Translate my BLOG

wtorek, 12 stycznia 2021

American Tower Corporatioin (AMT)

 Inwestycja w technologię 5G
12.01.2021

Średnio co osiem lat technologia bezprzewodowej łączności przechodzi duże zmiany, która wraz z każdą nową generacją umożliwia przetwarzanie większej ilości danych z mniejszym opóźnieniem. Obecnie właśnie jesteśmy świadkami przejścia generacji w której sieć 5G w stosunku do swojego poprzednika umożliwić ma wdrożenie nowych technologii. Tymi nowymi technologiami nie jest tylko szybszy internet w smartfonach, ale również niezawodna łączność pomiędzy maszynami, lepiej kojarzona pod pojęciem "internet rzeczy", czyli łączność pomiędzy maszynami bez ingerencji człowieka. Dzięki temu istnieje potencjał do zrewolucjonizowania nowoczesnych procesów i zastosowań przemysłowych, oprócz samo płacący za postój parkingowy samochód, samochód ten również dzięki nowej technologii skorzysta na niskich opóźnieniach w łączności co zastosowanie znaleźć może w chociażby autonomicznych środkach transportu. Technologia ta również umożliwi zdalną opiekę medyczną, tj. np. zabiegi oraz operacje na odległość. Wraz z wdrożeniem technologii 5G wzrośnie więc produktywność (w np. zautomatyzowanych fabrykach) oraz bezpieczeństwo (poprzez wykorzystanie urządzeń w zadaniach krytycznych do których potrzebna jest ultraszybka łączność o niskich opóźnieniach).

Zamiast przedstawić pozornie innowacyjną spółkę, która na tym całym postępie technologicznym najwięcej skorzysta, przedstawię firmę, która niezależnie od sukcesu jednostki, skorzysta na ogólnym rozwoju nowej technologii - w myśl według której sprzedawca szpadli i sita amatorom poszukujących złoto zarobi niezależnie od tego czy owy poszukiwacz złota, tego złota faktycznie znajdzie: American Tower Corporation.


Firma powstała w 1995 roku i działa jako amerykański fundusz inwestycyjny na rynku nieruchomości oraz właściciel i operator infrastruktury bezprzewodowej i transmisyjnej. Na wagę przynosi 93,5 mld. $ kapitalizacji rynkowej i zatrudniają w sumie 5454 pracowników. Jako REIT płaci dywidendę, która w ostatnich pięciu latach rosła średnio z roku na rok o ok. 20% i przy obecnym kursie wynosi ona 2,25%, co z historycznego ujęcia jest ponadprzeciętnie dużo:


Oznacza to, że z ujęcia wyceny w oparciu o dywidendę, obecny poziom kursu akcji jest atrakcyjny do inwestycji pod strategię uzyskiwania regularnego pasywnego przypływu pieniężnego z tego tytułu. Same wyniki finansowe są pozytywne i trend jak i oczekiwania co do przyszłości również wyglądają pozytywnie:


Średnioroczny wzrost obrotów z ostatnich 10 lat wynosi ok. 16% (z roku na rok), jednak w krótszym ujęciu czasowym zaobserwować można spadek tego tempa wzrostów (w ujęciu pięciu letnim obroty te rosły średnio o ok. 13%, a w ujęciu trzy letnim o 5,3%). Punkt ten nie oceniam negatywnie gdyż mimo tego, spółka w tym samym czasie podnosiła swoją marżę netto, co świadczy o tym, że są w stanie lewarować biznes (kiedy obroty rosną a marża spada, wtedy mamy możliwy sygnał ostrzegawczy w którym spółka nie jest w stanie lewarować swojej działalności nie zwiększając kosztów). Pozostałe dane do "jakości" bilansu poniżej:


Licząc od dołka w 2002 roku akcje wzrosły o niesamowite 40 000%,  jednak w ujęciu bardziej realnym do osiągnięcia (pod kątem momentu zakupu), średnioroczny wzrost kursu akcji wynosi ok. 15,5% (w ujęciu dziesięcioletnim, a to stanowi całkowity wzrost równy ok. 400%). Fundamentalnie wycena spółki zbliżona jest do wyceny jaką mieliśmy podczas marcowego krachu w 2020 roku, co jest ponadprzeciętnie nisko (dla tej spółki). Oznacza to, że można teraz myśleć o inwestycjach długoterminowych, technicznie interesującymi poziomami są:

AMT 11.01.2021 - 216,86 $


 • obecny poziom ze względu na osiągnięcie już atrakcyjnej dla spółki poziomu wyceny fundamentalnej
 • poziom 200 $, który stanowi wsparcie wyznaczonego na podstawie poziomów zwrotnych w 2019 roku, a marcowy dołek z 2020 roku w okolicach 175 $ raczej traktowałbym jako poziom osiągnięty w wyniku impulsu, tzn. paniki który z technicznego ujęcia raczej nie będzie miał dużego wpływu na ewentualne przyszłe powstrzymanie pogłębiającej się korekty
 • poziom w okolicach 150 $ jako długoterminowe wsparcie, które może być traktowane jako granica, która po przekroczeniu może dać sygnał do odwrócenia trendu
 • strefa 131-135 $ jako ostatni przystanek obronny, który nie powinien zostać pokonany, aby długoterminowy trend wzrostowy (trwający od 2009 trend) pozostał aktualny

Długoterminowo uważam więc, że obecne poziomy są atrakcyjne do zakupu i ewentualne dalsze spadki myślę, że można wykorzystać do powiększania pozycji. Wśród największych zagrożeń jakie obecnie dla firmy widzę są z kolei osiągane przychody, które w ponad 50% pochodzą od tylko trzech amerykańskich spółek telekomunikacyjnych, tzn. wypadnięcie jednego z nich może negatywnie odbić się na przyszłe wyniki finansowe. Drugim negatywnym punktem jest regularne rozwadnianie udziałów akcjonariuszy. Więcej informacji do spółki zamieszczam tradycyjnie na końcu analizy, wraz z wynikami finansowymi osiągniętymi w ciągu ostatniej dekady:


Spółka notowana jest na amerykańskim rynku, tzn. że dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do tej giełdy - dla osób, które poszukują dostępu do rynków zagranicznych polecę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który przy powołaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci nowym klientom 50$ prowizji z transakcji:

Załóż konto w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

Jeśli poszukujesz większej wiedzy dotyczącej rynków finansowych, w tym w jaki sposób wyszukuję spółki, jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem i jak od strony psychologicznej patrzę na giełdę, aby nie stanąć się ofiarą własnych słabości związanych z inwestowaniem - o tym wszystkim i wiele więcej pisałem w swojej książce "Giełda, inwestycje, trading". Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą możesz kupić:


.

4 komentarze:

 1. Świetny wpis :) Pozostając w temacie telekomunikacji, to co sądzisz o spółce Liberty Latin America? Jest od jakiegoś czasu w portfelu Berkshire Hathaway...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Nie wiedziałem, że Warren Buffett tą spółkę kupował. Nie jest to spółka dla mnie - według mnie to słaba firma.

   Usuń
 2. Przyznaję, że interesuję się na ten moment inwestycjami i nowoczesnymi technologiami, ponieważ bardzo chciałbym zająć się sprzedażą online. Technologie zdecydowanie są tutaj bardzo ważne, ponieważ usprawniają wszystkie procesy. Zerknijcie sobie na stronę https://packfully.pl/ , jeśli bylibyście zainteresowani, to firma zajmuje się obsługą Waszego sklepu internetowego, a Wy macie czas na to, aby sobie odpocząć. Bardzo cenię takie usługi, ponieważ wiele wnoszą i w wielu różnych sprawach okazują się niezastąpione.

  OdpowiedzUsuń
 3. To z kolei nasza firma dba o to, aby właściciele innych firm mogli zadbać o odpowiednią motywację w swojej pracy. Świetne jest to, że firmy widzą w tym wszystkim skuteczność i wracają jeszcze, jeśli jest tylko taka potrzeba. Nasza praca polega na tym, że oferujemy programy lojalnościowe i motywacyjne dla pracowników, aby wykrywali więcej w swojej pracy. Mamy wielu zadowolonych klientów i możemy w Twojej firmie wprowadzić naprawdę wiele różnych zmian. Skorzystać można sobie z tego zawsze, tylko trzeba wiedzieć jak..

  OdpowiedzUsuń