Translate my BLOG

sobota, 29 września 2012

Pewne zmiany + odpowiedzi na pytania

Ostatnio otrzymałem bardzo dużo pytań, na które niestety nie miałem czasu odpowiedzieć. Brak czasu spowodowany jest chęcią podniesienia kwalifikacji, a dokładniej zainteresowanie drugim kierunkiem studiów. Od tego semestru będę więc realizował dwa kierunki jednocześnie i dlatego też możliwe, że wpisy na blogu będą się pojawiały troszkę rzadziej niż do tej pory, ale oczywiście bloga nadal będę prowadził.


czwartek, 20 września 2012

Pulawy (ZAP)

 Dotarliśmy do wyznaczonego pół roku temu średnio-terminowego minimalnego zasięgu wybicia z trójkąta, co dalej?
20.09.2012 - 122

Ponad pół roku temu odważyłem się na prognozę kursu na przyszłe kilka miesięcy. W tym czasie kurs spółki po dosyć silnych spadkach zaczął układać się w trójkącie, którego minimalny zasięg wybicia sugerował zmianę ceny o 35 zł, w chwili analizy była to zmiana kursu o ponad 40% (wszystko można prześledzić niżej). Po wybiciu w górę cena docelowa wyniosła zatem 122 zł. Na ostatnich sesjach ten poziom właśnie osiągnęliśmy, czy to więc oznacza że to koniec wzrostów? 
Zasięg wybicia z trójkąta jest zawsze potencjalnym minimalnym zasięgiem ruchu ceny. Tak więc osiągnięcie tej ceny nie oznacza od razu, że to koniec wzrostów. Owszem na tym poziomie może pojawić się większa korekta, ale póki nie przebije ona linii trendu powinniśmy przyjąć, że byki nadal będą dominowały.  Kolejny kluczowy opór znajduje się na poziomie 130 zł. Jeżeli uda się go przebić kurs powinien zmierzać do poziomu ok 150 zł. 
Spółka również znajduje się w moim kręgu zainteresowania jako uzupełnienie do portfela "Byki 2012", poziomy które powinniśmy obserwować (do wykorzystania zajęcia pozycji) to: 118 zł i 114 zł z zleceniami obronnymi poniżej linii trendu (w chwili obecnej na poziomie ok 110 zł). 

niedziela, 2 września 2012

Bycze spółki na 2012 rok po sierpniowej "podbitce"

W sierpniu WIG wzrósł o 3,51%, jednak końcówka minionego miesiąca była wypełniona bolesnymi danymi na temat Polskiej gospodarki. W dużym skrócie - w drugim kwartale PKB wzrosło o 2,4% r/r. przy czym prognozy wskazywały na 2,9% wzrost, warto jeszcze dodać, że w pierwszym kwartale ten wzrost wyniósł 3,5% r/r - "dosyć twarde lądowanie". Dodatkowo zaskakujące jest też znaczne wyhamowanie spożycia indywidualnego – spadek do 0,9 pkt proc. wobec 1,4 pkt proc. w pierwszym kwartale. Podobnie z odczytem popytu inwestycyjnego, który w związku z mistrzostwami europy w piłce nożnej miał przyspieszyć, a był znacznie słabszy niż w pierwszym kwartale.