Translate my BLOG

sobota, 31 stycznia 2015

Bycze spółki po styczniu 2015

Pierwszy miesiąc nowego roku mamy za sobą i w tym czasie zarówno portfel jak i benchmark (WIG) troszkę zyskały na wartości. Portfel stoi obecnie ponad 91% wyżej niż w dniu startu (po 37 miesiącach), WIG w tym samym czasie zyskał 37,7%. Cały przebieg historii wartości przedstawia poniższy wykres:


czwartek, 22 stycznia 2015

Dlaczego zamiary ECB stoją na "niepewnych nogach"?

ECB na wzór FED przez skup obligacji krajów unijnych zamierza dorzucić Euro na rynki. Taki zabieg szczególnie za oceanem pomogły rynkom wyjść z kryzysu finansowego 2008. Jednak istnieje pewna znacząca różnica pomiędzy rynkiem amerykańskim a europejskim - w USA przedsiębiorstwa w zdecydowanej większości finansują się poprzez rynki finansowe, z kolei w Europie przedsiębiorstwa sięgają do tradycyjnych kredytów. Pozostaje więc pytanie czy europejski QE ma sens? Krótkoterminowo (kilka/naście miesięcy) ECB może uskrzydlić rynki, które pofruną na nowe szczyty. Jednak długoterminowo (kilka lat)  jest to dalsze dmuchanie balona...

Na razie więcej szczegółów dotyczących zamiarów (super) Mario nie znamy - poznamy je dzisiaj po godz. 14:30. Możliwe, że przedstawi nam jeszcze jakieś dodatkowe ciekawe rozwiązanie, bo sam "dodruk" euro rozwiązaniem na dalszą metę nie jest...

sobota, 10 stycznia 2015

Trade the trend

Obligacje znajdują się w silnych trendach wzrostowych co oczywiście można wykorzystać. Poniżej wykresy kontraktów future na obligacje, które pokazują możliwe strefy zakupu jak i sprzedaży:

Euro Bund Future - 156,44

Kontrakty na niemieckie "bundy" należą do najbardziej płynnych kontraktów na świecie, zmienność jest stosunkowo niska ale i dzięki temu mamy ładny stabilny trend.


Euro BTP Future - 135,07

Podobnie to wygląda we Włoszech - trend wzrostowy niemal od początku nieprzerwany. Każdą korektę można więc wykorzystać przyłączając do niego. Poziomy obronne naturalnie poniżej wcześniejszych wsparć i szczytów (tzw. "zmiany biegunów").


Euro OAT Future - 147,65

Oczywiście niemal tak samo również i we Francji. Ewentualne większe obsunięcia od średniej można wykorzystywać do zakupów, podobnie jak wcześniej poziomy obronne kształtują wcześniejsze dołki oraz szczyty (tzw. "zmiany biegunów").


Innymi instrumentami, które stabilnie poruszają się w trendzie są niektóre akcje:

Kruk 09.01.2015 - 116,95

Pierwszą z takich akcji jest Kurk. Spółka ta znajduje się również w moim portfelu "byki" (link: "Portfel Byki (akcyjny)"). Obecnie na próżno szukać poziomów zakończenia wzrostów, tym bardziej, że ostatnie ważne wsparcie zostało udanie obronione. 


Energa 09.01.2015 -23

Następną taką akcją jest jeszcze stosunkowo młoda na parkiecie spółka Energa. Obecne poziomy mogą okazać jako ciekawą do zajęcia pozycji. Mamy tu spółkę, którą można dobrze zarządzać utrzymując atrakcyjny poziom potencjalnego zysku do ryzyka. Możliwie, że wkrótce również ona przyłączy do portfela "Byki".


Forte 09.01.2015 - 54,98

Trzecią spółką w stabilnym trendzie wzrostowym jest Forte. Była to też akcja, która jeszcze do niedawna gościła w portfelu "byki".  Możliwe, że również ona wkrótce z powrotem tam wróci.


Kolejnymi instrumentami warte uwagi, które są w silnych trendach to EUR/USD oraz Ropa. W ich przypadku, uważam że ryzyko większej korekty jest znacznie wyższe niż w poprzednich przykładach. Dlatego są to instrumenty raczej dla osób bardziej doświadczonych i przygotowanych na możliwe grubsze odreagowanie:

EUR/USD 09.01.2015 - 1,1842

Para ta jest o tyle ciekawa, że obydwie waluty "napędzają się" nawzajem. Dolar zyskuje na sile, a euro traci. Fundamentalnie nie chcę się tu więcej w to wgłębiać, ale wyrównanie wartości obu walut jeszcze w tym roku, uważam za realne.


Crude Oil 09.01.2015 - 48,36

Ropa spada w zawrotnym tempie i jak dotąd brak jakichkolwiek sygnałów ustabilizowania ceny. Obecnie do tradingu dla osób troszkę bardziej doświadczonych, gdyż dzienne wahania rzędu 4-8% to tu nroma.