Translate my BLOG

środa, 21 czerwca 2023

Darden Restaurants (DRI)

Czas na przedstawienie nowej firmy na blogu: Darden Restaurants to amerykański operator wielu marek restauracji, która posiada ponad 1800 lokali i 178 956 pracowników. Na wagę rynkową spółka przynosi ok. 20 mld. $, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce największych tego rodzaju firm na świecie. 

DRI 21.06.2023 - 165,82 $


Spółka działa w sektorze "koniunkturo-czułym" - w okresach kryzysowych akcje firmy cofały o ponad 70% (podczas kryzysu finansowego w 2008 roku o -71% i podczas pandemicznego krachu w 2020 roku o -79%). Ogólnie jednak długoterminowy trend kursu akcji podąża w dobrym kierunku - wzrostowym. Oznacza to, że z perspektywy technicznego inwestora, firma ta do inwestycji długoterminowej interesująca jest głównie w okresach dekoniunkturalnych, podczas większych obsunięć ceny akcji.


Fundamentalnie z kolei firma nie należy do "najwyższej klasy akcji", ale przyjmując troszeczkę luźniejsze kryteria, może ona być interesująca do inwestycji długoterminowej. Największym kryterium przemawiającym do inwestycji, może być dla niektórych ponadprzeciętnie wysoka dywidenda (jak na spółkę z tego sektora). Obecna stopa dywidendy sięga prawie 3% i w ujęciu historycznym jest to ponadprzeciętnie dużo. Jednak warto zaznaczyć, że podczas ostatniego kryzysu doszło do cięcia dywidendy - dla niektórych byłby to negatywny sygnał, jednak ja uważam, że była to bardzo dobra wtedy decyzja. Kryzys pandemiczny mocno dotknął sektor w którym spółka działa, przez to nie było też wiadomo jak dalsza historia w tym segmencie się potoczy. Gdyby lockodowny trwały dłużej, niektóre spółki, które twardo pozostały przy utrzymaniu podwyższania dywidendy, mogłyby przejść w poważne problemy finansowe. Darden Restaurants postanowiła w tym czasie nie ryzykować i po prostu zamiast wypłacać zyski w formie dywidendy, zatrzymali nadwyżkę na "gorsze czasy". Uważam, że taka decyzja pokazała, że spółka pozostaje elastyczna i stara się reagować na zmiany rynkowe.
 
 

Reasumując: Darden Restaurants dla inwestora akceptujący wysoką cykliczność wyników spółka może być interesująca głównie podczas kolejnego kryzysu gospodarczego, gdzie spółka prawdopodobnie ponownie doświadczy ponadprzeciętnie głębokie obsunięcie. 

Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego samkorzystam i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 
 

niedziela, 11 czerwca 2023

sobota, 10 czerwca 2023

BlackLine (BL)

Dostałem prośbę o rzucenie okiem na spółkę BlackLine, która możliwie skorzysta na rozwoju technologicznym jaki w bieżącej dekadzie może stać się ważniejszym segmentem gospodarczym. Firma zajmuje się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, opracowuje usługi w chmurze przeznaczone do automatyzacji i kontrolowania całego procesu zamknięcia finansowego. Spółka przetwarza i analizuje niepowiązane dane w celu przekształcenia ich w wartościową analizę biznesową.


Data założenia spółki sięga 2001 rok, na wagę rynkową przynosi ok. 3 mld. $ i zatrudnia w sumie 1814 pracowników. Także wiek, kapitalizacja oraz sektor w którym działa wskazują, że do czynienia mamy z firmą o większym profilu ryzyka, które idzie w parze z potencjałem wzrostowym, który również jest wyższy niż u konkurencji (konkurentami są między innymi: ServiceNow, Intuit, Roper Technologies itd.). Związku z tym spółkę tą powinno się też wyceniać jak klasyczną firmę typu "growth" - czyli spółkę, która koncentruje się na zdobyciu jak największej części sektora w którym działa, po czym (wraz z osiągnięciem dostatecznej wielkości), wykorzystać pozycję do maksymalizacji zysków.

Aby ocenić czy jeszcze nierentowna firma ma szanse do tego, że w przyszłości stanie się ważnym graczem sektora, marża firmy wraz z przychodami powinna rosnąć (zbliżać się do poziomu rentowności). BlackLine pod tym względem to kryterium spełnia, więc jako inwestycja spekulacyjna może być interesującym kandydatem dla inwestorów, którzy są gotowi zaakceptować podwyższone ryzyko niepowodzenia.

BL- historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o przychody


Wycena spółki BlackLine w oparciu o przychody jest aktualnie najniższa w dotychczasowej historii firmy. Niska wycena w oparciu o tą metodę wynika z ponadprzeciętnie wysokiego tempa wzrostu przychodów, które w ostatnich pięciu latach rosły średnio 24% rocznie. Punkt ten jest największym argumentem przemawiającym za firmą z kolei jako kontrargument wspomnieć trzeba o bardzo wysokim zadłużeniu spółki, które powinno aktualny spadek wyceny tłumaczyć (wzrost stóp procentowych utrudnia spółce stanie się rentowną). 

BL 10.06.2023 - 52,27 $


Technicznie patrząc firma od jednego roku znajduje się w szerokim trendzie bocznym, a od lutego 2021 roku w trendzie spadkowym. Najbliższym wsparcie dla kursu jest cena 50 $ - poziom przy którym się teraz cena akcji znajduje. Oznacza to, że spekulacyjnie można próbować wykorzystać to do zakupu, tym bardziej że przy tradingu mamy teraz atrakcyjny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku - od góry opór znajdziemy dopiero 50% wyżej, przy cenie ok. 75 $. Dla długoterminowej inwestycji aktualny poziom również może być interesujący do zakupu, ale przypomnę, że w takim przypadku pozycja nie powinna być za duża. Jeżeli cena 50 $ "puści", raczej nie szukałbym kolejnych poziomów do uśredniania. Podsumowanie i więcej danych finansowych spółki na końcu:


Reasumując: BlackLine jest spółką z podwyższonym ryzykiem, gdzie ale są podstawy do tego, że firma stanie się w przyszłości bardzo dobrą inwestycją długoterminową. Krótkoterminowo kurs akcji znajduje się teraz na wsparciu (cena 50 $) i cena akcji związku z tym może w następnych tygodniach wzrosnąć. Osobiście spółkę nie posiadam i nie zamierzam też w nią inwestować. 

Na zakończenie osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Jeżeli z kolei chciałbyś lub chciałabyś się w kwestii handlowania na giełdzie dokształcić, mogę również wskazać swoją książkę, gdzie dokładniej opisałem jak analizuję akcje, na co przy inwestycji zwracam uwagę, jakie kryteria powinna posiadać każda długoterminowa inwestycja oraz dla osób bardziej aktywnych - również prostą strategię tradingową jaką sam od już ponad 10 lat wykorzystuję do generowania dodatkowego przypływu pieniężnego. Klikając na poniższe zdjęcie z książką, przejdziesz do sklepu:Jeżeli z kolei jeszcze szukasz brokera za pośrednictwem którego możesz inwestować w tego rodzaju spółki jak w dzisiaj omówionej analizie, to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który nowym klientom, którzy zarejestrują się z mojego linka zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner: