej, co w założeniu jest strategią dużo bardziej ryzykowną (z mniejszym prawdopodobieństwem sukcesu). Więcej na temat w jaki sposób analizuję firmy, z jakich źródeł informacyjnych korzystam i wiele więcej pisałem w swojej książce - klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu:


4 komentarze:

  1. Dużo się tu można nauczyć. Bardzo dobry blog :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na jakiej stronie lub w jakim programie można można zobaczyć wykres wyceny spółek GF Value? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń