Translate my BLOG

czwartek, 24 maja 2012

Groclin (GCN)

10 złotych - dołek czy tylko przystanek?
25.05.2012 - 10,14

Od ostatniej analizy "Grocka" minęło 8 miesięcy, więc pomyślałem sobie, że krótko coś o niej dodam. Ostatni powrót do spadków zapoczątkowała formacja RGR, która na ostatnich sesjach zrealizowała swój hipotetyczny zasięg wybicia. Dzisiaj kurs znajduje się na bardzo ważnym wsparciu, które już kilkakrotnie zostało obronione. Potwierdzenie "wagi" tego poziomu możemy również dostrzec na wykresie tygodniowym:
 

Przebicie/odbicie od tego poziomu doprowadzało do potężnej zmiany kursu (raz mieliśmy odbicie, które zmusiło kurs do blisko 80% zniżki, a drugi raz po przebiciu wartość akcji wzrosła o prawie 200%). Ważne, że po przebiciu tych 10 zł kurs spółki nie wracał w poprzednie rejony, tylko realizował swój dalszy ruch. Oznacza to, że po pokonaniu 10 zł możemy zaobserwować silne pogłębienie ostatnich ruchów bez powrotu w poprzednie rejony. Jednak póki spółka będzie dalej odbijać od obecnego poziomu musimy przyjąć, że osiągnęliśmy dołek i powinniśmy nastawić się na odbicie. Krótko podsumowując: 10 zł jest kluczowym poziomem dla spółki - jego przebicie może doprowadzić do silnej zniżki.


sobota, 19 maja 2012

Wzrostowe spółki na bessę (nowe spółki do portfela "Byki 2012")

Myślę, że po ostatnich tygodniach możemy śmiało powiedzieć, że na szerokim rynku znowu zaczęły rządzić niedźwiedzie. Główny indeks WIG nurkuje coraz głębiej  i wygląda na to, że dna jeszcze nie widać. Obecnie znajdujemy się w okolicach dołka z grudnia, przy czym WIG20 testuje już najniższy dołek z ostatnich trzech lat. Mimo tego wszystkiego na parkiecie znajdują się spółki, które mogą umożliwić nam zarobek. Wyszukałem kilka walorów, które są ujemnie skorelowane z indeksem WIG, co oznacza że poruszają się w przeciwną stronę co rynek. Mówiąc krótko - spadek na rynkach to wzrost na tych akcjach.

wtorek, 15 maja 2012

X Bałtycki Festiwal Nauki - warsztaty oraz wykłady poświęcone rynkom finansowym

W Sopocie na wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się 25 maja wykłady i warsztaty organizowane w ramach X Bałtyckiego Festiwalu przez Koło Naukowe Inwestor.

Harmonogram:

Gra Cashflow - tajemnice sukcesu Roberta Kioysakiego - warsztaty 
data rozpoczęcia: 25.05.2012 godz. 11.30
miejsce: wydział Zarządzania UG w Sopocie s. 306

Rynki dla opornych - wykłady i warsztaty
data rozpoczęcia: 25.05.2012 godz. 11.30
miejsce: wydział Zarządzania UG w Sopocie s. B23

Tajniki Analizy Fundamentalnej - wykłady i warsztaty
data rozpoczęcia: 25.05.2012 godz. 11.30
miejsce: wydział Zarządzania UG w Sopocie s. 310

Inwestowanie na rynkach kapitałowych z wykorzystaniem teorii fal Elliott'a - wykłady i warsztaty
data rozpoczęcia: 25.05.2012 godz. 11.30
miejsce: wydział Zarządzania UG w Sopocie s. B4

 

Warsztaty są darmowe, a dokładny adres to:
 ul. Armii Krajowej 101
81-824 Sopot
WAŻNE: Aby wziąć udział w planowanych wydarzeniach z limitem zajęć, musicie wysłać maila na adres bfn.inwestor@gmail.com!

środa, 9 maja 2012

Bayerische Motoren Werke (BMW)

Czy rekordowe zyski potwierdza wykres?
BMW 08.05.2012 - 67,35

Od jakiegoś czasu interesuję się spółką z niemieckiego parkietu - BMW. Moją uwagę przykuły ostatnie bardzo dobre wyniki. BMW jest teraz liderem na swoim rynku (ostatnio dogonił Mercedes'a). Jednak mimo bardzo dobrych oznak fundamentalnych, technicznie wygląda troszkę gorzej...

Na wykresie dziennym widać kluczowy opór, który powstrzymuje kontynuację hossy - poziom 74€. Na ostatniej sesji kurs zatrzymał się na średniej EMA85, co może być sygnałem na próbę odbicia, jednak MACD w tym samym czasie wygenerował negatywny sygnał, który może informować nas o głębszej korekcie (przebicie średniej na najbliższych sesjach potwierdziło by ten ruch). Najważniejsze przy tym wsparcie tworzy tzw. zmiana biegunów - poziom 65€. Czyli należy teraz czekać na znaki jakie da nam BMW i odpowiednio reagować.

Podsumowując: najważniejsze poziomy informujące nas o przyszłym trendzie są 74€ oraz 65€. Po pokonaniu 74€ spółka powinna kontynuować hossę. Przebicie natomiast 65€ potwierdzi nam odwrócenie obecnego ruchu.

czwartek, 3 maja 2012

Globe Trade Centre SA (GTC)

Powstrzymane wzrosty przez kumo bessy
02.05.2012 - 6,99


 Krótko: dalsze wzrosty skutecznie powstrzymała chmura. Potwierdzenie powrotu daje nam również ostatnia formacja świecowa - "zasłona ciemnej chmury" (po połączeniu świec tworzących tą formację "spadająca gwiazda"). Najbliższe wsparcia tworzą średnia kinjun oraz wcześniejszy szczyt w połączeniu z ostatnim dołkiem. Kluczowym oporem będzie natomiast Senkou-Span A (dolna granica chmury bessy), następnie ostatni szczyt (7,65), po tym wcześniejszy dołek (7,86) i w końcu luka z piątego marca.wtorek, 1 maja 2012

Bycze spółki na 2012 rok po kwietniowej bessie

Jak co miesiąc pora znowu odświeżyć stan portfela "Byki 2012". Kwiecień jak ostatnio pisałem (link) okazał się miesiącem korekty na spółce Integerpol i miesiącem wzrostów dla spółki Wawel. Zakładałem też, że będzie to miesiąc zielony dla indeksu WIG, a jednak zaliczyliśmy nową rekordową miesięczną stratę. W minionym miesiącu pożegnaliśmy się ze spółka City Interactive, pozostały tylko Intergerpol oraz Wawel.