Translate my BLOG

wtorek, 26 stycznia 2021

Okta (OKTA)

Cztery lata i ponad 1000% zysku
25.01.2021

Dzisiaj omówię spółkę, którą już dłużej mam na liście do przedstawienia na blogu - Okta. Firma dostarcza oprogramowanie w chmurze, które pomaga firmom w zarządzaniu i zabezpieczeniu uwierzytelnienia użytkowników w nowoczesnych aplikacjach. Spośród listy klientów znajdą się takie firmy jak ServiceNow, Amazon oraz Microsoft. Jej obecna kapitalizacja wynosi ok. 34 mld. $ i zatrudniają w sumie 2604 pracowników. Firmę kategoryzować należy do spółek typu growth - przemawia za tym przede wszystkim koncentracja na maksymalizacji przychodów.


Fundamentalna wycena spółki jest bardzo wysoka, co "zawdzięczać" można średniorocznym wzrostom przychodów przekraczającym 70,5% z ostatnich pięciu lat.W krótszym ujęciu czasowym dynamika ta zwolniła - z ostatnich trzech lat średnioroczny wzrost przychodów wyniósł ok. 31,5% (co nadal jest bardzo wysoką wartością). Negatywnie z kolei wygląda to przy zadłużeniu - nawet na spółkę z tego sektora jest ona dosyć wysoka, dodatkowo dochodzi rozwadnianie udziałów akcjonariuszy (liczba wolnych w obrocie akcji z 91 mln. sztuk w 2017 wzrosła do 117 mln. w 2020 roku).


Mimo tego cena akcji rozgrywa scenariusz w którym przychody w stosunku do zadłużenia będą coraz wyższe (pozytyw) i EBITA (czyli zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych) z ujemnych wartości niebawem ma już przejść do pozytywnych. 

Jednak dla mnie Okta najbardziej interesująca jest od strony tradingowej w ujęciu pozycyjnym (na wiele miesięcy): korekty co prawda zdarzają się głębokie (ponad 35-procentowe) jednak przy średniorocznych stopach zwrotu na poziomie ok. 88,8% są one do "zaakceptowania":

OKTA 25.01.2021 - 262,63 $

Ostatnia korekta lekko przekroczyła 16% i wczorajsza świeczka dała potwierdzenie, że na niższych poziomach, akcje Okta są chętnie kupowane - powstała świeca z długim dolnym cieniem, co może sugerować próbę powrotu w okolice dotychczasowych historycznych szczytów. Więcej danych do spółki na końcu:

Jeśli chcesz pozostać w przyszłości na bieżąco z nowymi analizami do interesujących spółek pod względem inwestycyjnym ale również i tradingowym, to zapraszam do zapisu na newsletter - w tym celu wystarczy poniżej podać swój mail:


.

4 komentarze:

 1. Czy rozgrywasz obecnie ta spolke tradingowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wyjątkiem portfela polskich akcji, pozostałe portfele którymi zarządzam załadowane są pod korek - czyli nie rozgrywam.

   Usuń
 2. Jak można dowiedzieć się z informacji ze strony https://www.anegis.com/rozwiazania-it/technologie-kognitywne/ , to technologie kognitywne w aplikacjach samouczących się łączą ludzkie możliwości oceny i interpretacji z automatyczną, komputerową analizą danych. Zainteresował mnie ten temat o jakiegoś czasu, ponieważ chciałabym wprowadzać wiele nowoczesnych zmian w mojej firmie. Trzeba korzystać, sprawdzać i dowiadywać się, jakie zmiany można wprowadzać. Na szczęście większość takich produktów nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i dużych inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okta przejęła Auth0, info ze strony przejmowanego :) https://auth0.com/blog/okta-auth0-announcement/

  OdpowiedzUsuń