Translate my BLOG

sobota, 29 kwietnia 2017

Bycze spółki po kwietniu 2017

Kwiecień na giełdzie się już zakończył, a to oznacza że czas na podsumowanie portfela. Miniony miesiąc był dla WIG'u najlepszym miesiącem odkąd się "ściga" z portfelem "Byki". Jednocześnie benchmark nigdy nie miał tak wysoką miesięczną przewagę - w kwietniu zyskał 13,3% więcej niż portfel. Mimo tego portfel radzi sobie w tym roku bardzo dobrze - po czterech miesiącach zyskał już 11,2%. Na jednym wykresie cała historia przedstawia się następująco:

środa, 26 kwietnia 2017

Kup i trzymaj (ale nie zapomnij!)

W maju 2012 założyłem konto do handlu zagranicznymi akcjami. Ze względu na wysokie koszty zarządzania takim rachunkiem wybrałem jedną z najbardziej kontrowersyjnych strategii zarządzania rachunkiem: KUP I TRZYMAJ. Skoro najwięksi inwestorzy najczęściej kupują akcje na kilkanaście lat pomyślałem sobie, że pójdę ich drogą. Akcje na które ja postawiłem musiały spełniać tylko jedno kryterium: WZROSTOWY TREND. Dzisiaj mija prawie dokładnie 5 lat od pierwszego zakupu więc można zrobić krótkie podsumowanie tego rachunku.

Akcje na które się zdecydowałem to: Facebook (tu wyjątkowo nie patrzyłem na trend, akcje kupiłem kilka miesięcy po debiucie giełdowym), Adidas, Walt Disney, Microsoft, General Motors (w trakcie zakupu akcje były wyjątkowo rozbujane - kupowałem w kilku miesięcznym trendzie spadkowy), Starbucks, Intel, BMW oraz BP. Rachunek kontroluje raz na trzy czasami cztery miesiące, co oznacza że zdarza się, że przez kilka miesięcy nie wiem co się na tych spółkach dzieje - czasami lepiej wiedzieć mniej. 

Na chwilę obecną "eksperyment" daje pozytywne rezultaty: z 9 spółek tylko jedna (BP) notuje poniżej ceny zakupu:


Pozostałe 8 akcji przynosi zysk. Można zauważyć, że postawiłem na spółki, które niemalże każdy na świecie zna - wszystkie należą do liderów (bądź są w co najmniej pierwszej 10) w swojej branży. Ponieważ jest to zakup na kolejne kilkanaście (może nawet kilkadziesiąt) lat nie zamierzam cokolwiek w składzie tego portfela zmieniać. Oznacza to, że nawet w przypadku dużych spadków na światowych rynkach spółki te raczej będę trzymał - czas pokazał, że nawet w kilkuletnich kryzysach finansowych większość dużych przedsiębiorstw wracała do wartości przed krachem.

Porównując wyniki do "Portfela Byki" całkowita stopa zwrotu z akcji jest podobna. Jednak bardziej aktywny trading umożliwił osiągnięcie wyższej stopy zwrotu (Byki od 01.2012 zarobiły blisko 170%, portfel spółek zagranicznych od 05.2012 zyskał prawie 135%).

niedziela, 2 kwietnia 2017

Bycze spółki po lutym oraz marcu 2017

Ostatnia aktualizacja portfela "Byki" była dwa miesiące temu, czas więc na podsumowanie lutego oraz marca. Ostatnie dwa miesiące były zarówno dla portfela jak i benchmarku (WIG'u) bardzo udane. W lutym bycze spółki odnotowały nawet nowy historyczny miesięczny wzrost kończąc luty ponad 20% wyżej niż miesiąc wcześniej. Z kolei marzec zakończył się mini korektą - po tym miesiącu wartość spadła 0,8%. Reasumując portfel po 63 miesiącach publicznego prowadzenia wzrósł o blisko 168%, WIG w tym samym czasie również rekordowo wysoko - jego wartość pierwszy raz wzrosła do ponad 50%: