Translate my BLOG

środa, 7 października 2020

Techtronic Industries (669/TTNDY)

Czy chiński rynek zdominuje świat?
 (669) 06.10.2020 - 105,1 HKD

Chiński rynek rośnie w sile i coraz więcej akcji z Państwa Środka na jednym poziomie mierzy się z amerykańskimi konkurentami. Wiele przemawia za tym, że azjatyckie spółki będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w świecie rynków finansowych, dlatego dla dywersyfikacji portfela rozglądnąłem się po tym rynku, gdzie szczególnie spodobała mi się firma Techtronic Industries. Firma powstała w 1985 roku, jej obecna kapitalizacja (po przeliczeniu na USD) wynosi ok. 24,5 mld. $, zajmuje się projektowaniem, produkowaniem oraz sprzedawaniem elektronarzędzi dla budownictwa. 


Finansowa historia spółki jest pozytywna - mamy wysoką stabilność osiąganych przychodów, rosnące obroty oraz zyski netto jak i niskie zadłużenie. Cena akcji od dołka 2009 roku wzrosła o ok. 9000%, a średnioroczny zwrot z inwestycji z minionych siedmiu lat wyniósł 26,8%. Sama wycena jednak jest obecnie na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, co oznacza, że ryzyko do większego obsunięcia jest wyższe. Więcej danych finansowych spółki załączam niżej:


Akcje kupić można jako ADR na amerykańskim rynku OTC (ticker: TTNDY), jednak pamiętać należy, że przy tego rodzaju rozwiązaniach emitent pobiera prowizję (często odcina ją od dywidendy). Dlatego najlepszym wyborem zakupu będzie inwestycja bezpośrednio na chińskim rynku, gdzie ticker spółki to 669. Potrzebny jest więc dostęp do chińskiej giełdy, który oferuje np. LYNX Broker (przypomnę, że w ramach współpracy z brokerem, przy zakładaniu konta otrzymasz 50 $ zwrotu z prowizji - wystarczy powołać się na mój blog: pamietnikgieldowy). 

 
Dla zwiększenia wiedzy w zakresie inwestowania polecę również moją książkę "Giełda inwestycja, trading" oraz darmowy ebook, który pobrać możesz klikając na poniższy baner: 16 komentarzy:

 1. Cześć Daniel, mam pytanko a mianowicie siedzę teraz w pewnej spółce i regularnie ktoś kupuje jedną akcję i próbuje podbić kurs, a druga osoba sprzedaje jedną akcję i próbuje zbić kurs i tak się biją. Czy reagować na to ogólnie czy nie reagować, a może to gdzieś zgłosić... Co o tym myślisz :D

  OdpowiedzUsuń
 2. A wpływa to jakoś na cenę?
  Najbardziej prawdopodobne jest, że obserwujesz tzw. Iceberg, tj. w rzeczywistości za tym jednym wolumenem stoi bardzo duży order. Jeśli jedna osoba stoi z dwóch stron to jest to blokowanie kursu, ale nie mam pomysłu w jakim celu miałby to robić... Możliwe, że robi to algorytm, celem zwiększenia płynności (poprzez aktywność).

  Gdyby stało z jednej strony to miałoby to większy sens, ale jak stoi z dwóch jednocześnie, to może są to dwie różne osoby, które po prostu między sobą wymieniają akcje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy za tym jednym wolumenem stoi bardzo duży order bo to spółka raczej mniej płynna tzn. średni dzienny obrót to jakieś 100-200 tyś

   Usuń
  2. Chodziło o "bardzo duży order" w stosunku do średniego dziennego obrotu spółki :)

   Usuń
  3. a okej to ma sens :D Mam jeszcze jedno pytanie, jestem dopiero raczkujący więc to może być oczywiste pytanie ale: Kupiłem spółkę, zamierza ona wypłacić wysoką dywidendę bo 10% ceny akcji a sama spółka podrożała o 10% od momentu kiedy ją kupiłem. Czy po dniu nabycia dywidendy jest prawdopodobieństwo że kurs poleci na łeb na szyję, bo ludziom zależało tylko na dywidendzie? Zastanawiam się czy trzymać spółkę czy sprzedać przed terminem nabycia praw do dywidendy, i dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi poprzednie, na prawdę jej doceniam i super blog btw, śledzę na bieżąco :D

   Usuń
  4. W dniu otrzymania prawa do dywidendy od kursu odjęta zostanie kwota jaką spółka na dywidendy przeznaczy. W efekcie tego w kursie akcji będzie mniej warta, ale różnicę tą otrzymasz w gotówce minus podatek ;)

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo :D

   Usuń
 3. Spółke jak znalazłeś ? Mam na myśli, jak wzorzec szukania spółek na rynku chińskim masz ? Ten pierwszy screener od góry to coś niemieckiego, jest wersja anglojęzyczna tego ? Pytam bo zawsze widzę podsumowanie z tego screener'a ;-)

  Daniel offtopicowo, spółki zajmujące się szeroko rozumianą 'czystą wodą' / 'wodą pitną' jakieś przemyślenia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Screener z traderfox.de - jest tylko po niemiecku, również tam znalazłem spółkę (przesortowałem po średniorocznych stopach zwrotu, przefiltrowałem te z stabilnymi trendami i następnie przeszedłem do analizy fundamentalnej).

   Spółki zajmujące się czystą wodą - w małym stopniu Danaher (DHR). Najprostszy sposób znalezienia takich spółek to wyszukanie po składzie ETF'a na ten segment - np. L&G Clean Water UCITS ETF (GLUG). Znajdują się w nim takie spółki jak Advanced Drainage Systems (WMS), Badger Meter (BMI) itd. ;)

   Usuń
  2. Ile płacisz, jeśli można wiedzieć ? Szukam jakiegoś odpłatnego screener'a dla min. europy oraz chin, czy możesz mi coś polecić ? Gurufocus odpada za drogo dla mnie :/

   Usuń
  3. Na finviz jest darmowy skaner z podziałem na Państwa - są tam chińskie akcje notowane na amerykańskim rynku (ADR'y) z pominięciem rynku OTC ;)

   Usuń
 4. Daniel, dzięki za odpowiedzi. Twój blog wymiata :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Danielu na chwilę obecną spółkę lepiej byłoby kupić przez HKEX w HKD czy przez OTCMKTS w USD?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj lepiej jest kupować spółkę na giełdzie domowej ;)

   Usuń
 6. Każda z analiz wymaga na prawdę mocnej weryfikacji. Szczegółowość wyniku jest niezbędna do oceny sytuacji. Możemy takie analizy zautomatyzować przez co usprawnimy procesy w firmie. Odpowiednie programy pomogą nam w tym. Chociaż dobrze jest mieć w swojej kadrze doświadczonego analityka.

  OdpowiedzUsuń