Translate my BLOG

poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Costco Wholesale Corporation (COST)

Dzisiaj do portfela "Najlepszych Spółek Świata" dołączy nowa firma - Costco Wholesale. Spółkę tą na blogu już przedstawiałem (wystarczy przewinąć stronę w dół), dlatego przy aktualizacji tylko krótko opiszę dlaczego zdecydowałem na inwestycję w firmę.

Aktualna wycena spółki jest w porównaniu historycznym troszkę wysoka. Jednak spółka przyspieszyła z dynamiką wzrostową wyników finansowych, co oznacza, że wyższa w stosunku do historii wycena ma swoje uzasadnienie. Będąc bardziej precyzyjnym: Costco w ostatnich dziesięciu latach zwiększała swoje przychody średnio 8,71% rocznie, w minionych pięciu latach było to z kolei już 11,34% rocznie. Dodatkowo dochodzi do tego rosnąca marża, która od kilkunastu lat również jest w trendzie wzrostowym. Marża ta sięga 2,6%, gdzie jeszcze w 2016 roku nie przekraczała ona 2%. Jeśli takie tempo wzrostu przychodów oraz marży się utrzyma, to również i wartość spółki powinna ponadprzeciętnie dużo wzrosnąć (ponadprzeciętnie dużo oznacza więcej niż oferuje szeroki rynek).

Dla niewtajemniczonych: Costco jest spółką nisko-marżową, oferuje produkty po bardzo mocno zaniżonych cenach, ale dodatkowo rozwija swoją działalność poprzez sieć hurtowni otwartych dla osób fizycznych lub firm, które opłaciły abonament.

cena akcji (713,72 $) oraz upside target (8,36%)


Według średniego docelowego kursu akcji analityków, Costco przy aktualnym poziomie ma przed sobą ponad 8% potencjał wzrostowy. Dla mnie jest to wystarczająco aby otworzyć pierwszą małą pozycję i w przypadku dalszego pogłębienia się korekty, wykorzystać to do kolejnych zakupów.

 
Kolejny punkt, który przesądził o decyzji zakupu to zwykła chęć poprawy poziomu dywersyfikacji. Mój portfel w prawie 50% składa się ze spółek technologicznych, co znaczy że koncentracja w tym kierunku jest bardzo wysoka. Costco jako spółka defensywna i niecykliczna powinna mój portfel troszkę ustabilizować. 

COST 08.04.2024 - 713,72 $

Patrząc technicznie, czyli w krótkoterminowym zakresie czasowym, spółka w tej chwili znajduje się w korekcie. Korekta ta jest następstwem silnych wzrostów z minionych miesięcy. Najbliższe (słabe) poziomy wsparcia zaznaczyłem na wykresie. Silniejsze wsparcie znajdziemy dopiero ponad 20% niżej przy cenie ok. 550 $ za akcję. Jednak aby kurs tam dotarł, powinien również i szeroki rynek spaść. Bez korekty na szerokim rynku, szanse zejścia ceny do okolic 550 $ oceniam na bardzo małe.

Podsumowując: Costco to dobra w mojej ocenie defensywna spółka, która ma szansę wygenerować dla akcjonariusza wyższe średnioroczne stopy zwrotu niż oferuje szeroki rynek. Jednak czy aktualny poziom już to umożliwia, to trudno ocenić, z pewnością ale kiedy cena akcji dalej spadnie, wykorzystam to do kolejnych zakupów, bo wraz z niższym kursem akcji, prawdopodobieństwo ponadprzeciętnie wysokich zysków rośnie - to ze względu na ogólny pozytywny trend wyników finansowych.

Dla osób chcących dokształcić się w zakresie inwestowania długoterminowego, odpowiedniego dywersyfikowania portfela ale i również w zakresie tradingu: nowe wydanie mojej książki "Giełda, inwestycje, trading" już jest dostępne w  sklepie. Doszło kilka drobnych poprawek i parę aktualizacji. Nowe  wydanie liczy 256 stron, czyli doszło też kilka nowych kartek. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:


Dla osób poszukujących brokera do inwestycji oraz tradingu, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który teraz dzięki mojej współpracy z nim przygotował moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) 50 € zwrotu z prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.