Translate my BLOG

piątek, 29 września 2023

Capital Southwest Corporation (CSWC)

Dzisiaj szybkie sprawdzenie nowej spółki: Capital Southwest Corporation. Z informacji na stronie firmy, czytamy że spółka jest wewnętrznie zarządzaną firmą zajmującą się rozwojem biznesu. Spółka jest firmą pożyczkową, koncentrującą się na wspieraniu przejęć i rozwoju przedsiębiorstw średniego rynku z inwestycjami o wartości od 5 do 35 milionów dolarów. Specjalizuje się w zapewnianiu dostosowanego do indywidualnych potrzeb finansowania dłużnego i kapitałowego dla spółek z niższego średniego rynku (LMM) oraz kapitału dłużnego dla spółek z wyższego średniego rynku (UMM) w szeregu segmentów inwestycyjnych zlokalizowanych głównie w Stanach Zjednoczonych. Celem inwestycyjnym spółki jest generowanie atrakcyjnego zwrotu skorygowanego o ryzyko poprzez generowanie bieżącego dochodu z inwestycji dłużnych spółki oraz realizację wzrostu wartości kapitału z inwestycji kapitałowych i powiązanych z akcjami. Inwestuje przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe, w tym dług uprzywilejowany, a także inwestuje w akcje uprzywilejowane i zwykłe wraz z inwestycjami dłużnymi lub w drodze warrantów.


Spółka należy do firm małych - jej kapitalizacja rynkowa sięga 920 mln. $. Przy takiej wielkości firmach ryzyko zawsze jest wyższe - wyższe ryzyko w tego rodzaju spółkach bierze się między innymi z niższej płynności i tym samym łatwiejszej możliwości manipulacji ceną (przez nawet prywatnych inwestorów), niższej transparentności oraz większej "czułości" na zmiany gospodarcze. Spółka na siebie uwagę zwraca bardzo wysoką stopą dywidendy, która sięga ok. 10,6%. Kiedy dywidenda jest wysoka, wtedy często wynika ona z ceny akcji która koryguje. Jednak nie w tym przypadku - Capital Southest notuje na historycznych szczytach (po uwzględnieniu dywidendy) i również w długoterminowym ujęciu jest w trendzie wzrostowym:

CSWC 29.09.2023 - 23,05 $


Przy uwzględnieniu w całościowej stopie zwrotu dywidendy, spółka od 1975 roku do dzisiaj wzrosła o ok. 270 000% (początkowy kapitał powiększony 2700 razy). Wzrostom tym oczywiście towarzyszyły równie głębokie obsunięcia, które kilku krotnie przekraczały 50%. Technicznie w ujęciu trendu można jednak powiedzieć, że spółka prezentuje się dobrze - bo inwestorzy, którzy nabyli akcje tej firmy do portfela zarobili i to nawet całkiem dobrze zarobili... 

Nasuwa się więc pytanie czy ten trend może się również utrzymać w przyszłości? Odpowiadając na to pytanie należy sprawdzić jej fundamentalny obraz i fundamentalnie spółka jest specyficzna - tzn. brak stabilności w osiąganych wynikach, bardzo mocno zmienna marża oraz skokowa zmiana zysku netto. Nie spełnia więc kryteria jakie powinna spełniać długoterminowa inwestycja, jednak mimo tego z dotychczas osiągniętym wynikiem nie można dyskutować - wynik jest wzorowy, ale bardzo trudno prognostyczny.


Podsumowując: Capital Southwest Corporation to firma którą należy kategoryzować do wysoko spekulacyjnych. Ryzyko pojawienia się ponadprzeciętnie głębokiej korekty (która przekroczyć może 50%) jest w tej spółce wysoce prawdopodobne. Kiedy skokowość wyników w przyszłości się powtórzy i firma w jednym roku wykaże większą stratę (spółka okresowo generuje straty), wtedy i cena akcji odpowiednio na to zareaguje. Dla mnie spółka ta nie jest więc interesująca do długoterminowej inwestycji, ale jeśli chodzi o spekulację, to jest to ciekawa opcja w której można na określony czas wykorzystać wzrostowe momentum ceny akcji i jednocześnie cieszyć się z otrzymania ponadprzeciętnie wysokiej dywidendy.


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker u którego sam mam konto i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na powyższy baner. 
 
Osobom, które chciałyby z kolei dokładniej nauczyć  inwestowania i tradowania na giełdzie polecę jeszcze książkę, w której dokładniej opisałem w jaki sposób sam działam na giełdzie. Znaleźć ją możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie: 

środa, 20 września 2023

Recenzja brokera Admirals

Nowy film na kanale YouTube: sprawdzamy ofertę Admirals. Jakie są koszty transakcyjne, jakie instrumenty finansowe dostępne są do handlowania, dla kogo oferta będzie interesująca?


 

wtorek, 12 września 2023

Carl Zeiss Meditec AG (AFX)

Czas na analizę i dzisiaj przedstawię niedowartościowaną perełkę, którą prawdopodobnie mało osób będzie znać - mowa o niemieckiej spółce Carl Zeiss Meditec AG. Spółka założona została w 2002 roku i zatrudnia dzisiaj 4624 pracowników. Na wagę rynkową przynosi 7,7 mld. € kapitalizacji i tym samym zaliczana jest do średniej wielkości spółek. 

Zajmuje się technologią i urządzeniami medycznymi, oferuje kompleksowe rozwiązania w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, rozwiązania wizualizacyjne dla mikrochirurgii i innych technologii, takich jak radioterapia śródoperacyjna. Spółka działa w dwóch segmentach: urządzenia okulistyczne i mikrochirurgia. Segment urządzenia okulistyczne obejmuje działalność w obszarze okulistyki, taką jak soczewki wewnątrzgałkowe, rozwiązania do wizualizacji chirurgicznej oraz lasery medyczne i systemy diagnostyczne. Segment mikrochirurgia obejmuje działalność z zakresu chirurgii neurochirurgicznej, uszu, nosa i gardła, a także działalność w zakresie radioterapii śródoperacyjnej. Firma posiada różne zakłady produkcyjne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. 

Spółka spełnia (moje) kryteria jakie powinna mieć firma do inwestycji długoterminowej - zarówno przychody jak i zyski są w trendzie wzrostowym i jako dodatkowa wisienka na torcie: również marża rośnie. Tempo tych wzrostów jest umiarkowane, gdyż w ostatnich 10 latach przychody rosły 8,24% rocznie, a w 5-letnim horyzoncie czasowym było to z kolei 9,84% rocznie. Ponadto poziom zadłużenia jest niewielki, a to w okresie wyższych stóp procentowych powoduje, że firma nie musi się dodatkowo martwić wzrostem kosztu obsługi długu. Co najciekawsze to jednak poziom wyceny spółki:

AFX historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o zysk oraz przychody


Zarówno w oparciu o zyski jak i w oparciu o przychody wycena sięgnęła poziomy z 2018 roku i to przy jednoczesnym wzroście wartości firmy o ok. 80%. Przecena jaką na kursie obserwujemy, raczej jest efektem oczyszczenia z ogromnego przewartościowania - spadek ceny akcji sięgnął ok. 60%. Dla fundamentalisty oznacza to innymi słowami, że spółka w tej chwili jest niedowartościowana, ale zakładając ostrożnie margines bezpieczeństwa uwzględniający ewentualny brak wiedzy dotyczący możliwych zmian lub innych nieznajomych czynników, oceniłbym że akcje bliższe są przy uczciwej wycenie, niż przy niedowartościowaniu. Technicznie z kolei nic nie wskazuje na to, aby cena akcji znajdowała się w pobliżu dołka korekty - najbliższy poziom wsparcia znajdziemy w okolicach 78 €.


Mimo negatywnego wydźwięku z ujęcia analizy technicznej, akcje prędzej czy później powinny wrócić do wzrostów, bo ogólny trend wyników finansowych podąża w odpowiednim kierunku - wzrostowym. Dlatego wraz z dłuższym czasem zaangażowania, rośnie prawdopodobieństwo zysku: jeśli trend wzrostowy wyników finansowych się utrzyma, kurs akcji również wróci do wzrostów. 

Spółka ta do kupienia jest jedynie u brokera, który umożliwia na handel na rynku zagranicznym Jednym takim brokerem jest broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - LYNX Broker. Moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 


Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie: