Translate my BLOG

sobota, 24 września 2022

Domino's Pizza (DPZ)

Troszkę czasu minęło od ostatniej analizy spółki, więc dzisiaj najwyższy czas na to aby pod lupę wziąć kolejną firmę - Domino's Pizza. Spółka założona została w 1960 roku, na wagę przynosi niecałe 12 mld. $ i zatrudnia 13 500 pracowników. Firma ta jest drugą pod względem wielkości sprzedaży siecią pizzerii w Stanach Zjednoczonych (na pierwszym miejscu jest Pizza Hut). Jednak pizzeria ta nie działa tylko w USA - przychody pochodzące z USA stanowią niecałe 35% wszystkich przychodów, reszta rozłożona jest po pozostałej części świata. W Polsce sieć działa pod nazwą Pizza Dominium.

W ostatnich dziesięciu latach spółka zwiększała swoje przychody 10,2% rocznie, w pięciu letnim ujęciu przychody te rosły 12% rocznie. Oznacza to, że w długoterminowym ujęciu przychody te utrzymują stabilny wzrostowy trend. Oczywiście to samo odnosi się do zysku netto, który dodatkowo dzięki delikatnemu wzrostowi marży w w kolejnych latach, rośnie szybciej niż przychody. W dużym skrócie można więc powiedzieć, że fundamentalna sytuacja spółki prezentuje się pozytywnie - mamy rosnące przychody, rosnące zyski, rosnącą marżę, rosnącą dywidendę, spadającą liczbę wolnych w wolnym obrocie akcji oraz dzięki trwającej bessie na rynkach - atrakcyjną wycenę fundamentalną.


Uproszczona wycena firmy w oparciu o zyski sugeruje, że akcje w tej chwili są niedowartościowane. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na to, że tak samo jak w okresie hossy, akcje przez dłuższy czas potrafią być przewartościowane, tak samo mogą w okresie bessy być przez dłuższy czas niedowartościowane. Dlatego trzeba o tym pamiętać, aby nigdy nie "wypstrykać" się za wcześnie z gotówki przeznaczanej do inwestycji długoterminowej. Jeśli zyski spółki w następnych latach spadną - to wycena wzrośnie. Aczkolwiek w przypadku Dominion's Pizza spadek zysków (według bieżących oczekiwań) firma doświadczy jedynie w 2022 roku (sięgnąć mają poziomy z 2019 roku). W kolejnych latach, wzrostowy trend ma wrócić i zyski już od 2023 roku mają być na nowych rekordowych poziomach - czas pokaże czy tak będzie.

DPZ 24.09.2022 - 330 $

Sprawdzając troszeczkę dokładniej czy aktualne poziomy mogą być interesujące do inwestycji - w technicznym ujęciu, kurs notuje na wsparciu, co może być wykorzystywane do zakupów. Kolejny poziom obrony znajdziemy kilkanaście procent niżej - w przedziale 290-280 $. Gdyby ten przedział również puścił (290-280 $), wtedy następne wsparcie doszukiwać można w przedziale 220-210 $. Patrząc z ujęcia fundamentalnego - aktualna wycena firmy zarówno w oparciu o zyski jak i przychody już dawno nie była tak niska jak obecnie. Jednak przypomnę, że jeśli firma opublikuje wyniki i faktycznie zobaczymy pogorszenie, to wycena ta może wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie sytuacja prezentuje się bardzo dobrze i jeśli ktoś chciałby zdywersyfikować portfel o spółkę z tego sektora, to aktualna cena jest tym bardziej atrakcyjna im dłuższy horyzont czasowy mamy. Więcej danych na końcu:

niedziela, 18 września 2022

Adobe (ADBE)

KRACH na akcjach ADOBE - czy przejęcie firmy FIGMA jest powodem do obawy?
18.09.2022 - 299,55 $
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

środa, 14 września 2022

Russell 2000

Wczorajszy dzień dał do zrozumienia, że wysoka inflacja nie da się tak łatwo zwalczyć - odczyt inflacyjny CPI wysłał rynek akcji w przepaść. Była to najsilniejsza przecena na nowojorskich giełdach w tym roku. W dzisiejszym wpisie jednak nie chcę odnieść się do makroekonomicznej sytuacji gospodarki, a bardziej skoncentrować na technicznym obrazie. Jeżeli z kolei interesuje Cię fundamentalna sytuacja rynku, to polecę poniższe filmy, jakie Patrik na naszym kanale YouTube przygotował (klikając na tytuł, przejdziesz do filmu):

1. Jakie jest lekarstwo na kryzys inflacyjny i co zakończy bessę na akcjach?
2. Polski ZŁOTY coraz słabszy i DOLAR najdroższy w historii!
3. Czy czeka nas stagflacja?
4. Dlaczego spółki rozwijające się spadają więcej niż rozwinięte?
5. Kolejny krach przez rosnące długi?

Amerykański indeks małych spółek - Russell 2000
14.09.2022 - 1831

Jak dotąd jeszcze ani jeden raz nie przeanalizowałem na blogu amerykański indeks małych spółek - Russell 2000. Więc dzisiaj premiera i żeby za bardzo się nie rozpisywać, będzie krótko i konkretnie. Ostatnie spadki na tym indeksie zatrzymała tzw. strefa zmiany biegunów (1750-1650), gdzie kurs po dotarciu do tej strefy odreagował odbijając o ponad 23%. Mimo wysokiego odbicia, zapoczątkowany pod koniec ubiegłego roku trend spadkowy dalej pozostaje aktualny i wraz z pokonaniem 1650 punktów dostaniemy potwierdzenie, że bessa dalej będzie kontynuowana. Teoretyczny zasięg dalszych spadków po przebiciu tych 1650 punktów sięga okolice 1300 punktów, co innymi słowami oznaczałoby, że głębokość bessy przekracza 45%. W poprzedniej bessie, czyli podczas kryzysu finansowego 2007-2009, indeks ten doświadczył prawie 60% przeceny, co oznacza że ponadprzeciętnie głębokie spadki nie są w tym indeksie czymś nadzwyczajnym. Można więc wnioskować, że równie dobrze Russell 2000 w bessie tej spaść może nawet do okolic pandemicznego krachu przy poziomie równym 1000 punktów. Tak głęboki spadek byłby zarazem niemal równy tego jaki doświadczyliśmy właśnie przy kryzysie finansowym sprzed jednej dekady. Jednak uważam, że samo prawdopodobieństwo powtórzenia tego scenariuszu jest stosunkowo niskie i na tą chwilę oczekuję zejście do 1300 punktów, gdzie może dostaniemy odpowiedź, czy bessa dobiega już końca. Z aktualnego poziomu potwierdzenie powrotu do hossy dostaniemy z kolei po wybiciu ceny ponad 2050 punktów. 

Ogólnie sytuacja na małych spółach USA niewiele się różni od tej jaką obserwujemy również w większych spółkach i ogólny obraz techniczny na pozostałych indeksach amerykańskich jest bardzo podobny. Krótką sytuację techniczną indeksu S&P500 niedawno przedstawiłem na swoim Twitterze, więc zainteresowanych moimi krótkimi komentarzami do rynku zapraszam do śledzenia profilu. Komentarz do indeksu S&P500 znajdziesz tutaj.  

Na zakończenie jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich giełdach to polecić mogę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji - link do rejestracji poniżej:

 


czwartek, 8 września 2022

Marsh & McLennan Companies (MMC)

Marsh & McLennan Companies jest globalną firmą świadczącą profesjonalne usługi z siedzibą w Nowym Jorku, prowadzącą działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, zarządzania ryzykiem, usług reasekuracyjnych, zarządzania talentami, doradztwa inwestycyjnego i doradztwa w zakresie zarządzania. Data założenia spółki sięga 1905 rok, na wagę rynkową przynosi niecałe 81 mld. $ i zatrudnia w sumie 83 000 pracowników. 


Firma działa na rynku międzynarodowym, jednak największy udział w przychodach pochodzi z USA - ponad 47%, na drugim miejscu stoi kontynent europejski z wyłączeniem UK - 16,2%, na trzecim miejscu UK 15,8% udziałem w przychodach i na pozostałych miejscach mamy Indie, Azja i Pacyfik i resztę świata z udziałem (razem) ok. 22%. Wyniki finansowe spółki prezentują się solidnie - zysk na akcję, przychody oraz zysk netto są w trendzie wzrostowym, co oznacza, że firma generuje dla inwestora dodatkową wartość więc może ona być interesującym kandydatem do inwestycji długoterminowej - kwestia wyceny.

Wycena spółki MMC w oparciu o zyski oraz przychody z ostatnich pięciu lat:

Firma ma dosyć stabilne wyniki finansowe, które rosną w tempie jakim charakteryzują się spółki rozwinięte. Tym samym oznacza to, że spółkę powinno się w pierwszej kolejności wyceniać w oparciu o stabilność osiąganych wyników finansowych i one odchylają się od średniej o lekko ponad 2% (ostatnie pięć lat) - innymi słowami można powiedzieć, że oddanie prognozy na kolejne lata jest bardzo proste, bo tempo wzrostów utrzymuje stałe tempo. Przez to też akcje firmy są stosunkowo wysoko wycenione, jednak w pięciu letnim porównaniu wychodzi też, że aktualna wycena bliska jest okolic pandemicznego dołka.

MMC 08.09.2022 - 165,56 $

Dobry fundamentalny obraz firmy potwierdza również technika - akcje są w stabilnym trendzie wzrostowym i trwająca bessa nie doprowadza do ponadprzeciętnie głębokich spadków spółki. Patrząc od dołu - najważniejsze wsparcie tworzy cena 145 $ i tą cenę myślę, że można wykorzystywać do pierwszej transzy zakupowej. Uśrednienie widziałbym przy cenie ok. 115 $ za jedną akcję - jak wsparcie na poziomie 145 $ puści, wtedy cena może zmierzać do kolejnego poziomu obrony, jakim jest właśnie 115 $. Patrząc z kolei do góry - opór mamy na razie tylko jeden i jest nim historyczny szczyt, który już dwa razy został naruszony i jest to cena 175 $. Kiedy cena wybije ponad ten poziom, wtedy mamy ważne potwierdzenie kontynuacji trendu z możliwym zasięgiem w okolice 210 $ (zasięg mierzony szerokością konsolidacji w której spółka się aktualnie znajduje). Więcej danych do firmy wraz z informacją o krótkiej okazji na końcu:

niedziela, 4 września 2022

Home Depot (HD)

  Czy to jest najlepsza spółka dywidendowa - Home Depot? Patrik w dzisiejszym filmie analizuje jedną z jego największych pozycji w portfelu:
 
HD 04.09.2022 - 291,90 $

czwartek, 1 września 2022

Bycze spółki po lipcu oraz sierpniu 2022

Ostatnia aktualizacja polskiego portfela tradingowego "Byki" była dwa miesiące temu, więc czas odświeżyć jego stan. Lipiec oraz sierpień dla portfela zakończyły się bez większych zmian - bo nadal trzymam tylko jedną spółkę, która odpowiedzialna jest za niecałe 10% wartości portfela. Pozostałe 90% to gotówka. Teraz - po 128 miesiącach, portfel ten notuje dokładnie 222% wyżej niż w dniu startu. Benchmark (czyli WIG) w tym samym czasie zyskał 32,61%. Pełna historia obu konkurentów poniżej:


W bieżącym roku rynkami finansowymi rządzą niedźwiedzie - nasza rodzima giełda oddaliła się w tym roku od zeszłorocznych zysków już o blisko 30%. Mój portfel z kolei w 2022 roku notuje z ok. 11% stratą i na tą chwilę przechodzi najdłuższy okres obsunięcia w swojej historii - "all time high" odnotował w kwietniu 2021 roku z 261% zyskiem. Mimo długiego trwania obsunięcia, obsunięcie to nie jest tak głębokie jak w przypadku szerokiego rynku i celem szybszego powrotu na dawne poziomy, rozmyślam już na ponownym zmniejszeniem gotówki w tym portfelu i zagospodarowaniu jej w spółkach, które moim zdaniem mogą w kolejnych miesiącach zyskać. Kiedy więc już kupię spółki do portfela - to oczywiście jak zwykle o tym poinformuję w moich social mediach. Przechodząc do aktualnego składu portfela:

AMB 31.08.2022 - 20,50

Jak już we wstępie napisałem - w portfelu gości tylko jedna spółka i jest nią Ambra. Firma ta mi bessy na giełdzie, trzyma się stosunkowo dobrze. WIG w ostatnich dniach wybił nowy niższy dołek, a Ambra nie. Taki obraz techniczny dobrze wróży firmie w przypadku kiedy na rynek ponownie wrócą kupujący. Dlatego też firmę tą nadal będę trzymał i nic w swojej pozycji nie zmieniam. 

Podsumowując dzisiejszą krótką aktualizację: możliwe, że w kolejnych tygodniach rozglądnę się po polskim parkiecie i jak coś ciekawego znajdę, to zasilę portfel nową/ymi spółką/ami. Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe analizy polskich spółek, to polecę Portal Analiz - strona na której znajdziesz mnóstwo analiz do solidnych fundamentalnie polskich spółek. 

Zarejestruj się w Portalu Analiz ->

Jeśli z kolei jeszcze szukasz brokera, to polecę dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy baner, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ z prowizji od transakcji:


Przypomnę również moją książkę - w niej dokładnie napisał w jaki sposób wyszukuję spółki do portfela, jak zarządzam ryzykiem i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do strony gdzie ją można zamówić: