Translate my BLOG

sobota, 26 listopada 2022

Medical Properties Trust (MPW)

Zanim przejdę do dzisiejszego tematu wpisu jeszcze krótkie przypomnienie, że trwa promocja BLACK WEEK w której nowe - trzecie wydanie książki "Giełda, Inwestycje, Trading" zamówić można z niższą o koszt wysyłki ceną oraz z autografem autora. Liczba podpisanych książek jest ograniczona, więc radzę nie zwlekać z decyzją - do sklepu, gdzie można zamówić książkę przejdziesz klikając w poniższy link:

Zamów książkę z autografem i niższą o koszt wysyłki ceną -> 

Przechodząc do głównego tematu wpisu - dzisiaj szybkie spojrzenie na kolejną spółkę zaproponowaną przez czytelnika -  Medical Properties Trust. Firma ta funkcjonuje jako REIT, co oznacza że zobowiązana jest do wypłacania znaczącej części zysków w formie dywidendy, za to z drugiej strony firma ma prawa do pewnych ulg podatkowych. Spółka działa jako fundusz inwestycyjny na rynku nieruchomości, który inwestuje w placówki opieki zdrowotnej objęte umowami najmu.


REIT'y powinno się analizować w oparciu o cash flow i w tym przypadku nie ma rewelacji, ale wygląda to ok. Jako REIT dla inwestora najważniejsza kwestia to dywidenda i ona aktualnie notuje na najwyższych poziomach od ponad 10 lat (8,86%), co innymi słowami oznacza, że w tym ujęciu akcje są dużo bardziej atrakcyjne niż były w minionej dekadzie. Dywidenda mimo, że wypłacana jest już od ponad 15 lat, to mimo tego nie jest ona na wzór wielu innych amerykańskich spółek tak stabilna - nieprzerwany wzrost podwyższania dywidendy trwa w tej chwili już osiem lat i w tym czasie rosła ona średnio niecałe 4% rocznie. Zysk jaki firma na tą dywidendę przeznacza nie przekracza corocznej wypłaty i same zyski są w długoterminowym trendzie wzrostowym. Patrząc więc powierzchownie, spółka może być interesująca dla dywidendowego inwestora do długoterminowego portfela, bo podstawowe kryteria jakie tego rodzaju spółka powinna spełniać, ta firma spełnia.

MPW 26.11.2022 - 13,09 $


Największy minus jaki można spółce zarzucić to stosunkowa wysoka zmienność kursu akcji. W minionej hossie, akcje te kilkukrotnie spadały o ponad 30% i kiedy pojawiły się większe okresy kryzysowe, obsunięcie wartości sięgało nawet 50%. Z drugiej strony ta zmienność umożliwia też wykorzystanie przeceny do zakupu akcji po zaniżonej cenie i aktualnie dokładnie w takiej sytuacji się znajdujemy - cena akcji jest według klasycznych mierników wyceny niedowartościowana i tym samym atrakcyjna do inwestycji długoterminowej (pod warunkiem, że długoterminowy trend wyników finansowych pozostanie wzrostowy). Więcej danych wraz z oczekiwaniami analityków na kolejne lata, poniżej:


Na zakończenie polecę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 € prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:


czwartek, 17 listopada 2022

The Progressive Corporation (PGR)

Progressive Corporation to amerykańska firma ubezpieczeniowa, trzeci co do wielkości przewoźnik ubezpieczeniowy i lider ubezpieczyciela samochodowego w Stanach Zjednoczonych. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 75 mld. $ i zatrudnia w sumie 49 000 pracowników. Spółka dla mnie interesująca jest przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką stabilność wyników finansowych jak i kursu akcji - mimo, że na rynku mamy bessę, akcje Progressive są w tym roku na solidnym, bo ponad 25% zysku i to przy jednocześnie maksymalnym obsunięciu, które sięgało ok. 10%.

W długoterminowym ujęciu cena akcji od stycznia 1975 roku do listopada 2022 wzrosła o 5,3 mln. %, co innymi słowami oznacza, że zainwestowane wtedy 1000 $, warte dzisiaj jest ponad 53 mln. $. W krótszym ujęciu w cale nie wygląda to słabiej - w ostatnich 10 latach cena akcji rosła średnio ponad 20% rocznie i to przy jednocześnie maksymalnym obsunięciu, które bardzo rzadko sięgało 20% (największe: podczas pandemicznego krachu z ok. 27% spadkiem ceny akcji). Bardzo wysoka stabilność wzrostowa kursu akcji idzie w parze z równie wysoką stabilnością wzrostu wyników finansowych.

PGR 17.11.2022 - 127,72 $

Dzięki temu, że akcje te tak stabilnie rosną i ja w swoim portfelu nie mam spółki, która mogłaby zastąpić jej miejsce, firma jest poważnym kandydatem do tego aby przyłączyła do "Portfela Najlepszych Spółek Świata". Jedyne co mi w tej chwili w firmie "nie pasuje", to jej ponadprzeciętnie wysoka wycena. Jednak jeżeli dotychczasowy charakter trendu ceny akcji oraz wyników finansowych się utrzyma, raczej nie można założyć, że wycena w następnych tygodniach spadnie - w tej spółce wycena korygowana jest konsolidacją, gdzie wyniki nadrabiają to, co cena akcji z wyprzedzeniem wcześniej uwzględniła. Więcej danych do firmy niżej:
 

 Na konice zainteresowanym dokształceniem się, aby dobrze móc wykorzystać przecenę na rynku, polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sobota, 12 listopada 2022

Genmab AS (GMAB)

Przyszła prośba o rzut okiem na duńską spółkę Genmab, więc dzisiaj na szybko krótka analiza firmy. Genmab AS to firma biotechnologiczna, która założona została w 1999 roku. Sama spółka na wagę rynkową przynosi 195 mld. DDK kapitalizacji (ok. 27 mld. $) i zatrudnia w sumie 1 560 pracowników, czyli jest firmą dużą. Główna działalność firmy obejmuje badania i leczenia nowotworowego i wykorzystuje do tego przeciwciała o wysokim powinowactwie przy użyciu transgenicznych myszy. Wiadomo, że wynalezienie lekarstwa, które skutecznie zwalczy raka, byłoby wynalazkiem tysiąclecia i firma która to dokona, awansowałaby do największych i najbardziej uznanych spółek świata. Dlatego też tego rodzaju spółek jest dużo, bo "potencjalna nagroda" jest niewyobrażalnie wysoka. Wyszukanie wśród tysiącu, a może i nawet dziesiątek tysięcy firm, tej jednej która to lekarstwo odkryje, można na równi postawić obok wygranej w lotku. Chcę przez to powiedzieć, że "sprzedawane w tego rodzaju spółkach story" pobudza wyobraźnię, jednak samo prawdopodobieństwo znalezienia spółki, która to lekarstwo odkryje, jest niezwykle niskie. Dlatego też wszelkiego rodzaju inwestycje w tego rodzaju spółkach kategoryzować należy do spekulacji, a nie do inwestycji.


Przechodząc do części fundamentalnej firmy - jako spółka biotechnologiczna, Genmab niczym się nie wyróżnia, tzn. że trend wyników finansowych wpisuje się w charakterystykę branży. Jeżeli spółka w swoim portfolio nie ma produktów sprzedawanych regularnie (np. aspiryna), to również i wyniki spółki mocno zależne są od koniunktury sektora. W ostatnich latach koniunktura w tego rodzaju firmach była na ogół dobra (koniunktura przez/dzięki COVID przeżywała w ostatnich latach nawet boom). Dzięki temu wyniki finansowe spółki są też w długoterminowym trendzie wzrostowym, a jednoroczne cofnięcie tych wyników w 2021 wynika z kolei powrotu do normalności (z okresu COVID'owego). Schodząc jednak do niższych interwałów, zauważyć można wysoką cykliczność:


Cykliczność wyników widoczna na niższym interwale jest zagrożeniem finansowym, bo kiedy dofinansowania w tego rodzaju spółkach stracą na dynamice, wtedy też i spółki biotechnologiczne pracujące nad wynalezieniem lekarstwa na dotychczas nieuleczalne choroby, mocno spadną. Mimo tego spółce Genmab same prognozy na kolejne lata raczej nie sugerują, żeby w kwestiach zasilania sektora biotechnologicznego gotówką na badania i rozwój coś się zmieniło, bo Genmab w kolejnych latach ma dalej zwiększać przychody oraz zyski.


Podsumowując: same wyniki finansowe sugerują rosnącą wartość firmy - a to jest podstawa jaka każda inwestycja powinna spełniać. Z drugiej strony ryzyko branżowe jest tu znacznie wyższe i nagłe przerwanie wzrostu zysków jest bardziej prawdopodobne niż w innego rodzaju spółkach, które nie są tak mocno zależne od inwestycji w rozwój, gdzie przełomowe odkrycia są stosunkowo rzadkie.

GMAB 12.11.2022 - 2996 DDK

Na koniec dodaję jeszcze długoterminowy wykres spółki, który dobrze obrazuje cykliczność sektora - jeżeli koniunktura, czyli w tym chęci finansowania badań naukowych stracą zainteresowanie, to również i obecnie dobrze zapowiadająca się według dotychczasowych wyników finansowych firma, mocno spadnie na wartości.

Omówiona dzisiaj spółka swój listing domowy ma na giełdzie w Kopenhadze i związku z tym dostępna jest tylko u brokera, który umożliwia handel na tej giełdzie. Takim brokerem jest na przykład: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. Dla osób które nie mają dostęp do duńskiego rynku, akcje tej firmy w formie ADR można również kupić na giełdzie w USA.

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

Zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie polecęjeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


niedziela, 6 listopada 2022

Air Products and Chemicals (APD)

Dzisiaj pod lupę trafia klasyk, który od 35 lat dzieli się swoimi zyskami w formie dywidendy ze swoimi akcjonariuszami - Air Products and Chemicals. Firma ta jest producentem i dostawcą gazów technicznych, dostarczane takie produkty jak tlen, azot, argon, dwutlenek węgla, acetylen, wodór, mieszaniny spawalnicze i hel. Działa więc w segmencie, który nie jest zbyt "popularny", ale to dla spółki może być dużym plusem - mniej konkurencji. Aktualna kapitalizacja rynkowa firmy sięga ponad 60 mld. $ i zatrudnia w sumie 20 625 pracowników.


Fundamentalnie spółka prezentuje się solidnie - przychody co prawda są dosyć cykliczne, ale mimo tego udanie rok w rok zwiększa zyski. Jako spółka dywidendowa dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami - obecna stopa dywidendy sięga 2,35% i dla spółki poziom ten mieści się w długoterminowej średniej. Na tą wypłatę firma przeznacza ok. 60% zysków i tak samo jako stopa dywidendy sugeruje, że aktualna wycena mieści się w przedziale średniego poziomu z przeszłości, tak samo pozostałe wskaźniki mierzące poziom wyceny sugerują, że aktualnie akcje te są tylko delikatnie przewartościowane:

APD - historyczny poziom wyceny w oparciu o zyski i przychody

Wyceniając firmę w oparciu o przychody (dolny wykres) trzeba pamiętać o cykliczności wyników - to utrudnia oszacowanie "uczciwego" poziomu. W oparciu o zyski (górny wykres) zauważyć można skoki wyceny - one również wynikają z cykliczności, ale w długim okresie zyski bardziej stabilnie rosną niż przychody. Ogólny długoterminowy trend wyników finansowych jest wzrostowy i to też potwierdza wykres spółki, której cena akcji od 1968 roku znajduje się w trendzie wzrostowym:

APD 06.11.2022 - 276,06 $

W ciągu minionych 54 latach firma oczywiście wielokrotnie doświadczała ponadprzeciętnego spadku poziomu kursu akcji, który w okresach kryzysowych sięgał ok. 50%. Aktualna bessa z kolei nie wpływa tak mocno na spadek ceny akcji jak poprzednie - obecnie kurs akcji osunął się o ok. 30% i w stosunku do szerokiego rynku wykazuje przewagę - bo cena akcji w trakcie odbić na szerokim rynku, rośnie znacznie więcej niż benchmark. Podsumowanie i więcej danych do spółki na końcu:


Podsumowując: Air Products and Chemicals jest spółką, która spełnia podstawowe kryteria jakie powinna mieć każda długoterminowa inwestycja, jednak wysoka cykliczność powodują, że przyszłe korekty mogą w tej spółce sięgnąć nawet 50% i więcej. Dlatego firma w mojej ocenie interesująca będzie tylko w okresie kiedy właśnie taką korektę doświadczymy. Sama wycena jak i stopa dywidendy są w tej chwili na poziomach jakie spółka w przeszłości notowała w ujęciu średniej, a to też oznacza, że w tej perspektywie akcje Air Products and Chemicals są w aktualnie w miarę uczciwie wycenione (delikatnie przewartościowane).

Na zakończenie polecę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać: