Translate my BLOG

czwartek, 6 sierpnia 2020

Symrise AG (SY1)

Nowy przyszły członek indeksu 30 największych firm Niemiec?
SY1 06.08.2020 - 111,10 € 

Po spektakularnym krachu akcji Wirecard jest już pewne, że firma ta wyleci z indeksu DAX. Oznacza to, że jej miejsce zastąpi nowa spółka i jednym z kandydatów jest Symrise AG. Symrise jest jednym z największych dostawców aromatów i zapachów na świecie, jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 15 mld. €. Oznacza to, że możliwe iż firma "old economy" zastąpi "fin-tech", przy tym indeks DAX już jest skoncentrowany w spółki z sektora "old economy", co oznacza że w przypadku faktycznego wejścia spółki Symrise, dywersyfikacja indeksu pod tym względem dalej pozostawi wiele do życzenia...

Wracając do Symrise AG - spółka w minionych dziesięciu latach odnotowała średnioroczne stopy zwrotu na poziomie 18,9% i licząc od dołka w 2009 roku, akcje wzrosły o ok. 1500%. Krótkoterminowa sytuacja techniczna również wygląda bardzo dobrze - firma poziomy sprzed krachu przekroczyła już w czerwcu:


Akcje Wirecard wraz z oficjalnym ogłoszeniem awansu do indeksu DAX zakończyły dotychczasowy trend wzrostowy. Zależność ta w zdecydowanej większości przypadków się powtarzała - wraz z wejściem spółki do indeksu, akcje przez kolejny rok znajdowały się w korekcie. Prognozę kontynuacji zależności można przygotować w oparciu o średnią wycenę spółki - jeśli w dniu wejścia do indeksu, akcje fundamentalnie wycenione są na najwyższym od kilku lat poziomie, to ryzyko powtórzenia zależności wzrośnie, a wzrost tej wyceny może wynikać z korekty składu funduszy, które muszą inwestować w największe firmy - czyli zwykła gra pod awans do indeksu.

Obecna wycena Symrise jest najwyższa od kilku lat i jeśli wyniki finansowe nie "usprawiedliwią" ostatnie wzrosty, to akcje z dużym prawdopodobieństwem mogą wraz z oficjalnym potwierdzeniem przyłączenia do indeksu przejść do dłużej utrzymującej się korekty. Kilka podstawowych informacji dodaję dodatkowo niżej:


Powyższa grafika wygenerowana jest z platformy TWS, którą udostępnił mi LYNX Broker. Platforma ta oprócz tego, że jest świetnym narzędziem do analizy umożliwia również bezpośredni handel na giełdzie. Więcej informacji do spółki zamieszczam poniżej:

  
Ogólna sytuacja fundamentalna jest pozytywna - rosną obroty, rośnie zysk netto, zadłużenie jest na akceptowalnym poziomie, rośnie free cash flow i wynik na akcję (mimo zwiększania free float). Czyli podstawowe kryteria jakie firma powinna spełniać aby była potencjalnie dobrą inwestycją długoterminową spółka posiada. Jeśli więc akcje wraz z awansem do indeksu przejdą do korekty, możliwe że będzie to dobry dla inwestorów długoterminowych moment do skorzystania z promocji. Więcej wyników finansowych tradycyjnie na końcu:Na zakończenie przypomnę, że w ramach mojej współpracy z LYNX Broker masz możliwość otrzymania 50$ zwrotu z prowizji od transakcji. W tym celu przy rejestracji wystarczy powołać się na mój blog ("pamietnikgieldowy"). 


Dla głodnych dalszej wiedzy polecę również darmowy e-book w którym znajdziesz 14 wskazówek inwestycyjnych, które pomogą w staniu się lepszym inwestorem - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo e-book możesz pobrać:

https://www.lynxbroker.pl/ebook-inwestycyjny-14-wskazowek/?utm_source=pamietnikgieldowy.pl&utm_medium=banner&utm_campaign=website_leads

Więcej informacji dotyczącej mojej pracy na giełdzie znajdziesz z kolei w mojej nowej książce - w niej dokładniej opisałem jakie kryteria dana firma powinna spełniać aby stała się dla mnie interesująca do inwestycji. 

10 komentarzy:

 1. dobra analiza. czy screenshoty z Lynx mogą być po angielsku albo po polsku? obecnie są po niemiecku, co nieco utrudnia odbiór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację - screen z platformy TWS od LYNX już zmienił na j. angielski :)

   Usuń
 2. A czy w Lynx'ie są dostępne Twoje portfele notowane na giełdzie/certyfikaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie jeszcze nie, ale nie wykluczone, że w przyszłości do oferty brokera dojdą :)

   Usuń
 3. zmiany w dax Wirecard AG (WDI GY) is deleted from the DAX index, effective August 24th. It is replaced by Delivery Hero SE (DHER GY)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Walor obecnie w mocnej korekcie, czy ostawienie się na 100 byłoby dobrym pomysłem? Jesteś w stanie oszacować jak mocno jeszcze może się pogłębić ta korekta?

  OdpowiedzUsuń
 6. ustawienie się*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy na jaki okres - przy inwestycji na 10 lat można orientować się po największych korektach z ostatniej dekady ;)

   Usuń