Translate my BLOG

sobota, 27 lipca 2019

Neogen Corporation (NEOG)

Po ostatnim negatywnym obrazie spółki z portfela, teraz pozytywny obraz
26.07.2019 - 70,15 (USD)

Ostatnia analiza spółki jaka pojawiła się u mnie na blogu była analiza z negatywnym scenariuszem na akcjach Rollins i z obecnego punktu widzenia, scenariusz ten idealnie się zrealizował gdyż jeden dzień po jej publikacji kurs spółki spadł o 10%. Tak idealne momenty trafienia nigdy nie przypisuję zasłudze umiejętności, tylko po prostu szczęściu. 

Dzisiaj z kolei dodaję pozytywny scenariusz dla kolejnej firmy z mojego portfela "Najlepszych Spółek Świata", która to od chwili zakupu jeszcze przez ani jeden dzień nie była na plusie, jednak możliwe że to się właśnie wkrótce zmieni. Neogen po rozczarowujących wynikach w połowie 2018 roku odnotowała wręcz paniczny zjazd, który to doprowadził kurs spółki do około 50% przeceny. Spadki te zatrzymały się w okolicach tzw. "zmiany biegunów" notując przez kolejne pół roku w tzw. trendzie "horyzontalnym" wyznaczając sobie opór w przedziale 64-66 $. Przedział ten właśnie teraz został pokonany co jest bardzo pozytywnym sygnałem na kolejne miesiące, a w zasięgu powinien być historyczny szczyt z 2018 roku i to w cale nie w tak długim terminie (do końca roku). 

Mimo pozytywnemu technicznemu obrazowi fundamentalna wycena firmy nadal jest wysoka. Jednak jak to już wielokrotnie historia pokazała, dobre spółki zazwyczaj wycenione są wyżej. Reasumując technicznie mamy pozytywny scenariusz który można próbować wykorzystać, droga do okrągłych 100 $ została teraz otworzona, ale i również na długoterminowy czas uważam że obecne poziomy są dobrą okazją do zakupów (mimo fundamentalnie wysokiej wycenie), ale oczywiście może to być efekt tego, że na spółkę patrzę przez "różowe okulary" gdyż jestem długoterminowym akcjonariuszem firmy (chociaż przy Rollins mimo mojemu również długoterminowemu zaangażowaniu negatywny scenariusz "zaakceptowałem"). Poniżej dołączam jeszcze pozostałe dane firmy wraz z podstawowymi wskaźnikami fundamentalnymi:niedziela, 14 lipca 2019

Atrion Corporation (ATRI)

Spekulacyjna spółka z potencjałem?
ATRI 11.07.2019 - 794,81 (USD)

Czas na bardziej spekulacyjną spółkę do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" - Atrion Corporation. ATRI jest spółką z sektora medycznego i należy do wiodących dostawców urządzeń i komponentów medycznych na niszowe rynki. Dodatkowo wytwarza produkty bezpieczeństwa w tym kamizelki ratunkowe i pontony. Firma wprowadziła system ochrony mięśnia sercowego MPS zapewniający chirurgowi całkowitą elastyczność w zakresie ciągłej zmiany mieszanki, temperatury, szybkości przepływu i automatycznemu dawkowania leków dostarczanych pacjentowi podczas operacji na otwartym sercu. Spółka ta z wszystkich dotychczasowych akcji przedstawionych jako kandydat do "Najlepszej Spółki Świata" ma najniższą kapitalizację rynkową, która obecnie wynosi 1,46 mld. $. Zatrudnia 570 pracowników, wypłaca skromną dywidendę która wynosi 0,68% przeznaczając na nią 27,6% wypracowanych zysków. Firmę tą uważam jako ciekawy tytuł do zwiększenia sobie części spekulacyjnej długoterminowego portfela i po ostatniej korekcie chciałem ją nabyć do zarządzanego przeze mnie certyfikatu, którego można kupić na giełdzie, jednak niestety spółka nie jest notowana na giełdzie w Stuttgarcie (a nabywać mogę tylko spółki z listingiem na tej giełdzie) - szczegóły odnośnie tego certyfikatu: "Mój portfel inwestycyjny do kupienia na giełdzie". Mimo tego, nie wykluczam że dojdzie ona do mojego prywatnego portfela - zakupić ją można na giełdzie domowej, tj. NASDAQ, na giełdzie w Berlinie i BATS Exchange - ze względu na płynność (niższy spread) zalecam jednak giełdę domową. Przy spółkach tej wielkości ryzyko do większych obsunięć kursowych jest większe, dlatego też tym bardziej fundamenty muszą być wzorowe i tak też w tej spółce jest:

czwartek, 11 lipca 2019

Copart (CPRT)

Coś oryginalnego pod zakup długoterminowy
CPRT 10.07.2019 - 75,78 (USD) 

Kontynuując publikowanie listy spółek spełniających moje kryteria na dołączenie do "Najlepszych Spółek Świata" dzisiaj przedstawiam Copart. Powiedziałbym, że firma jest trochę wyjątkowa, gdyż model biznesowy i sektor w którym działa nie oceniałbym na innowacyjny, a jednak wyniki jakie firma w ostatnich kilkunastu latach osiągała potwierdzają, że "wiedzą jak się zarabia". Copart jest internetowym domem aukcyjnym, który sprzedaje uszkodzone samochody, zatrudnia 6026 pracowników, a jej kapitalizacja rynkowa lekko przekracza 17 mld. $. Minione 10 lat (licząc od dołka bessy) przyniosły ponad 1200% wzrost akcji, nie wypłaca dywidendę ale za to skupuje akcje własne (co ze względu na brak dodatkowego obciążenia podatkowego jest dla akcjonariusza lepsze) i się nie zadłuża (patrząc w jakim segmencie działa uważam to za bardzo istotne). Wyniki finansowe spółki są bardzo dobre (po takim wzroście kursu akcji można się było tego spodziewać), ale co ważniejsze są one bardzo stabilne i co roku przynoszą nowe rekordowo wysokie poziomy:

niedziela, 7 lipca 2019

Nike (NKE)

Nike - sposób na inwestycję w rosnący trend do zdrowego stylu życia
NKE 05.07.2019 - 86,62 (USD) 

Po krótkiej przerwie wracam dzisiaj do kontynuowania z przedstawianiem listy spółek, które według moich kryteriów zaliczają się do "Najlepszych Spółek Świata". Tym razem będzie to firma, którą myślę że każdy zna - Nike. Spółka założona została w 1964 roku (jako Blue Ribbon Sports) zatrudnia dzisiaj 73 100 pracowników przynosząc na wagę 136 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Uważam, że spółka może być interesująca w ujęciu inwestycji pod rosnący trend do zdrowego stylu życia - jako jeden z największych producentów obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych partycypuje z coraz to większej świadomości do dbania o własną sprawność fizyczną. Patrząc od strony fundamentalnej pozytywnym aspektem jest brak zadłużenia spółki, co przy ewentualnych podwyżkach stóp procentowych przez FED nie obciąży dodatkowo firmę (obecnie trwa spekulacja o możliwy powrót do obniżek stóp procentowych, ale osobiście uważam że w przypadku kontynuacji wzrostów na giełdach, dalsze podwyżki będą bardziej prawdopodobne). Dodatkowo dochodzi stabilnie powiększająca się co roku dywidenda, która obecnie wynosi 1% i to jeszcze przy jednoczesnym skupie akcji własnych. Oczywiście dobrej historii kursowej akcji towarzyszy równie dobra historia wyników finansowych, ale przekonajcie się sami: