Translate my BLOG

niedziela, 13 września 2020

Lindt & Sprüngli (LISN/LISP)

Oprócz dywidendy akcjonariusz co roku dostaje walizkę pełen czekolad 🤩
LISN 11.09.2020 - 81 639 CHF

Dzisiaj do listy "Najlepszych Spółek Świata" dołącza szwajcarska firma cukiernicza również dobrze znana w Polsce: Lindt & Sprüngli. Firma istnieje już od 1845 roku, jej kapitalizacja rynkowa wynosi 18,8 mld. CHF (ok. 20 mld. $) i pod względem nominalnej ceny akcji jest najdroższą spółką w Europie (jedna akcja po przeliczeniu na PLN kosztuje 337 788 zł), ale dla mniejszych portfeli dostępne są dodatkowo akcje uprzywilejowane, które nie mają prawa głosu, za to mają nieznacznie wyższą dywidendę (nominalna cena akcji uprzywilejowanych po przeliczeniu na PLN wynosi 32 132 zł). 


Fundamentalnie wygląda dobrze - zadłużenie jest niskie, rosną obroty oraz zysk netto. Jako spółka typu "value" interesująca jest ale przede wszystkim dla inwestorów dywidendowych. Firma dzieli się swoimi zyskami już od blisko 50 lat, a Payout Ratio (zysk przeznaczony na wypłatę dywidendy) utrzymuje się na stabilnym poziomie, który oscyluje wokół 50%: 


Oprócz dywidendy akcjonariusz co roku otrzymuje walizkę pełen czekolad (walizka waży 4 kg, a jej wartość to ok. 500 zł). Niestety ale dla otrzymania tej przyjemności, trzeba zakupić akcje z pełnym prawem głosu, której kurs wynosi 81 639 CHF (tj. ponad 337 000 PLN), a walizka ta wygląda następująco:


W tym roku z okazji 175 lecia firmy, walizka ta miała kolor złoty. Zwyczaj ten, w którym akcjonariusze otrzymują gratisowe produkty/usługi firmy, szczególnie powszechny jest w Szwajcarii - posiadacze akcji otrzymują zegarki (od producenta zegarków), darmowe wstępy do zoo (spółka, która prowadzi zoo) oraz bilety kolejowe (od firmy kolejowej), a nawet i piżamy (spółka produkująca odzież). Znasz więcej spółek, która rozdaje takie prezenty swoim akcjonariuszom - podziel się nimi z nami w komentarzach :)

Wracając do Lindt & Sprüngli: firma zdywersyfikowana jest geograficznie: 33% obrotów generują w USA, 33% w Europie (z wyłączeniem Niemiec), 15% w Niemczech i resztę w pozostałych regionach świata. Więcej danych finansowych wraz z prognozami na kolejne trzy lata dodaję niżej:Przechodząc do sytuacji technicznej spółki: akcje w długim terminie znajdują się w trendzie wzrostowym (ujęcie dziesięcioletnie), w średnim terminie (ujęcie trzyletnie) cena porusza się w trendzie bocznym, ale z delikatną tendencją zwyżkową, z kolei krótko terminowo sytuacja jest następująca:

LISP 11.09.2020 - 7766 CHF

Powyższy wykres obrazuje notowania akcji uprzywilejowanej, której kurs jest niższy. Orientując się po wierzchołkach cenowych, najbliższy opór znajdziemy w okolicach 8200 CHF, kolejny opór tworzy historyczny szczyt na poziomie 8655 CHF. Wsparcia z kolei mamy w strefie 7500-7400 CHF oraz na poziomie ok. 7000 CHF za akcję. Pokonanie któryś z wymienionych poziomów może dać większy impuls do kontynuacji ruchu, a do czasu utrzymania się ceny w tych przedziałach, należy założyć utrzymanie się trendu bocznego. 

Podsumowując: inwestując w akcje Lindt & Sprüngli inwestujemy w firmę z długą tradycją. Ze względu na wysoką wycenę nominalną (zarówno akcji zwykłych jak i akcji uprzywilejowanych), spółka interesująca jest tylko dla inwestorów z odpowiednimi zasobami finansowymi (pamiętać należy aby taka pozycja nie przyczyniła się do utworzenia zbyt dużego ryzyka jednostkowego). Długoterminowa sytuacja wygląda pozytywnie, ale wysokich zysków raczej nie należy oczekiwać. 

Na koniec dla osób zainteresowanych w jaki sposób wyszukuję takie spółki, z jakich źródeł informacyjnych korzystam, oraz wiele więcej, doczytać można w mojej książce - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

4 komentarze:

 1. Zoo Zürich daje wstęp akcjonariuszom - ciekawe :) Druga, którą wymieniłeś to pewnie Swatch Group - akcjonariusze dostają zegarek: akcje kosztują obecnie ok. 200 CHF, ciekawe ile warty jest zegarek :).

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Akcjonariusze Calida dostają piżamy.
  2. Engelberg-Trübsee-Titlis AG - bezpłatne korzystanie z kolejek górskich
  3. Swatch Group - akcjonariusze dostają zegarek
  4. Sixt - stała zniżka dla akcjonariuszy o 20% na wynajem samochodów
  5. Carnival Cruise Lines - zniżki na 40 EUR na podróże do 6 dni, 75 EUR zniżki na podróże powyżej 13 dni, 200 EUR zniżki na podróże, które trwają więcej niż 14 dni
  6. Jungfraubahn - darmowe przejażdżki kolejowe
  Fajny temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy jest jakas minimalna ilość akcji jaką trzeba posiadać zeby skorzystać z tych dodatkowych benefitów?

   Usuń
 3. Jest też chlubny przykład z WGPW - PKN Orlen daje zniżkę na paliwo dla swoich akcjonariuszy :)

  OdpowiedzUsuń