Translate my BLOG

wtorek, 30 marca 2021

Cognex Corporation (CGNX)

Inwestowanie w technologię wizyjną
30.03.2021

Cognex Corporation to spółka, która działa w segmencie technologii wizyjnej, jest dostawcą produktów wizyjnych, które przechwytują i analizują informacje wizualne w celu automatyzacji zadań, głównie w procesach produkcyjnych, w których wymagana jest wizja. Produkty wizyjne firmy są wykorzystywane do automatyzacji produkcji i śledzenia poszczególnych elementów, takich jak telefony komórkowe, butelki aspiryny i opony samochodowe, poprzez lokalizowanie, identyfikowanie, sprawdzanie i mierzenie ich podczas procesu produkcji lub dystrybucji. Produkty Spółki obejmują oprogramowanie wizyjne, systemy wizyjne, czujniki wizyjne i produkty do identyfikacji (ID). Jej produkty obejmują zarówno zintegrowane czujniki wizyjne, jak i systemy oparte na komputerach osobistych (PC) dla użytkowników.


Spółka założona została w 1981 roku, jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 13,75 mld. $ i zatrudnia w sumie 2055 pracowników. Fundamentalnie radzi sobie całkiem dobrze - mamy relatywnie wysoką stabilność finansową. Przychody w 10 letnim ujęciu rosły średnio 10,8% rocznie, a w 5 letnim ujęciu 12,5% rocznie i również zysk netto w długim ujęciu rośnie. W krótszym ujęciu (ostatnie trzy lata) mieliśmy delikatnie pogorszenie wyników finansowych, mimo tego długoterminowy obraz pozostaje optymistyczny. 


Według szacunków analityków spółka wróci do rosnących wyników finansowych i zysk netto w ciągu kolejnych trzech lat ma się niemalże podwoić, co wynikać ma z rosnącej marży. Warte uwagi są również fakt braku zadłużenia, wysokie tempo wzrostu kursu akcji (w 10 letnim ujęciu ponad 27% rocznie) oraz silnie rosnąca dywidenda, która w ostatnich 6 latach się podwoiła. Przy obecnej cenie stopa dywidendy wynosi 0,3% - firma przeznacza na nią 22,3% wypracowanych zysków. Kolejnym plusem spółki jest szeroka dywersyfikacja geograficzna:


Największy obrót pochodzi z Azji (36,1%), na drugim miejscu mamy Stany Zjednoczone (34,5%) i na trzecim Europa (25,7%). Największy wzrost firma odnotowuje w Chinach (46,3%), co dla osób zainteresowanych zdywersyfikowaniem portfela do spółek z Państwa Środka może być interesującą drogą okrężną do partycypacji z tego rynku.

CGNX 30.03.2021 -  81,49 $

Technicznie firma jest dosyć zmienna, tzn. że spółka doświadcza regularne korekty kursu akcji, które w głębokości spadków przekraczają 40%. Najbliższe wsparcie cena akcji ma w przedziale 72-70 $, kolejne w okolicach 60 $ za akcję. Główny trend wzrostowy nawet po spadku do okolic 35 $ pozostanie aktualny, ale taki spadek musiałby przyjść w parze z dużą korektą na szerokim rynku, tzn. jeśli kurs zszedłby poniżej 60 $ przy jednocześnie silnym otoczeniu rynkowym, to interpretowałbym to jako wycenę zagrożenia, które może doprowadzić do znacznego pogorszenia sytuacji w firmie. Więcej danych do firmy na końcu:

czwartek, 25 marca 2021

Lowe's Companies (LOW)

Klasyk "dywidendowy" z sygnałem zakupu
25.03.2021

Obecnie rynek znajduje się na etapie w którym z jednej strony kursy niektórych akcji mocno korygują, z drugiej, niektóre spółki wybijają nowy historyczny szczyt. Wynikać to może z rotacji sektorów, która tłumaczona jest obawami dotyczącymi wzrostu inflacji (na ten temat Patrik przygotował na naszym kanale YouTube film: LINK). Wybicie ponad historyczne szczyty zawsze jest sygnałem zakupu - jest to potwierdzenie kontynuacji trendu. Dlatego dzisiaj przedstawię spółkę, która właśnie teraz, czyli kiedy piszę ten artykuł, wybija nowy wyższy szczyt. 


Mowa o amerykańskiej spółce Lowe's Companies. Firma powstała w 1946 roku i jest to sieć supermarketów, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych oraz narzędzi. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi ok. 130 mld. $, co czyni ją jedną z największych tego rodzaju spółek na świecie. Lowe's zaliczana jest do klasycznych spółek dywidendowych - obecna stopa dywidendy, w wyniku wybicia nowego historycznego szczytu, jest poniżej średniej: wynosi ona 1,33% i w ostatnich 10 latach rosła średnio 19% rocznie. Jako ciekawostkę dodam, że w ujęciu 40 letnim,  gdyby dywidendę wliczać w kurs spółki, to cena akcji z jej uwzględnieniem nie wynosiłaby dzisiaj 185 $, tylko  ok. 40 000 $. 


Przechodząc do wyników: spółka rośnie w umiarkowanym tempie (razem z sektorem w którym działa) i jest klasycznym reprezentantem akcji typu value. Przychody w ujęciu pięciu letnim rosły średnio 8,7% rocznie i według prognoz tempo to również w przyszłości będzie utrzymane. Sama wycena, mimo że spółka notuje na najwyższym poziomie w historii, tylko delikatnie jest powyżej średniej (dla firmy), co oznacza że cena akcji rośnie w zbliżonym tempie co zyski jakie wypracowuje:


Do największych minusów zaliczać można ponadprzeciętnie wysokie zadłużenie, jednak przy jednocześnie rosnącym free cash flow nie widzę, aby zadłużenie to mogło stanowić dla spółki zagrożenie. Warte uwagi jest również spadająca liczba akcji - polityka skupywania własnych akcji, jest w firmie istotną częścią działalności, gdyż skup ten jest dosyć agresywny (w 10 letnim ujęciu ich liczba spadła o ponad 40%), dla inwestora jest to duży plus, gdyż jego udziały w firmie przez to rosną.
 
LOW 25.03.2021 - 185,83 $

Technicznie również wygląda pozytywnie, szczególnie w ujęciu kilku miesięcznym - cena pokonała ważny opór i możliwe, że przejdzie teraz w momentum, czyli rosnący kurs akcji może przyspieszyć. W połączeniu z tylko delikatnie wyższą wyceną fundamentalną mamy tu potencjalny sygnał do wzrostów o kilkadziesiąt procent. Rozgrywając ten sygnał należy stopować cenę ok. 25% niżej, jednak mimo tego potencjał wzrostowy nadal przewyższa ryzyko.Więcej informacji wraz z podsumowaniem oraz wynikami z minionej dekady na końcu:

wtorek, 23 marca 2021

SPS Commerce (SPSC)

Trendy przyszłości - przetwarzanie danych w chmurze
23.03.2021

SPS Commerce to dostawca opartych na chmurze rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw, zapewniających sprawdzone w sieci rozwiązania w zakresie realizacji zamówień, zaopatrzenia i zarządzania asortymentem, a także analizy wydajności sprzedaży detalicznej. Firma dostarcza swoje rozwiązania za pośrednictwem platformy SPS Commerce, pakietu produktów w chmurze, który zarządza sposobem, w jaki dostawcy, detaliści, dystrybutorzy i firmy logistyczne organizują pozyskiwanie, konfigurację nowych dostawców i towarów oraz realizację produktów, które klienci kupują od sprzedawców detalicznych i dostawców. Firma dostarcza również rozwiązania w zakresie elektronicznej wymiany danych (EDI) setkom firm z branży dóbr konsumpcyjnych, przedsiębiorstwom przemysłowym i dystrybucyjnym oraz sprzedawcom. 


Spółka na giełdzie notowana jest od 2010 roku i w tym czasie rosła ok. 30% rocznie, co daje całkowitą stopę zwrotu, która wynosi niemal dokładnie 1600%. Obecna kapitalizacja firmy nie przekracza 3,65 mld. $ i zatrudniają w sumie 1572 pracowników. W ujęciu wyceny spółkę analizuję w oparciu o hybrydowy model osiąganych przychodów i zysku netto, ponieważ spółka już wypracowuje zysk, jednak jest on efektem który przyszedł w oparciu o długo trwającą budowę pozycji rynkowej - od 2018 roku firma koncentruje się na maksymalizacji zysków. 


Średnioroczny wzrost przychodu zbliżony jest do wzrostu sektora w którym działa - w ujęciu 10 letnim przychody rosły 21,5% rocznie, w ujęciu 5 letnim 14,55% rocznie i w 3 letnim 9%. Ponadto spółka się nie zadłuża, za to rośnie liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji (ale w bardzo wolnym tempie). Wycena dzisiaj zbliżona jest do średnio-rynkowej i co ciekawe w stosunku do 2014 roku akcje były ponad dwa razy droższe niż są dzisiaj i to mimo tego, że od tamtego czasu kurs spółki wzrósł o ponad 200%. 


Oznacza to, że wycena firmy spada wraz z rosnącą ceną akcji, a to z kolei może sugerować, że rynek zakłada zwolnienie tempa rozwoju spółki. Mimo tego, według prognoz przychody z 280 mln. $ w 2019 mają wzrosnąć do 453 mln. $ w 2024 roku, a zysk netto z 33,7 mln. $ do 76,8 mln. $ (również z 2019 do 2024). 

SPSC 23.03.2021 -  101,66 $

Patrząc technicznie kurs znajduje się w trendzie wzrostowym, jednak jest to trend podobny do spółki Tesla, która również odnotowuje długie okresy korekty, które wydłużają się zarówno w czasie jak i w głębokości spadków. Cofnięcia przekraczające 50% nie są na spółce czymś nadzwyczajnym i w każdym okresie inwestor powinien się z nimi liczyć. W krótszym ujęciu kurs ukształtował "coś na wzór" formacji chorągiewki, która zapowiada kontynuację wzrostów i możliwie ruch ceny w kierunku 150 $ za akcję, co daje potencjał 50% wzrostów w następnych paru miesiącach. Więcej szczegółów wraz z podsumowaniem na końcu:

piątek, 19 marca 2021

Ensign Group (ENSG)

Dopadł mnie COVID... 😒
19.03.2021


Ostatni wpis na blogu pojawił się troszkę dawniej niż zwykle, co wynika z tego, że dopadł mnie koronawirus. Na szczęście powoli wracam już do dawnych sił i dla zmotywowania się do powrotu do pracy przygotuję dzisiaj analizę do spółki Ensign Group. Firma poprzez swoje operacyjne spółki zależne, świadczy usługi zdrowotne. Wśród wykonywanych usług spółka konkretniej oferuje usługi pielęgniarskie, fizjoterapię, terapia zajęciowa i logopedyczna oraz wile innych usług rehabilitacyjnych. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi ok. 4,8 mld. $, zatrudnia 2440 pracowników i swoimi zyskami dzieli się z akcjonariuszami wypłacając 0,24% dywidendy. 


Spółka w ujęciu wyceny nie jest droga, jednak w ujęciu historycznej dla firmy notuje na delikatnie wyższych poziomach. Jakość bilansu jest bardzo wysoka - rośnie zysk netto, przychody, dywidenda, brak wysokiego zadłużenia, za to spadają udziały akcjonariusza (tzn. rośnie liczba akcji). Mimo stosunkowo niskiej kapitalizacji (4,8 mld. $) oraz dywidendzie (0,24%) firma bliższa jest klasie akcji value niż growth. Przemawiają za tym zbliżone tempo wzrostu spółki do wzrostu sektora w którym działa. Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich 10 lat wynosi niecałe 14%, w pięciu letnim ujęciu 12,3% (w skali roku).


Według prognoz analityków (projekcji w oparciu o dynamikę dotychczasowego tempa wzrostu) trend ten się utrzyma - przychody z 2403 mln. $ w 2020, wzrosnąć mają do 3213 mln. $ w 2023 roku. Również zysk netto oraz marża mają w kolejnych latach wzrosnąć, tak samo dywidenda. 

ENSG 19.03.2021 - 89,36 $

Technicznie wygląda optymistycznie, jednak w dłuższym ujęciu trzeba być przygotowanym na dłużej utrzymujące się korekty, które zarówno w czasie jak i w głębokości spadków są ponadprzeciętnie duże. Obecnie najbliższe wsparcie znajdziemy w okolicach 77 $, kolejne (ważniejsze) dopiero w okolicach tzw. zmiany biegunów, która znajduje się na poziomie 60 $. Więcej danych do firmy jak zwykle, na końcu wpisu:

czwartek, 11 marca 2021

Nice Ltd. (NICE)

 Izraelska spółka technologiczna
11.03.2021

Izrael jest krajem, który należy do najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Znajduje się na drugim miejscu na świece (za Stanami Zjednoczonymi) pod względem liczby firm rozpoczynających działalność gospodarczą, a to dzięki wysokiej łatwości prowadzenia własnej firmy. Należy do czołówki światowej pod względem rozwoju technologii hi-tech i telekomunikacji i to (oraz więcej) czyni Izrael bardzo interesującym adresem dla inwestorów. Dlatego dzisiaj po Fiverr International przedstawię kolejną firmę z Bliskiego Wschodu: Nice.

Nice Ltd. jest globalnym dostawcą oprogramowania dla przedsiębiorstw z różnych segmentów. Oferty spółki obejmują rozwiązania w zakresie interakcji z klientami oraz rozwiązania dotyczące przestępstw finansowych i zgodności z przepisami. Zapewnia zapobieganie oszustwom w czasie rzeczywistym i w tym przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, zgodność z przepisami maklerskimi oraz zarządzanie sprawami w całym przedsiębiorstwie. Spółka obsługuje centra kontaktowe, operacje back office i oddziały detaliczne, obejmujące różne branże, w tym komunikację, bankowość, ubezpieczenia, opiekę zdrowotną, outsourcing procesów biznesowych, administrację, usługi komunalne, podróże i rozrywkę. Wielokanałowe nagrywanie i zarządzanie interakcjami umożliwia organizacjom przechwytywanie ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych interakcji z klientami oraz danych transakcji z wielu kanałów. Spółka założona w 1985 roku zatrudnia 5996 pracowników i na wagę przynosi ok. 14 mld. $ kapitalizacji rynkowej.


W ujęciu "jakości" bilansu brak punktów do których można było by się przyczepić - rośnie zysk netto, rosną przychody, niskie zadłużenie, udziały akcjonariusza nie są rozwadniane, rośnie free cash flow i pozytywne oczekiwania co do perspektywy w najbliższej przyszłości:


Gorzej wygląda jedynie w ujęciu wyceny - mimo trwającej na spółce korekty, która doprowadziła do ponad 20% przeceny, aktualna wycena spółki jest ponadprzeciętnie wysoka. Firma musi więc albo przedstawić bardzo dobre wyniki finansowe, albo jeszcze troszeczkę głębiej spaść, albo przewartościowanie skorygować w czasie, tzn. przy kolejnych raportach wykazywać wyniki, które z czasem usprawiedliwią obecne poziomy. 

NICE 11.03.2021 - 233,07 $


Mimo tej wysokiej wyceny, ostatni spadek wpisuje się w klasyczną korektę trwającego od początku kwietnia ubiegłego roku trendu - korekta ta może służyć jako odpoczynek przed powrotem do głównego trendu i wzrostów do nowych historycznych szczytów. Oznacza to, że mimo przewartościowania, z technicznego ujęcia możliwe jest, że spółka już nie da lepszych poziomów do wejścia. Scenariusz ten zostanie potwierdzony w fundamentach, po tym jak ogłoszone wyniki "usprawiedliwią" aktualne poziomy i możliwie zasugerują kontynuację wykazywania nowych rekordowych zysków również w przyszłości.

środa, 10 marca 2021

Seagen (SGEN)

Inwestycja w spółki biotechnologiczne?

SGEN 10.03.2021 - 151,45 $

Inwestowanie w akcje z sektora biotechnologicznego to trudny i mocno spekulacyjny temat. Zazwyczaj jest to inwestycja w firmę, która wynajdzie lekarstwo na raka i przy obecnej spółce w rozumieniu dosłownym. Seagen to amerykańska firma biotechnologiczna, która opracowuje i sprzedaje terapie do leczenia raka oparte na przeciwciałach monoklonalnych. Wytwarza chemoimmunokoniugaty wykorzystujące przeciwciała monoklonalne do dostarczania środków zabijających komórki bezpośrednio do komórek rakowych, a to powinno oszczędzać zdrowe komórki i tym samym zmniejszać toksyczne działanie chemioterapii i zwiększać skuteczność przeciwnowotworową. Spółka powstała w 1997 roku, na wagę przynosi ponad 27 mld. $ kapitalizacji rynkowej i zatrudnia 2092 pracowników. 
 
 
W ujęciu uzyskiwanych wyników finansowych - Seagen w 2020 roku pierwszy raz od ponad 10 lat zakończyła rok z zyskiem netto, co zawdzięcza wprowadzeniu dwóch nowych leków. W kolejnych latach spółka oczekuje utrzymanie pozytywnego trendu - firma prognozuje rozpoczęcie zbierania owoców z długiego okresu badań nad lekarstwami, które zamierza teraz sukcesywnie wprowadzać na rynek.
 

Warto wspomnieć, że Seagen się nie zadłuża - finansują się na rynku kapitałowym, rozwadniając udziały akcjonariuszy. Mimo tego zdołała ona w ostatnich 10 latach utrzymać średnioroczną stopę zwrotu, która przekracza 26% i to przy jednoczesnym rozwodnieniu, które przekracza 60%. Oznacza to, że raczej nie będą mieli problemów z dalszym finansowaniem badań. Więcej danych poniżej:

niedziela, 7 marca 2021

Silvergate Capital Corporation (SI)

Jak skorzystać na rosnącej popularyzacji kryptowalut i to pozostając na rynku regulowanym?
07.03.2021

Kryptowaluty stają się coraz ważniejszą częścią naszej codzienności. Największe firmy świata albo pracują nad własną kryptowalutą (np. Facebook), albo inwestują w niego bezpośrednio (np. Square, BlackRock, Nvidia, Tesla lub Mastercard). Dlatego uważam, że nawet przeciwnicy wirtualnej monety powinni swój portfel inwestycyjny zdywersyfikować o te właśnie aktywa. Jak każda inwestycja - najgorszy możliwy scenariusz to całkowita utrata kapitału, ale w pozytywnym przypadku możliwe, że zarobimy na tym wielokrotnie więcej niż włożyliśmy.

Mimo, że należę do tzw. millenialsów (ur. 1990 roku), czyli tej grupy osób która na nowe technologie powinna być otwarta, nie posiadam rachunku, który umożliwia mi bezpośredni zakup cyfrowej waluty. Wiem również, że ideą kryptowalut jest uniezależnienie się od systemu finansowego, co przy przechowywaniu wirtualnej monety na urządzeniu z brakiem dostępu do internetu ma chronić posiadaczy kryptowaluty przed "kontrolą państwową" - podobnie jak w przeszłości złoto.

Jednak osobiście nie czuję takiej potrzeby aby moje trzy grosze zabezpieczyć w taki sposób, aby dostęp do tej części portfela był aż tak mocno utrudniony. Chciałbym za to skorzystać na wzrostach kryptowaluty i to bez otwierania nowych rachunków u brokera, który na rynku działa dopiero od kilku lat (od czasu urodzin kryptowalut). 

Będąc inwestorem takich spółek jak Nvidia, Mastercard i BlackRock już po części partycypuję z rosnącej popularyzacji "cyfrowego złota". Jednak partycypacja ta jest (obecnie) tylko małą częścią tych firm, co oznacza, że mój udział w kryptowalutach jest znikomo niski. Dlatego też rozglądnąłem się po spółkach, które niemal jeden do jednego zyskują razem ze wzrostem bitcoina. Moje poszukiwania zaprowaadziły mnie do firmy Silvergate Capital Corporation. 

SI 05.03.2021 - 105,96 $

Silvergate Capital jest bankowym holdingiem, który jest dostawcą rozwiązań i usług w zakresie infrastruktury finansowej dla uczestników branży cyfrowej waluty. Kapitalizacja firmy przekracza lekko 2 mld. $ i co dla mnie przy firmie z tego segmentu ważne - firma wypracowuje zysk netto oraz się nie zadłuża. Wycena w oparciu o wyniki finansowe dosyć wysoka, jednak tego rodzaju inwestycja w ujęciu wyceny firmy jest w tym przypadku drugorzędna. Najważniejszym kryterium zakupowym jest wysoka korelacja z kryptowalutami (głównie w stosunku do BTC/USD) i ona w dotychczasowej historii wyglądała następująco: 

SI vs. BTC/USD z kursem odniesienia na 11.2019

Licząc od debiutu rynkowego spółki, czyli od listopada 2019 roku, akcje Silvergate Capital wzrosły o ok. 580%, a BTC/USD o lekko ponad 570%. Oznacza to, że korelacja tych dwóch aktywów jest bardzo wysoka (co zresztą widać gołym okiem na wykresie) i właśnie dlatego spółkę zaliczam jako okrężną możliwość do inwestycji w bitcoiny. Trzeba jednak pamiętać, że porównanie w ujęciu dwuletnim nie jest jeszcze wystarczająco reprezentatywne i w przyszłości mogą pojawić się większe odchylenia. Jednak do czasu kiedy tego nie zaobserwujemy nie ma powodów aby taki scenariusz już dzisiaj prognozować. Więcej danych do firmy poniżej:

sobota, 6 marca 2021

Nasdaq100

  Jak głęboko spółki technologiczne jeszcze mogą spaść?
05.03.2021 - 12651

Dostałem ostatnio bardzo dużo pytań odnośnie trwającej na spółkach technologicznych korekcie. Odpowiadając: moja szklana kula jest w zmywarce, więc nie jestem teraz w stanie na to pytanie odpowiedzieć 😉 . Jednak handlując na giełdzie nie chodzi o to, aby przewidywać przyszły poziom cen, a bardziej w jaki sposób wykorzystujemy trwającą sytuację. Przy tradingu można się na czas korekty odwrócić i próbować zarabiać na spadkach, ja w okresach zwiększonej zmienności preferuję jednak zwiększenie wartości gotówkowej, którą następnie staram się wykorzystać odnawiając pozycje niżej. Moment wejścia również ustalam na podstawie tego co obserwuję obecnie - nie staram się przewidywać przyszłości. Obecnie (podczas ostatniej sesji) po pierwszych godzinach handlu, kursy mocno cofnęły, później nastąpiło odwrócenie i można było obserwować jak na zdecydowanej większości spółek silnie dotkniętych przeceną pojawili się kupujący. Oznacza to, że niskie poziomy zaczęto wykorzystywać do zakupów (na wykresach można to zobaczyć po długich dolnych cieniach świec).

Przy inwestowaniu długoterminowym sytuacja wygląda podobnie - jeśli uważasz, że gospodarka oraz rozwój technologiczny dalej będą postępować, to czas korekty można wykorzystać do zakupu. Idealny dołek i tak nikt nie jest w stanie przewidzieć, dlatego ja swoją aktywność zakupową w tym czasie zwiększam i wraz z pogłębiającą się przeceną dokupuję kolejne udziały:
 Należy jednak pamiętać, że warto mieć wystarczająco gotówki do tego aby w przypadku kontynuacji spadków, dalej móc to wykorzystać. Dotychczas technologiczny indeks NASDAQ cofnął dopiero o 12%, kolejne wsparcie znajduje się 23% niżej, następne 29% (szczyt sprzed koronawirusowego krachu) i możliwe jest również cofnięcie do dołka z zeszłorocznego krachu - byłby to spadek o 51% (liczone od historycznego szczytu). Spadek o ponad połowę może być dosyć bolesny, ale również na taki scenariusz trzeba być przygotowany.
 
Tłumacząc trwającą korektę: na giełdzie to nie wiadomości kształtują kursy, tylko kursy wiadomości. Jeśli ale koniecznie szukać wytłumaczenia, to korekta na rynku wynikać może, ze wzrostu rentowności obligacji, który z kolei wynikać może z oczekiwanego skoku inflacji, a to oznacza, że FED albo podwyższy stopy procentowe, albo zmniejszy dodruk, albo to i to, co negatywnie (szczególnie dla spółek typu growth) wpłynie na rynek akcji. Dokładnie o tym scenariuszu mówił Patrik w naszym ostatnim filmie na YouTube (minuta 4:43): "Value vs. Growth" - dodam, że skrypt do filmu przygotowany już był na początku listopada ubiegłego roku, ale oczywiście dalej pozostaje on aktualny.

Jak przetrwać korekty oraz większe obsunięcia w portfelu od strony psychologicznej opisałem w książce. Metoda ta ułatwia mi w zarządzaniu większymi portfelami i może również Tobie pomoże w przyszłych decyzjach inwestycyjnych - ważne żeby nie dać się ponieść emocjom i w każdej chwili być w stanie racjonalnie ocenić sytuację. Do sklepu z książką przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:


wtorek, 2 marca 2021

Mettler-Toledo International (MTD)

Stabilna i geograficznie szeroko zdywersyfikowana spółka dla inwestorów długoterminowych
02.03.2021

Dzisiaj przedstawię spółkę, która moim zdaniem interesująca powinna być przede wszystkim dla inwestorów długoterminowych, którym zależy na szerokiej dywersyfikacji geograficznej: Mettler-Toledo International. Firma powstała w połączeniu dwóch przedsiębiorstw - Mettler z siedzibą we Szwajcarii i Toledo Scale z siedzibą w Columbus, Ohio, USA i jest producentem wag i urządzeń analitycznych. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 24 mld. $, zatrudnia 16 500 pracowników i mimo stabilnym przypływom finansowym nie dzieli się zyskami z swoimi akcjonariuszami.


Spółka przychody generuje na całym świecie - obecna jest zarówno w Chinach, jak i w USA, Niemczech czy Francji, a to czyni spółkę odporną na kryzysy geograficzne, które mogą wynikać z np. zwolnienia przyrostu gospodarczego danego kraju. Najważniejszymi rynkami dla firmy pozostają ale Stany Zjednoczone (ok. 33% udziału z przychodów) oraz Chiny (ok. 18% udziału z przychodu) - państwa, które mają największy wpływ na ogólny przyrost gospodarczy świata. 

Dzięki bardzo stabilnym wynikom finansowym spółkę wyceniać można w oparciu o zyski i w tym ujęciu jej obecna wycena jest ponadprzeciętnie wysoka:


Długoterminowa sytuacja finansowa  jest bardzo pozytywna i to swoje odzwierciedlenie ma również w kursie akcji - cena w dziesięcioletnim ujęciu rosła średnio 20,5% rocznie. Jednak ze względu na obecnie wysoką wycenę, oczekuję że można spodziewać się albo większej korekty, albo dłuższego okresu trendu bocznego. Jeśli średnia wycena z ostatnich dziesięciu lat się utrzyma, średnioroczna stopa zwrotu akcji na kolejne 10 lat może spaść do 13-16% (w skali roku). 


Spółkę zaliczam więcej do akcji typu "value" i to mimo braku dywidendy. Przemawia za tym stabilny przyrost przychodów, który w ujęciu dziesięcioletnim zbliżony jest do średniorocznego wzrostu sektora w którym działa. Szukając negatywów: największym może być zadłużenie - ono jest całkiem wysokie, ale przy niskich stopach procentowych nie powinno to stanowić zagrożenie. Wśród pozytywów z kolei wymienić jeszcze można skupywanie akcji własnych, co zwiększa udziały akcjonariusza. Skup akcji nie jest duży, ale warto o nim wspomnieć. 

MTD 01.03.2021 - 1132 $

Techniczny obraz spółki również pozytywny i co dla długoterminowych inwestorów szczególnie istotne - główny trend jest bardzo stabilny: w ostatnich 10 latach cena akcji tylko dwukrotnie odnotowała korektę, której cofnięcie kursu doprowadziło do obsunięcia przekraczającego 30%. Wahania na spółce nie są więc wysokie i to oznacza, że interesująca może być również dla osób, którym zależy na ustabilizowaniu portfela (tj. zmniejszeniu wahań w portfelu). Przechodząc do oczekiwań analityków - oczekuje się, że dotychczasowy trend zostanie utrzymany:


Przychody, zysk netto oraz marża operacyjna mają w kolejnych trzech latach wzrosnąć. Również dotychczasowy trend w skupywaniu własnych akcji ma zostać utrzymany - skup ten nie jest duży, ale może on mieć delikatny (pozytywny) wpływ na przyszłą cenę akcji. Więcej danych do firmy, tradycyjnie na końcu: