Translate my BLOG

sobota, 24 października 2020

Chemed Corporation (CHE)

 Kurs przy historycznych szczytach, a wycena jak podczas marcowego krachu
CHE 23.10.2020 - 488,64


W ostatnich kilku miesiącach szeroki rynek wzrósł o kilkadziesiąt procent, co wynika również z poziomów na jakich znajdowaliśmy się w marcu, kiedy to rynek doświadczył największe załamanie ostatnich dziesięcioleci. Tym samym ponownie pojawia się uczucie, że akcje, które odrobiły poprzedni spadek są bardzo wysoko wycenione (część faktycznie jest bardzo droga), jednak znajdą się spółki, które mimo tego, że dzisiaj notują przy historycznych szczytach, wycenione są na tym samym poziomie co podczas krachu - dzieje się tak, gdy kurs akcji wzrósł wolniej niż wyniki finansowe spółki.

Chemed Corporation jest jedną z tych spółek, która mimo, że notuje przy historycznych szczytach, wyceniona jest na podobnym poziomie co w okresie marcowego krachu. Firma zapewnia swoim pacjentom opiekę hospicyjną i paliatywną za pośrednictwem sieci lekarzy, zarejestrowanych pielęgniarek, pracowników socjalnych, pomocników w zakresie opieki domowej oraz duchownych i wolontariuszy - w sumie zatrudnia 16 641 pracowników, a jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 7,7 mld. $. 


Wyniki finansowe firmy wyglądają bardzo dobrze - rośnie zysk netto, rosną obroty i brak zadłużenia. W długim okresie spada również liczba dostępnych akcji, a to oznacza, że udziały akcjonariusza stale się powiększają. Dodatkowo dochodzi skromna dywidenda na poziomie ok. 0,3%, na którą firma przeznacza zaledwie 7,8% swoich zysków. Więcej danych do spółki wraz z wynikami finansowymi i krótkim podsumowaniem załączam niżej:


Podsumowując: Chemed Corporation jest małą firmą (na amerykańskie standardy), działającą w rosnącym segmencie gospodarczym, który wynika z stale poprawiających się standardów życia oraz wzrostu liczebności populacji i żywotności ludzi. Długoterminowa perspektywa jest pozytywna, a dzisiejsza wycena zbliżona do tej podczas krachu jaki mieliśmy w marcu (mimo znacznie wyższego kursu akcji). 

Na zakończenie dla osób, które chcą się nauczyć w jaki sposób wyszukiwać spółki do inwestycji długoterminowej, jak poprawić swoje średnioroczne stopy zwrotu, przy jednoczesnym wygładzeniu przyrostu wartości portfela - o tym i wiele więcej pisałem w swojej książce. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu. Jeśli chcesz dodatkowo zostać na bieżąco z nowymi wpisami, to zachęcam również do zapisu na newslettera, pozostawiając niżej swój mail.

 
.

10 komentarzy:

 1. Dobrze rozumiem, że EPS się zwiększył przy cenie X sprzed krachu, która jest nadal dziś ceną X tylko, że kilka miesięcy później ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EPS jest na niemal tym samym poziomie co było w marcu, a cena akcji stoi dzisiaj ok. 50% wyżej ;)

   Usuń
 2. No to nie rozumiem, bo to by znaczyło że cena poszła do góry a earnings są takie same? Czyli, że jej wycena jest 'gorsza'?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycena się nie zmieniła, tylko kurs się zmienił.
   Na wykresie wygląda jakby było teraz drożej (gdyż kurs stoi wyżej), ale cena za firmę jest w rzeczywistości taka sama (bardzo podobna), jak w marcu - wyniki finansowe również wzrosły (wartość firmy wzrosła) ;)

   Usuń
 3. A co rozumiesz poprzez wycenę ? Wzrost obrotów, dochodu, sprzedaży ? Pytam, bo widzę że wyniki finansowe dopiero mają się ukazać 29 października a piszemy dziś czyli 24 października :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba, że nawiązujesz do tych z 30 czerwca, gdzie earnings były około 33% większe. Jeżeli tak to zaczynam kumać co chciałeś przekazać :D

  jak zawsze, dzięki za odp

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie to jest to - akcje mogą rosnąć, notować na historycznych szczytach, a wycena może spadać. Wiele osób inwestujących na giełdzie nawet po latach tego jeszcze nie do końca zrozumiała - stąd też osoby te mają wrażenie, że akcje stają się "coraz droższe", a w rzeczywistości może być nawet odwrotnie ;)

  OdpowiedzUsuń