Translate my BLOG

niedziela, 30 lipca 2023

Berkshire Hathaway (BRK-A/BRK-B)

W dzisiejszym odcinku rozwiewamy jeden z najczęstszych mitów dotyczących sposobu w jaki inwestuje Warren Buffett - analiza portfela wyroczni z Omaha:

BRK-A 30.07.2023 - 533313 $

środa, 26 lipca 2023

Texas Pacific Land Corporation (TPL)

Dzisiaj pod lupę wezmę jednego z największych prywatnych właścicieli ziemskich w stanie Teksasie: Texas Pacific Land Corporation. Spółki zarządza gruntami i zasobami oraz usługami i w zakresie operacji wodnych. Segment zarządzania gruntami i zasobami obejmuje działalność polegającą na zarządzaniu około 874 000 akrów ziemi oraz jej udziałami w opłatach licencyjnych za ropę i gaz w zachodnim Teksasie. Segment ten składa się głównie z opłat licencyjnych za ropę i gaz, przychodów z tytułu służebności i dzierżawy komercyjnej oraz sprzedaży gruntów i materiałów. Segment usług i operacji wodnych spółki obejmuje z kolei działalność polegającą na dostarczaniu pełnych ofert usług wodnych operatorom w Basenie Permskim. Te kompleksowe usługi w zakresie wody obejmują pozyskiwanie wody, gromadzenie, uzdatnianie wyprodukowanej wody, rozwój infrastruktury, rozwiązania w zakresie utylizacji, śledzenie wody, analizy i usługi testowania odwiertów.


Kapitalizacja rynkowa spółki sięga ok. 11,5 mld. $ i zatrudnia w sumie tylko 99 pracowników - działalność jaką prowadzi ta firma nie wymaga dużych nakładów siły roboczej. Dzięki niskiemu nakładowi pracy Texas Pacific Land nie ma dużych kosztów prowadzenia działalności a to umożliwia osiągnięcie imponującej rentowności, która przekracza 60%! Oznacza to, że firma jest rentowna, a długoterminowy trend wyników finansowych podąża w odpowiednim kierunku - wzrostowym. Jednak jako, że działa w sektorze energetycznym, również ona zależna jest od sezonowości surowców. Innymi słowy - mogą pojawić się okresy w których spółka w stosunku do roku poprzedniego wykaże słabszy wynik. Ogólnie rzecz biorąc zyski mimo tego w długim okresie rosną - w ostatnich trzech latach zysk na akcję rósł średnio 23% rocznie. 

TPL - historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o zyski i przychody


Przechodząc do aktualnej wyceny spółki - ona w wyniku korekty kursu akcji jest aktualnie na ponadprzeciętnie niskim poziomie (w ujęciu minionych pięciu lat). Uwzględniając korektę ogólnego spadku wyceny rynku akcji i przyjmując ostrożne założenia delikatnego spowolnienia wzrostów zysków firmy, można interpretować, że aktualna wycena jest dla tej spółki uczciwa. Do podobnego wniosku może również dochodzi jeden z dyrektorów firmy, który trwającą przecenę wykorzystuje do regularnego zakupu akcji - Murray Stahl w ostatnich kilku miesiącach skupił ponad 16 tys. akcji przy średniej cenie sięgającej ok. 2600 $. Jego aktualny skupiony pakiet warty w tym momencie jest więc 24,2 mln $ (na które wydał ok. 41,6 mln. $). Łącznie w tej spółce trzyma ok. 2,4 mld. $, co stanowi ok. 20% udziału w spółce Texas Pacific Land Corporation.

TPL 26.07.2023 - 1516,05 $

Technicznie spółka jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak okresy korekty są w tej firmie dosyć silne, tzn. że w okresach spadków, cena akcji cofa o dobre 50% i więcej. Aktualna korekta sięgnęła właśnie ok. ten poziom i oczywiście nie oznacza to, że największe spadki już mamy za sobą. Możliwe też jest, że firma z uczciwego poziomu wyceny, w następnych miesiącach spadnie do poziomów niedowartościowania. Dlatego firma mimo, że teraz może wydawać się dosyć atrakcyjna do inwestycji, to mimo tego może ona nie być dla każdego, tym bardziej, że czas odrabiania przeceny może się do kilku lat wydłużać. Więcej informacji do spółki dodaję niżej:


Spółka ta do kupienia jest jedynie u brokera, który umożliwia na handel na rynku zagranicznym Jednym takim brokerem jest broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - LYNX Broker. Moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

  
Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

środa, 12 lipca 2023

Exponent (EXPO)

"Najlepsza spółka świata - aktualizacja"
12.07.2023 - 95,22 $

Najczęstsze pytania do spółek z mojego portfela dostaję do firmy Exponent. Dlatego dzisiaj krótka aktualizacja sytuacji w spółce. Dla osób, które firmę nie znają - przesuwając wpis niżej dojdziesz do poprzednich przygotowanych na blogu analiz tej spółki, gdzie dokładniej przedstawiłem również czym firma się zajmuje. Aktualizacje spółek przygotowuję zawsze w tym samym poście, rozdzielając całość przerywaną linią - robię to aby zachować jak największą transparentność i aby czytelnik mógł łatwo sprawdzić poprzednie analizy spółek weryfikując jakość analiz.

Przechodząc do aktualizacji analizy: Exponent w bessie z 2022 roku doświadczył maksymalne obsunięcie kursu akcji, które sięgnęło ok. 36%. Obsunięcie to było więc nieznacznie większe od tego jakie zaobserwowaliśmy na szerokim rynku. Sama sytuacja fundamentalna w firmie nie uległa z kolei zmianie, a to oznacza, że do czynienia mieliśmy ze zwykłą korektą wyceny. 

Aktualnie kurs spółki wolniej nadrabia spadki z minionego roku niż szeroki rynek - na powrót do historycznych szczytów brakuje jeszcze ok. 30% (S&P500 od szczytu oddalony jest z kolei o ok. 9%). Innymi słowami oznacza, to że Exponent w ostatnich kilkunastu miesiącach radzi sobie gorzej od szerokiego rynku. Dlaczego?

W mojej ocenie przyczyna jest trywialna i jest nią zwykłe dostosowanie wyceny do nowych warunków rynkowych. Ponadto samo tempo wzrostu wyników finansowych nie należy do największych, mówiąc dokładniej: średnie tempo wzrostu przychodów w ostatnich pięciu latach sięgnęło 8,1%, a w dziesięciu letnim ujęciu było to już tylko 5,8% wzrostu w skali roku. Kiedy tempo wzrostu jest niskie, wtedy często rekompensowane jest to wysoką stabilnością osiąganych wyników i Exponent w tym ujęciu właśnie tą stabilnością może się pochwalić. Oznacza to, że spółka znacznie bliższa jest profilu firmy rozwiniętej niż rozwijającej się (mimo stosunkowo niskiej kapitalizacji) i dlatego w ujęciu oczekiwanej stopy zwrotu, Exponent w kolejnych latach raczej nie powinien przynieść swoim akcjonariuszom ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu. Spółka w mojej ocenie pozostaje więc firmą, która interesująca jest głównie dla inwestorów poszukujących stabilności.
 
EXPO - historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o zyski i przychody


Aby oszacować przy jakim kursie spółka byłaby na tyle atrakcyjnie wyceniona aby przyniosła ona ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu, wystarczy sprawdzić wycenę firmy. Aktualna wycena znajduje się zarówno w ujęciu zysków jak i przychodów na ok. pięciu letniej średniej. Korygując ją do ogólnego spadku wyceny rynku (który wynika z wyższych stóp procentowych) firma ta mimo tego nadal jest delikatnie przewartościowana. Dodając do tego korektę spadku tempa wzrostu wyników (czyli przyjmując bardziej pesymistyczny scenariusz) wychodzi, że oczekiwana średnioroczna stopa zwrotu na kolejne pięć lat sięgnie ok. 6,5% (w skali roku). Czyli inwestor, który chciałby uzyskać większą przewagę nad rynkiem, spółką Exponent przy aktualnej cenie, tego raczej nie osiągnie - Exponent musiałby spaść o kilkanaście procent, aby jakkolwiek stała się bardziej atrakcyjnie wyceniona.

Licząc oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu na kolejne pięć lat przy utrzymaniu bieżącej wyceny przyjąłem dosyć konserwatywne założenia, ale myślę że również i szeroki rynek w następnych paru latach nie będzie rósł dużo szybciej niż ta spółka.

Dla zachowania transparentności dodam, że Exponent zarówno w moim prywatnym portfelu jak i w portfelu jakim zarządzam, który notowany jest na giełdzie, spółka należy do moich największych pozycji. Oznacza to, że mimo dosyć ostrożnych założeń, nadal może być, że na firmę patrzę przez "różowe okulary".


Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Osobom poszukującym brokera polecę również dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

sobota, 1 lipca 2023

Bycze spółki po maju i czerwcu 2023

Pierwsze półrocze mamy za sobą i w ujęciu stopy zwrotu tak dobre pierwsze sześć miesięcy giełda już dawno nie miała. Również moje portfele w tym czasie zyskały ponadprzeciętnie dużo - nawet portfel polskich spółek, który składa się z ok. 70% gotówki, odnotowuje ponadprzeciętnie dobry okres. Mimo, że polskiej giełdzie nie poświęcam wiele czasu, dotychczasowy zarobek wypada zadowalająco - moja tegoroczna stopa zwrotu z portfela "Byki" sięga ok. 11%. Benchmark, czyli WIG zyskał jednak jeszcze więcej, bo aż 17%. Licząc całkowity wynik, czyli od czasu założenia portfela w styczniu 2012 roku, portfel "Byki" zyskał niecałe 250%, podczas gdy WIG wzrósł prawie 80%. Na wykresie przedstawia to się następująco:

Przechodząc do składu portfela - w minionych dwóch miesiącach odnowiłem z powrotem pozycję w spółce XTB i kupiłem PlayWay (screeny z informacjami o transakcjach niżej). Trzecia firma w portfelu bez zmian - Ambra: tą spółkę trzymam w już od kwietnia 2021 roku.


 Ambra 30.06.2023 - 26,60 zł


Zaczynając od najstarszej w portfelu spółki - Ambra: firma pod koniec maja wybiła ponad 24 zł, potwierdzając tym aktualność trendu wzrostowego. Wsparcia w tej spółce trudno na podstawie poprzednich wierzchołków wyznaczyć, gdyż cena z nimi wcześniej nie współgrała dostatecznie silnie, aby na podstawie "price action" handlować.  Całościowo zarobiłem na tej pozycji dotychczas ok. 27% (bez dywidend), co zważywszy na mój czas zaangażowania i poziom inflacyjny nie jest powalającym wynikiem. Jeśli ale dywidendę doliczyć (niecałe 9% w dwa lata), to sytuacja już wygląda troszeczkę bardziej przyjemnie. Dlatego spółkę dalej będę trzymać.

X-Trade Brokers 30.06.2023 - 41,52 zł

W drugiej spółce z portfela zrobiłem mały trade. Na sprzedaż zdecydowałem się z czysto spekulacyjnych powodów - uznałem, że po dobrych danych, euforia wzrostowa była zbyt optymistyczna, co się zresztą też potwierdziło, ale idealnego poziomu wyjścia oczywiście nie złapałem. Gdybym przetrzymał pozycję kilka dni dłużej, mógłbym na tym wyjść troszkę lepiej. Ale oczywiście przyszłości również ja nie jestem w stanie przewidzieć... Ponowne wejście z kolei było już troszkę lepiej trafione - cały trade po uwzględnieniu kosztów przyniósł mi poprawę średniej ceny zakupu o ok. 5%.

PlayWay 30.06.2023 - 396,50 zł

Trzecia spółka, która gości w portfelu to PlayWay - moment zakupu czysto techniczny, po tzw. formacji młotka. Aktualnie trwający od trwający od października 2022 roku trend wzrostowy, się troszkę wypłaszczył, ale do czasu utrzymania się ceny powyżej knota z formacji młota, pozostaje aktualny. Jeżeli kurs spółki zejdzie poniżej 360 zł, ryzyko do większej i dłużej trwającej korekty, moim zdaniem  wzrośnie. 

Podsumowując: w minionych sześciu miesiącach można było na polskiej giełdzie zarobić znacznie więcej niż ja to zrobiłem. Ale nie będę narzekał, bo mój poświęcony czas do stopy zwrotu jaką osiągnąłem, był w tym portfelu tak mały, że mógłby to uznać jako "zarobek bez pracy". Myślę, że drugie półrocze będzie troszeczkę trudniejsze - może wzrośnie zmienność i spadnie płynność. Czas pokaże.

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.