Translate my BLOG

niedziela, 16 sierpnia 2020

Pinduoduo (PDD)

Growth ponad wszystko - spółka z potencjałem do jednej z największych firm świata?
 PDD 14.08.2020 - 84,99 $

- Które firmy w minionych dziesięciu latach najwięcej zyskały?
- Były to firmy, które z początku koncentrowały się na generowaniu jak największych obrotów. Takim sposobem spółka zapewnia sobie coraz to większą część sektora w którym działa. Książkowymi przykładami takich firm są m.in. Amazon oraz Netflix - one w ujęciu dziesięcioletnim przyniosły inwestorom kilka tysięcy procent zysku. 

Spółka z dzisiejszego wpisu to wersja ekstremalna takiej firmy - mowa o notowanej jako ADR na amerykańskiej giełdzie chińskiej firmie Pinduoduo. Założona zaledwie pięć lat temu (2015) na rynkową wagę już dzisiaj przynosi ponad 707 mld. CNY (ok. 105 mld. USD)! Sukces zawdzięcza wyłącznie inwestycjom - inwestycje te sięgają tak absurdalne wymiary, że dla pozyskania nowych klientów oferują dużym markom sprzedawanie swoich produktów na ich platformie po cenie produkcji towaru zwracając różnicę do ceny regulowanej z własnej kasy. Dzięki temu modelowi w niespełna pięć lat Pinduoduo stała się jedną z największych interaktywnych platform do handlu elektronicznego na świecie. 

Taką strategię oczywiście nie można prowadzić wiecznie - strata rośnie razem z obrotami. Liczba aktywnych na stronie użytkowników przekracza już 600 milionów osób, a to oznacza, że co drugi chińczyk korzysta z tej platformy. Tym samym dalsza kontynuacja tak ogromnej dynamiki wzrostów raczej nie będzie kontynuowana i jeśli marża spółki nie wzrośnie, firma może bardzo szybko zniknąć z rynku. 


Jeśli ale strategia się sprawdzi i spółka zdoła wejść na zyskowną stronę rynku, to ma do tego potencjał aby na równi mierzyć się z Amazonem oraz Alibabą - największe konkurencyjne spółki na świecie. Pod względem aktualnej wyceny, firmę spostrzegać należy jako niesamowicie drogą i ze względu na wysoką zmienność, dla inwestora interesująca dopiero po większej korekcie, która w głębokości spadku przekroczy 50%. Reasumując: potencjał firmy jest duży, ale pamiętać należy, że inwestycję w Pinduoduo należy spostrzegać jako wysoko ryzykowną w której możliwe jest nawet bankructwo spółki w niespełna kilka lat. Więcej danych do firmy tradycyjnie na końcu:Jeśli chcesz się nauczyć inwestować/tradować na rynku finansowym to polecę swoją książkę: "Giełda, inwestycje, trading" - klikając na tytuł przejdziesz do sklepu, gdzie książkę możesz kupić. Jeśli chcesz poznać inne podejście to również polecę Tobie "Książkę o Inwestowaniu" Rafała Janik, który więcej o analizie finansowej pisze:

https://maklerska.pl/ksiegarnia/ksiazka-o-inwestowaniu/ref/DanielHe/

7 komentarzy:

 1. Ciekawostka: Pin duo duo oznacza Together More (Savings) More (Fun).

  OdpowiedzUsuń
 2. Na platformie Pinduoduo można nawet znaleźć produkty o 90% taniej niż zwykle, a ogromny wzrost obrotów zawdzięczają również temu, że oferują produkty, które normalnie w internecie nikt nie sprzedaje, np. czosnek ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. moze skomentujesz spolke Ronson, maja bardzo dobre wyniki w tym roku i wyplacaja regularnie dywidende ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ronson do tradingu dla małych portfeli (słaba płynność). Dla inwestycji długoterminowej spółka nie spełnia podstawowych kryteriów - brak trendu rosnących zysków, spółka groszowa, kurs akcji potrafi być bardzo zmienny itd. Technicznie 1,5 zł za akcje ważnym oporem.

   Usuń
  2. super, dzieki

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń