Translate my BLOG

wtorek, 28 lutego 2023

Bycze spółki po styczniu i lutym 2023

Po ok. jednym roku braku aktywności handlowej w portfelu aktywnym, gdzie handluję tylko polskimi akcjami, w lutym przerwałem tą przerwę i kupiłem jedną nową spółkę. Mimo tego nadal nie można mówić o "wielkim" powrocie na rodzimy parkiet - gotówka w tym portfelu dalej stanowi największy udział (stanowi ona teraz ok. 80% wartości portfela). Przez to też w trwającym od paru miesięcy rajdzie nie uczestniczyłem, ale mimo tego bieżący rok i tak startuje z zadowalającym mnie wynikiem - po dwóch pierwszych miesiącach nowego roku, portfel ten zyskał 2,6%. Całościowo po już ponad 11 latach prowadzenia portfela całościowa stopa zwrotu portfela sięga niecałe 230%, co daje ponad 11% w skali roku. Dla lepszego kontekstu, czy to dużo czy mało - w tym samym czasie benchmark, czyli WIG zyskał niecałe 60%, a to daje niecałe 4,3% w skali roku, a to jest plus/minus wyrównanie inflacyjne. 


Można więc krótko podsumować, że dla wypracowania satysfakcjonującej stopy zwrotu przy inwestowaniu na polskim rynku, inwestor musi się nieco wysilić - bo inwestując szeroko w cały rynek, średnioroczna stopa zwrotu pozostawia wiele do życzenia. Przechodząc do aktualnego składu portfela - tak jak już we wstępie pisałem: w minionych tygodniach spadł w portfelu mój udział gotówki (do ok. 80%), bo kupiłem jedną spółkę i jest nią XTB:


Druga spółka jaka do tamtego czasu znajdowała się w portfelu, dalej w nim gości i jest to firma Ambra. Jako, że dawno nie pisałem o statystykach portfela, nadrobię to w dzisiejszym podsumowaniu, a do pozycji jakie posiadam przejdę na końcu.

Swoimi transakcjami na polskim rynku dzielę się już nieprzerwanie od 134 miesięcy, z tego w 83 miesiącach portfel wypracował dodatnią stopę zwrotu, w 49 miesiącach ujemną i w pozostałych dwóch - zerową. W tych miesiącach przeprowadziłem w sumie 95 transakcji (liczone zaksięgowania), co daje mniej niż 1 transakcję na miesiąc i z tych w sumie 95 transakcji 39 zakończyło się stratą, a 56 zyskiem, czyli ok. 60% tradów kończę na plusie. Kiedy transakcja okazuje się stratna - nie tracę na tym dużo i jaki ona ma wpływ na wzrost wartości portfela obrazuje poniży wykres:
 

Wzrost wartości portfela liczony po zaksięgowaniu transakcji przedstawiony jest na wykresie liniowym, co oznacza, że nie pokazuje realny wzrost procentowy, tylko wzrost nominalny. Podkreślę, też że piszę tu o wpływie zaksięgowanych transakcjach na portfel - w np. trakcie pandemicznego krachu nie spanikowałem i nie wyprzedałem się od razu z pozycji, co też oznacza, że rzeczywiste obsunięcie portfela mogło w tym czasie być wyższe (jak duże - widać po miesięcznym wykresie wzrostu wartości portfela, w którym uwzględniony jest wynik niezaksięgowanych pozycji). Można więc powiedzieć, że powyższy wykres to realny wynik jaki uzyskuję (przed opodatkowaniem). Pełna dotychczasowa historia transakcji jest z kolei następująca (pogrubioną czcionką to już zaksięgowane pozycje):


Przechodząc następnie do aktualnego składu portfela - aktualnie posiadam w tym portfelu tylko dwie spółki są to X-Trade Brokers oraz Ambra. Obydwie spółki notują obecnie na niewielkim plusie, bo na jednej mam niecałe 2% zysku, a na drugiej ponad 10%:

Ambra 28.02.2023 - 21,40 (PLN)

Akcje spółki Ambra w ostatnich tygodniach w ogóle nie korelują z rynkiem. Kiedy rynek spada jest to plus, ale jak rośnie idzie to na minus. Luty na giełdzie kończy się z niewielkim minusem, Ambra z kolei wzrosła w tym czasie o ponad 5%. Jednak wynik z całości historii (odkąd trzymam ją w portfelu) nie jest zbyt dobry - dotychczas na spółce zarobiłem niecałe 2%. Technicznie patrząc może jednak akcje ponownie wrócą do (większych) wzrostów - spółka pokonała ostatni opór i tym samym otworzyła sobie drogę do okolic dotychczasowych historycznych szczytów. Związku z tym spółkę dalej trzymam.

X-Trade Brokers 28.02.2023 - 33,28 (PLN)

Druga spółka jaką w tym portfelu trzymam to XTB - akcje kupiłem podczas małej wyprzedaży, która doprowadziła wtedy do ponad 16% korekty (liczone od szczytu). Niestety nie udało mi się kupić akcji na przysłowiowym dołku - kupowałem w trakcie trwania ruchu powrotnego. Zaobserwowałem wtedy jak ordery szybko zapełniały orderbook, co postanowiłem wykorzystać. Na tą chwilę transakcja ta wypada udanie - bo w zaledwie jeden miesiąc zyskałem na tej pozycji już ponad 10%. Jako, że ogólny trend spółki się dalej utrzymuje - pozycję tą zamierzam dalej trzymać. 

Powyższe dwie spółki odpowiedzialne są w sumie za ok. 20% wartości portfela i pozostałe 80% to gotówka. Czyli nadal mam wystarczająco funduszy, żeby zwiększyć swoje zaangażowanie na naszym rynku. Może więc w kolejnych tygodniach ponownie wybiorę się na zakupy i jak coś nowego do portfela dołączy, to oczywiście tradycyjnie poinformuję o tym na swoich social mediach.

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:
 

 
Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długu na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:
 

poniedziałek, 20 lutego 2023

Paccar (PCAR)

Troszkę więcej czasu niż zwykle minęło od ostatniej analizy spółki na blogu. Nadrabiając tą zaległość dzisiaj przedstawię Paccar.  Firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pojazdów do transportu towarów. Możliwe, że część osób jeszcze nigdy nic o spółce nie słyszała, ale firma ta w cale nie jest tak "nieznajoma" jak by się to mogło wydawać - notowana w indeksie NASDAQ100 oraz S&P500 jest jedną z największych tego rodzaju firm w USA z kapitalizacją rynkową sięgającą prawie 40 mld. $. Główny rynek spółki to Stany Zjednoczone, które odpowiedzialne są za ok. 52% przychodów firmy, niecałe 27% udziałów pochodzi z Europy i pozostałe ok. 20% z reszty świata - jest więc obecna na całym świecie. 


Spółka działa w defensywnym, ale cyklicznym, bo koniunkturo-czułym sektorze. Cykliczność widać bardzo dobrze w wynikach finansowych, które falowo są w trendzie wzrostowym. Sam kurs akcji tą cykliczność nie uwzględnia - akcjonariusze spółki raczej patrzą więcej na długoterminowy rozwój wyników, który podąża w odpowiednim kierunku (wzrostowym). Wyprzedzając pytania dotyczące nagłego załamania ceny akcji ok. dwa tygodnie temu: firma przeprowadziła split 3:2, co oznacza że akcjonariusze po tym "manewrze" będą mieli w portfelu półtora akcji więcej (na poniższym wykresie ten split już jest uwzględniony).

PCAR 20.02.2023 - 75,69 $


Fundamentalna wycena spółki jest aktualnie ponadprzeciętnie wysoka, ale i kurs akcji notuje na historycznych szczytach - na historycznych szczytach, mimo trudnego okresu rynkowego. Przy odpowiednio długim horyzoncie czasowym, akcje mimo stosunkowo wysokiej aktualnie wyceny, powinny dać pozytywną stopę zwrotu. Osoby, które jednak wolą nie ryzykować złapania się na większą korektę, powinny mimo tego poczekać na spadek - technicznie najbliższe wsparcie mamy przy cenie ok. 60 $, fundamentalnie uczciwa wycena będzie za to przy cenie ok. 50 $ (pod warunkiem utrzymania poziomu zysku w przyszłości, przy wzroście zysku cena ta (logiczne) wzrośnie, przy spadku zysku - spadnie). Więcej danych do firmy załączam tradycyjnie na końcu:


Spółka ta dostępna jest tylko u brokera, który swoim klientom oferuje dostęp do rynku zagranicznego. Dlatego jeżeli szukasz brokera, to w tym miejscu mogę polecić: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i którym nowym klientom, którzy zarejestrują się z mojego linka zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:

Dla osób, które chciałyby się dokształcić - w swojej książce opisałem jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, gdzie szukać informacji, jak analizuję spółki i wiele więcej.  Dostępna ona jest w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

piątek, 3 lutego 2023

NASDAQ Composite

Najlepszy start w nowy rok od 1975 roku

03.02.2023 - 12200


NASDAQ Composite (nie mylić z NASDAQ100) ma za sobą najlepszy start w nowy rok od 1975 roku z ok. 20% wzrostem w jeden miesiąc. W ujęciu trwającej od 2022 roku bessy jest to druga największa fala wzrostowa (w okresie czerwiec-sierpień '22 indeks ten wzrósł o ponad 24%). Patrząc technicznym okiem również i ten indeks (po S&P500) "walczy" o przejście do hossy - mamy nowy wyższy dołek oraz szczyt. W dotychczasowej historii wyższe wierzchołki tylko wyznaczone były po stronie szczytów - tzn. udało się wybić wyższy szczyt, ale poprzedzający dołek był w stosunku do wcześniejszego niższy. Teraz sytuacja ta wygląda znacznie lepiej, ale aby utrzymać pozytywny obraz, korekta trwającego ruchu wzrostowego nie może sięgnąć poprzedniego dołka, czyli 10200 punktów. Tak długo jak będziemy się utrzymywać powyżej tego poziomu, możemy mówić o tym, że szansa na powrót do hossy znacząco wzrosła.

Jeżeli szukasz brokera, to w tym miejscu mogę polecić brokera, z którego sam korzystam: LYNX Broker. Broker nowym klientom, którzy zarejestrują się z mojego linka zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner: