Translate my BLOG

czwartek, 31 października 2019

Bycze spółki po październiku 2019

Miesiąc się zakończył, a moja ostatnia aktywność na polskim rynku troszkę wzrosła, dlatego dzisiaj podsumuję minione cztery tygodnie w portfelu "Byki". Październik zakończył się wzrostami zarówno w portfelu jak i na szerokim rynku. WIG (banchmark) w minionych 96 miesiącach, czyli od chwili rozpoczęcia publicznego prowadzenia portfela wzrósł o 52,72%, gdzie portfel w tym samym czasie wzrósł o 209,87%. Całą historię wartości zamieszczam na poniższym wykresie:


Skład portfela od chwili ostatniej aktualizacji (link: "Bycze spółki po sierpniu oraz wrześniu 2019") się nie zmienił. Jednak po wyliczeniu możliwych "zapalników" do większej korekty na akcjach CdProjek postanowiłem, że swoje zlecenie obronne przesunę do góry. Informację tą oczywiście komunikowałem w ostatniej aktualizacji portfela oraz na fanpage'u na Facebook'u:


Kiedy dodawałem tą informację myślałem, że już dosłownie za moment zaksięguję swoje wypracowane na tej spółce zyski, gdyż wiele do zejścia poniżej tych 230 zł nie brakowało, zresztą sprawdźcie sami:

niedziela, 27 października 2019

PepsiCo (PEP)

Jak powinna wyglądać dobra spółka dywidendowa?
PEP 25.10.2019 - 136,64 $

Po ostatnim wpisie w którym krótko opisałem dlaczego (moim zdaniem) strategię dywidendową na polskich akcjach uważam za słabą (wpis: "Dlaczego inwestowanie dywidendowe w polskie spółki mija się z celem") dzisiaj pokażę jak powinna wyglądać "dobra spółka dywidendowa". Jako wzór posłużą akcje PepsiCo - firma, która założona została w 1898 roku jest jednym z największych producentów napojów bezalkoholowych i produktów spożywczych na świecie. W swoim portfolio zawiera takie marki jak: Pepsi, Shweppes, 7 Up, Cheetos, Lay's i wiele więcej. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 190 mld. $ i zatrudnia 267 000 pracowników.

Szukając "dobre spółki dywidendowe" sama stopa dywidendy nie powinna odgrywać decydującej roli. Spółki rozwinięte płacą zazwyczaj wyższą dywidendę ale za to przy kolejnych wypłatach jej podwyżka jest niższa niż przy spółkach rozwijających się, które mają niższą stopę dywidendy. Uważam, że do najważniejszej części w doborze "dobrych spółek dywidendowych" jest stabilność wypłat wraz z dynamiką jej podwyżek. Inwestując "dywidendowo" inwestujemy długoterminowo z naciskiem na stabilne cash flow. Dlatego też zmiany w wysokości wypłaty dywidendy powinny odnosić się tylko do jej wzrostów wypłaty (a nie jak w przypadku polskich akcji wahań, w których ta dywidenda jednego roku raz jest 50% niższa, raz wyższa). Budując portfel dywidendowy chcemy aby nasze przychody z posiadania akcji rosły, można je traktować jak przychody z wynajmowania mieszkania - tu przecież też nie chcemy aby jednego roku z tego tytułu dostać np. 20 000 zł, a drugiego już tylko 10 000 zł przychodu. W przypadku akcji PepsiCo obecna stopa dywidendy wynosi 2,8%, średnioroczna podwyżka dywidendy (z minionych 10 lat) wynosi 7,9% i rośnie już nieprzerwanie od 1973 roku.

Drugim kryterium w doborze "dobrej spółki dywidendowej" jest stabilność kursu - jeśli inwestujemy długoterminowo to najlepiej w akcje, które przy kolejnej bessie nie zostaną zmiecione z rynku. Oczywiście pewne ryzyko zawsze pozostanie, ale prawdopodobieństwo bankructwa takiej firmy jest dużo mniejsze niż spółki małej. PepsiCo w minionych 23 latach doświadczył tylko trzy korekty, których obsunięcie kursu akcji przekroczyło 30% (licząc do kolejnych szczytów) - największy spadek miał miejsce podczas kryzysu finansowego 2008, w którym przecena sięgnęła 43% głębokości.

Następnym ważnym kryterium w wyborze dobrej spółki dywidendowej" jest wskaźnik wypłaty. Na jej podstawie możemy określić jak pewna jest kolejna podwyżka dywidendy. Przy naszym przykładzie wskaźnik ten wynosi 42,7%, co oznacza że miejsce do kolejnych podwyżek nawet w okresie słabszych wyników finansowych nadal jest. 

Powyższe trzy kryteria są dla mnie podstawowymi danymi, które przy "dobrej spółce dywidendowej" mogą być decydujące do wyboru długoterminowej inwestycji dywidendowej. Dokładniejsze omówienie tego w jaki sposób dobieram takie spółki do własnego portfela umieściłem w swojej książce - premiera planowana jest na pierwszy kwartał 2020 roku. Więcej danych do akcji PepsiCo umieszczam w poniższych zestawieniach:

czwartek, 24 października 2019

Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU)

Dlaczego inwestowanie dywidendowe w polskie spółki mija się z celem?
PZU 23.10.2019 - 37,84 (PLN)

Kiedy dostaję wiadomości odnośnie polskich spółek dywidendowych trochę kręcę nosem. Nie dlatego, że wskazaną spółkę oceniam na "słabą", a bardziej ze względu na strategię w której nadrzędnym celem w inwestowaniu dywidendowym jest generowanie długoterminowego i stabilnego pasywnego dochodu. Strategię tą lubię porównywać do kupowania mieszkania na wynajem, w której przychody z wynajmowania są jak dywidendy. Celem jest więc otrzymywanie regularnego cash flow i zależy nam aby było ono stabilne, bo w końcu nie chcemy jednego roku z tego tytułu otrzymać raz np. 20 000 zł, a raz 10 000 zł. Podobnie wygląda to z spółkami dywidendowymi i niestety większość polskich spółek nie spełnia podstawowe kryterium w której firma mogła wykazać się jej historyczną stabilnością wypłaty. Dodatkowo dochodzi polityka w której częstotliwość podziału zyskami z akcjonariuszami wypada tylko na raz w roku, co przy zmianach w wysokości wypłaty powoduje, że akcjonariusz poinformowany o tym zostanie krótki czas przed, w efekcie może się okazać, że bez sensu trzymał akcje przez rok w której oczekiwana dywidenda nagle zostaje zmniejszona (bądź nawet całkowicie zawieszona). 

Jedną z częstszych propozycji do inwestowania dywidendowego jest PZU - firma która od giełdowego debiutu do dzisiaj wypłaciła w każdym roku dywidendę. Niestety ale wypłata ta była bardzo niestabilna i tak potencjalny inwestor sugerujący się stopą dywidendy nie raz został już rozczarowany, kiedy to po jego zakupie okazało się, że kolejna wypłata zostanie zmniejszona. W efekcie tego jego cash flow było bardzo zmienne, w której raz otrzymał 2,08 zł na akcję (2015), a w kolejnym roku już tylko 1,4 zł na akcję (źródło: pzu.pl), co stanowi ponad 30% mniej!

Niestety takie historie dywidendowe w Polsce to nie wyjątek, a bardziej reguła. Zmienność wypłaty podziału zysków z akcjonariuszem powoduje, że strategia dywidendowa na polskim rynku mijają się z celem. Nie możemy w oparciu o nie budować "solidne" źródło pasywnego dochodu na lata. 

Jeśli więc chcemy zbudować sobie dobry portfel dywidendowy musimy sięgnąć do spółek zagranicznych. Wzorem świecą tu spółki z USA, które to nieprzerwanie od wielu lat w każdym kolejnym roku swoją wypłatę zwiększają (przykłady: Coca-Cola z nieprzerwaną podwyżką dywidendy od 1963 roku, albo Procter & Gamble z nieprzerwaną podwyżka od 1957 roku). Oprócz tego dochodzi kwartalna wypłata, co przy ewentualnych zmianach w polityce dywidendowej daje możliwość do zachowania większej elastyczności w prowadzeniu swojego portfela. 

Reasumując PZU jako inwestycja długoterminowa może być dobrym wyborem (aczkolwiek uważam, że mamy dużo innych lepszych spółek), jednak jako inwestycja dywidendowa już raczej nie - przynajmniej na to wskazuje dotychczasowa historia wypłaty dywidendy. Ryzyko jej znacznego zmniejszenia jest dużo większe, a przez to że tylko raz do roku ta dywidenda jest wypłacana pojawia się dodatkowe ryzyko w której inwestor czekał na nią rok po czym, krótko przed wypłatą mu ją zmniejszyli, a czas ten mógł przecież pracować dla nas w lepszy sposób.

Więcej o tym jak znaleźć dobre spółki dywidendowe, jakie kryteria powinna taka spółka w ogóle spełniać, na jakiej podstawie ocenić stabilność wypłacanych dywidend, dlaczego czasami decyzja inwestycji w spółkę wypłacającą niższą dywidendę może przynieść wyższe cash flow (w długim terminie) niż przy spółce z wysoką dywidendą oraz wiele więcej omawiam w swojej książce, która w pierwszym (najpóźniej w drugim) kwartale 2020 roku będzie dostępna w sprzedaży.
 

wtorek, 22 października 2019

PGS Software SA (PSW)

Polskie spółki nie chcą rosnąć, ale jak rynek wróci to warto już wcześniej mieć wybrane akcje
PSW 21.10.2019 - 9,5 (PLN)

Osoby, które śledzą moje transakcje na giełdzie wiedzą, że od dłuższego czasu tylko skromnie uczestniczę na polskiej giełdzie i handluję głównie w USA. Jednak jeśli polski rynek wróci do wzrostów warto już wcześniej być przygotowanym i spróbować wykorzystać trend. W tym celu warto mieć listę spółek, które się obserwuje i jedną taką spółką może być PGS Software. Mimo utrzymującego się od kilku lat trendu bocznego wzrosty w końcu wrócą (jeśli w międzyczasie nie doświadczymy znacznego zwolnienia gospodarczego), a jednym z większych czynników, które mogą zapoczątkować powrót do hossy to wzrost stopy inflacyjnej. Wzrost inflacji to zarazem wzrost w wycenie akcji - podwyżka cen odzwierciedlać się będzie w wycenie firm.

PGS Software jest jedną z takich spółek, które w mojej ocenie mogą coś na przyszłej hossie skorzystać. PGS jest polską firmą informatyczną świadczącą usługi programistyczne oraz outsourcingowe. Należy do spółek małych co też oznacza, że ryzyko do większych obsunięć jest stosunkowo duże. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi 275 mln. zł i jak to przystaje na polskie firmy wypłaca nieregularną dywidendę, którą w okresie 2013-2018 wypłacała dwa razy do roku (w tym roku dywidendy nie było). Jeśli więc miałbym się angażować w taką firmę to głównie z powodów na dobrą kondycję rynkową. Do spółki dołączyłbym dopiero po wyjściu kursu ponad 15 zł za akcję (jako potwierdzenie kontynuacji głównego trendu). 

Spółka raczej interesująca będzie dla małych portfeli, gdyż tu średnia dzienna płynności nie przekracza 100 000 zł - jak ktoś chce się poczuć jako "duży inwestor" to pakietem o wartości kilkunastu tysięcy złotych może poznać swój wpływ na wycenę spółki - wrzucając PKC'en ruszy kursem o kilka procent.

czwartek, 17 października 2019

RLI Corporation (RLI)

 Inwestycja w ubezpieczyciela, czy lepiej trading?
RLI 16.10.2019 - 91,88 $

RLI Corporation to amerykańska firma zajmująca się ubezpieczeniami majątkowymi i wypadkowymi z ponad 50 oddziałami prowadzącymi działalność we wszystkich 50 stanach w USA. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok 4,1 mld. $, wypłaca 1% dywidendy na którą przeznacza 31,5% wypracowanych zysków. Mimo trwającego od 1996 roku trendu wzrostowego spółkę nie spostrzegam jako możliwego kandydata do inwestycji długoterminowej. Fundamentalnie nie wygląda źle - rosnące obroty, rosnąca dywidenda, niskie zadłużenie (zadłużenie nie jest czymś negatywnym, ale w przypadku tego rodzaju modelu biznesowego niższe zadłużenie spostrzegam jako element pozytywny). Jedynie co mi się nie podoba to brak rosnących zysków netto. Dlatego też spółkę widzę jako interesującego kandydata do tradingu pozycyjnego (nie inwestycji długoterminowej) - trend wzrostowy utrzymuje się przez już ćwierć wieku, a to świadczy o tym, że to co robią jakoś działa.

Nie oznacza to, że całkowicie odrzucam pomysł możliwej długoterminowej inwestycji - jednak w tym przypadku, jako akcjonariusz (i współuczestnik w zyskach firmy) czułbym się lepiej gdyby również zysk netto w długim terminie rósł. Więcej danych można znaleźć w poniższych zestawieniach:

sobota, 12 października 2019

WEC Energy Group (WEC)

Trend jest wszystko co potrzebujesz do inwestycji na giełdzie
WEC 11.10.2019 -  93,81 $

Trend na wykresie spółki mówi nam wszystko co musimy wiedzieć. Długoterminowe wzrosty nie przychodzą znikąd, są one efektem dobrych w przeszłości wyników oraz pozytywnym oczekiwaniom co do dalszej przyszłości. W dzisiejszym wpisie przedstawiam (w mojej opinii) całkiem obiecującą spółkę WEC Energy Group. Firma dostarcza energię elektryczną i gaz ziemny. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 29,6 mld. $, zatrudnia 7878 pracowników, wypłaca 2,52% dywidendy której średni przyrost (z ostatnich 10 lat) wynosi 14,9% (w skali roku), a przeznaczają na nią 65,9% swoich zysków. Można więc powiedzieć, że WEC jest interesującym kandydatem do inwestycji dywidendowej.

Jednak co mi się w tej spółce najwięcej podoba to bardzo stabilny kurs akcji - największa rynkowa korekta w minionych 20 latach tylko delikatnie przekroczyła 30% (rozszerzając historię do prawie 25 lat największe obsunięcie sięgnęło ok 50%). Średnioroczna stopa zwrotu (z ostatnich 30 lat) wynosi 12,23% (i pamiętać należy, że do tego dochodzi jeszcze dywidenda). Spółka jest więc dobrym kandydatem na przyłączenie do "Najlepszych Spółek Świata". Oczywiście również wyniki finansowe potwierdzają, że do czynienia mamy tu z "spółką pierwszej klasy". Niestety jej obecna fundamentalna wycena jest dosyć wysoka, ale jeśli dotychczasowe tempo wzrostów wyników finansowych zostanie utrzymane, ewentualną przyszłą korektę warto spróbować wykorzystać. Poniżej dołączam dodatkowe dane spółki wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady:

piątek, 4 października 2019

Block (SQ)

Płatności elektroniczne - czy gotówka zostanie "wypchnięta"?
SQ 03.10.2019 - 62,05 $

Elektroniczne formy płatności coraz więcej zastępują tradycyjną gotówkę i wszystko wskazuje na to, że przyszłość w tym kierunku się już nie zmieni. Dlatego warto rozglądnąć się za spółkami, które w tym segmencie działają partycypując z rozwoju tej gałęzi gospodarczej. Otwarcie przyznaję, że stawiam duże oczekiwania w tym kierunku, tzn. uważam, że wpływ płatności elektronicznej będzie dużo większy niż niektórzy to sobie wyobrażają. Nie skończy się ono na płatnościach kartą kredytową, tylko rozwinie się do automatycznych płatności np. samochodów które samemu opłacają swoje miejsce postojowe, do mobilnych płatności telefonem, do automatycznego uzupełnienia przez lodówki jej zawartości, do błyskawicznych płatności telefonem za wstęp na wydarzenia kulturalne itd. Dlatego też swój portfel "Najlepszych Spółek Świata" zasiliłem aż trzema specjalistami w tym segmencie, są to: Mastercard, Fiserv oraz Wirecard.

Spółkę z dzisiejszego wpisu (Block - dawniej Square) najbliżej porównać można do Wirecard, sama korelacja kursów akcji jest bardzo wysoka. Należy ona do koszyka pięciu akcji STARS, a jej stopa zwrotu z ostatnich kilku lat jest bliska 1000%! W przeciwieństwie do podanych konkurentów Square nie może się jeszcze pochwalić zyskami, jednak rozwój samych obrotów (z 203 mln. $ w 2012 do 3,3 mld. $ w 2018 roku) potwierdza ogromny potencjał spółki (i sektora). Założona w 2009 roku spółka zatrudnia dzisiaj 3349 pracowników, przynosząc na wagę 26,5 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Sama wycena fundamentalna mimo już całkiem długo utrzymującej się korekty bocznej jest nadal dosyć wysoka. Poniżej dołączam więcej szczegółów odnośnie firmy: