Translate my BLOG

poniedziałek, 5 października 2020

Cintas Corporation (CTAS)

Średnioroczny wzrost w minionych 10 latach: 28,5%, czyli ponad 1300% zysku

05.10.2020

Dzisiaj kolejna spółka, która możliwe przyniesie inwestorom w kolejnych latach całkiem przyjemne stopy zwrotu - Cintas Corporation. Firma działa w sektorze usługowym, a dokładniej to zajmuje się produkcją i wdrażaniem jednolitych programów identyfikacji wizualnej oraz usługami w zakresie sprzątania. Na pierwszy rzut oka wygląda jak "nudna firma", nie posiadająca jakiekolwiek innowacyjne technologie, w które ostatnio tak chętnie inwestują osoby w poszukiwaniu ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu. Jednak Cintas w minionej dekadzie zyskała w kursie akcji ponad 1300% i patrząc na prognozy analityków wygląda to, że również w przyszłości trend będzie utrzymywany:

Mimo dobrze zapowiadającej się przyszłości uważam, że przed zakupem długoterminowym powinno się poczekać na większą korektę, gdyż średnia wycena według wskaźnika PE ratio znajduje się teraz na najwyższych od pięciu lat poziomach:


Dotychczasowe tempo wzrostów wyników finansowych było bardzo stabilne, jednak obecnie cena akcji wzrosła dużo więcej niż zyski. Przez to w wycenie w oparciu o tą metodę można uznać, że akcje notują na bardzo wysokim poziomie, co niesie ze sobą ryzyko do ponadprzeciętnie głębokiej korekty, która w kursie akcji przekroczyć może 40%. Kiedy wskaźnik ten spadnie do okolic 20-25 można (moim zdaniem) pomyśleć o pierwszej transzy do inwestycji długoterminowej - w historycznym ujęciu zakup w tych okolicach przynosił inwestorom ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Ostatni tak niski odczyt mieliśmy podczas "koronawirusowego krachu" - osoby, które wykorzystały tą okazję, mają dzisiaj ponad 100% zysku. Przechodząc do "jakości" osiąganych wyników poniżej cały wykaz:


Przychody w ostatnich 10 latach rosły średnio o 7,16% (z roku na rok), w krótszym ujęciu (5 lat) mieliśmy przyspieszenie tych wyników i według prognoz ta dynamika powinna się dalej utrzymywać. Dzięki tym danym (albo i przez te dane) wycena spółki skorygowana została dzisiaj do wyższych wartości, jednak jak już wspominałem wcześniej uważam, że przyszła korekta mimo tego może doprowadzić kurs do głębszego zejścia, które dla bardziej odważnych inwestorów może być ciekawą okazją do inwestycji. Sam trend kursu akcji prowadzony jest jak po sznurku, gdzie tylko ostatni krach pozostawił "mały ząbek":

CTAS 02.10.2020 - 336,06 $

Powyższy wykres przedstawia historię notowań akcji w ujęciu dziesięcioletnim - kurs spółki w jednej dekadzie wzrósł o ponad 1300% i licząc od idealnego dołka (2009) nawet o 1770%. Największa korekta miała z kolei miejsce w pierwszej połowie tego roku - cena cofnęła o prawie 50%. Aktualnie z technicznego ujęcia nic nie wskazuje na nadchodzącą korektę i osoby rozgrywające trendy, mają teraz okazję na przyłączenie do ruchu wzrostowego, broniąc swoją pozycję poniżej 300 $ za akcję (poziom stop loss). Więcej danych do spółki wraz z podsumowanie na końcu:Cintas może być interesującą inwestycją dla osób, które chciałyby zdywersyfikować swój portfel o spółkę działającą w sektorze usługowym. Długoterminowy wykres jak i historia finansowa firmy wyglądają pozytywnie, jednak mimo tego inwestycję w te akcje uważam, że należy spostrzegać jako "z podwyższonym ryzykiem". Jeśli chcesz się nauczyć samodzielnego wyszukiwania ciekawych spółek, w jaki sposób analizuję akcje, jak zarządzam pozycjami i wiele więcej, to skromnie polecę swoją książkę - klikając na poniższe linki przejdziesz do odpowiednich stron:

2 komentarze:

 1. To ja podrzucę fajną spółeczkę - Peloton Interactive (PTON).
  Do kupienia po nie dużej korekcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwuję od kilku miesięcy i przecieram oczy ze zdumienia - nie spodziewałem się, że ten model biznesowy tak dobrze się przyjmie na rynku :)

   Usuń