Translate my BLOG

sobota, 9 stycznia 2021

Zoetis (ZTS)

 Lider w dziedzinie zdrowia zwierząt
09.01.2021

Ostatni wpis poświęciłem spółce produkującą zdrową karmę dla zwierząt (Freshpet) i na chwilę jeszcze pozostanę w sektorze i przedstawię następną spółkę, która również dba o zdrowie zwierząt - Zoetis. Firma powstała w 1952 roku, jej kapitalizacja rynkowa ok. 80 mld. $ co czyni ją największą tego rodzaju firmą na świecie. Spółkę oceniam zarówno pod względem inwestycyjnym jak i spekulacyjnym (na krótszy okres) jako bardzo interesującą - w ujęciu inwestycyjnym mamy stabilne przychody, wysoką marżę netto, rosnący udział akcjonariusza w firmie (firma skupuje własne akcje) oraz skromną dywidendę, której stopa wynosi 0,6% i na którą przeznaczają 21,8% wypracowanych rocznie zysków. 


Od strony spekulacyjnej (czyli na krótszy okres czasowy) mamy z kolei stabilny trend, który od czasu do czasu przerywany jest korektą nie przekraczającą 20%. W okresach zwiększonej zmienności (na szerokich rynkach) ZTS utrzymuje charakter defensywny i największe cofnięcie z reguły nie przewyższa rynkowe spadki - podczas koronawirusowego krachu akcje cofnęły ok. 35%.

ZTS 08.01.2021 - 168,33 $

Średnioroczna stopa zwrotu (z ostatnich ośmiu lat) wyniosła 23,3%, ale patrząc po dynamice wzrostu obrotów można założyć, że tempo to w przyszłości zwolni. Mimo tego przy utrzymującej się średniej wycenie jaką w ostatnich kilku lat mieliśmy oraz zmiany dynamiki rosnących wyników, oczekiwać można, że Zoetis w następnych latach utrzyma średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 18,5% (dalej powyżej średnio-rynkowej). Reasumując: spółka interesująca dla inwestorów szukających stabilnych wyników, bez dużej dynamiki w kursie akcji. Więcej informacji do spółki tradycyjnie na końcu wpisu:

Jeśli szukasz wartościowych analiz również do polskich spółek to polecę gorąco Portal Analiz, który prowadzony jest przez trójkę niezależnych inwestorów z ponad 15 letnim doświadczeniem - roczny abonament kosztuje zaledwie 149 zł:

Zarejestruje się w Portalu Analiz ->

Dla osób szukających z kolei wiedzy w jaki sposób wyszukiwać interesujące do inwestycji długoterminowej spółki, w jaki sposób zarządzać ryzykiem, jak najlepiej powiększać wartość swojego portfela i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą można kupić:


Newsletter + darmowy excel przy pomocy którego obliczysz kiedy uzyskasz wolność finansową ->

3 komentarze:

 1. Witam.

  Czy mógłbys rzucić okiem na spółki związane z cyberbezpieczeństwe np. Fortinet, Fireaye Palo Alto? Jako inwestycje długoterminowe oczywiście.

  dzięki i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fortinet na blogu już przedstawiałem - jest to analiza długoterminowa i ona ciągle jest aktualna: LINK - zachęcam też do regularnego przeglądania spisu treści oraz skorzystania z opcji wyszukiwania wpisując na samej górze po lewej stronie nazwę spółki.
   Paolo Alto nigdy wcześniej nie, ale wygląda interesująco, klasyczna spółka typu growth.
   Fireeye z kolei nie bardzo mi się podoba i uważam, że z całej tej trójki ma ona największe ryzyko i najmniejszy potencjał wzrostowy (słabe fundamenty).

   Usuń
  2. Paolo Alto nigdy wcześniej nie ANALIZOWAŁEM*

   Usuń