Translate my BLOG

poniedziałek, 23 grudnia 2019

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2020

Rok powoli się kończy i z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku życzę wszystkim czytelnikom wytrwałości i sukcesów w realizowaniu wszystkich celów oraz zdrowia, szczęścia i radości.

czwartek, 19 grudnia 2019

Mangata (MGT)

"Jedna ze spółek, która po powrocie siły na naszym rynku może przynieść ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu"
 MGT 18.12.2019 - 69 (PLN) 

Na specjalną prośbę czytelnika krótkie techniczne omówienie polskiej spółki Mangata (dawniej Zetkama).  Mimo, że spółka od połowy 2016 roku nie wybiła wyższego historycznego szczytu, długoterminowy trend nadal uznaję za wzrostowy - licząc od dołka 2009 kurs akcji wzrósł do dzisiaj o blisko 1000%. W przypadku powrotu hossy na polskim rynku, szanse na ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu (wyższe od rynku) oceniam przy tej spółce na duże. Potwierdzającym poziomem będzie wybicie kursu ponad 85 zł (preferuję sygnał potwierdzający siłę, nie "łapię dołków"). Gdyby nie niska płynność, MGT byłaby również kandydatem dla mojego portfela "Byki", a tak zostaje ona tylko interesująca dla mniejszych inwestorów (z portfelem nie większym niż 20 000 zł). Większych kwot nie angażowałbym w te akcje, gdyż pojawia się dodatkowe ryzyko możliwego dużego wpływu takiej transakcji na kurs akcji. co może utrudnić ewentualną konieczność szybkiego wyjścia z pozycji (po dobrej cenie).

niedziela, 15 grudnia 2019

Safran (SAF)

W 10 lat i 7 miesięcy +2660% przy maksymalnym obsunięciu nie przekraczającym -34%!
SAF 13.12.2019 - 144,75 € 

Dzisiaj krótkie przedstawienie paryskiej spółki Safran: jest międzynarodową grupą technologiczną działająca w dziedzinie lotnictwa, w badaniach kosmosu oraz obrony i bezpieczeństwa (czyt. zbrojeniowym). Jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 64 mrd. € (ok. 71 mrd. $). Dla osób z brakiem dostępu do francuskiej giełdy, można ją nabyć również w USA (oczywiście jako ADR). 

Spółkę tą nie kwalifikuję do inwestycji długoterminowych, gdyż dotychczas nie zdołała utrzymać stabilności finansowej również w słabym otoczeniu rynkowym, ale za to pod względem tradingowym jest bardzo atrakcyjna. Trwająca już ponad 10 lat hossa przyczyniła się do 2660% wzrostu kursu akcji i to przy maksymalnym obsunięciu nie przekraczającym 34%! Dodatkowo dla pozycyjnych traderów (angażujących się w trendzie na wiele miesięcy) dochodzi wypłacana raz w roku dywidenda, która obecnie wynosi ok. 1,1% przeznaczając na nią 32% wypracowanych zysków. Osobiście spółki nie posiadam, ale w przypadku zbliżenia się do 30% korekty rozważę zakup. Dla większej liczby informacji załączam jeszcze tabelę z wynikami finansowymi z minionej dekady:

wtorek, 10 grudnia 2019

The Walt Disney Company (DIS)

 Disney wchodzi na rynek mediów strumieniowych, gdzie ma na tym rynku przewagę?
10.12.2019

The Walt Disney Company to największy konglomerat medialny (pod względem przychodów) na świecie. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 260 mld. $, zatrudnia 223 000 pracowników, a założona została w 1923 roku. Do najbardziej znanych marek zaliczyć można Marvel (przejęta w 2009 roku za 4 mld. $), Lucasfilm (przejęta w 2012 roku za 4 mld. $), Pixar (przejęcie w 2006 roku, które zapłacone zostało akcjami o równowartości 7,4 mld. $) oraz jeszcze bardzo świeże przejęcie 21st Century Fox za niesamowitą kwotę 71,3 mld. $. Posiada również takie marki jak National Geographic, Miramax Films, Touchstone Pictures i wiele więcej. Ogrom marek firmy dobrze obrazuje poniższa grafika (naciśnij aby powiększyć):


Jako bardzo świeży temat warto wspomnieć o platformie Disney+. Konkurencja w mediach strumieniowych stale się powiększa, jednak uważam, że sama platforma raczej dużych przychodów spółce nie przyniesie, za to wejście na nowy rynek może okazać się bardzo dobrym posunięciem w powiększeniu zasięgu oferowanych produktów merchandise. Jako przykład może posłużyć serial "The Mandalorian" - firma dzięki nowym usługom może teraz bardzo dokładnie śledzić, który odcinek i nawet która scena najczęściej jest odtwarzana. Przykładem jest  hasło (związane z nowym serialem) pojawiające się w mediach społecznościowych, które nawiązywało do "baby Yoda". Śledząc ten trend spółka zwiększa produkcję w odpowiednim kierunku optymalizując w ten sposób przychód. Jest to (moim zdaniem) największa przewaga firmy w stosunku do konkurencji, które również działają w tym segmencie (np. Netflix). Odnosząc się do obecnej wyceny akcji, zacznę od wykresu:

DIS 10.12.2019 - 146,43 $

Kurs spółki notuje w okolicach historycznych szczytów, co zawdzięczać może między innymi bardzo dobrym starcie platformy Disney+ (średnia liczba pobrań aplikacji w ciągu dnia przekracza 1 mln.). Technicznie nie ma więc oznak do tego aby kurs w kolejnych tygodniach zwolnił z wzrostami. Z fundamentalnego ujęcia cena jest jednak zbyt wysoka, co oznacza że dla długoterminowej inwestycji oczekiwałbym korekty w której kurs wróci do swojej średniej wyceny z minionych kilku lat. Jak już ale wiele razy pisałem - niższa wycena może przyjść również po wzroście kursu akcji. Nastąpi to kiedy przychody spółki wzrosną więcej niż cena akcji. Dla pełnego obrazu poniżej dodaję dodatkowe dane dotyczące firmy, w tym wyniki finansowe z minionej dekady:

środa, 4 grudnia 2019

Amazon (AMZN)

"Spadająca wycena przy rosnącym kursie akcji" 
04.12.2019

Spółka, która w trwającej hossie wyliczana jest wśród najlepszych akcji minionych 10 lat - Amazon. Mimo ogromnego sukcesu i obiecującej przyszłości, AMZN nie znajduje się na mojej liście "Najlepszych Spółek Świata", jednak całkowicie ją nie skreślam i jeśli już dołączy do portfela inwestycyjnego to traktowana będzie jako pozycja spekulacyjna. Głównym powodem dlaczego na tej liście nie jest, jest brak zyskowności z minionych 10 lat. Kryterium to ma zapewnić nabywanie akcji, które w dłuższym terminie udowodniły, że niezależnie od ogólnej kondycji rynkowej są w stanie zarabiać. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przez to portfel ten może ominąć kilka obiecujących firm, które w przyszłości mogą wzrosnąć do imponujących rozmiarów, gdyż przez to nabywam głównie spółki rozwinięte. Jednak jako, że głównym celem portfela długoterminowego nie jest spekulowanie na ponadprzeciętne wzrosty, tylko solidne budowanie wartości będę się tego dalej trzymał. Pozycje mocno spekulacyjne swoje miejsce znajdą w innym portfelu.

Wracając do spółki Amazon - firmę mimo już ogromnych rozmiarów należy nadal traktować jak spółkę rozwijającą się. Przemawia za tym głównie nacisk na rosnące obroty, gdzie sam zysk pozostaje drugorzędny. Oznacza to, że AMZN najpierw chce zdominować rynek i dopiero po tym czerpać z niego dochód. Poniżej grafika, która pokazuje jak od 2005 roku kształtowały się obroty:Obecnie sukces finansowy zawdzięczać może jedynie serwisom AWS (Amazon Web Servises). Do największych klientów tej usługi należą Dropbox, Netflix, Reddit lub Foursquare, a wśród konkurentów zaliczać można między innymi Microsoft i Alphabet (Google). Ten jeden dział powoduje, że firma mimo dużej liczbie mniejszych biznesów jakie prowadzi uzależniona jest od jednego źródła przychodu. Pozostałe działy są tylko dodatkowym elementem w który firma niemalże wszystkie swoje zyski reinwestuje celem dalszego rozwoju. Przechodząc do wyceny kursu akcji, jej historia od chwili giełdowego debiutu w 1997 roku przedstawia się następująco:

AMZN 03.12.2019 - 1796,96 $

Trwająca hossa wzniosła kurs akcji o ponad 5150% (licząc od dołka w 2008 roku) co przyczyniło się do osiągnięcia kapitalizacji rynkowej, która wynosi 886 mld. $ plasując się tym wśród pierwszej piątki największych publicznych przedsiębiorstw świata. Odnośnie fundamentalnej wyceny: Amazon jest świetnym przykładem tego, że jako "droga" spółka okazała się świetną inwestycją (temat ten w troszkę kontrowersyjnym wpisie omówiłem tu: link) i tak mimo rosnącego kursu akcji wraz z publikowaniem w kolejnych kwartałach wyników finansowych stawała się coraz tańsza - cena akcji rosła wolniej niż wyniki finansowe. Oznacza to, że już długi czas wcześniej potencjał owej spółki partycypowano w przyszłości, której oczekiwania firma zdołała utrzymywać. Dzisiaj Amazon mimo notowań w okolicach swoich historycznych szczytów jest fundamentalnie dużo tańsza niż była to jeszcze 4-5 lat temu, a to też oznacza, że przyszłe oczekiwania spadły. Dokładniejsze dane zamieszczam w poniższych grafikach:

niedziela, 1 grudnia 2019

Bycze spółki po listopadzie 2019

Ostatni dzień notowań w listopadzie mamy za sobą, więc czas podsumować minione cztery tygodnie w portfelu polskich spółek "Byki". Początkowo nie widziałem powodów aby taką aktualizację przygotować, gdyż w moim portfelu dużo się nie działo (przypomnę, że traduje w ujęciu wielotygodniowym). Jednak jako, że jedna z moich spółek notuje blisko poziomów przy których dalszy delikatny spadek ceny oznacza moje wyjście z pozycji, postanowiłem, że "przypomnę" o tym, odświeżając aktualny stan portfela. Listopad to dalsza kontynuacja "nudów" na polskiej giełdzie - szeroki indeks (WIG) nie chce przejść do trendu i ciągle porusza się "bokiem". Dla mojego portfela oznacza to, że na polskiej giełdzie nadal tylko defensywnie uczestniczę na rynku. Poniżej pełna historia  (od chwili rozpoczęcia publicznego prowadzenia) wartości portfela na tle rynku:


Listopad spowodował delikatne cofnięcie wartości portfela, a sam jego skład w stosunku do poprzedniej aktualizacji się nie zmienił. Mimo, że wzrost inflacji w kolejnych miesiącach ma przyspieszyć na dynamice (a rynek tego rodzaju dane w wycenie uwzględnia już wiele miesięcy wcześniej) indeks nadal nie chce wzrosnąć. Oznacza to, że albo rozgrywana jest inna przyszłość, albo ewentualna realizacja scenariusza inflacyjnego będzie miała bardzo gwałtowny charakter, tzn. indeks w krótkim czasie może wzrosnąć bardzo mocno. Na szczęście jako trader nie muszę przewidywać przyszłości i na ewentualne zmiany reagować mogę w momencie kiedy się pojawiają. Mówiąc inaczej: jak rynek zacznie rosnąć, dopiero wtedy zwiększam swoje zaangażowanie. Dlatego nadal bardzo defensywnie będę w rynku zaangażowany - przez już ponad rok gotówka w tym portfelu nigdy nie stanowiła mniejszą wartość niż 50% i to do czasu wzrostów na naszym rynku raczej się nie zmieni. Przechodząc do aktualnego składu portfela, poniżej krótka aktualizacja: