Translate my BLOG

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Franco-Nevada (FNV)

Najlepszy sposób na inwestycje w surowce?
FNV 21.08.2020 - 148,52 $

Po tym jak surowce (szczególnie złoto) zaczęły rosnąć również i spółki oraz ETF'y wydobywcze zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Problem w zdecydowanej większości tego rodzaju akcji i funduszy jest fakt, że notują one poniżej szczytu z 2011 roku, a przy długoterminowych inwestycjach, trend jest absolutną podstawą i kiedy dana spółka bądź ETF od jednej dekady nie zdołały wybić ponad historyczne szczyty to i inwestycja w nie jest słabym wyborem. 

Spółka z dzisiejszego wpisu tego problemu nie ma, gdyż od szczytowych odczytów z 2011 roku złota, srebra, ropy i pozostałych kluczowych surowców firma, którą dzisiaj przedstawiam oddaliła się już o ok. 300%! Dla porównania poniżej w tabeli naniosłem 10 letnie stopy zwrotu najważniejszych surowców oraz tej spółki:


Spółka o której mowa i która mimo słabych stóp zwrotu na surowcach zdołała zarobić więcej to Franco-Nevada. Siedziba firmy mieści się w Toronto (Kanada), jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 28,3 mld. $ i zatrudniają zaledwie 38 pracowników (niska liczba pracowników potwierdzona w kilku źródłach). Sama firma nie posiada żadnej kopalni, tylko inwestuje w projekty wydobywcze, zwłaszcza złota, ropy i gazu ziemnego. Przychody generowane są dzięki umowom licencyjnym i udziałom w surowcach (strumieniach) i głównym celem jest aby 80% zysków pochodziło z metali szlachetnych. Taki model pomógł wygenerować znacznie wyższe stopy zwrotu niż tradycyjna inwestycja w spółki wydobywcze. Do pozytywnej stopy zwrotu oczywiście dochodzi jeszcze dywidenda, która ale w wyniku ponadprzeciętnie wysokiego kursu akcji wynosi dzisiaj zaledwie 0,7% (średnia stopa dywidendy z ostatnich 10 lat to ok. 1,3%). 


Fundamentalna sytuacja firmy wygląda pozytywnie - rosną obroty i rośnie zysk netto. Sama wycena ponadprzeciętnie wysoka, jednak wzrost kursu akcji można obecnie zawdzięczać głównie kursowi metali szlachetnych, które właśnie w ostatnim czasie wzrosły ponadprzeciętnie dużo. Średnioroczna stopa zwrotu spółki z minionych dziesięciu lat wynosi prawie 17%, a to w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań inwestycji w surowce jest bardzo dobrym wynikiem. Więcej danych zamieszczam tradycyjnie na końcu artykułu:
Dodam, że inwestowanie w surowce jest specyficzne - patrząc długoterminowo tego rodzaju inwestycje rzadko kiedy przynosiły zadowalające stopy zwrotu. Powodów dlaczego tak się dzieje jest wiele: do najważniejszych zaliczać można koszty ich magazynowania. Dlatego też warto ograniczyć te inwestycje czasowo, starając się wyłapać okres w którym trend kursu przyspieszył na dynamice wzrostowej. Kilka pułapek związanych z inwestowaniem surowcowym przedstawiłem w swojej książce - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu. Jeśli chcesz pozostać na bieżąco z nowymi wpisami to zachęcam również do zapisu na darmowy newsletter - zrobisz to wpisując poniżej swojego maila, po zapisie wystarczy w mailu potwierdzić chęć zapisu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/


.

1 komentarz: