Translate my BLOG

sobota, 30 maja 2015

Bycze spółki po maju 2015

Maj po raz pierwszy od 2012 roku (jako miesiąc) przyniósł portfelowi małą stratę. Mimo tego, w stosunku do WIG'u zwiększył swoją przewagę do 61,2% (o 2,24%). Całościowo 41 miesiąc prowadzenia portfela kończy się wzrostem wartości o 107,97%, gdzie w tym samym czasie benchmark (WIG) wzrósł o 46,77%:


sobota, 16 maja 2015

Petrolinvest (OIL)

Petrol w końcu znalazł dno? 
15.05.2015 - 0,16Zacznę od podstawy: never fight with the trend! 

Następnie główne fazy rynkowe: trend spadkowy - akumulacja - trend wzrostowy - dystrybucja i zgodnie z tym jesteśmy w fazie akumulacji...

Czysto techniczne spojrzenie: zdaje się, że trend spadkowy znalazł dno - jest to poziom 0,15 zł. Przemawia za tym utrzymanie tego poziomu od połowy 2013 roku. Mimo tego uważam, że nie ma co na siłę szukać poziomów wejścia (zarówno long jak i short), gdyż dynamika wybicia w obie strony może być wyjątkowo gwałtowna, a szanse trafienia kierunku na +/- 50%. Generalnie obecny poziom techniczny uważam na bardzo interesujący - dlatego też, tym razem analiza bez konkretnego wyznaczenia przyszłego kierunku ruchu ceny... chociaż osobiście ze względu na trend obstawiam wybicie w dół ;).

PS. również odradzam od zleceń oczekujących PKC, wybicie może być na tyle gwałtowne, że przeskoczy te najatrakcyjniejsze poziomy, gdzie wzrost zmienności może wywołać duże wahania wartości rachunku, dodatkowo dotarcie do linii trendu nie oznacza, że cena w kolejnych sesjach zdecyduje się na wybicie - papierek jest tylko ciekawy ze względu na obecnym miejscu kursu na wykresie ;)


piątek, 1 maja 2015

Bycze spółki po marcu oraz kwietniu 2015

Kolejny miesiąc minął więc pora na odświeżenie stanu portfela akcji "Byki". Tym razem aktualizacja uwzględnia ostatnie dwa miesiące, gdyż w marcu ze względu na brak jakichś znaczących zmian nie aktualizowałem w poście jego historię. Marzec oraz kwiecień zarówno dla portfela jak i dla konkurenta (WIG'u) zakończyły się na plusie. Kwiecień był również miesiącem, w którym WIG przerwał passę lepszych dla portfela od benchmarku stóp zwrotu - w kwietniu portfel po raz pierwszy od pięciu miesięcy wygenerował gorszą stopę zwrotu niż indeks (o 0,8%). Całkowita stopa zwrotu wynosi teraz 108,23% (Portfel) i 49,27% (WIG). Cała historia na wykresie przedstawia się następująco: