Translate my BLOG

sobota, 21 lipca 2012

Polenergia (PEP)

"PEP nad chmurami"
20.07.2012 - 28,3

Wykres spółki PEP wygląda bardzo pozytywnie. Wszystkie sygnały płynące z Ichimoku potwierdzają zamianę kierunku notowań z spadkowego na wzrostowy. Najważniejszym sygnałem potwierdzającym odwrócenie wcześniejszego trendu jest wybicie świeczek powyżej obszar chmury. Całość interpretuję do wykresu tygodniowego, czyli na troszkę dłuższy horyzont czasowy. Najważniejsze wsparcie to płaskie Senkou Span B w połączeniu z chmurą hossy na wykresie dziennym.  W tych okolicach byłbym gotowy wyłożyć pieniądze na stół i spróbować wziąć udział w nowym trendzie (są to okolice 25,3 zł).

sobota, 14 lipca 2012

Kandydaci do portfela "Byki 2012"

Ostatnio sprzedałem dwie spółki z portfela "Byki 2012" (pisałem o tym w shoutboxie) - są to EkoExport oraz Fasing. Głównym powodem wypuszczenia akcji w rynek było pokonanie ważnych wsparć na obydwóch walorach. W związku z tym trzeba by wyszukać nowe akcje, które zastąpią ich miejsce...

Najpierw krótko przedstawię dlaczego zadecydowałem się na sprzedaż EEX oraz FSG:

piątek, 13 lipca 2012

NZD/USD

Poziom docelowy osiągnięty
13.07.2012 - 0,7921


Potencjalny punk zwrotny opisany w analizie z 4 lipca (patrz niżej) został osiągnięty. Ja swoją pozycję na tej parze zamknąłem zbyt wcześnie (nie trzymałem się swojej własnej analizy) co w sadzie było bardzo głupim posunięciem... W chwili obecnej dotarliśmy do oporu, który wcześniej był wsparciem (tzw. "zmiana biegunów") co oznacza, że prawdopodobnie zaobserwujemy lekkie odbicie od obecnego poziomu:
 

wtorek, 3 lipca 2012

PKN Orlen (PKN)

Tania Ropa = drogi Orlen?
03.07.2012 - 37,8


Wydawało by się, że spadek wartości ropy negatywnie wpłynie na spółkę. Jednak w czerwcu mieliśmy dokładnie na odwrót - wartość akcji PKN Orlen od pierwszego czerwca do dzisiaj wzrosła o 19,47%, gdzie w tym samym czasie cena ropy spadła o 2,15%.
W chwili obecnej na rynku surowcowym możemy obserwować silne odbicie. Czy to więc oznacza, że spółka znowu pójdzie w przeciwną stronę co ropa? Sam wykres waloru wygląda bardzo ciekawie i potwierdzała by tą hipotezę:


Cena spółki zatrzymała się na bardzo interesującym poziomie - możemy tu zaobserwować ciekawą zależność zarówno w czasie jak i w cenie. Spółka zatrzymała się na poziomie w którym spotykają się długości boków trójkąta oraz długoterminowa linia trendu. Można dostrzec pewną analogię do "wilczych fal" co by też oznaczało, że osiągnęliśmy poziom docelowy. 
Krótko podsumowując: uważam że osiągnęliśmy szczyt i wartość spółki w najbliższym czasie spadnie. Przemawiają za tym obecny nieprzypadkowy poziom, w którym spotykają się aż trzy bardzo ważne linie  + dodatkowo wzrost notowań ropy (która obecnie odwrotnie wpływa na kurs spółki). W przypadku odwrotnym (tj. przebicia linii) otrzymamy dosyć ważny sygnał kupna.

niedziela, 1 lipca 2012

Bycze spółki na 2012 rok po spekulacyjnym czerwcu

Czerwiec to w mojej opinii miesiąc spekulacyjnych wzrostów, które możemy wyjaśnić grą pod szczyt UE. Miało to być ostatnie spotkanie (jak zresztą wszystkie wcześniejsze też), który miał przynieść rozwiązanie co do obecnego kryzysu zadłużeniowego. Za największym osiągnięciem tego spotkania uznano utworzenie europejskiego nadzoru bankowego. Kanclerz Niemiec - Angela Merkel poszła na duże ustępstwa wobec Hiszpanii oraz Włoch, jednak w zamian otrzyma nadzór nad bankami z udziałem EBC.
Czy te wiadomości pomogą europie? Myślę, że trzeba do tego podejść ostrożnie, ja jako "technik" patrzę na takie wiadomości "drugo-planowo" - gram głównie pod to co mówi mi wykres...