Translate my BLOG

piątek, 31 stycznia 2020

Bycze spółki po styczniu 2020

Tradycyjnie na koniec miesiąca podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu "Byki". Styczeń był miesiącem przesortowania spółek w portfelu - po niemal dokładnie roku sprzedałem akcje CdProjekt, które przyniosły ponad 40% zysku oraz kupiłem Ambre wraz z 11bit Studios. Wszystkie te zmiany oczywiście na bieżąco komunikowałem w ostatniej aktualizacji portfela (link: Grudzień 2019) oraz na fanpaegu bloga na FB, poniżej screen'y (dla lepszej czytelności z wyłączonymi grafikami):


Przechodząc do wyników z stycznia: portfel zyskał niecały procent, przy tym konkurent (benchmark WIG) stracił prawie dwa. Licząc od chwili jego powstania (styczeń 2012) całościowa stopa zwrotu portfela wynosi teraz 214,81%, gdzie WIG w tym samym czasie zyskał zaledwie 49,81%. Mówiąc krótko: przewaga portfela nad rynkiem ciągle się powiększa i po styczniu mój portfel notuje nawet na nowym historycznym szczycie! Cała historia na tle rynku przedstawia się teraz następująco:Idąc do aktualnego składu portfela: obecnie znajdują się w nim cztery spółki, ale jak warunki rynkowe na to pozwolą, chciałbym portfel uzupełnić kolejnymi firmami. Poniżej historia moich spółek po zakończonym miesiącu:

sobota, 25 stycznia 2020

Ten Square Games SA (TEN)

Obiecujący trend
TEN 24.01.2020 - 268,5 (PLN)

Ostatnio więcej zacząłem się ponownie naszym rynkiem zajmować - trend na małych spółkach wrócił do wzrostowego i możliwie, że niebawem również większe spółki dołączą. Wśród większych firm bardzo dobrze wygląda Ten Square Games SA (TSGAMES - TEN). W niespełna dwa lata kurs akcji wzrósł o niesamowite 426%, co budzi już uczucie, że właśnie rodzi się kolejna bańka. Sektor polskich spółek "gamingowych" również za granicą spostrzegany jest jako perspektywiczny i tak nasz rynek staje się miejscem, w którym można odnaleźć obiecujące "perełki" tego sektora.

Bardzo duże wzrosty w tak krótkim czasie, są swego rodzaju przynętą do szybkich zysków - dla długoterminowych inwestycji może to się źle skończyć, ale do tradingu są wręcz idealne. Tak długo jak trend trwa, tak długo można próbować to wykorzystać. W przypadku TSGAMES jesteśmy świadkami przyspieszonych wzrostów, co może być objawem, że "zauważona" została również wśród tzw. niedzielnych traderów. Nie ma w tym nic złego, ale trzeba być tego świadomym, że nadchodząca korekta może przybrać dynamiczny charakter. 

Sama wycena fundamentalna spółki w cale nie jest (jakby się wydawało) astronomicznie wysoka -  inne bardziej rozpoznawalne marki z tego sektora są o wiele droższe (np. CdProjekt). Dla osób przygotowanych do większych obsunięć (większej zmienności kursu akcji), TEN może być ciekawym wyborem. Również dla mnie jest ona interesująca, podkreślę ale że mam tu na myśli pozycje tradingowe. Dla troszeczkę bogatszego obrazu dołączam tabelę z kilkoma danymi:


czwartek, 23 stycznia 2020

Datagroup (D6H)

Przetwarzanie danych w chmurze - europejski konkurent amerykańskich gigantów
D6H 21.01.2020 - 68,2 €

Myślę, że przetwarzanie danych w chmurze to kolejny "megatrend" nadchodzącej dekady. Rynek ten dominują największe spółki świata (jak Microsoft, Aplhabet (Google), czy Amazon) ale nie oznacza to, że i wśród mniejszych firm nie ma tu konkurencji. Jedną taką obiecującą firmą może być Datagroup. Firma mała, ale na polskie warunki zaliczana by była do 20 największych spółek na naszym parkiecie. Kapitalizacja rynkowa firmy przekracza 575 mln. €, notowana jest na giełdzie w Niemczech a finansowe osiągnięcia ostatnich trzynastu lat wyglądają bardzo imponująco:


Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na wskaźnik zysku na akcje (w tabeli KGV z niemieckiego "Kurs-Gewinn-Verhältnis"). Wskaźnik ten pokazuje ile lat spółka przy obecnych dochodach musiałaby pracować, aby wynikami jakimi teraz osiąga pokryć wartość swoich akcji. W latach 2007-2015 jego wartości przekraczały 100, a w 2014 wynosił ponad 500 i mimo tej ogromnej wyceny kurs akcji w kolejnych latach rósł "bez opamiętania". Licząc od dołka w 2007 roku do stycznia w 2020 roku, wzrost kursu akcji przekroczył 4500%! Patrząc na dzisiejsze dane nic nie wskazuje na to, aby tempo tych wzrostów miało spaść, a sam wskaźnik spadł do wartości 40 co jest najniższy odczyt od 13 lat (mimo tego nadal jest on bardzo wysoki), a to oznacza, że przyszłe oczekiwania spadły. Jeśli trend w rosnących obrotach będzie kontynuowany to bardzo prawdopodobne jest, że spółka stanie na celowniku amerykańskich gigantów, którzy będą chciały ją przejąć, co dla inwestora byłoby oczywiście bardzo pozytywne. 

Jako, że jest to "mniejsza" firma, dla mnie Datagroup pozostaje interesująca jako pozycja tradingowa, nie do inwestycji długoterminowej. Spółki jeszcze nie posiadam, ale jeśli kurs cofnie do okolic 50 € rozważę zakup pod obronę wsparcia, która wynika z tzw. "zmiany biegunów". Dla kompletu danych dołączam również tabelę z większą liczbą danych dotyczących wyników finansowych z minionej dekady wraz z krótką notką o zbliżającej się przedsprzedaży mojej książki:

niedziela, 19 stycznia 2020

Walmart (WMT)

Klasyk inwestycyjny zagrożony?
WMT 17.01.2020 - 114,96 $

Dzisiaj przyglądnę się troszeczkę dokładniej spółce, która wśród inwestorów dywidendowych (długoterminowych) zaliczana jest jako absolutny klasyk inwestycyjny - Walmart. Data założenia sięga 1962 roku, jest jednym z największych pracodawców na świecie: zatrudniają 2,2 mln. osób. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 328,9 mld. $ co plasuje ją na 13 miejscu największych amerykańskich przedsiębiorstw. Spółka często krytykowana jako firma wyzyskująca swoich pracowników - ile w tym prawdy trudno mi stwierdzić, gdyż jest to opinia przeczytana w sieci. Możliwe, że jest w tym jakaś prawda, ale mimo tego pozytywne informacje również można znaleźć - po reformie podatkowej w 2017 roku Walmart zaoszczędzoną kwotę przeznaczył na podwyżki płac swoich pracowników (i nie była to "mała kwota"). 

Przechodząc do wyników firmy: od 1977 roku do dzisiaj (42 lata) kurs akcji wzrósł o niesamowite 270 000% i gdyby to było mało - od już 45 lat spółka nieprzerwanie rok w rok podwyższa wypłatę dywidendy, która dzisiaj wynosi 1,84% przeznaczając na nią 41,9% zysków. Do tego momentu wszystko wygląda bardzo przyjemnie, jednak analizując ostatnie kilka lat można zauważyć, że firma walczy z spadającymi wynikami netto:

2015:  16,363 mln. USD
2016: 14,694 mln. USD
2017: 13,643 mln. USD
2018: 9,862 mln. USD
2019: 6,670 mln. USD

Prognoza na nadchodzący rok wygląda już troszeczkę optymistyczniej: 14,427 mln. USD. Mimo tego jest to nadal niższy przychód niż 5 lat. temu. Wynika to głównie z inwestycji, w których WMT stara się stawić czoła konkurencji Amazon, który w pierwszej linii oferuje produkty własnej marki i dopiero później konkurencji (mowa przede wszystkim o urządzeniach smart home), a trend do zakupów przez internet stale rośnie. Same obroty Walmart stabilnie pną się do góry i w 2018 roku po raz pierwszy przekroczyły magiczną barierę 500 mld. $:

Obecna fundamentalna wycena spółki jest dosyć wysoka (powyżej średniej) co może sugerować spadek kursu akcji w kolejnych miesiącach. Jako inwestycja długoterminowa Walmart pozostaje dobrym kandydatem, ale jako że jest to spółka rozwinięta, miejsce zakupu szukałbym w momentach słabości. Dla kompletu niżej tabela z dodatkowymi danymi wraz z wynikami finansowymi z minionych 10 lat:

wtorek, 14 stycznia 2020

Extra Space Storage (EXR)

Interesujący układ ceny, który teraz wykorzystuję
EXR 13.01.2020 - 108,12 $

Portfele jakimi zarządzam są dostępne do publicznego wglądu, więc moje transakcje można na bieżąco śledzić, dlatego też nie opisuję wszystkie swoje wejścia i wyjścia na blogu, gdyż je po prostu można sobie sprawdzić śledząc np. notowania certyfikatów. które do kupienia są na giełdzie. Jednak mimo tego kilka razy poproszono mnie o przygotowanie opisu do tradów, więc dzisiaj krótko mój najświeższy trade na spółce Extra Space Storage. 

Dużej filozofii w tej transakcji nie ma: główny trend jest wzrostowy, więc interesują mnie longi (transakcja pod dalszy wzrost kursu akcji). W krótszym ujęciu cena w korekcie, ale kurs wybił wcześniejszy szczyt odreagowania spadków, co może być sygnałem chęci do dalszych wzrostów. Dodatkowo spadek od szczytu do dołka korekty jest równy (w zasięgu oraz w czasie) do wcześniejszej korekty (nie gram w oparciu o takie zależności, ale jako ciekawostkę pomyślałem, że dodam tą informację). Dla traderów wykorzystujących korekty jeden do jednego może to być istotna informacja powtarzającego się układu (tym bardziej, że jest równa w czasie), a to może być wykorzystane jako poziom przed którym kurs będzie się w przyszłości bronił (poziom 100 $ za akcje). Dla mnie bardziej istotnym poziomem obrony jest tzw. "zmiana biegunów", czyli opór który zamienił się w wsparcie (na wykresie zaznaczone brązowym oraz różowym polem). Na koniec jeszcze linia trendu: ona służy mi do wyznaczenia dynamiki trendu i w dalszym ujęciu czasowym również może być wykorzystana do obrony kursu przed ewentualnymi dalszymi spadkami. 

Extra Space Storage świeżo dołączyła do mojego portfela i również stała się częścią portfela Megatrend Trading, którego udziały można zakupić na giełdzie, poniżej prt.sc. z historii transakcji:


Dla zainteresowanych dodatkowymi szczegółami: w swojej książce dokładniej opisuję na co przy tego rodzaju transakcjach szczególnie zwracam uwagę., ale również dla osób zainteresowanych długoterminowymi inwestycjami, będzie można w niej znaleźć cenne informacje - jej przedsprzedaż rusza już niebawem. 

sobota, 11 stycznia 2020

SBA Communications Corpopration (SBAC)

Infrastruktura bezprzewodowa - kolejny "megatrend"?
SBAC 10.01.2020 - 244,83 $

Dzisiaj spółka z kącika mocno spekulacyjnych akcji: SBA Communications. Firma jest właścicielem i operatorem infrastruktury bezprzewodowej, w tym małych komórek, rozproszonych systemów anten wewnętrznych i zewnętrznych oraz tradycyjnych witryn komórkowych obsługujących anteny wykorzystywane do komunikacji bezprzewodowej przez operatorów komórkowych i dostawców szerokopasmowego internetu bezprzewodowego. Sektor w którym działa można więc uznać za przyszłościowy - uważam, że infrastruktura bezprzewodowa będzie ważnym tematem zbliżającej się dekady. Spółka obecna jest na kontynencie amerykańskim i założona została w 1989 roku, a jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 27,3 mld. $ i zatrudniają 1347 pracowników. 

Spółka w niecałe 17 lat zyskała w samym kursie akcji 142 425%, przy maksymalnym obsunięciu przekraczającym 75% (w trakcie kryzysu finansowego w 2008 roku). Gdyby to było mało: dochodzi skromna dywidenda, która przy obecnym kursie oznacza 0,6% dodatkowego przypływu gotówki. Mimo imponujących zysków jakie firma sprezentowała swoim akcjonariuszom, spółkę nie mogę zaliczać do grona listy "Najlepszych Spółek Świata", co wynika z dużej zmienności osiąganych wyników finansowych. Sama wycena fundamentalna jest bardzo wysoka, co oznacza, że raczej nie jestem jedyny, który dostrzega możliwy potencjał sektora w którym spółka działa. Dlatego interesująca jest ona dla mnie tylko pod względem tradingowym, a obecny układ techniczny może zapowiadać zbliżające się wybicie i powrót do silnego trendu wzrostowego:

SBAC 10.01.2020 - 244,83 $ 

Kurs stoi właśnie przed strefą oporu w przedziale 245-250 $ i jeśli zostanie ono wybite, otrzymamy istotny sygnał powrotu siły. Dodatkowym potwierdzeniem, że korekta się już zakończyła jest delikatnie wyższy dołek poprzedniego impulsu spadkowego (na wykresie niebieska linia). Dla realizacji tego scenariuszu, kurs spółki nie powinien już schodzić poniżej 220 $. Dla transparentności dodam, że jestem w posiadaniu tych akcji i rozgrywam właśnie opisany scenariusz. 

Dla osób zainteresowanych dokładniejszym poznaniem mojego sposobu handlowania zachęcam, do śledzenia kolejnych wpisów w których wskażę gdzie będzie można kupić moją książkę - przedsprzedaż ruszy już niebawem! Na samo zakończenie poniżej dodaję dodatkowe szczegóły firmy, wraz z wynikami finansowymi spółki z minionej dekady: 

wtorek, 7 stycznia 2020

Invesco QQQ Trust (QQQ)

"Prosta strategia z GWARANCJĄ na pokonanie rynku"

Mierzenie się z rynkiem jest swego rodzaju wyzwaniem, w której to dana osoba w przypadku sukcesu chętnie chwali się swoimi osiągnięciami. Również moim celem było regularne "bicie" rynku, jednak wraz z czasem, kiedy to wartość portfela rośnie, wygenerowanie wyższej stopy zwrotu od rynkowej staje się coraz bardziej drugorzędne - z czasem fokus przesuwa się do jak najbardziej stabilnego zarabiania, a nie jak najwyższej stopy zwrotu. Stabilność tą staram się osiągać dywersyfikując swoje inwestycje również w innych obszarach gospodarczych. Jednak sam portfel akcji nadal prowadzę w taki sposób aby przy możliwie jak najniższych obsunięciach wygenerować jak najwyższą stopę zwrotu, jeśli przy tym pokonam rynek to satysfakcja jest tym większa. 

Strategii umożliwiających pokonanie rynku jest bardzo dużo, jedni próbują poprzez timing znaleźć najlepszy moment zakupu i sprzedaży, inni poprzez selekcję spółek, jeszcze inni poprzez koncentrację portfela w danych akcjach itd.

Tego rodzaju strategie mimo, że mają potencjał do wygenerowania ponadprzeciętnie wysokiej stopy zwrotu to zarazem noszą ze sobą ryzyko, iż stracimy na próbie "pobicia rynku". Niestety według wielu badań wynika, że tylko jednostki są w stanie regularnie pokonywać rynek i w wyniku tego wielu inwestorów z znajomością tych statystyk, pogodziło się z tym, przenosząc się na rynek funduszy ETF.

Kupując ETF'a kopiujemy rynek, tzn. że nie gramy już o wyższe stopy zwrotu tylko partycypujemy z danego rynku, który ten fundusz odzwierciedla. Jednak istnieje sposób, który umożliwia pokonanie tego rynku i to z gwarancją odniesienia sukcesu! Oczywiście zanim tą gwarancję "dam" należy wymienić kilka zasad, których należy się trzymać wraz z kryteriami jakie musi spełniać dany ETF:

Zacznę od kryteriów jakie musi spełniać dany ETF: 
  • Dany ETF nie może być zbyt drogi, gdyż poprzez koszty może się okazać, że nasza stopa zwrotu (w długim terminie) poprzez kumulację tych kosztów przyczyni się do coraz większego odchylenia osiągniętej stopy zwrotu w stosunku do danego rynku, który ten fundusz odzwierciedla.
  • Dany ETF powinien znajdować się w długoterminowym trendzie. Kryterium to poprzez ogólny wzrost gospodarczy powinny spełniać większość rynków. Jeśli ale taki rynek byłby w dłuższym czasie w trendzie bocznym (np. rynek niemiecki na przełomie lat 70 i 80 XX wieku), to strategia ta również może umożliwić lepsze wyniki od rynkowych, ale różnice będą marginalne (promile procentowe).
Do reguł jakich trzeba się trzymać przejdę po przedstawieniu strategii, jednak jako pierwsze wybiorę rynek, który taką strategią zamierzam pokonać - będzie to NASDAQ czyli prawdziwy mistrz pod względem stóp zwrotu przy indeksach (rzadko który rynek jest w stanie wygenerować wyższych stóp zwrotu od tego indeksu - w okresach hossy). Poniżej fundusz ETF na ten indeks:

sobota, 4 stycznia 2020

Portfel Inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" po trzecim roku

Pierwszego stycznia krótko podsumowałem rok w portfelu polskich spółek "Byki" i również długoterminowy portfel inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" warto podsumować. Przypomnę, że portfel inwestycyjny jest portfelem pasywnym, czyli jego wyniki uzależnione są od kondycji gospodarczej. Oznacza to, że aktywnie uczestniczyć będzie również w okresie słabej koniunktury, ale okres ten nie widzę jako zagrożenie, tylko bardziej jako okazję do zwiększenia aktywności zakupowej. Dlatego podkreślam, aby taki portfel nie mylić z portfelem aktywnie zarządzanym (jak np. "Portfel Byki").

2019 rok można uznać za bardzo udany okres dla amerykańskiej giełdy, w którym zarówno kursy akcji jak i dolar (portfel inwestycyjny w ok 90% zawiera w sobie spółki, które notowane są w USD) mocno zyskały na wartości. Oprócz tego, minione 12 miesięcy to czas innych inwestycji, które jako kolejne cegiełki są elementem moich pasywnych przychodów. Doszły certyfikaty, w którym jeden z nich w dużej mierze odzwierciedla również omawiany w tym wpisie portfel (link: HQSP Investing - udziały w tym portfelu nabyć można na giełdzie w Stuttgarcie oraz BX Swiss) oraz książka, w której opisuję swoje podejście do giełdy, w jaki sposób dobieram spółki do swojego prywatnego portfela oraz tych, za które jestem odpowiedzialny na giełdzie. Omawiam również swoją strategię tradingową, dokładniej na co zwracam uwagę kiedy kupuję spółki na krótszy okres. Przedsprzedaż książki ruszy już w lutym!

Przechodząc dalej do moich wyników z portfela inwestycyjnego: w 2019 roku portfel zyskał 22,82%, co w stosunku do obu benchmarków (S&P500 oraz MSCI World) oznacza delikatnie słabszy wynik, gdyż one w minionym roku zyskały 29,8% (S&P500) oraz 26,3% (MSCI World) - wyniki po przeliczeniu na PLN. Mimo tego przewaga portfela nad nimi została utrzymana i w całym okresie (od października 2017) moje "Najlepsze Spółki Świata" zyskały 56,55% (wobec S&P500 który zyskał 38,3% oraz MSCI World z zyskiem równym 27,2%). Warto podkreślić, że przewaga ta osiągnięta została niższymi obsunięciami w jego wartości, gdyż maximum drawdown portfela wyniosło zaledwie 14,7%, gdzie szeroki rynek spadał o ponad 20%. Ostateczną ocenę tego jak dobry wynik portfela na tle obu konkurentów jest, pozostawiam Wam, powiem tylko, że ja jestem zadowolony. 


Jeśli interesowały Cię tylko moje wyniki to w tym miejscu możesz skończyć czytać. Jeśli ale chcesz poznać dokładniejsze dane, tj. jak oceniam poszczególne spółki w moim portfelu (a trochę czytania będzie, gdyż w portfelu tym posiadam już 17 różnych firm) to zapraszam do dalszej lektury:

piątek, 3 stycznia 2020

American Water Works (AWK)

Na liście obserwujących - "inwestycja w wodę"
AWK 02.01.2020 - 120,2 $

Dzisiaj krótkie przedstawienie kolejnej spółki, która na liście "Najlepszych Spółek Świata" się jeszcze nie znajduje, ale za to jest wśród obserwujących i w przypadku utrzymującej się przewagi w trakcie trwania kolejnej bessy z pewnością do niej dołączy- mowa o amerykańskiej firmie wodociągowej American Water Works. Założona została w 1886 roku, jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 21,7 mld. $, zatrudnia 7100 pracowników i od 2009 roku nieprzerwanie rok w rok wypłaca coraz to wyższą dywidendę, która wynosi dzisiaj 1,66%, przeznaczając na nią 54,2% wypracowanych zysków (czyli do kolejnych podwyżek, również w okresie słabszych wyników finansowych jest nadal dużo miejsca).   

Technicznie mamy ładny stabilny trend wzrostowy i z ujęcia tradingowe kolejne cofnięcia są dobrą okazją do kupna, obraz ten do momentu utrzymującego się kursu powyżej długo okresowej średniej EMA220 nie powinien się zmienić - dotychczas dobrze utrzymywała ona trend kursu. Fundamentalnie sytuacja wygląda na "przewartościowaną" - kurs z tego ujęcia notuje na ponadprzeciętnie wysokim poziomie i w przypadku zwolnienia wzrostów w wynikach finansowych spodziewałbym się tu troszkę większej korekty, 

Po ostatniej rocznej aktualizacji portfela "Byki" dostałem kilka razy pytanie czy również swój długoterminowy portfel "Najlepszych Spółek Świata" podsumuję - oczywiście, że to zrobię (w weekend pojawi się na blogu).

Wracając do omawianej spółki, poniżej tradycyjnie dołączam dodatkowe informacje wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady: 

środa, 1 stycznia 2020

Bycze spółki po ósmym roku walki z rynkiem

Nowy rok się rozpoczął, dni wolne się zakończyły więc czas wrócić do pracy i tak nowy rok zacznę od podsumowania minionych dwunastu miesięcy w portfelu "Byki". Polskie akcje trzeba było wybierać bardzo selektywnie, gdyż przy mojej strategii podążania za trendem, rynek tylko w małej liczbie spółek dawał okazje do wejścia. W wyniku tego przez niemal cały rok gotówka w moim portfelu nigdy nie stanowiła mniejszego udziału niż 50%. Oznacza to, że tylko defensywnie zaangażowany byłem w polskie spółki. Benchmark (WIG) zakończył ok na tym samym poziomie co stał rok temu, przy tym mój portfel zyskał 6,63%. Wynik nie mogę uznać za zły, gdyż mój nakład pracy był na prawdę znikomy, ale przez to też spadła moja średnioroczna stopa zwrotu, a poszczególne lata wyglądały następująco:


Poniżej na wykresie tradycyjnie historia wartości mojego portfela na tle rynku:

Przechodząc do transakcji - będę się trzymał tradycji i tylko wykresy z naniesionymi momentami zakupów i sprzedaży dodam, tak aby po upływie kolejnych miesięcy/tygodni (od chwili sprzedaży) można było ocenić czy moją sprzedaż można uznać za "udaną". Nie będę omawiał każdą z nich ponownie - można to doczytać w historii (link do portfela: "Portfel Byki").Przechodząc do obecnego składu portfela - w grudniu na zleceniu obronnym pozbyłem się akcji mBank zapewniając sobie tą sprzedażą już wypracowany zysk. Pozostałe, czyli CdProjekt, ING Bank Śląski oraz Dinopol nadal goszczą w portfelu: