Translate my BLOG

środa, 20 stycznia 2021

GrowGeneration Corporation (GRWG)

Dwa dni temu opublikowaliśmy nasz pierwszy film na YouTube (link: "W co inwestować w 2021 roku") i naszym zdaniem jeśli patrzymy w ujęciu dwunastomiesięcznym, to powinniśmy koncentrować się na tym co teraz rośnie. Jeśli przy tym wykorzystamy średnie kroczące, możemy tym sposobem uczestniczyć we wzrostach do czasu kiedy one trwają i w momencie jakichś nagłych wydarzeń, które powodują spadek na giełdach, zamykamy pozycję - cena spada wtedy poniżej średniej kroczącej, co wykorzystujemy jako sygnał sprzedaży.

Dzisiaj na kolejnym przykładzie przedstawię jak wykorzystać tą strategię w praktyce, ale podkreślę, że przykład ten odnosi się do agresywnej spółki, która może w przyszłości doprowadzić do większej korekty. Dlatego ważne jest aby konsekwentnie podążać za sygnałami jakie średnia daje. 

GRWG 19.01.2021 - 52,31 $


Kurs spółki GrowGeneration po marcowym krachu w 2020 roku w zawrotnym tempie zaczął rosnąć - cena w kwietniu 2020 wybiła ponad średnią EMA38. W teorii każde wybicie ponad średnią jest sygnałem zakupu, jednak samo wybicie ponad tą średnią w kwietniu trudno było uznać za dobrym momentem wejścia, gdyż wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że średnia ta w przyszłości dobrze będzie współgrała z kursem. Dlatego po wzrostach, które już pewien czas trwały szukam takiego okresu średniej, która z ceną akcji najlepiej się pokrywa. Na załączonym wykresie rozpoznanie tego dobrego okresu nastąpiło po tym jak cena po raz czwarty odbiła od średniej (na wykresie fioletowa czwórka). Od tamtego momentu każde kolejne zbliżenie kursu do średniej EMA38 jest momentem, który możemy wykorzystać do zakupu z zleceniem obronnym 3-5% poniżej średniej. W tym przykładzie takich sygnałów do dzisiejszego dnia mieliśmy aż dziewięć. Wykorzystując np. wejście przy dziewiątym punkcie można było do dzisiaj zarobić ponad 600%. 

Średnia w tym przykładzie może służyć jako kroczące zlecenie obronne, które wraz z zejściem poniżej średniej generuje sygnał sprzedaży. Dodatkowo, każde kolejne zbliżenie się kursu do średniej wykorzystać można do powiększania pozycji, w którym mamy bardzo dobry stosunek zysku do ryzyka. Aby dobrze skorzystać na sygnałach jakie średnia przynosi ważne jest aby konsekwentnie trzymać się jej zasad, czyli wchodzenia dopiero po zidentyfikowaniu odpowiedniej długości średniej (czwarty punkt odbicia kursu od niej) i nie wahania się w momencie, kiedy cena schodzi poniżej niej (z 3-5% procentowym filtrem dla uwzględnienia szumu rynkowego). 

Strategię tą bardziej szczegółowo opisałem w swojej książce, gdzie w części w której omawiam aktywny handel na giełdzie rozpisałem jak reagować w różnych sytuacjach, gdy kurs gwałtownie spada poniżej średniej, zaczyna generować fałszywe sygnały (jak je odpowiednio wcześnie rozpoznać) i kilka aspektów więcej związanych z tą strategią. Książkę zdobyć można klikając na poniższe zdjęcie:Przechodząc do fundamentalnej sytuacji na spółce - czyli do omówienia pod kątem inwestycji długoterminowej. GroGeneration to spółka która oferuje materiały do uprawy hydroponicznej, czyli do ogródków. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 2,7 mld. $ i z ujęcia osiąganych obecnie przychodów wyceniona jest na niesamowicie wysokim poziomie (najwyżej w swojej historii). Domyśleć się więc można, że głównym motorem napędowym jest dynamika zmiany przychodów - one w ujęciu trzyletnim rosły średnio o ponad 75% (z roku na rok). 

Dlatego też wycena spółki opierać się powinna głównie o dynamikę zmiany wyników, a one są właśnie bardzo wysokie co swoje odzwierciedlenie ma w kursie akcji. Kolejnym punktem wartym uwagi jest brak zadłużenia, a to przy tak silnie rozwijającej się firmie jest bardzo dużym plusem. Więcej danych poniżej:


Reasumując: GrowGeneration to firma dynamicznie rozwijająca się, co zarazem w okresie kiedy pojawią się sygnały do możliwego spadku tempa rozwoju (poprzez np. niższy wskaźnik wzrostu obrotów) spowodować może ponadprzeciętnie głęboką korektę. Dlatego uważam, że spółka interesująca jest głównie w ujęciu tradingowym - do czasu kiedy cena akcji rośnie, można na tym korzystać, ale wymaga to aktywnego monitorowania rozwoju spółki. 

Jeśli spodobała Ci materiał i chcesz pozostać na bieżąco z kolejnymi to zachęcam do zapisu na newsletter. Wraz z zapisem otrzymasz darmowego excela, przy pomocy którego obliczysz na jakim etapie finansowym się znajdujesz oraz czy i ew. co należałoby zmienić aby osiągnąć "wolność finansową" - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie wystarczy podać swojego maila i w kolejnym kroku w wiadomości, który przyszedł na Twoją skrzynkę elektroniczną potwierdzić chęć zapisu:

Na końcu dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecę jeszcze darmowy e-book od LYNX Broker. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie e-book ten możesz gratis pobrać:

LYNX to broker z którym mam współpracę i który czytelnikom mojego bloga zwróci 50 $ z prowizji od transakcji. W tym celu wystarczy przy zakładaniu konta powołać się na pamietnikgieldowy. Link do rejestracji poniżej:

Załóż konto w LYNX Broker i odbierz 50 $ zwrotu z prowizji od transakcji ->

6 komentarzy:

 1. Hej Daniel,

  co sądzisz o spółce T. Rowe Price ( TROW ) w kontekście długoterminowym? Sprawdzałem ją na finviz i mnie zaciekawiła. Niestety, ze względu na brak umiejętności znalezienia w raportach finansowych czegoś, co by mnie zaalarmowało, pytam Ciebie :D swoją drogą - jakie książki polecasz do zrozumienia raportów? Chodzi mi też o to, że Ty wiesz np. że spółka na początku skupia się na wzroście a dopiero potem na maksymalizacji zysków. Przez to jesteś w stanie wyciągnąć wnioski dotyczące potencjalnej przyszłości spółki. Na końcu Twojej książki w spisie jest Bulkowski z Analiza fundamentalna, ale tej ksiązki nigdzie dostać nie idzie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często na stronie firmy piszą, że np. koncentrują się na powiększaniu udziałów w sektorze w którym działają - innymi słowy jest to koncentracja w wzrost. Ponadto po wynikach widać - jeśli obroty w stosunku do zysku netto rosną dużo więcej to widać, że w pierwszej kolejności spółce zależy na wzrostach, które później chcą wykorzystać do maksymalizacji zysku. Warto też oberswować przy tym marżę - jeśli ona mimo rosnących obrotów spada, to oznacza, że bez wzrostu kosztów, firma nie jest w stanie wykorzystać rosnący udział w sektorze w którym działa.

   Książki - z zakresu analizy finansowej może książka Rafała Janik: "Książka o inwestowaniu" :)

   Usuń
  2. Oj...tą mam. Autor pisze między innymi o reinwestowaniu dywidendy w spółkę oraz nazywa rynek superinteligentnym tworem, który nie ulega kaprysom. Bardzo ogólne stwierdzenie, z którym się niezbyt zgadzam :) o analizie technicznej też mówi, że nic nie warta ( gdzie Ty np. dałeś przykład choćby z wykorzystaniem średniej kroczącej ). Także... thx but nope xD

   Usuń
  3. Prawda, ale autor specjalizuje w analizie finansowej, dlatego on ją propaguje. Na giełdzie wiele dróg prowadzi do celu, trzeba tylko znaleźć tą, która najlepiej do nas pasuje :)
   Odnośnie reinwestowania dywidendy - z czysto ekonomiczno-matematycznych względów reinwestowanie dywidendy pogarsza wynik, gdyż reinwestujemy kwotę pomniejszoną o podatek. Więc przy takiej strategii (jeśli zyski mają przychodzić z przyrostu kursu - bo do tego zmierza reinwestowanie dywidendy) lepiej skupić się na spółkach, które same skupują własne akcje.

   Usuń
 2. Cześć Danielu.
  Zastanawiam się jak wyszukałeś, że najlepiej pasuje akurat EMA-38. Jest do tego jakieś oprogramowanie czy ręcznie lecisz EMA-20..120 i patrzysz co się najlepiej dopasuje? Dlaczego EMA jest lepsze niż SMA?
  Pozdrawiam. Marek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Można ręcznie i można to zautomatyzować np. w traderfox. Ręcznie kosztuje to może 30 sekund pracy, ja wolę ręcznie. Dlaczego akurat EMA, a nie SMA, WMA lub jakkolwiek inna średnia - dokładnie opisałem to w swojej książce ;)

  OdpowiedzUsuń