Translate my BLOG

sobota, 31 lipca 2021

Bycze spółki po lipcu 2021

Ostatni dzień handlu w lipcu minął, czyli czas na podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu "Byki" - mój portfel po pierwszych siedmiu miesiącach roku stoi niecałe 4% wyżej, WIG  w tym samym czasie wzrósł o 18,6%. Oznacza to, że dotychczas wynik z bieżącego roku jest dużo słabszy od benchmarku, ale moja poświęcona praca do uzyskania takiej stopy zwrotu była bardzo skromna i mimo wysokiego tempa wzrostu rynku, portfel dalej notuje z ogromną przewagą: w całym ujęciu, czyli od chwili startu portfela w 2012 roku, zarobiłem niecałe 250%, a WIG prawie 80%. Pełną historię zmiany wartości obu konkurentów zobrazowałem na poniższym wykresie:


Przechodząc do omówienia minionego miesiąca: w lipcu nie wykonałem, żadnej transakcji i do portfela zaglądałem tylko kiedy dostawałem do niego jakieś pytania. Oznacza, to że portfel pracuje sam dla siebie i nie wymagał on "pielęgnacji". Dokładniejszą sytuację na poszczególnych spółkach omawiam poniżej:

czwartek, 29 lipca 2021

Autodesk (ADSK)

Autodesk to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Programy firmy powszechnie wykorzystywane są w dziedzinach technicznych i inżynierskich m.in. przez konstruktorów, architektów, elektroników, mechaników i innych projektantów. Jest jedną z największych tego rodzaju spółek na świecie z kapitalizacją rynkową równą ok. 68 mld. $ i zatrudnia w sumie 11 500 pracowników.


Jako producent oprogramowania do druku 3D firma niezależnie od rozwoju konkurentów w sektorze drukarek 3D, zyskuje na coraz częściej wykorzystywanej technologii. Jest więc przysłowiowym sprzedawcą szpadli i sita firmom poszukującym złoto. Oprogramowanie firmy jest wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, inżynierii mechanicznej i technologii budowlanej. Od 2015 roku klientami Autodesk są również firmy medyczne. Większość sprzedaży generowana jest w obszarach architektury, inżynierii mechanicznej i budownictwa. Firma ma klientów z różnych branż i dlatego nie jest uzależniona tylko od jednego sektora gospodarczego. Celem jest optymalizacja produktów w sposób cyfrowy, zanim zostaną one wdrożone w rzeczywistości. W przeszłości firma regularnie udowadniała, że ​​jest firmą wysoce innowacyjną, na bieżąco dostosowuje się do rynkowych trendów o czym świadczy chociażby przejęcie firmy Spacemaker za 240 milionów dolarów w listopadzie 2020 roku. Spacemaker pomaga architektom i urbanistom tworzyć projekty budynków w ciągu kilku minut.
 
 
Spółka w ostatnich 5 latach zdołała zwiększać przychody o średnio 8,7% rocznie, w 10 letnim ujęciu 6,9% rocznie, a to sugeruje, że należy do firm rozwiniętych. Mimo tego średnioroczny wzrost kursu akcji z minionej dekady przekraczał 24,7% (rocznie), czyli ponad 800% zysku. Według szacunków, trend do rosnących wyników finansowych ma się w kolejnych latach utrzymywać - przychody z 3790 mln. $ w 2020 roku, mają do 2024 roku wzrosnąć do 5944 mln. $.

ADSK 28.07.2021 - 312,75 $

Technicznie akcje są dosyć zmienne, tzn. że regularnie dochodzi do korekt kursu, które w głębokości spadków przekraczają 20%. Obecnie cena notuje przy okolicach historycznych szczytów, które są oporem, który po wybiciu ponad może dać sygnał zakupu - jako potwierdzenie kontynuacji trendu wzrostowego. Podsumowanie i więcej danych do firmy, tradycyjnie na końcu:

niedziela, 25 lipca 2021

1987: największy krach w historii - przez inflację? stopy procentowe? bilans handlowy?

W 1987 roku doszło do największego jednodniowego spadku indeksów w historii. W nowym filmie na naszym kanale analizujemy jakie wtedy panowały emocje, jak sytuacja przedstawiana była w mediach i co te spadki wywołało. Także odcinek edukacyjny, który może pomoże Tobie odpowiednio reagować w przyszłych turbulencjach rynkowych:sobota, 24 lipca 2021

Digital Turbine (APPS)

Trend do spędzania wolnego czasu online za sprawą smartfonów rośnie. Dlaczego więc nie skorzystać na digitalizacji i w sposób pasywny, inwestując w spółkę giełdową, na tym skorzystać? Digital Turbine to globalna firma informatyczna, która pomaga klientom szybko i tanio oferować swoje aplikacje i treści reklamowe dużej i odpowiedniej bazie klientów, głównie na urządzeniach mobilnych. Platforma spółki daje klientom możliwość szybszego dotarcia z aplikacjami do grup docelowych oraz zwiększenia sprzedaży i zysku na użytkownika aplikacji. Firma na wagę rynkową przynosi ponad 6 mld. $ kapitalizacji i zatrudnia w sumie 280 pracowników.


W ciągu ostatnich kilku miesięcy Digital Turbine zwiększył swój udział w rynku, przejmując platformę analityczną Fyber NV za 600 mln USD. Przy wzroście sprzedaży o 146% w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku, Digital Turbine był w stanie znacząco zwiększyć sprzedaż. Akcje w ciągu zaledwie trzech lat wzrosły o dokładnie 4300%, a w czteroletnim ujęciu o ok. 18 000%! Tym samym wycena firmy zakłada bardzo pozytywną przyszłość i według prognoz przychody spółki właśnie dopiero co się "rozkręcają".


Średnioroczne tempo wzrostu przychodów w minionych dziesięciu latach przekraczało 42% (rocznie), w trzyletnim ujęciu: 86,4% (rocznie)! W przyszłości tempo to ma się utrzymać: z ok. 140 mln. $ przychodu w 2020 one do 2024 roku wzrosnąć mają do ponad 2 mld. $! Spółka kategoryzowana jest więc do silnie rozwijających się firm, które początkowo koncentrują się na pozyskiwaniu jak największej części sektora w którym działają i dopiero w kolejnym etapie na wykorzystaniu pozycji i maksymalizacji zysków. Warto podkreślić, że mimo tak ogromnego tempa, rozwój ten nie jest generowany kosztem zysków: Digital Turbine od 2020 roku zaczęła wykazywać zyski netto, które w podobnym tempie co przychody mają w przyszłości rosnąć.

 APPS 23.07.2021 - 63,80 $

Technicznie akcje od końca 2016 roku są w trendzie wzrostowym, czyli od stosunkowo niedawna. Jednak w tych minionych pięciu latach kurs wzrósł o prawie 20 000% i oczywiście wzrosty te nie były jednostajne - po drodze kurs doświadczał większe korekty, które przekraczały nawet 50%. Obecnie cena akcji od historycznego szczytu oddaliła się o ok. 40% i mimo tego wycena fundamentalna dalej jest bardzo wysoka. Jednak przy tej dynamice wzrostowej wyników finansowych, taka wysoka wycena nie jest rzadkością i możliwe, że ona po kolejnym odczycie wyników gwałtownie spadnie. Dlatego spółkę w ujęciu inwestycyjnym analizuję w pierwszej kolejności w oparciu o cenę, czyli technicznie. Jak kupujący ponownie wrócą do tej firmy, kurs może przejść w następną falę wzrostową - sygnał potwierdzający otrzymamy po wybiciu ponad 80 $. Wraz z wybiciem ponad ten poziom, kolejne okazje do wykorzystania mogą dać średnie kroczące - spadek kursu pomiędzy EMA38 i EMA76 można tu wykorzystać do piramidowania z planem ewakuacyjnym, po przecięciu się tych średnich. Podsumowanie na końcu:

wtorek, 20 lipca 2021

MSCI (MSCI)

Temat inwestowania pasywnego dopiero od kilku lat stało się popularne - według statystyk zdecydowana większość aktywnych inwestorów nie jest w stanie w długim okresie czasowym pokonać rynek. Dlatego przy pomocy algorytmicznie zarządzanych funduszy ETF, które replikują szeroki rynek, inwestor bez dodatkowego ryzyka może jednym instrumentem skopiować wyniki szerokiego rynku. Czyli akceptując ryzyko rynkowe (zmienność rynkową) można tym sposobem, bez dodatkowego nakładu pracy, wyciągnąć z giełdy średnio rynkową stopę zwrotu. 

Do największych zwycięzców propagowanego pasywnego inwestowania należą firmy, które właśnie oferują produkty umożliwiające pasywne replikowanie szerokiego rynku. Spółka MSCI osobom inwestującym w ETF'y pewnie jest już znajomą nazwą - firma ta jest twórcą indeksów, które są wykorzystywane w różnych obszarach procesu inwestycyjnego. Produkty spółki wykorzystywane są w tworzeniu produktów indeksowanych i do porównywania wyników, a także w budowie i przywracaniu równowagi portfela oraz alokacji aktywów. Spółka oferuje więc produkty i usługi wspierające potrzeby inwestorów instytucjonalnych oraz prywatnych. 


Osoby inwestujące w fundusze ETF można troszkę porównać do osób poszukujących złoto - wytłumaczę to na historycznym przykładzie: W 1848 roku w postaci 220 uncji złota do prezydenta Stanów Zjednoczonych Jams'a Polk'a trafił dowód, który sugerował duże zasoby złota w Kaliformii. Prezydent owe odkrycie przedstawił kongresowi, wiadomość która następnie błyskawicznie rozeszła się po całym kontynencie. Setki tysięcy ludzi wyruszyło do Kalifornii, oczywiście z nadzieją szybkiego wzbogacenia się na tym kruszcu. Faktycznie wzbogaciła się garstka a najwięcej zyskał handlarz z San Francisco imieniem Samuel Brannan, który zamiast samemu ruszyć na poszukiwania złota wpadł na genialny pomysł najpierw wykupienia wszystkich szpadli i sita w okolicy i następnie  odsprzedania ich po dużo wyższych cenach amatorom poszukujących to złoto.

Spółka MSCI jest w tej analogi firmą, która oferuje szpadle i sita i jak dotąd, wyniki jakie ona wypracowała, udowadniają że zainteresowanie się funduszami ETF od strony w której inwestujemy w dostarczyciela produktu pokazują, że taka inwestycja może być faktycznie lepszym wyborem.


Przychody firmy rosną w bardzo stabilnym tempie - w pięciu i dziesięciu letnim ujęciu wzrosty te wnosiły ok. 10% rocznie. Razem z nimi rośnie oczywiście również zysk netto, który dzięki bardzo wysokiej marży (ok. 36%) jest ponadprzeciętnie wysoki (w stosunku do przychodów). Pozytywny obraz również potwierdza sam wykres kursu akcji - on jak po linijce poprowadzony jest z lewego dolnego kąta do prawego górnego:

MSCI 20.07.2021 - 561,39 $

Akcje w perspektywie dziesięciu letniej rosły średnio 30,9% rocznie, czyli wzrost o ponad 1500%! Korekty kursu akcji bardzo rzadko sięgają 30% i myślę, że każde przyszłe większe cofnięcie z fundamentalnego ujęcia może być świetną okazją do inwestycji długoterminowej. Myślę, tak gdyż rewolucja wokół pasywnego inwestowania dopiero się "rozkręca", gdzie w przyszłości ta forma inwestowania stanie się standardem, tak jak dzisiaj standardem (niestety) jest trzymanie gotówki na lokacie. Podsumowanie i więcej danych na końcu:

sobota, 17 lipca 2021

Halma (HLMA)

Halma to brytyjska firma, która zajmuje się produkcją szeregu produktów, które chronią i poprawiają jakość życia ludzi. Spółka działa w czterech segmentach: bezpieczeństwo procesowe, bezpieczeństwo infrastruktury, medyczny oraz środowiskowy i analizy. Bezpieczeństwo procesowe obejmuje produkty, które chronią mienie i ludzi w pracy, w tym specjalistyczne blokady, przyrządy oraz produkty do ochrony przeciwwybuchowej i monitorowania korozji. Infrastruktura bezpieczeństwa obejmuje produkty, które wykrywają zagrożenia w celu ochrony mienia i ludzi w przestrzeni publicznej, budynkach transportowych i komercyjnych. Jej produkty obejmują czujniki ognia i dymu oraz systemy wykrywania i gaszenia pożaru. Medyczne obejmuje produkty, które podnoszą jakość życia pacjentów i poprawiają jakość opieki świadczeniodawcy. Środowisko i analiza obejmuje produkty i technologie do analizy w zakresie bezpieczeństwa, nauk przyrodniczych i rynków środowiskowych. Obejmuje również produkty do monitorowania sieci wodociągowych.


Kapitalizacja spółki wynosi ok. 10,6 mld. £ (ok. 14,5 mld. $) i zatrudniają 7274 osoby. Jako spółka rozwinięta wykazuje średnioroczny wzrost przychodów równy ok. 10% (zarówno w ujęciu pięciu jak i dziesięciu letnim). Średnioroczny wzrost kursu akcji w ostatnich 10 latach wynosił ok. 21,2% i trend ten ciągle pozostaje aktualny, co potwierdzają również dobre perspektywy firmy:


W następnych latach zarówno przychód jak i zysk netto oraz free cash flow i zysk na akcję mają wzrosnąć. Również dywidenda z roku na rok będzie coraz wyższa, jednak ona w ujęciu stopy procentowej znajduje się dzisiaj na ponadprzeciętnie niskim poziomie, co wynikać może z szybszego wzrostu kursu akcji niż dywidendy. Spółka raz w roku dzieli się swoimi zyskami i obecnie stopa dywidendy wynosi ok. 1,25%.

HLMA 16.07.2021 - 27,78 £  

Technicznie spółka wspina się jak po sznurku, trend kursu akcji jest bardzo stabilny i rzadko dochodzi do większych korekt - w minionej dekadzie cena akcji tylko trzy razy doświadczyła spadek przekraczający 20%. Najbliższe wsparcie wyznaczyć można na poziomie 26,5 £, kolejne w okolicach 24 £. Opór z kolei stanowić będzie historyczny szczyt kursu akcji, przy którym kurs spółki właśnie notuje. Na koniec wyniki spółki z minionej dekady:

wtorek, 13 lipca 2021

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM)

 

Apple, Nvidia, AMD i Qualcomm, czyli najwięksi gracze w branży półprzewodników mają jedną wspólną cechę: Taiwan Semiconductor Manufacturing, który jest jednym z ich dostawców. Spółka ta to tajwańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji układów scalonych, która także oferuje szeroki zakres usług projektowania, produkcji masek, testowania i montażu. Powstała w 1987 roku, zatrudnia 51 297 pracowników i na wagę rynkową (po przeliczeniu na USD) przynosi ok. 554 mld. $. Należy więc do największych firm świata, jednak mimo tego spółka ma moim zdaniem nadal duży potencjał wzrostowy - a duże firmy mają trudniej z utrzymaniem tempa wzrostu (na ten temat przygotowaliśmy też film: "Czy akcje mogą rosnąć w nieskończoność?"). Jaki więc potencjał ma spółka i czy może ona być dobrą inwestycją długoterminową - na to pytanie odpowiem w dzisiejszej analizie.


Wymagania dotyczące chipów komputerowych są coraz wyższe. W przypadku sztucznej inteligencji, big data i Internetu Rzeczy gigantyczne ilości danych muszą być przetwarzane szybciej i bardziej energooszczędnie. TSM jest tu zdecydowanie liderem technologicznym. Pomimo koronawirusu i wojny handlowej, popyt pozostał wysoki, dzięki czemu firma była w stanie odnotować ok. 20% wzrost sprzedaży w trzecim kwartale 2020 roku (w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego). Wiadomo, że późniejszy niedobór mikroprocesorów był jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w sektorze technologicznym w tym roku, gdzie szczególnie rynek motoryzacyjny został bardzo silnie tym dotknięty. W tym kontekście Credit Suisse przypomina, że półprzewodniki, jako czynniki umożliwiające transformację cyfrową, zapewniają moc obliczeniową niezbędną do cyfryzacji. Chociaż branża korzysta ze wzrostu na kilku rynkach, centra danych i sektor motoryzacyjny są najbardziej prawdopodobnymi czynnikami wzrostu strukturalnego. Poniżej dodaję wykres ze zmianą przychodów na rynku półprzewodników w poszczególnych branżach:
 

Według oczekiwań to właśnie sektor motoryzacyjny będzie w kolejnych latach sektorem, który na rynku półprzewodników odnotowywać będzie największy średnioroczny wzrost. Również pozostałe sektory mają rosnąć, na czym TSM w ujęciu dywersyfikacji zyskuje.
 
Taiwan Semiconductor w ujęciu długoterminowym, tj. 10-letnim powiększa swoje przychody średnio o 12,3% rocznie. Firma jako spółka rozwinięta płaci dywidendę, która jedenak ze względu na obecnie ponadprzeciętnie wysoką wycenę, jest w ujęciu historycznego porównania niższa i wynosi ok. 1,5%. Przeznacza na nią ok. 50% wypracowanych zysków. Warto również wspomnieć, że spółka się nie zadłuża, nie rozwadnia udziały akcjonariuszy i nie skupuje własne akcje i to też oznacza, że wzrost kursu akcji jest organiczny.
 
TSM 13.07.2021 - 123,73 $

Spółka pochodzi z tajwanu, jednak jako ADR notowana jest na niemalże każdej większej giełdzie na świecie. Powyższy wykres to notowania spółki na rynku amerykańskim. Długoterminowy trend kursu akcji jest wzrostowy, w ujęciu 10-letnim cena rosła średnio 28,4% rocznie. Korekty w tym czasie rzadko sięgały 30% i aktualnie kurs właśnie w takiej korekcie się znajduje. Mimo tego, w ujęciu wyceny dalej jest ona ponadprzeciętnie droga, co wynika głównie z bardzo dynamicznego wzrostu kursu po koronawirusowym krachu. Akcje od zeszłorocznego dołka, wzrosły do szczytu o ponad 230%, przeliczając do aktuanego kursu, wzrost ten wynosi ok. 190%. Wsparcia i opory zaznaczyłem na powyższym wykresie i od dołu mamy ważny poziom wsparcia 108 $, a od góry opór przy historycznym szczycie, czyli okolice 143 $. Wybicie jednego z tych poziomów (w górę lub dół) może spowodować przyspieszenie dynamiki ruchu.

czwartek, 8 lipca 2021

Celsius Holdings (CELH)

Coraz więcej widzę reklamy do napoi fitness, ale może wynika to z dopasowania reklam do moich zainteresowań... Celsius Holdings zajmuje się rozwojem, marketingiem, sprzedażą i dystrybucją funkcjonalnych napojów fitnessowych spalających kalorie pod marką Celsius. Produkty Spółki słodzone są sukralozą, która jest odpowiednia dla konsumentów z ograniczonym spożyciem cukru. Marka Celsius spółki wykorzystuje składniki i suplementy, takie jak zielona herbata, imbir, wapń, chrom, witaminy z grupy B oraz witamina C. Spółka zleca proces produkcji zewnętrznym firmom pakującym. Spółka oferuje również składniki w postaci sproszkowanej w pojedynczych opakowaniach On-The-Go, a także w pojemnikach z wieloma porcjami.


Sektor w którym firma działa rozwija się bardzo szybko i tym samym spółka w minionej dekadzie rosła w niesamowitym tempie. Średnioroczna stopa zwrotu z ostatnich 10 lat przekracza 69% i licząc od lokalnego dołka w 2011 roku, akcje do dzisiaj wzrosły o ok. 60 000%! Jednak największa część z tych wzrostów pochodzi od zeszłego roku i na tą chwilę, trend ten nadal pozostaje aktualny. Za tymi wzrostami stoi przyspieszenie wzrostu przychodów, które w ujęciu 5-letnim wynoszą 50% rocznie!


Według oczekiwań to wysokie tempo również w przyszłości ma się utrzymać i to swoje odzwierciedlenie ma w wycenie. Aktualna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 5 mld. $, przy tym firma zatrudnia "zaledwie" 154 pracowników, co po przeliczeniu na jedną osobę oznacza, że jeden pracownik wypracowuje w ciągu roku średnio 32,5 mln. $. Oczywiście w czasach prostego lewarowania biznesu ta wartość nie ma dużego znaczenia, ale pomyślałem sobie, że jako ciekawostkę warto o tym wspomnieć.

CELH 08.07.2021 - 68,13 $

Technicznie spółka szczególnie z ujęcia ostatniego roku wygląda bardzo dobrze i jeśli miałbym kupować firmę, to właśnie tylko ze względu na pozytywny obraz techniczny. Fundamentalnie, mimo że "finanse się zgadzają", tzn. one podążają w dobrym kierunku, czyli przychody rosną i zysk netto od 2019 roku jest dodatni (i również rośnie), to mimo tego do inwestycji długoterminowej, akcje te oceniam po prostu za ryzykowne - przez wysoką wycenę.  Wsparcia tworzą poziomy w okolicach 40, 25 i 19 $ (na wykresie zaznaczone). Spadek ceny do 19 $ oznaczałby spadek (od szczytu), który przekroczyłby 70%, co w ujęciu wzrostów jakie firma w ostatnim roku ma za sobą jest korektą adekwatną do dynamiki kursu. Podsumowanie i więcej danych do spółki, na końcu:

poniedziałek, 5 lipca 2021

Keyence Corporation (6861)

Japońska spółka do inwestycji długoterminowej?
05.07.2021

Jeszcze na blogu chyba nigdy nie omówiłem dokładniej żadnej spółki z Japonii i dlatego pomyślałem sobie, że tą zaległość dzisiaj nadrobię. Keyence Corporation opracowuje i produkuje czujniki automatyki, systemy wizyjne, czytniki kodów kreskowych, markery laserowe, przyrządy pomiarowe i mikroskopy cyfrowe. Spółka na wagę rynkową przynosi 13,8 bln. ¥ (ok. 125 mld. $) i zatrudnia w sumie 8380 pracowników. 


Firmy azjatyckie inaczej bilansują swoje wyniki, nie są tak transparentne jak spółki z USA i to znacząco utrudnia analizowanie firmy. Keyence posiada dużo spółek zależnych, prowadzi również działalność w zakresie marketingu, nieruchomości i reklamy. Oznacza to, że regularnie dokonuje odpisów, koszty przeszłe wykazuje w przyszłości, przejmuje i sprzedaje kolejne spółki itd. Mówiąc inaczej: przy analizowaniu spółek azjatyckich, trzeba pamiętać, że analiza tychże firm będzie wyglądać troszeczkę inaczej, tzn. że nie można to robić w taki sam sposób jak przy spółkach amerykańskich, gdyż wycena w oparciu o zachodnie standardy wykaże błędne wnioski. Dlatego skoncentrowałem się też na uproszczonym modelu analizy. 

W ujęciu przychodów, spółka w kolejnych latach wykazywać będzie rosnący trend i to samo przy zysku netto. Keyence się nie zadłuża i w bardzo skromnym zakresie skupuje własne akcje. Wskaźnik wyceny ceny do zysku jest bardzo stabilny, jednak przy obecnym poziomie kursu akcji, stoi on na ponadprzeciętnie wysokim poziomie - ta wyższa wycena wynika z oczekiwanego wzrostu zysku w kolejnych latach.


Spółka po skorygowanym wykazie wyników, powiększa swoje przychody średnio 12,5% rocznie (ujęcie dziesięciu letnie). Jako firma rozwinięta dzieli się również dywidendą, jednak ona przy aktualnym kursie nie wynosi nawet 0,4%. 


Mimo niskiej stopy dywidendy, dywidenda ta jest teraz z ujęcia historycznego ponadprzeciętnie wysoka, co zawdzięczać można ostatniej wysokiej podwyżce o 100%. Sam kurs akcji notuje przy historycznych szczytach i długoterminowy trend wzrostowy potwierdza, że do czynienia mamy z spółką "wysokiej klasy".

6861 05.07.2021 - 56720 ¥

Średnioroczny wzrost kursu akcji w ostatnich 10 latach po uwzględnieniu dywidendy wynosił ok. 27% (w pierwszej grafice podana 14% średnioroczna stopa zwrotu jest błędna - błąd ten wynika z nieuwzględnienia splitu). Wysoka dynamika wzrostowa nie idzie w parze ze zmiennością, gdyż ona jest ponadprzeciętnie niska - kurs akcji rzadko koryguje o więcej niż 30%. Punkt ten jest dużym plusem dla inwestorów, którzy przy stosunkowo niskiej zmienności, chcą pokonać szeroki rynek. Obecna cena jednej akcji, która wynosi 56720 ¥ jest równa ok. 1950 zł. 

Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do giełdy japońskiej. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->

Dla osób zainteresowanych w jaki sposób wyszukuję i analizuję spółki, polecę z kolei książkę "Giełda, inwestycje, trading". Zawarłem w niej wszystkie najważniejsze informacje, jakie początkujący oraz średnio zaawansowany inwestor powinien znać. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:

piątek, 2 lipca 2021

Twitter (TWTR)

Niedoceniona spółka z dużym potencjałem?
02.07.2021

Ostatnio pod lupę wziąłem akcje Twitter - spółkę którą niemal każdy zna, ale która mimo tego wśród inwestorów notuje poza radarem. Początkowo spółka w ramach ekspansji skupiała się na pozyskiwaniu jak największej liczby użytkowników, co na platformie w której użytkownik działający jako twórca treści powodowało, że przewijała się tam duża liczba niepotrzebnych informacji. Przez to firma stała przed problemem w której, trudno było wykorzystać zasięgi do monetyzacji. Jednak z czasem nastąpiła swego rodzaju selekcja naturalna i dzisiaj na twitterze znaleźć można twórców, którzy dostarczają wysokiej jakości treści. Platforma spółki chętnie wykorzystywana jest przede wszystkim przez dziennikarzy, influencerów oraz branżę finansową i między innymi dlatego również ja kilka dni temu założyłem tam konto. Znaleźć mnie można pod nazwą Pamiętnik Giełdowy (@DanielHeliosz), lub po prostu klikając tutaj: LINK.


Mimo, że Twitter działa w nowym sektorze jakim są media społecznościowe, nie rozwija się w takim samym tempie co konkurencja. Przychody w ujęciu dziesięcioletnim rosły średnio 10,9% rocznie i podobnie wyglądało to z zyskiem netto, co przez rynek odbierane jest bardzo negatywnie - w ostatnich ośmiu latach (czyli od debiutu giełdowego), kurs akcji rósł średnio 5,74% rocznie. Jednak ta długa faza słabego (w stosunku do sektora) rozwoju ma się już kończyć i według szacunków, Twitter w następnych latach przejdzie na drogę spółki szybko rozwijającej się:


Przychody z 3,7 mld. $ w 2020 roku, wzrosnąć mają do ok. 10 mld. $ w 2025 - prognozy te zaznaczyłem na powyższej grafice i razem ze wzrostem przychodów, również i zysk netto przyspieszyć ma na dynamice wzrostowej. Według niektórych analityków, firma właśnie stoi przed dużą przemianą - dotychczas zysk pochodził głównie z reklam, jednak dzięki temu, że z twittera korzysta więcej osób, które w społeczeństwie stoją na wyższym szczeblu (są to m.in.: politycy, przedsiębiorcy i finansiści), potencjał spółki może tkwić w wprowadzeniu nowych produktów z dostępem abonamentowym.
 
 
Samo ogłoszenie wykorzystania "jakości" użytkowników, którzy z twittera korzystają, może bardzo pozytywnie wpłynąć na kurs akcji. W takim scenariuszu cena w krótkim czasie wzrosnąć może o kilkanaście, może i nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak do czasu kiedy scenariusz ten się nie realizuje, jest to tylko spekulacja na nowe przeorganizowanie firmy. Dlatego na tą chwilę inwestycja w akcje Twitter raczej nie jest inwestycją w dobre i stabilnie rosnący model biznesowy, a inwestycja spekulacyjna pod właśnie ten scenariusz. 

TWTR 02.07.2021 - 68,20 $

W długoterminowym ujęciu (od debiutu giełdowego) kurs spółki porusza się w bardzo szerokim trendzie bocznym, którego zakres zmienności przekracza 80%. Dlatego też z czysto technicznego (oraz fundamentalnego) ujęcia, akcje nie nadają się do inwestycji długoterminowej. Inwestycja długoterminowa, traktowana powinna być jak spekulacja na przeorganizowanie firmy i w takim przypadku kurs i wycena firmy skorygowane zostałyby do wyższych wartości, tzn. do wyższej wyceny fundamentalnej. Scenariusz z którego skorzystają osoby, które już dostatecznie wcześnie wierzyły w rozwój firmy, ale jest to też scenariusz typu "wóz, albo przewóz", czyli z większym ryzykiem, że się w ogóle nie zrealizuje.