Translate my BLOG

wtorek, 13 października 2020

CoreSite Realty Corporation (COR)

 Kolejny technologiczny REIT, który rośnie średnio 23% rocznie!
13.10.2020  

Ostatni wpis poświęciłem firmie, która notowana jako REIT działa w sektorze technologicznym (link: Digital Realty Trust) i dzisiaj jako dopełnienie przedstawię konkurenta: CoreSite Realty. Firma przedstawia się na swojej stronie jako dostarczyciel bezpiecznych, niezawodnych i wydajnych rozwiązań w zakresie połączeń wzajemnych dla rosnącego ekosystemu przetwarzania danych w chmurze. Wśród klientów pozyskali m.in.: Nvidie, Microsoft oraz Amazona. Według danych z ostatniego raportu zatrudniają 242 pracowników, a jej kapitalizacja rynkowa wynosi (skromne) 5,4 mld. $. Oznacza to, że na amerykańskie standardy firmę zaliczyć można do małych i jako, że działa w sektorze silnie rozwijającym się, uważam że potencjał do wzrostów jest większy niż w przypadku konkurencji, których wartość rynkowa jest większa. 


Jakość bilansu jest bardzo wysoka - podstawowe dane utrzymują trend wzrostowy i również obroty, które w minionych dziesięciu latach rosły średnio z roku na rok o 34,84% potwierdzają, że firma działa w silnie rozwijającym się sektorze. Jako REIT jednak najbardziej interesująca jest pod względem przypływów pieniężnych, które mogą zdradzić czy nieprzerwane od 11 lat podwyżki dywidend będą dalej utrzymywane: payout ratio w oparciu o cash flow wynosi 76,6% (w oparciu o przychód netto 246% - ale jak już wspominałem wcześniej nie można jemu przywiązywać zbyt dużą wagę (powyżej 100% utrzymuje się już od 2012 roku) - krótkie przypomnienie wyjaśniające: link). Sama stopa dywidendy wynosi obecnie 3,84%, co w ujęciu historycznym jest delikatnie powyżej średniej. Mówiąc inaczej: z ujęcia wyceny pod względem dywidendy firma jest delikatnie przewartościowana: średnia podwyżka dywidendy z ostatnich pięciu lat to 28,6% (z roku na rok), podczas gdy średnioroczny wzrost kursu akcji wyniósł 23,4% (ujęcie dziesięcioletnie) - czyli jako, że kurs akcji rośnie szybciej niż podwyżki dywidendy (która silnie powiązania jest z osiąganymi przychodami), można oczekiwać, że istnieje podwyższone ryzyko do korekty (ale korekta, ta raczej nie będzie dramatyczna). 

Spostrzegawczy inwestorzy zauważą, że CoreSite ma dosyć wysoki wskaźnik PE, który może troszeczkę odstraszać. Jednak w przypadku amerykańskich REIT'ów nie jest to akurat czymś niepokojącym - CoreSite jako, że ma bardzo wysokie wskaźniki wzrostu po prostu wyceniana jest wyżej, a samo ujęcie pięcioletnie potwierdza delikatnie podwyższoną wycenę jaką uzyskaliśmy również przy wycenie na podstawie dywidendy. Poniżej PE ratio w ujęciu pięcioletnim:


Górny fioletowy przedział to strefa, w której wycena w oparciu o tą metodę uznawana jest jako wysoka (wskaźnik w strefie ok. 65-75), zielony dolny przedział to z kolei strefa, w której wycena jest niska (wskaźnik w strefie ok. 40-45). Warto również dodać, że mimo iż w 2015 roku wycena ta była wysoka, akcje do dzisiaj wzrosły o ponad 200%, co pokazuje jak dzięki rosnącym zyskom mimo wysokiego (wtedy) poziomu, wycena utrzymuje się w przedziale - jeśli trend będzie utrzymywany, całkiem możliwe, że mimo rosnącego kursu akcji, PE będzie spadać! Dzieje się tak kiedy zyski firmy rosną szybciej niż kurs akcji.

Przechodząc do wykresu, poniżej ujęcie dziesięcioletnie, w którym kurs akcji zyskał ponad 1000%: 

COR 12.10.2020 - 128,86 $

Kurs po kilkuletnim trendzie bocznym, niedawno wybił ponad historyczne szczyty, co jest bardzo ważnym sygnałem potwierdzającym aktualność głównego trendu wzrostowego. Obecnie strefa ta przyjmuje rolę tzw. "zmiany biegunów", tzn. poprzedni opór zamienia się teraz w wsparcie. W krótszym ujęciu, potwierdzenie chęci wzrostów otrzymamy po wybiciu ponad 130 $ do którego już niewiele brakuje. Na zakończenie pozostałe dane do firmy:


Podsumowując: uważam, że CoreSite Realty może być bardzo dobrą inwestycją długoterminową. Jej obecnie stosunkowo niska kapitalizacja rynkowa daje większe szanse do ponadprzeciętnie dużych stóp zwrotu (mała spółka ma łatwiej w dalszym wzroście), ale zarazem myślę, że jeśli któryś większy konkurent poczuje się przez nią zagrożona, COR może stanąć na celowniku wrogiego przejęcia (dla akcjonariuszy jest to plus). Obecna wycena jest delikatnie powyżej średniej, ale osoby z odpowiednią dozą cierpliwości mimo tego mogą pomyśleć, czy nie warto przyłączyć do trendu pierwszą małą transzą. 

Na zakończenie autopromocja: dla osób zainteresowanych własnoręcznym wyszukiwaniem podobnie obiecujących spółek, zachęcę do zakupu mojej książki w której dokładniej opisałem na co przy inwestycjach zwracam szczególną uwagę. Książka dostępna jest w blogowym sklepie, do którego przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:


Jeśli z kolei jesteś zainteresowany darmową wiedzą, to polecić mogę darmowy ebook, który przygotował dla Ciebie LYNX Broker - poniższy baner przekieruje Cię do strony, gdzie możesz go za darmo pobrać:


10 komentarzy:

 1. Problemem reitów w polsce są podatki od dywidend a dokładnie w jaki sposób są ściągane przez domy maklerskie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto zarabia płaci podatki, tak to już jest. Nie ma zysków bez podatków ;)

   Usuń
 2. Tylko, że u nas dwa razy więcej ;-) o ile nie mylę tematu z ETF'ami u polskich brokerów, które na 100% są podwójnie opodatkowane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo dodam wpis do oferty brokera gdzie można kupić amerykańskie ETF'y nie posiadając status zawodowca i który przyjmuje wniosek, który zwalnia z płacenia podwójnego podatku od dywidend (LYNX również przyjmuje ten wniosek: LINK)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow super Daniel! No dobrze, a jak się sytuacja ma w przypadku akcji u dajmy na to 'średniego' polskiego brokera ? Mowa o podatkach od dywidend.

  OdpowiedzUsuń
 5. Większość polskich brokerów księguje papiery klienta u depozytariusza na rachunku zbiorczym rozdzielając całość w własnym systemie. Przez to wniosek W-8BEN nie jest przyjmowany i tym samym nie ma możliwości do tego aby inwestor płacił 15%+4% podatku z tego tytułu - taką odpowiedź uzyskałem kiedy rozmawiałem z przedstawicielem jednego polskiego brokera.
  Należy więc wybrać brokera, gdzie akcje rozdzielane zostają z osobna, co umożliwia rozpatrzenie każdego inwestora odzielnie rozróżniając pomiędzy rezydentami i nierezydentami USA.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy tak ma być czy wkradły się się błędy? - zaznaczyłem -> ???

  Spostrzegawczy inwestorzy zauważą, że CoreSite ma dosyć wysoki wskaźnik PE, który może troszeczkę odstraszać. Jednak w przypadku amerykańskich ETF'ów??? (czy miało być REIT?) nie jest to akurat czymś niepokojącym - CoreSign??? jako, że ma bardzo wysokie wskaźniki wzrostu po prostu wyceniana jest wyżej,

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomyliło mi się - czasami tak jest, że się myśli o jednym a pisze się drugie :P Już poprawiłem - dzięki za uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. HEj Daniel,
  troche z innej beczki, albo spólki. Niedawno była opisywana spółka Fastly, a wczoraj duże tąpnięcie na akcjach (mniejsze przychody z powodu Tiktok? chyba).
  Czy uważasz, że spółka dalej ma przyszłość, czy to może jednak zaważyć na dłużej?
  pozdrawiam
  Czarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadki na Fastly wynikły z wystawienia przez zarząd prognozy w której delikatnie ostudzili oczekiwania inwestorów. Głęboka korekta tylko pokazuje jak wysoka była wycena na spółce, jednak technicznie trend wzrostowy nadal aktualny. Ja w spółkę nie inwestuję.

   Usuń