Translate my BLOG

czwartek, 1 października 2020

Bycze spółki po wrześniu 2020

Portfel tradingowy polskich spółek "Byki" zakończył szósty miesiąc z rzędu na plusie, podczas gdy szeroki rynek (benchmark - WIG) stracił. Licząc od początku roku indeks WIG notuje ok. -14,5% niżej, mój portfel w tym samym czasie zyskuje ok. 13%. Oznacza to, że przewagę nad rynkiem dalej udaje mi się utrzymywać, a całościowa stopa zwrotu "Byków" wzrosła (od 2012 roku) do ponad 240%, WIG z kolei wzrósł tylko 30,8%. Pełna historia wartości obu konkurentów na poniższym wykresie:

 
Wrzesień był dla mnie bardzo aktywnym miesiącem i kiedy piszę "bardzo aktywnym" na myśli mam, że giełdzie poświęciłem więcej czasu niż zwykle. W minionych trzydziestu dniach dokonałem kilka nowych zakupów - szeregi tradingowego portfela zasiliły dwie spółki:


Przypomnę, że mój styl tradingu nie wymaga wysiadywania godzinami przed monitorem i patrzenia na zmieniające się ceny. Większość czasu poświęcam czytaniu wiadomości i szukaniu ciekawych informacji. Kiedy sięgnę do portfela spółek, zakupy dokonuję często w oparciu o wcześniej przygotowaną listę firm, które obserwuję - gdy stwierdzę, że dana spółka w tym momencie wygląda ciekawie - kupuję. Takim sposobem we wrześniu nabyłem Dinopol oraz Datawalk. Więcej na temat aktualnego stanu moich akcji w portfelu niżej:

Dinopol 30.09.2020 - 228,5 PLN

Pierwszym wrześniowym zakupem były akcje Dino Polska. Spółkę obserwowałem już dosyć długi czas i kiedy w końcu przyszła korekta, wyczekiwałem sygnału powrotu kursu do siły. Taki sygnał otrzymaliśmy po wyjściu ceny powyżej ceny otwarcia z poprzedniej sesji (zaznaczony moment zakupu). Poziom ten z obecnej perspektywy można uznać za w miarę udany - okolice dotychczasowego dołka korekty trafiłem. Cała korekta nie była głęboka (wyniosła zaledwie 12%), co oznacza, że można oczekiwać ponownego testu dołków z początku września. Uważam, że najważniejsze wsparcie nadal tworzy cena w okolicach 190 zł.


Datawalk 30.09.2020 - 192,5 PLN

Druga spółka, która we wrześniu przyłączyła do portfela to Datawalk. Na zakup zdecydowałem się po tym jak wsparcie w okolicach 145 zł udanie zostało obronione (za obroną przemówił długi dolny knot świecy). Datawalk jest firmą bardzo mocno zmienną, co oznacza że należy być przygotowanym na duże wahania, które podczas jednej sesji przekraczają nawet 10%. Mówiąc inaczej: w wyniku tej zmienności spółkę kategoryzować należy do akcji z większym ryzykiem. Nie wykluczam więc, że w kolejnych dniach "przytulę" zyski zamieniając pozycję na firmę bardziej stabilną ("nudniejszą").

 
11bit Studios 30.09.2020 - 484 PLN

Kolejne spółki w portfelu pochodzą z rodziny "gamingowych". Pierwszą spółką gamingową jest 11bit Studios - obecnie jedyna pozycja na której mam stratę (ok. -8,7%). Na razie nic nie przemawia za tym, aby wzrosty (w krótkim terminie) wróciły, jednak w dłuższym ujęciu trend wzrostowy dalej jest aktualny. Sygnałem sugerującym powrót siły będzie wybicie kursu akcji powyżej 545 zł. Wsparcia z kolei tworzą kolejno występujące dołki trwającej korekty (ostatni poziom to 454 zł). Korekta ta na szczęście jest mocno spłaszczona i gdy nastąpi przyspieszenie spadków, należy spółkę sprzedać. Dalsze poziomy obrony tworzą dołki trendu, który trwał od marca do czerwca (będą to poziomy 450 i 405 zł). 
 
 
CdProjekt Red 30.09.2020 - 434,4 PLN

Następna spółka gamingowa, którą posiadam to CdProjekt Red. Firma po dwóch ogłoszeniach przesunięcia premiery długo wyczekiwanej gry Cyberpunk 2077, teraz poinformowała że pracuje również w sobotę, tylko po to aby dotrzymać terminu i nie doprowadzić do następnego przesunięcia premiery. Technicznie akcje ciągle znajdują się w trendzie wzrostowym, a ostatnia korekta do 385 zł za akcję wyznaczyła dosyć istotny poziom obronny. Wsparcie to ważne jest do czasu wybicia nowego historycznego szczytu - po wybiciu szczytu, kolejna korekta nie powinna zejść poniżej wcześniejszego dołka, inaczej dotychczasowy charakter trendu zostanie przerwany i należy to interpretować jako zagrożenie do większej i dłużej utrzymującej się przeceny.


Ten Square Games 30.09.2020 - 569 PLN

Ostatnia spółka w portfelu (również z sektora gamingowego) to Ten Square Games. Możliwe, że właśnie teraz obserwujemy przerwanie korekty o czym świadczy wybicie ponad poprzednie szczyty - sygnał zakupu. Wsparcie tworzy strefa 520-500 zł i osoby rozgrywające trendy ciasno, mogą spróbować to wykorzystać, zabezpieczając się przed zejściem poniżej 500 zł. Długoterminowo trend wzrostowy ciągle jest aktualny i 1000 zł za akcję uważam jako kwestię czasu.

Obecny podział spółek i gotówki w portfelu przedstawia się następująco:

Ponad 40% nadal trzymam w gotówce i ze względu na to, że polski rynek z ujęcia historycznego porównywalny w wycenie jest jak za czasów dołka kryzysu finansowego, będę chciał w następnych miesiącach dokupić kolejne spółki. Gdy wycena ponownie wzrośnie (w długim ujęciu oczekuję powrotu do średniej) to i z dużym prawdopodobieństwem dotychczasowe silne spółki staną się jeszcze silniejsze. Interesują mnie przede wszystkim akcje znajdujące się w stabilnym trendzie wzrostowym - na propozycje takich spółek oczywiście jestem otwarty :).

Dla osób, które chcą poznać w jaki sposób traduje mogę wskazać moją książkę - "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem na co zwracam uwagę, jak zarządzam swoimi pozycjami, w jaki sposób można wygładzić przyrost wartości portfela, gdzie szukam informacji do firmy i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:

30 komentarzy:

 1. Czy Allegro trafi do Byczków?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjrzyj się akcjom ML system, zobacz na program rozwoju 2020-2024

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ML System podobnie jak Datawalk bardzo zmienna spółka. Jest potencjał ale i większe ryzyko :)

   Usuń
 3. A może jakaś analiza spółki Palantir,można prosić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa spółka o której mało wiadomo. Spółka publiczna jest od niedawna i trudno mi oszacować, który model wyceny będzie w tej firmie najbardziej odpowiedni. Dlatego zanim przygotuję analizę, muszę się mocno wgryźć w temat.

   Usuń
 4. Zona kupila mi Pana ksiazke na urodziny takze bedzie czytana niebawem. :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę przyjemnej lektury i aby pomogła w przyszłych decyzjach inwestycyjnych :)

   Usuń
 5. Daniel, a co sądzisz o VGO i PLW?
  O PLW wspominałeś kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie spółki wyglądają bardzo dobrze. VGO da ważny sygnał kupna po wybiciu ponad 630 zł, PLW również, wybicie ponad 590 powinno potwierdzi, że trend dalej aktualny :)

   Usuń
 6. Nie przegapiłes czasem mercatora?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na każdym weselu jednocześnie nie idzie tańczyć ;)

   Usuń
 7. Sprzedałem DATAWALK, zysk ponad 20% w niespełna jeden miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
 8. TSG +10% i historyczne max 63X... wiadomo coś czemu? JAkies info na rynek trafi?

  OdpowiedzUsuń
 9. Danielu jak oceniasz możliwy zasięg tego ruchu na TSG? Gdzie byś realizował ew. zysk TP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zysk zacznę realizować jak zauważę słabość spółki w stosunku do rynku. :)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. CDR i 11B "tańczą na krawędzi" - na fb pisałem, że są najbliżej do tego aby opuściły portfel. Sprzedaję jak akcje pokażą słabość schodząc poniżej ostatnich dołków.

   Usuń
 11. Daniel, co myślisz o Livechat? Trend wzrostowy od połowy 2018, rosnące wyniki finansowe, korona-oporny sektor ;) przegapiłem moment wejścia w okolicy 90zł, dziś już 110 :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie wsiadanie teraz jest ryzykowne. Przydałby się test ostatniego szczytu koło 100zł, ale wcześniej kurs nie chciał robić takich powrotów-okazji. Osobiście trzymam od dawna :)

   Usuń
  2. LVC wygląda dobrze, ale pozycję należałoby szeroko trzymać. 100 zł jest pierwszym ważniejszym wsparciem, kolejne dopiero 80 zł, czyli stop lossy większe niż 20%.

   Usuń
  3. Kupiłem za 100, zobaczymy jak wyjdzie :)

   Usuń
  4. Również się przymierzam do kupna, trochę niżej... zobaczymy czy dostanę :)

   Usuń
 12. Czy można jakąś opinię na temat Creepy Jar? Zastanawiam się, czy jest to spółka, która spełnia Twoje wymagania czy też czegoś jeszcze jej brakuje? Mocny sektor jest, dość długi trend wzrostowy jest, korekta była/jest, płynność jest niezła, jakichś wielkich chaotycznych sesji spadkowych praktycznie nie ma, więc? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie Creepy Jar pod względem technicznym oraz płynności spełnia podstawowe warunki spółek jakie preferuję. Warunek, który nie spełnia to notowania na NewConnenct - dopiero jak przejdzie na główny parkiet, dopiero wtedy znajdzie sie wśród spółek obserwowanych i kto wie, może z czasem członkiem portfela "Byki" :)

   Usuń
 13. CDPROJEKT dzisiaj sprzedałem - jest delikatna strata.

  OdpowiedzUsuń