Translate my BLOG

środa, 31 grudnia 2014

Bycze spółki po trzecim roku walki z rynkiem

Kolejny rok minął, portfel "Byki" ma już trzy lata i od pierwszej transakcji do dzisiaj zarobił 88,12%, a benchmark z którym portfel się mierzy w tym samym czasie zyskał 35,65%. 2014 dla transakcji na akcjach był rokiem trudnym. Właściwie prawie wszystko przebiegło tak jak się spodziewałem: początkowo zakładałem kolejny wzrostowy rok na indeksie, jednak po dwóch miesiącach zmieniłem zdanie sugerując początek trudnego dla akcji okresu - sprawdziło się. Uważałem, że możliwie zbliżamy się do zakończenia hossy na akcjach i przejścia w kilkuletnią bessę, co fakt do bessy jeszcze nie doszło, ale kontynuacji hossy też nie było. Czy więc w 2015 roku rynki odwrócą trend? Zobaczymy... Jaki ten nowy rok będzie nikt nie jest w stanie powiedzieć, osobiście ale uważam, że mamy więcej zagrożeń do spadków niż szans do wzrostów. Przykładem jest chociażby kryzys rosyjski, który oczyma inwestora zagranicznego ma wyraźny wpływ na polski rynek, podobnie za oceanem - możliwa podwyżka stóp w USA może znacząco wpłynąć na globalną kondycję rynkową (tak było 2008)... Dlatego też moja prognoza kursu indeksu WIG na koniec 2015 roku to... 42500 punktów. Wiem, że jest to dosyć odważna prognoza i możliwe odchylenie może przekroczyć kilkadziesiąt procent, ale mimo mojego pesymistycznego nastawienia nie gram pod ten scenariusz, tylko staram się wykorzystywać obecną sytuację rynkową i grę krótkoterminową, a dopiero po wyraźniejszym wyrysowaniu przyszłości widzę większy sens do inwestycji z perspektywą na kilkanaście miesięcy w przód. 

Przechodząc do analizy minionego roku, wartość portfela "Byków" na ostatniej sesji w 2014 roku jest o 0,3% niższa niż była przed rokiem. Oznacza to, że rok inwestycji na akcjach kończę z minimalną stratą. Zważywszy na ten fakt, uważam że decyzja o przejście na bardzo ostrożne inwestowanie w akcje była decyzją bardzo dobrą - przypomnę, że od marca wartość gotówki w portfelu wahała się między 70 a 85 procent. Obecnie podział ten przedstawia się następująco:

wtorek, 23 grudnia 2014

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2015


Wszystkim czytelnikom życzę wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku, aby kolejne dwanaście miesięcy przyniosły oczekiwane rezultaty (nie tylko w tradingu), dużo szczęścia oraz zdrowia.

Źródło: google.images.com

niedziela, 30 listopada 2014

Bycze spółki po listopadzie 2014

Miniony miesiąc to jeden z najlepszych miesięcy od lat... dla rynków zagranicznych - DAX zyskał ponad 10%, NIKKEI prawie 14%, NASDAQ ok. 6%, CAC ok. 7%, a nasz rodzimy rynek: WIG w tym samym czasie zachował się zupełnie odwrotnie tracąc w ujęciu miesięcznym nieco ponad 1%. Mimo tego portfel "Byki", który działa tylko na polskim rynku zdołał w listopadzie zwiększyć swoją wartość zyskując 2,3% (dla przypomnienia portfel od dłuższego czasu jest nastawiony bardzo defensywnie i obecnie składa się z tylko jednej akcji, która stanowi ok. 8% całości portfela). Historia wartości tego portfela na tle swojego konkurenta (WIG'u) przedstawia się następująco:

sobota, 1 listopada 2014

Bycze spółki po październiku 2014

USA zakańcza QE, Europa rozpoczyna, a Japonia zwiększa, Polska orientuje się za większością i idzie za tłumem. Całościowo tak nie do końca wiadomo przed czym stoimy, co więc robić? 

Wolatylność rynków rośnie i wszyscy zastanawiają się w którą stronę rynki dalej będą zmierzać. Argumentów za kontynuacją hossy jest równie dużo jak i te przemawiające za rozpoczęciem bessy.  Dokonywanie w takich warunkach prognozy na kolejne kilka miesięcy jest bardzo trudne, dlatego też nie nastawiam się na jednostronne inwestowanie i przejdę więcej w daytrading. Myślę, że najlepiej jest przyjmowanie każdego dnia na nowo, próbując wykorzystać ostatnią dużą zmienność na rynkach (w moim przypadku na rynkach lewarowanych).

Co więc z akcjami?
Dla portfela akcji oznacza to dalsze DEFENSYWNE inwestowanie. Trzymając się tego postanowiłem też, że wypracowane zyski na spółce Forte zaksięguję:

sobota, 4 października 2014

"Pamiętnik Giełdowy" na Facebook'u

"Pamiętnik Giełdowy" od wczoraj dostępny jest również na Facebook'u.  Będę tam od czasu do czasu publikował różnego rodzaju sygnały rynkowe, ciekawe sytuacje techniczne, wiadomości giełdowe oraz aktualizacje wpisów na blogu. Jednak głównie strona ta będzie pełniła funkcję kontaktu między mną a Wami - także jak będziesz miał/miała jakieś pytania, sugestie bądź  uwagi to zapraszam do napisania mi na Facebook'u.

 Link do strony: "Pamiętnik Giełdowy Facebook"

wtorek, 30 września 2014

Bycze spółki po wrześniu 2014

Mimo defensywnemu nastawieniu portfela (od marca 2014 gotówka stanowi ponad 75% wartości portfela) "Byki" w minionym miesiącu zarobił ponadprzeciętnie dużo. Oznacza to, że mała roszada z zeszłego miesiąca (więcej na ten temat w ostatniej aktualizacji: "Portfel Byki po sierpniu") była strzałem "w dziesiątkę". Portfel wybudził się ze snu i zbliżył się do swojego historycznego szczytu:


Akcje stanowią jedynie mały procent udziału portfela, jednak dzięki wyjątkowo udanym miesiącom obie spółki przyczyniły się do wzrostu wartości "Byków" o ponad 9%. Całościowo ich historia wartości przedstawia się następująco:

niedziela, 31 sierpnia 2014

Bycze spółki po sierpniu 2014

W sierpniu zarówno "Portfel Byki" jak i WIG w stosunku do poprzedniego miesiąca troszkę zyskały. Całkowita stopa zwrotu po 32 miesiącach wynosi odpowiednio 81,51% (Byki) i 37,09% (WIG). Oznacza to, że mimo znacznego ograniczenia ryzyka (od marca 2014 ponad 75% portfela stanowi gotówka) byki utrzymują przewagę nad indeksem. Historia wartości obu konkurentów przedstawiona jest na poniższym wykresie:


W minionym miesiąca WIG troszkę nadrobił stratę do portfela zyskując ponad 4% więcej niż Byki. W sierpniu zdecydowałem się też na małą roszadę w portfelu - sprzedałem spółkę Eurocash w wyniku czego z tej akcji straciłem ponad 7% i kupiłem Kruk.

środa, 27 sierpnia 2014

Kruk (KRU)

Potencjalny kandydat do portfela "byki"?
27.08.2014 - 100,8

W "portfelu byki" od długiego czasu prawie nic się nie dzieje, obecnie gości tam też tylko jedna spółka. Może więc czas, żeby rozejrzeć się za akcjami, które na kolejne kilka miesięcy mogą okazać się ciekawą inwestycją... 

Jedną z takich ciekawych inwestycji może być właśnie Kruk. Po raz pierwszy moją uwagę spółka zwróciła w lutym 2012 roku, gdzie też krótko po pierwszych krokach blogowego portfela "byki" akcja się tam na kilka dni pojawiła.

Patrząc na jej obecną kondycję techniczną spółka bez wątpienia znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Ostatni tydzień przyniósł ponad 15% zwyżki co też oznacza, że na kolejnych sesjach można się spodziewać jakiegoś odreagowania. Możliwe, że zaobserwujemy podobne zachowanie kursu do wybicia z października 2013 roku, gdzie po dynamicznych zwyżkach cena złapała oddech i cofnęła. Oznacza to, że postaram się tu przyłączyć w jakiejś korekcie, jak ją kupię to oczywiście napiszę o tym w komentarzach z ostatniej aktualizacji portfela.

niedziela, 24 sierpnia 2014

Some trading ideas

Krótko: poniżej kilka wykresów z możliwymi scenariuszami na nadchodzący tydzień:

FUS30 22.04.2014 - 16984

Kurs FUS30 (Dow Jones IA) zbliżył się do ważnego oporu - możliwe, że zobaczymy niedźwiedzi w akcji. Obecnie jeszcze troszkę za wcześnie na zajmowanie pozycji, trzeba przeczekać by zobaczyć co rynek zamierza zrobić: trade what you see, not what you want to see.


FGBP100 22.08.2014 - 6762

Podobnie na FGBP100 (FTSE100) - kurs zbliżył się do ważnego oporu i możliwe, że również tutaj niedźwiedzie dadzą o sobie znać. Wyhamowanie wzrostów trwa już trzeci dzień, więc opór potwierdzony. Podobnie jak wyżej - na reakcję jeszcze troszkę za wcześnie, lepiej poczekać na rozwiązanie sytuacji i wtedy przyłączyć.


FDE30 22.08.2014 - 9346

Oczywiście tak samo na FDE30 (DAX): kurs stanął przed tzw. zmianą biegunów oraz ważną dla długoterminowych trend followerów EMA200 z wykresu dziennego.


FCH20 22.08.2014 - 8543

W przypadku FCH20 (SMI - indeks szwajcarski), kurs dotarł do linii trendu spadkowego, potwierdzając opór dwiema pro-spadkowymi formacjami świecowymi. Oznacza to, że odbicie od linii jest wysoko prawdopodobne.


FR40 22.08.2014 - 4254

Na francuskim FR40 (CAC) sytuacja podobna do niemieckiego DAX - kurs dotarł do tzw. zmiany biegunów, a długie dolne jak i górne cienie świec sugerują niezdecydowanie co do dalszej sytuacji indeksu. Sytuacja powinna się rozwiązać w kolejnych kilku dniach, czyli również tutaj najlepiej poczekać na rozwiązanie sytuacji.


FEU50 22.08.2014 - 3098

Do podobnej sytuacji CAC i DAX dołącza jeszcze FEU50 (Euro Stoxx 50) - kurs zbliżył się do tzw. zmiany biegunów. Długie dolne oraz górne cienie świec wskazują niezdecydowanie, co oznacza, że również tutaj dobrze jest poczekać na rozwiązanie sytuacji i wtedy przyłączyć.


Złoto 22.08.2014 - 1281

Pod koniec jeszcze złoto: kurs surowca dotarł do swojego potencjalnego wyznacznika odwrotu (linia trendu w trakcie budowy - wcześniej mieliśmy dopiero dwa odbicia od niej). Sytuacja ciekawa w połączeniu z indeksami: reguła mówi, że spadki na indeksach powinny przyczynić się do wzrostu surowców, co w przypadku wyżej tu opisanych wykresów by się nawet dobrze złożyło. Czy ta reguła się sprawdzi zobaczymy wkrótce.

piątek, 1 sierpnia 2014

Bycze spółki po czerwcu oraz lipcu 2014

Dzisiaj krótka aktualizacja portfela z uwzględnieniem dwóch ostatnich miesięcy: w czerwcu portfel stracił 1,62%, a WIG 0,35%, z kolei w lipcu wartość obu "konkurentów" zmalała o 1,72% (Portfel) i 5,01% (WIG) - stopy zwrotu liczone liniowo w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że od stycznia 2012 Portfel zarobił 80,76% a WIG 32,25%. Cała historia wygląda następująco:


środa, 16 lipca 2014

Wpływ splitów na stopy zwrotu spółek - analiza ekonometryczna

Dzisiaj przedstawię ekonometryczną analizę spółek, a dokładniej zajmę się wpływem splitów na stopy zwrotu akcji. W badaniu przedstawiona jest analiza 52 spółek, które w okresie 1995 - 2013 podjęły decyzję o podziale akcji, w ich skład wchodzą:

niedziela, 1 czerwca 2014

Bycze spółki po maju 2014

W stosunku do poprzedniego miesiąca główny indeks WIG troszkę wzrósł (0,46%), przy tym portfel "byki" zyskał 2,31% (stopa zwrotu liczona liniowo w stosunku do poprzedniego miesiąca). Przypomnę, że od marca w portfelu znajduje się tylko jedna spółka, więc wzrost o ponad 2% mimo ostrożnemu zarządzaniu portfelem jest (uważam) bardzo dobrym wynikiem. 

Cała historia obu konkurentów (WIG'u i Portfela) uwidoczniona jest na poniższym wykresie:


czwartek, 22 maja 2014

Eurocash (EUR)

Bycze wybicie z konsolidacji
22.05.2014 - 43,1

Spółka wyraźne wybiła się z konsolidacji (możliwie, że była to strefa akumulacji - więc potencjalny poziom zakończenia spadków). Oznacza to, że wyznaczony 28.08.2013 potencjalny poziom odbicia został idealnie trafiony (do prześledzenia po rozwinięciu posta, a tu wykres z sierpnia: analiza Eurocash). Przypomnę, że spółkę tą zgodnie z wcześniej wyznaczonym poziomem nabyłem do portfela (link: Portfel Byki) - kupno w wyniku decyzji o przejściu w przerwę od spółek troszkę przegapione (opóźnione), bo po 39,07 zł (nie po planowanych 37 zł). 

Analizując metodą Ichimoku akcja ta wraz z dzisiejszym wybiciem oficjalnie zakończyła spadki:

   
Wszystkie dostępne na tym wskaźniku sygnały potwierdzają powrót do wzrostów (na wykresie ost. sygnały zaznaczone strzałkami). Dodatkowym plusem będzie wypłacona na początku czerwca dywidenda.

wtorek, 20 maja 2014

AUD/USD - zagrania forex z 16.05.2014 - 20.05.2014

AUD/USD
Transakcje z 16.05.2014 - 20.05.2014

Wykres 01. AUDUSD 16.06.2014 -  0,9350

Para AUDUSD znajduje się od stycznia w trendzie wzrostowym więc zgodnie z nim trzymam się tego ruchu. Obecnie kurs zbliżył się do głównej linii trendu ocierając zarazem o wsparcie w okolicach 0,9315 potwierdzając to długimi dolnymi cieniami. Zlecenie obronne ustawiłem poniżej tego obszaru, z kolei profit w okolicach tegorocznych szczytów. Jest to zagranie "podwójne" z potencjalnym dwa razy większym zyskiem od ryzyka.  

Długoterminowo para odnotowuje coraz to niższe dołki oraz szczyty - jest więc w trendzie spadkowym. Przy tym zasięg obecnego ruchu wzrostowego można szukać w poprzedniej korekcie - piszę tu o korekcie 1do1:

Wykres 02. 16.05.2014 - 0,9350

Byłyby to wzrosty do okolic 0,9570 i przy takim zasięgu kluczowym poziomem wsparcia nie negującym ten ruch jest ostatni dołek (0,9200) - po jego przebiciu scenariusz ten byłby zanegowany.

czwartek, 8 maja 2014

GBP/CAD

Linia trendu przebita z impetem 
08.05.2014 - 1,8312

Kurs po wyraźnym ubijaniu szczytu z impetem przebił wzrostową linię trendu, co może sygnalizować większe spadki. Kluczowymi poziomami wsparcia są ostanie dołki trendu, czyli: 1,8160 oraz 1,7950. Przebicie tych poziomów może potwierdzić przejście w trend zniżkujący. Osobiście niecałym 5% kapitałem jestem w tej pozycji zaangażowany, ale ze względu na to, że o wejściu nie pisałem "na żywo" zagranie to nie uwzględniam w blogowej historii "Portfel Forex".   

czwartek, 1 maja 2014

Bycze spółki po kwietniu dalej na urlopie

W kwietniu WIG w stosunku do poprzedniego miesiąca minimalnie opadł, przy tym "Byki" dalej defensywnie z tylko jedną spółką w portfelu. Całościowo miniony miesiąc zakończył się ok. 1% spadkiem dla indeksu i niecałym 0,05% spadkiem dla portfela.

W ujęciu miesięcznej zmiany wartości obu "konkurentów" przedstawia się następująco:


wtorek, 1 kwietnia 2014

Bycze spółki w trakcie rozpoczętej w marcu przerwy

Początek marca był dla rynków wyjątkowo nerwowy, przez co też zdecydowałem, że "Byki" zrobią sobie przerwę. Rynek oczywiście nie może sobie na to pozwolić (pod tym względem jest to nasza jedyna przewaga nad nim :P) przez co w marcu WIG stracił prawie 3% (licząc logarytmicznie). Liniowo strata sięga prawie 4% co w stosunku do portfela jest prawie 2% mniej, tą historię zmiany wartości widać na poniższym wykresie:


piątek, 14 marca 2014

Zagrożenia do odwrócenia trendów coraz bardziej wyraźne...

Od około dwóch miesięcy piszę, że spodziewam się odwrócenia na rynkach trendów. Początkowo moja prognoza sięgała dobrych kilka miesięcy do przodu, jednak w ostatnim czasie obraz techniczny ostrzega, że być może zakończenie hossy zobaczymy troszkę wcześniej...

czwartek, 13 marca 2014

Platformy giełdowe do notowań/analiz rynkowych

Na prośbę czytelnika wstawiam listę platform do notowań/analiz giełdowych. Programów tych jest cała masa i wszystkich istniejących (rzecz jasna) nie jestem w stanie wypisać, są to ale te najbardziej popularne, poniżej wpis z krótkimi komentarzami:

poniedziałek, 10 marca 2014

EUR/GBP - zagrania forex z 10.03.2014 - 12.03.2014

EUR/GBP
Transakcje z 10.03.2014 - 12.03.2014

Wykres 01. EURGBP - 0,8334

Podwójna pozycja sell na parze EUR/GBP. Strategia gry - Price Action, zagranie z wysokim stosunkiem r:r (ok. 1:4).  Pierwszy TP w okolicach reakcji ceny na 0,82, drugi jeszcze nie zdefiniowany (może na zleceniu kroczącym). Zabezpieczenie powyżej "zdublowanej" formacji świecowej ("spadającej gwiazdy" na H4) i strefy "zmiany biegunów" (lepiej widocznej na D).

niedziela, 2 marca 2014

Bycze spółki po krótkim lutym 2014

W minionym miesiącu portfelem akcyjnym właściwie w ogóle się nie zajmowałem, przez co może też wyniki "Byków" nie były podobnie dobre jak w poprzednich miesiącach. Przeliczając stopę zwrotu liniowo WIG zyskał 7,87%, przy tym portfel zarobił tylko 0,45%. Luty był też miesiącem w którym zamknąłem jak dotąd największą stratną pozycję: Action -18,72%. Powodem tej straty była może mała zmiana strategii zarządzania spółkami (więcej na ten temat w wcześniejszej aktualizacji portfela). Całościowo historia wartości obu konkurentów (Portfela oraz WIG'u) wygląda następująco:sobota, 1 marca 2014

OSTC Global Trading Challenge 2014

Osoby, które chciałyby sprawdzić swoich sił wśród profesjonalnych traderów mają okazję przyłączyć do konkursu organizowanego przez OSTC. Szczegóły na poniższym obrazku:


poniedziałek, 24 lutego 2014

AUD/USD - zagrania forex z 17.02.2014 - 22.02.2014

AUD/USD
Transakcje z 17.02.2014 - 24.02.2014

Wykres 01. AUDUSD 17.02.2014 - 0,9025

Wejście podwójną pozycją zgodnie z głównym trendem w okolicach szczytu z wcześniejszej fazy "odreagowującej". Pierwszy TP w okolicach dołka z czwartego lutego, drugi na zleceniu zabezpieczającym (SL kroczący). Pozycję zamierzam szybko zabezpieczyć.

niedziela, 16 lutego 2014

Atrem (ATR)

Idealnie trafione punkty wejścia oraz wyjścia
14.02.2014 - 8,25

20 stycznia opublikowałem analizę (do prześledzenia po rozwinięciu posta) w którym idealnie trafiłem punkty zwrotne. Przyznam, że samemu się takiej precyzji nie spodziewałem (wejście i wyjście trafione co do 1 gr!), co jeszcze bardziej cieszy i daje dowód, że analiza metodą PA bardzo dobrze się na tej akcji sprawdza. Obecnie jesteśmy w fazie korekty i na tą chwilę wygląda, że ostatnia świeca "wysokiej fali" dała możliwy sygnał, że cena ponownie przetestuje opór na poziomie 8,9 zł. Trend wyższego rzędu oczywiście dalej aktualny i do czasu nie pokonania (w mojej ocenie kluczowej) strefy wsparcia 6,6-6,9 zł gracze pozycyjni mogą dalej trzymać walor. Jeżeli uda się przebić opór (8,9 zł) cena wejdzie w tzw. lukę cenową w którym możemy zaobserwować bardzo dynamiczny ruch wzrostowy - na tle historycznym wyjaśnienie: 04-06.2009 i 06-08.2011, dynamiczny ruch w którym cena nie zawracała i się też wcześniej nie znajdowała:sobota, 8 lutego 2014

USD/CAD - zagrania forex z 03.02.2014 - 07.02.2014

USD/CAD 
Transakcje z 03.02.2014 - 07.02.2014

Wykres 01. USDCAD - 1,1072

Kolejne świeże zagranie forex'owe: długie dolne cienie w okolicach wsparcia dają sygnał na możliwą okazję do przyłączenia do głównego trendu. Pozycja podwójna.

czwartek, 6 lutego 2014

EUR/USD - zagrania forex z 03.02.2014 - 06.02.2014

EUR/USD
Transakcje z 03.02.2014 - 06.02.2014

Wykres 01. EURUSD - 1,35088

Najświeższe zagranie "walutowe" na rynku forex: sell po przebiciu wsparcia wyznaczonego przy pomocy ostatniego dołka wraz z połączeniem linii trendu. Poziom realizacji zysku w okolicach dołka z listopada ubiegłego roku. Pozycja podwójna.


Wykres 02. EURUSD - 1,3613

Zlecenie SL zabezpieczyło transakcję przed dalszą stratą. Pozycja zamknięta w trakcie posiedzenia EBC, czego w zasadzie bardzo nie lubię. W trakcie takich posiedzeń na rynku panuje ogromna zmienność przez co wszystkie SL są poważnie zagrożone. Całościowo myślę, że po dzisiejszej sesji ostatnie przebicie wsparcia połączonego z linią trendu zostało zanegowane. Dodatkowo konsolidacja z w strefie zmiany biegunów z długimi dolnymi cieniami dało możliwy sygnał na próbę powrotu do głównego średnioterminowego trendu. No ale po fakcie taki wniosek niestety dużo wart nie jest. Podsumowując transakcję nie oceniam na negatywną, gdyż grałem po sygnałach i straty odpowiednio wcześnie uciąłem.

sobota, 1 lutego 2014

Bycze spółki po pierwszym miesiącu 2014 roku i przygotowania do zmiany strategii oraz pewne krótkie ostrzeżenie...

Dzisiaj tradycyjnie przeanalizuję portfel, ale z powodu ograniczonego ostatnio czasu nie będę z osobna analizował tak szczegółowo każdej spółki. Początkowo też myślałem, że będę musiał jeden miesiąc odpuścić i w kolejnej aktualizacji przeanalizować ostatnie dwa miesiące, ale teraz chwilę mam to coś napiszę :).

Przyznam, że w styczniu portfelem akcyjnym się nie zajmowałem, do tego portfela zaglądałem może raz na 4-7 dni, przez to strategia zarządzania nim się znacznie zmienia i w kolejnych dniach będę musiał opracować zmiany, aby dostosować mój nowy czas do sposobu zarządzania tym portfelem.