Translate my BLOG

czwartek, 19 kwietnia 2012

Amica Wronki (AMC)

Na ważnym miesięcznym ograniczeniu 
19.04.2012 - 50,90

Powyżej wykres miesięczny - widać, że kurs zbliżył się do ważnej strefy oporu. Strefa 50 - 55 zł jest kluczowym zakresem dla spółki. Dlatego też uważam, że najlepiej przeczekać, aż spółka opuści ten zakres, gdyż w tym miejscu kurs już kilkakrotnie odbił zaliczając silną korektę, która obniżała wartość akcji średnio o ok 50%. 

Krótkoterminowo wyraźnie dominuje trend wzrostowy:

Patrząc na wyższe interwały mamy jeszcze 10% miejsca na wzrosty. Pierwsze oznaki na słabnący trend powinniśmy otrzymać po formacjach świecowych oraz po przecięciu się średnich.  W przypadku wyraźnego pokonania 55 zł kurs ma szansę na kontynuację hossy nawet do poziomu 75  zł.

piątek, 13 kwietnia 2012

Boryszew (BRS)

Wykres "techniczny" i "fundamentalny"
13.04.2012 - 0,74

W dzisiejszym poście przedstawię krótko zachowanie się spółki po istotnych informacjach fundamentalnych oraz sygnałach technicznych:

-wykres fundamentalny-

-wykres techniczny-

Na powyższych dwóch wykresach zaznaczyłem miejsca pojawienia się istotnych informacji fundamentalnych oraz sygnałów technicznych, które odegrały ważną rolę dla przyszłego kursu tej spółki. Jak widać sygnały technicznie pokrywały się z informacjami fundamentalnymi, które naturalnie powinniśmy wykorzystywać do tradingu. 

  • Pierwsza z wiadomości fundamentalnych pojawiła się 4 stycznia tego roku - była to rekomendacja "trzymaj" wydana przez DI BRE Bank z wyceną na 0,65 zł. Teoretycznie wiadomość neutralna, gdyż w dniu wydania rekomendacji spółka kosztowała 0,67 zł. Jednak technicznie kilka dni po pojawieniu się tej wiadomości powstał ważny sygnał kupna z potwierdzeniem przez Chikouspan. Możliwe więc, że neutralna rekomendacja dała pierwszą nadzieję na zakończenie ostatnich bardzo silnych spadków na tym walorze.  
  • Kolejna ważna dla spółki informacja pojawiła się 12 marca - była to również rekomendacja, tym razem ale "niedźwiedzia" wydana przez DM BZWBK z wyceną na 0,55 zł. Wiadomość ta była mały szokiem dla akcjonariuszy gdyż w dniu tym cena traciła do 6,25% w stosunku do dnia poprzedniego, co w efekcie przybliżyło linię sygnałową do świeczek ostrzegając nas przed możliwą nadchodzącą jeszcze głębszą korektą ostatnich wzrostów.  
  • Kolejną ważną informację dał Bank Polskiej Spółdzielczości, który poinformował o zwiększeniu zaangażowania w Boryszewie. Pomogło to spółce na zakończenie pogłębiającej się korekty i wybiciu o 7,5% w górę. Tym samym powstała pro-wzrostowa formacja objęcia hossy co pomogło zachować kierunek ruchu. 
  • Dodatkową pomoc w zachowaniu tego ruchu dała też kolejna wiadomość następnego dnia - Niemiecka spółka zależna Boryszew'a, Grupa YMOS, prognozuje, że jej sprzedaż do koncernu Volkswagen w latach 2012-2015 wyniesie 190 mln €. W efekcie czego wartość akcji wzrosła do 0,81 zł. Poziom zwrotny ustanowiony właśnie w tym punkcie (0,81) nie był przypadkowy - mamy tam górną granicę chmury (Senkou Span A), czyli pierwszy istotny opór. 
Po dzisiejszej sesji widać, że opór ten zadziałał - wartość akcji zmalała o 7,5%. Obecnie spadki udanie powstrzymują średnie Tenkan oraz Kinjun i jeżeli ich w kolejnej sesji nie przebijemy powinniśmy spodziewać się powrotu do wzrostów, gdzie najważniejszy opór będzie tworzył ostatni szczyt. Jeżeli ale zejdziemy jeszcze niżej możliwe, że dalsze spadki zatrzymają się dopiero na ostatnim dołku. 

W tym wpisie chciałem pokazać jak powinniśmy łączyć elementy fundamentalne oraz techniczne by zwiększyć swoje prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w tradingu. Mam nadzieję, że mi się udało... życzę udanej "spekulacji" i większych zysków niż strat ;).