Translate my BLOG

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Jak założyć konto brokerskie za granicą, na co zwracam uwagę, wskazówki i instrukcja założenia krok po kroku

Możliwości jakie ma inwestor handlując za pośrednictwem polskich brokerów pozostawia wiele do życzenia, więc celem rozszerzenia możliwości jakie dają nam rynki finansowe najlepszym rozwiązaniem zdaje się założenie konta brokerskiego u jakiegoś zagranicznego brokera.

Rozglądnąłem się po kilku zachodnich brokerach umożliwiających handel na większej liczbie instrumentów finansowych (w tym moich certyfikatów notowanych na giełdzie w Stuttgarcie, jak HQSP Investing) i w dzisiejszym wpisie przedstawię brokera, który przy przestępnej cenie powinien spełnić najbardziej wymagające wymogi. Bardzo dokładnie przeanalizowałem jego ofertę i najważniejsze kwestie umieszczam tu w wpisie. Pokażę również jak krok po kroku założyć takie konto i dodam, że z omówionym brokerem nie mam współpracy, nie jest to reklama, a broker jaki wybrałem to ViTrade.


czwartek, 13 czerwca 2019

Broadcom (AVGO)

Singapurska technologiczna spółka dywidendowa
AVGO 12.06.2019 - 279,73 (USD)

Przeanalizowałem sobie swój długoterminowy portfel "Najlepszych Spółek Świata" i stwierdziłem, że mimo iż nie inwestuję dywidendowo warto zasilić portfel spółką, która generuje dla portfela jakieś dodatkowe cashflow - dla połączenia strategii. Jednocześnie chciałbym bardziej rozbudować swój sektor technologiczny w portfelu i tak Broadcom z środkowego miejsca na mojej liście awansował bardzo wysoko jako spółka przy której w kolejnej transzy chciałbym zainwestować.

Firma założona została w 1991 roku z siedzibą w Irvine (USA, Kalifornia). W 2015 roku konkurencyjna spółka z Singapuru (Avago Technologies (stąd też ticker AVGO)) przejęła firmę za 37 mld. $. W kolejnym roku (2016) Avago Technologies przyjęła nazwę Broadcom przenosząc jednocześnie siedzibę do Singapuru. Działa w obszarze półprzewodników wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych oraz szerokopasmowych i co ciekawe - spółka nie posiada własnych mocy produkcyjnych, co znaczy że produkcję zleca przedsiębiorstwom zewnętrznym. 

Sukces rynkowy w minionej dekadzie jest wręcz fenomenalny, co również ma swoje odzwierciedlenie w kursie akcji, której wycena w ciągu 10 lat wzrosła o ponad 2000%! Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi blisko 110 mld. $ i mimo, że jest to klasyczna spółka technologiczna wypłaca hojną dywidendę (spółki technologiczne rzadko płacą dywidendę), która wynosi dzisiaj 3,8%, przeznaczając na nią 51% wypracowanych zysków. Historia dywidendowa podobnie jak kurs akcji, ma za sobą fenomenalną ścieżkę, w której początkowa wypłata w 2011 roku wynosiła 0,35 $ a dzisiaj wynosi ona już 10,6 $ za akcję (co oznacza wzrost wypłaty o prawie 3000%)! Więcej szczegółów finansowych można znaleźć poniżej:

czwartek, 6 czerwca 2019

Ansys (ANSS)

"Największy producent oprogramowania do symulacji komputerowej"
05.06.2019 - 185,85 (USD)

Nadrabiając zaległości w dodawaniu spółek z mojej listy "Najlepszych Akcji Świata" dzisiaj przedstawiam Ansys. Firma stworzyła jedyną na rynku platformę do symulacji komputerowej umożliwiającą prowadzenie symulacji sprzężonych z dziedziny mechaniki, przepływów i elektromagnetyzmu i jest największym producentem oprogramowania do symulacji komputerowej na świecie. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 15,6 mld. $, zatrudnia 3400 pracowników i jak to przystaje na spółkę technologiczną nie wypłaca dywidendy, za to skupuje akcje własne (co dla akcjonariusza jest bardziej korzystne, gdyż nie ma dodatkowego obciążenia podatkowego). Obecna wycena rynkowa wcale nie jest wygórowana, aczkolwiek jako "tanią" też ją nie można określić - coś po środku. Warto dodać, że spółka się nie zadłuża, a to jak już wielokrotnie na blogu opisywałem cenię wysoko.

Osoby zainteresowane rynkami finansowym, które chcą poznać więcej szczegółów polecam książkę: "Zawód inwestor giełdowy"*. Przechodząc do wskaźników oraz wyników finansowych firmy, poniżej zestawienie:

*Link oznaczony gwiazdką jest linkiem afiliacyjnym - czyli przy zakupie książek z tego linku wesprzesz blog (nie dopłacając do ceny zakupu).

wtorek, 4 czerwca 2019

Heico Corporation (HEI)

"Inwestuj i handluj zgodnie z długoterminowym trendem"
HEI 03.06.2019 - 122,49 (USD)

Dzisiaj przedstawiam kolejną spółkę z mojej listy "Najlepszych Akcji Świata" - Heico Corporation. Siedziba firmy znajduje się w Hollywood na Florydzie i jest przedsiębiorstwem lotniczym i elektronicznym, która koncentruje się na rynkach niszowych. Produkty HEICO znajdują się w samolotach, pojazdach kosmicznych, sprzęcie obronnym, sprzęcie medycznym i systemach telekomunikacyjnych. Firma założona została w 1957 roku, zatrudnia dzisiaj 5400 pracowników, a jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 14,5 mld. $. 

Mimo trudnego otoczenia rynkowego, w którym rynki od szczytów pospadały po kilka procent, HEICO poszybował na nowe historyczne szczyty: 

HEI 03.06.2019 0 122,49 (USD)

Wybicie kursu zawdzięczać można dobrym wynikom kwartalnym, które firma tydzień temu zaprezentowała. Jak już wcześniej wspomniałem spółka w stosunku do rynku wykazuje ogromną siłę, więc zdecydowałem też że zasilę certyfikat tymi akcjami - było to tydzień temu i dzisiaj pozycja świeci już blisko 20% zyskiem - szczegóły odnośnie tego certyfikatu dostępne są pod tym linkiem: HQSP Investing. Oczywiście taka dynamika wzrostowa jak w ostatnich dniach nie może utrzymywać się wiecznie, dlatego też oczekuję albo zwolnienia wzrostów, albo korektę w której kurs ponownie zbliży się do średnich kroczących (na wykresie zielona strefa). Mimo tego nie zamierzam tych udziałów już sprzedawać - pozycję nabyłem na dłuższy okres, dodatkowo mimo słabości rynku HEI trzyma się bardzo dobrze, a to stabilizuje portfel. 

Dla osób chcących poznać proste metody inwestycyjne ale i tradingowe mogę polecić prawdziwego klasyka literatury: "Droga Żółwia"*

Długoterminowo wzrost akcji zawdzięczać można bardzo dobrym fundamentom - nie zadłuża się co w okresie kiedy spółki "lubią" się zadłużać wysoko cenię, gdyż w przypadku kontynuacji polityki FED (jeśli rynek wróci do wzrostów to i FED wróci do podwyżek stóp procentowych) może być dużą przewagą w stosunku do rynku. Dodatkowo dochodzi mikro dywidenda, na którą firma przeznacza mikro zysk - wynosi ona 0,11%, payout ratio 6,3% i co roku wypłata ta rośnie. Oczywiście również obrót oraz wynik netto nieprzerwanie od już 10 lat co roku coraz wyższe, ale więcej szczegółów zamieszczam na poniższych obrazkach:

sobota, 1 czerwca 2019

Bycze spółki po kwietniu oraz maju 2019

Ostatnia aktualizacja mojego portfela "Byki" była w marcu, dlatego dzisiaj odświeżam jego stan. W ostatnich dwóch miesiącach dużo się w portfelu nie działo - sprzedałem spółkę (Benefit) i zostałem teraz tylko z CdProjekt. Portfel po 91 miesiącu publicznego prowadzenia stoi dzisiaj 199,1% wyżej, co w stosunku do banchmarku (WIG'u), który w tym samym czasie wzrósł o 53,05% oznacza utrzymanie przewagi nad nim. Pełna historia na wykresie przedstawia się następująco:


Rynek w Polsce nadal utrzymuje się w trendzie horyzontalnym, nie wybijając nowych dołków, ale i też nowych szczytów. Inwestorzy muszą w takim czasie wykazać cierpliwość, czekając na wybicie górnego ograniczenia trwającego trendu. Z kolei traderzy mają teraz okazję do gry w "pin ponga" kupując dolne ograniczenie "boczniaka" i sprzedając w okolicach oporów z zleceniami obronnymi poniżej/powyżej trendu. Ja jako trader pozycyjny zaliczam się więcej do grupy inwestorów, gdyż inwestuję w ujęciu kilku miesięcznym, więc czekam na potwierdzenie powrotu polskiego rynku do trendu wzrostowego. Jednocześnie oznacza to, że obecnie polskim rynkiem się też dużo nie interesuję i z kilkudziesięciu spółek które w sumie posiadam tylko jedna jest z polski i jest ona właśnie częścią blogowego portfela "Byki" - CdProjekt. Ponieważ też aktywność w tym portfelu mocno spadła, możliwe że jego aktualizacja będzie się teraz pojawiała co dwa miesiące (a nie jak dotąd zazwyczaj co miesiąc). Przechodząc do składu portfela, zacznę od spółki która pod sam koniec kwietnia zaliczyła mocny spadek przez co też zmusiła mnie ona do sprzedaży swoich udziałów w tej firmie: