Translate my BLOG

piątek, 29 grudnia 2023

Bycze spółki po dwunastym roku walki z rynkiem

Polska giełda nareszcie zakończyła rok na solidnym plusie. Dla indeksu WIG był to najlepszy rok, odkąd zawodowo inwestuję na giełdzie - WIG zakończył rok z ponad 36-procentowym plusem. Mimo tak dobrego roku, mój portfel na tych wzrostach nie skorzystał, jednak wynika to też z tego, że od dobrych sześciu lat inwestuję na polskich akcjach tylko w ujęciu utrzymania historii blogowego portfela. Moja gotówka w tym portfelu chyba ani jeden raz od sześciu lat nie zeszła poniżej 50%, co oznacza, że od 2018 roku, na stopę zwrotu w portfelu największy wpływ miała właśnie gotówka. Moją największą uwagę skupiam na spółkach zagranicznych - najwięcej z USA. Myślę też, że w nowym roku niewiele się w tym ujęciu zmieni, dlatego też postanowiłem, że zmniejszę częstotliwość aktualizacji do raz na kwartał. Jako, że portfel polskich akcji przekształcił się więcej do portfela długoterminowego nie widzę już konieczności odświeżania jego stanu co miesiąc/dwa. Jeśli jednak okazałoby się, że w jakimś miesiącu byłem nadzwyczajnie aktywny, wtedy oczywiście przygotuję na ten temat wpis. 

Całościowo w 2023 roku portfel polskich spółek "Byki" stracił zyskał 10,41%, podczas gdy WIG w tym samym czasie wzrósł o ponad 36%. Całościowa stopa zwrotu z portfela po 12 latach sięgnęła 245,19%, co daje 10,88% w skali roku. Benchmark, czyli WIG w tym samym czasie wzrósł o 107,37%, a to daje 7,57% rocznie. Taki wynik benchmarku wpisuje się w długookresową średnią jaką można od szerokiego rynku oczekiwać. 


Na wykresie powyższe dane wyglądają z kolei następująco:

Raczej nie oczekuję, że tak dobry rok na rynku się powtórzy, jednak ogólny trend wzrostowy powinien się utrzymać. Myślę, że 2024 rok WIG zakończy z ok. 10% zyskiem, a to oznacza, że na ostatni dzień kolejnego roku będzie notował na poziomie ok. 86 400 punktów. Czy jakkolwiek zbliżę się do tego poziomu, nie ma w zasadzie dużego znaczenia, bo sam na ten scenariusz na wystawiam swoje pieniądze i tylko w małym stopniu zamierzam z potencjalnego wzrostu skorzystać wybierając pojedyncze spółki, do których zaraz przejdę.

Przy prognozowaniu jak zwykle podsumowuję moje zeszłoroczne wróżbiarstwo, gdzie pisałem, że 2023 rok zakończymy na poziomie 70 000 punktów. Aktualny poziom to 78 459 punktów, czyli co do kierunku (wzrosty) się nie pomyliłem, jednak niedocenieniem siłę wzrostów...
 
Przechodząc teraz do transakcji z 2023 roku: w sumie sprzedałem tylko dwie spółki, były to Dino Polska oraz XTB, którą później odkupiłem. Dino sprzedałem i do niej już nie wracałem. Sama sprzedaż tej spółki wypadła bardzo słabo, ale zobaczcie sami:

sobota, 23 grudnia 2023

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2024

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku życzę wszystkim czytelnikom zdrowia, sukcesów w realizowaniu celów, miłości, szczęścia i radości. Samych zysków na giełdzie, bezstresowych pozycji i dobrego wyczucia rynkowego.
 

sobota, 2 grudnia 2023

Bycze spółki po wrześniu, październiku i listopadzie 2023

Ostatnia aktualizacja portfela Byki była trzy miesiące temu, to ze względu na wyjazd, który uniemożliwił mi aktualizację zmian z wyższą częstotliwością. Ponadto ostatnio mniej zajmowałem się polską giełdą (właściwie niemalże w cale) i tym samym również i portfelem polskich spółek się nie interesowałem. Zagospodarowany w tym portfelu kapitał w stosunku do innych portfeli którymi zarządzam jest bardzo mały i przez to portfel Byki zszedł na drugi plan. Mimo tego oczywiście pamiętam również swoje mniejsze inwestycje, więc warto będzie teraz na szybko odświeżyć stan tego portfela:

WIG nareszcie wybił ponad historyczny szczyt zmniejszając tym różnicę do mojego portfela, który w ostatnich miesiącach szedł bokiem. To ze względu na dużą gotówkę, która jak dobrze pamiętam już od ponad dwóch lat odpowiedzialna jest za ponad 50% wartości portfela. Aktualnie w portfelu goszczą zaledwie trzy spółki, przy wcześniejszej aktualizacji były to jeszcze cztery firmy - we wrześniu sprzedałem Dinopol:

Przy zakupie tej spółki "łapałem spadający nóż" i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że troszkę za szybko wchodziłem w pozycję, bo lepszym poziomem wejścia była cena ok. 370 zł (ja kupowałem po 410 zł). 370 złotych dalej nie było dołkiem korekty, ale był to poziom, który z perspektywy zarządzania pozycją w oparciu o price action dawał dużo lepszy stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. Na wykresie od chwili mojej sprzedaży cena akcji rozwinęła się następująco:

Dino Polska 01.12.2023 - 456,50

Spółkę udało mi się sprzedać niemalże idealnie na dołku korekty  😅 i jedyny błąd jaki można w tej transakcji zarzucić, to nieudany timing wejścia. Wyjście na stracie nie uważam w tym przykładzie za błędem, bo trzymałem się z góry swojego planu. Jako, że jednak plan nie odpalił, dostałem informację, że powinienem zaktualizować swoją strategię, aby zwiększyć liczbę zyskownych transakcji. Więcej na ten temat omówiliśmy ostatnio w tym filmie: "Błędy po których zmieniliśmy strategię handlu na giełdzie".

Ambra 01.12.2023 - 27,90

Przechodząc do kolejnej pozycji, która w portfelu gości najdłużej: Ambra. Spółkę kupowałem w kwietniu 2021 roku i do dzisiaj mój zysk na tej spółce wzrósł do ponad 31% + dywidenda. Jeśli uwzględnię czas trzymania akcji i inflację, to wynik ten w cale nie jest taki dobry. Mimo tego długoterminowo sytuacja w firmie prezentuje się pozytywnie i dlatego też nie będę aktualnie sprzedawał tej pozycji, tym bardziej, że na tą chwilę nie mam lepszego sposobu do zagospodarowania pieniędzy w tym portfelu - musiałbym poświęcić jeden dzień na analizę polskiego rynku i wyselekcjonować potencjalnych kandydatów do zakupu. Może macie jakieś ciekawe propozycje?

XTB 01.12.2023 - 34,14

Druga spółka w portfelu to XTB. W przypadku tej pozycji pół roku temu przeprowadziłem trade na polepszenie ceny wejścia. Obecnie sytuacja na wykresie wskazuje korektę, z której możliwie, że właśnie wychodzimy. Jeśli cena akcji pokona 36 zł, prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostu w okolice dotychczasowych szczytów, czyli 42 zł, znacząco wzrosną. Dla osób nie posiadających spółkę w portfelu, oznacza to, że po przebiciu 36 zł powstanie sygnał zakupu. Zlecenie obronne wygenerowane po tym sygnale ustawić można poniżej dołka korekty, który znajduje się poniżej 30 zł. 

PlayWay 01.12.2023 - 338,50

Ostatnia spółka jaką trzymam w tym portfelu to PlayWay. W porównaniu do poprzednich spółek, ta firma wygląda najsłabiej. Jeśli cena 325 zł zostanie przebita, wtedy wzrośnie ryzyko do dłużej utrzymujących się spadków. Pozytywny scenariusz otrzymamy z kolei po wybiciu ponad 375 zł - byłby to pierwszy znak powrotu kupujących. Także w kolejnych tygodniach te dwa poziomy powinno się obserwować, gdyż ich pokonanie może zdradzić dalsze losy kierunku notowań akcji.

Na dzisiaj będzie to już wszystko. Pod koniec roku planuję jeszcze podsumować cały rok w portfelu i następnie w nowym roku, aktualizację robić co kwartał. Możliwe też, że dla zwiększenia mojej uwagi polskiej giełdzie, w kolejnych tygodniach dokupię nowe firmy do portfela. Jeśli macie jakieś propozycje, to śmiało piszcie o nich w komentarzach. 

Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.