Translate my BLOG

piątek, 31 grudnia 2021

Bycze spółki po dziesiątym roku walki z rynkiem

Kolejny rok kalendarzowy się zakończył i jednocześnie portfel "Byki" świętuje następną rocznicę. 2021 rok nie należał do łatwych, gdyż stopy zwrotu z odmiennych portfeli, były bardzo różny - wynikło to z dużego rozjazdu spółek, które zyskały, a spółek które straciły. Sam WIG rok zakończył na solidnym plusie z ponad 20% zyskiem. Mój portfel "Byki" z kolei walczył z wyrównaniem poziomu inflacyjnego. Mimo tego pod kreską w ujęciu długoterminowym portfel nadal utrzymuje ogromną przewagę nad benchmarkiem, gdyż w całym ujęciu, tj. od czasu założenia portfela, jego wartość wzrosła o ok. 250%, gdzie WIG  w tym samym czasie zyskał ok. 83%. Czyli średnioroczna stopa zwrotu z portfela wynosi teraz 13%, a z benchmarku 6,24%:


Na wykresie porównującym zmianę wartości obu konkurentów, wygląda to teraz następująco:

poniedziałek, 27 grudnia 2021

Entegris (ENTG)


Koniec świątecznego urlopu, więc mogę wrócić do codziennych przyjemności i zacznę od przedstawienia interesującej spółki z sektora technologicznego - Entegris. Firma jest dostawcą zaawansowanych materiałów i rozwiązań procesowych dla półprzewodników i innych branż zaawansowanych technologii. Jest głównie dostawcą produktów i systemów, które oczyszczają, chronią i transportują krytyczne materiały wykorzystywane w procesie produkcji urządzeń półprzewodnikowych technologii. Założona została w 1966 roku, na wagę rynkową przynosi ok. 18 mld. $ i zatrudnia w sumie 5800 pracowników.


Spółka w minionych 10 latach powiększała swoje przychody 10,45% rocznie, w 5-letnim ujęciu rosły one 11,45% rocznie i w 3-letnim ujęciu 13,91% rocznie, co innymi słowami oznacza, że dynamika wzrostu przychodów przyspiesza. Przez to też wycena w oparciu o przychody rośnie, gdyż rynek rozwój ten stara się uwzględnić z wyprzedzeniem. Pozytywne wyniki finansowe firma odnotowuje również w pozostałych segmentach finansowych - rosną wolne przepływy pieniężne, zysk netto oraz zysk na akcję i nawet marża.
 

Oznacza to, że z fundamentalnego ujęcia jakości wyników, spółka rozwija się w odpowiednim kierunku. Największym punktem do krytyki pozostaje wysoka wycena, która niesie ze sobą zwiększone ryzyko do ponadprzeciętnie głębokiej korekty przewartościowania. Dlatego w aktualnym ujęciu firma jest interesująca głównie z technicznej perspektywy:
 
ENTG 27.12.2021 - 136,71 $

Akcje po koronawiruspwym krachu (który doprowadził wtedy do 36% przeceny) wróciły do stabilnego trendu wzrostowego, gdzie cena akcji stale odbija od średniej EMA100 (z niecałym 4-procentowym marginesem błędu). Pierwszy sygnał zakupu w strategii opartej o tą średnią otrzymaliśmy po czwartym odbiciu ceny od niej (na wykresie zielona strzałeczka). Kolejne zbliżenia do średniej można wykorzystać do piramidowania pozycji z zabezpieczeniem całości ok. 5% poniżej niej. Takim sposobem można było zbudować sobie pozycję złożoną z pięciu transakcji, w której pierwsza notuje dzisiaj z 28% zyskiem, druga z 20% zyskiem, trzecia z 18% zyskiem itd. Ostatni sygnał zakupu spółka dała w minionym tygodniu i jako, że ta pozycja notuje z ok. 2% zyskiem, można ją jeszcze wykorzystać do zakupu, zabezpieczając całość poniżej ostatniego dołka, czyli niecałe 7% niżej. Strategię tą dokładniej opisałem w książce: "Giełda, inwestycje, trading" - klikając na tytuł przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić.

czwartek, 23 grudnia 2021

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2022

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku życzę wszystkim czytelnikom wytrwałości i sukcesów w realizowaniu wszystkich celów, miłości oraz zdrowia, szczęścia i radości.

niedziela, 19 grudnia 2021

Alibaba Group Holding Limited (BABA)

Kupując Alibabę, kupuje się kota w worku...
BABA 19.12.2021 - 122,10 $

Alibaba od ponad jednego roku jest w trendzie spadkowym i tym samym jej wycena fundamentalna spadła do najniższych poziomów w historii - czyli innymi słowami, akcje spółki jeszcze nigdy nie były tak tanie jak obecnie. Przy tym kupując akcje Alibaba jako ADR na amerykańskiej giełdzie, kupujemy udziały w spółce holdingowej z siedzibą na Kajmanach, która z kolei jest właścicielem kilku podmiotów na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, które następnie są właścicielami spółek na Wyspach Dziewiczych. Decydując się z kolei na zakup akcji w Hongkongu... struktura się nie zmienia. Jednak to nie wszystko i dlaczego mimo bardzo niskiej wyceny ryzyko inwestycyjne w tej spółce jest znacznie wyższe niż przy innych chińskich akcjach - o tym w nowej analizie.


wtorek, 14 grudnia 2021

Jakie akcje w 2022 roku kupować?

Aktualnie rynek na nowy rok wycenia w USA minimum dwie podwyżki stóp procentowych oraz spadek inflacji od drugiego kwartału 2022 roku - to można odczytać z krzywej rentowności obligacji. Oznacza to, że wzrośnie koszt obsługi długu i to powoduje spadek wyceny spółek, które rozwój swój finansowały tanim kredytem. Innymi słowami oznacza to, że powoli będziemy wracać do normalności (bo to właśnie aktualne otoczenie rynkowe jest "nienormalne"). 

Rynek oczywiście stan ten wycenia z wyprzedzeniem - spółki które najwięcej zyskały na realnej stopie procentowej, która znajdowała się poniżej zera, już wcześniej spadają w wycenie do poziomów sprzed koronawirusowego krachu. Tym samym spółki szybko rozwijające się, będą musiały dostosować się do nowych warunków i dlatego uważam, że nowy rok, może przynieść "come back" spółek rozwiniętych. Mimo tego ogólny podział sił growth do value się nie zmieni - tzn. że wychodzę z założenia, że growth w dłuższym ujęciu dalej będzie utrzymywać przewagę nad spółkami typu value, z tym że nożyce pomiędzy tymi dwiema klasami akcji wolniej będą się od siebie oddalać. Dla osób, które chcą się tematem tym dokładniej zaznajomić - odsyłam do naszego filmu z marca 2021: "Czy inwestowanie w wartość przestało działać?". 

VUG/VTV 14.12.2021 - 2,16

Hipotezę tą można śledzić obserwując podział sił spółek growth do value - powyższy wykres już kilka razy na blogu się pojawił (link1, link2) i on pokazuje, przewagę jednej klasy spółek nad drugą. Kiedy wykres rośnie, spółki typu growth rosną więcej od spółek typu value, kiedy wykres spada na odwrót, a kiedy idzie bokiem - growth i value przynoszą te same wyniki. 

Myślę, że od nowego roku powyższy wykres będzie rósł w dużo niższym tempie niż rósł po koronawiruoswym krachu - czyli wrócimy do dawnych wzorców. Wynikać to będzie właśnie z podwyżek stóp procentowych oraz spadku poziomu inflacyjnego. Dla rynku oznaczałoby to, że obserwować będziemy korektę na akcjach silnie rozwijających się (już dzisiaj to obserwujemy) i wraz z dotarciem do poziomów wyceny spółek growth do z okresu pre-pandemicznego, może będzie to okazja do zakupu spółek w korekcie. Jedną taką firmę, niedawno na blogu już przedstawiłem: MercadoLibre.

Dzisiejszy wpis to, tylko krótkie zapisanie obserwacji i moja interpretacja tego, jakie powiązania w przyszłości mogą z tego wyniknąć. Jestem ciekawy Waszej opinii - czy zgadzacie się z moimi, jeśli nie dlaczego? Które akcje w nowym roku będą w przewadze? Czy "big tech" dalej będzie trzymać rynek wysoko?

piątek, 10 grudnia 2021

Paycom Software (PAYC)

Paycom Software jest dostawcą opartego na chmurze rozwiązania do zarządzania kapitałem ludzkim (HCM) dostarczanego jako oprogramowanie jako usługa (SaaS). Firma zapewnia funkcje i analitykę danych, których firmy potrzebują do zarządzania całym cyklem zatrudnienia od rekrutacji do emerytury. Aplikacje spółki usprawniają procesy klientów i zapewniają klientom i ich pracownikom możliwość bezpośredniego dostępu i zarządzania procesami administracyjnymi, w tym aplikacjami do identyfikacji kandydatów, pracowników zatrudnionych na pokładzie, zarządzania czasem i pracą, administrowania potrąceniami z wynagrodzeń i świadczeniami, zarządzania wydajnością, zwalniania pracowników i administrować świadczeniami zdrowotnymi po zakończeniu leczenia. Rozwiązanie firmy pozwala klientom analizować informacje o pracownikach w celu podejmowania decyzji biznesowych. 


Firma należy do spółek szybko rozwijających się ze średniorocznym wzrostem przychodów przekraczającym 30% (w ostatnich pięciu latach). Mimo tego, firmę wyceniać można również w oparciu o zyski - gdyż również one w podobnym tempie rosną. Aktualnie wycena ta w wyniku korekty w spółce powoli zbliża się do średniej wyceny z ostatnich 7 lat i co ciekawe - w tym ujęciu akcje spółki są znacznie tańsze niż były w 2015, kiedy kurs stał 90% niżej (czyli od tamtego czasu akcje wzrosły o ok. 1000%). Dokładniejszą historię wyceny na tle kursu akcji można zobaczyć na poniższym wykresie, ale najpierw jeszcze sprawdzimy jak kształtują się prognozy:


Według oczekiwań przychody oraz zysk netto mają się do 2023 roku podwoić. Trend ten oczywiście również w zysku na akcję będzie kontynuowany - on wzrosnąć ma ponad dwukrotnie i ze względu na tą wysoką dynamikę wzrostową, ogólna wycena wskaźnika będzie w tej spółce wyższa, ale po historycznym porównaniu zauważyć można, że akcje już dzisiaj nie są tak drogie:

PAYC 10.12.2021 - 425,90 $

Firma jak już wcześniej wspomniałem jest dzisiaj znacznie tańsza niż była po pierwszym roku od rynkowego debiutu w 2015 roku, co innymi słowami pokazuje, że zyski spółki wzrosły znacznie szybciej niż kurs akcji. Paycom może w tym przypadku służyć jako przykład do innych bardzo wysoko wycenionych spółek, które jeszcze nie są rentowne - jeśli firma osiągnie dostateczną wielkość i zacznie wypracowywać zyski, to one dzięki skali szybko nadrabiają do kursu giełdowego, co zarazem przyczynia się do spadku wyceny (mimo rosnącej ceny akcji). 

wtorek, 7 grudnia 2021

Advanced Micro Devices (AMD)

Mój najświeższy zakup w portfelu "Najlepszych Akcji Świata" to Advanced Micro Devices (link do posta z informacją zakupu: LINK). Spółkę na blogu dotychczas jeszcze nie przedstawiłem i dlatego dzisiaj to nadrobię: Advanced Micro Devices to globalna firma produkująca półprzewodniki. Firma zajmuje się oferowaniem mikroprocesorów, chipsetów, procesorów graficznych (GPU) i profesjonalnych układów graficznych, a także procesorów serwerowych i wbudowanych oraz częściowo niestandardowych systemów na produkty i technologie chipowe (SoC) dla konsol do gier.

Data założenia spółki sięga 1969 rok, z kolei na giełdzie notowana jest od początku lat 80 XX wieku. Aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 175 mld. $ i zatrudnia w sumie 12 600 pracowników. Historia firmy jest dosyć bogata, jednak na drogę sukcesu weszli dopiero po 2014 roku, a dokładniej od czasu kiedy Lisa Su przejęła w firmie stery (jako ciekawostkę dodam, że jest ona spokrewniona z CEO od Nvidii Jen-Hsun Huang, czyli największego konkurenta spółki). Dlatego też spółkę analizować się powinno od momentu kiedy firma przeszła restrukturyzację, czyli od 2015 roku.


Zaczynając od wyników finansowych - AMD w minionych pięciu latach zwiększał swoje przychody o ok. 20% rocznie, w trzy letnim ujęciu przychody te rosły 30,6% rocznie i w ujęciu rok do roku wzrost wyniósł 71,8% (jednak tu trzeba uwzględnić efekt COVID'owy). Również w przyszłości oczekuje się kontynuacji pozytywnego trendu wzrostu przychodów, który przyjść ma między innymi z rozwojem technologii związanych z metaverse jak i 5G, przetwarzanie danych w chmurze, rozwoju technologii autonomicznych środków transportu, wirtualna rzeczywistość, gaming itd. co w dużym skrócie oznacza, że działa na rynku silnie rozwijającym się.


Jako spółka rozwijająca się AMD nie dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami w formie dywidendy oraz nie skupuje z rynku własne akcje - wręcz odwrotnie: liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji stale rośnie. Negatywny efekt takiej polityki dla akcjonariusza jest ten, że jego udziały w firmie spadają, pozytywny z kolei, że AMD się nie zadłuża, tylko pozyskuje kapitał z rynku finansowego. Przechodząc dalej do wyceny spółki:


Jako, że firma należy do spółek rozwijających się wyceniam ją w pierwszej kolejności w oparciu o przychody. Wycena ta od czasu restrukturyzacji rośnie, co związane jest między innymi ze wzrostem tempa wzrostu przychodów. Mimo tego oraz cyklu deflacyjnego stóp procentowych (który również wpływa na wzrost wyceny), aktualna wycena jest ponadprzeciętnie wysoka i czynniki, które wpłynęły na podwyżkę wyceny raczej nie usprawiedliwiają aktualne poziomy. Ponadto to sam cykl deflacyjny stóp procentowych na wycenę spółki powinien mieć mniejszy wpływ, bo AMD się nie zadłuża, a tempo wzrostu przychodów nie jest takie wysokie, jak tempo wzrostu wyceny.

Dlaczego kupiłem akcje AMD do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata"?

Mimo, ponadprzeciętnie wysokiej wyceny i tym samym większego ryzyka do korekty zdecydowałem się, że powiększę swój portfel o tą firmę. Udział spółki w portfelu (w dniu zakupu) ledwo przekracza 2%, co znaczy, że ewentualną większą korektę na spółce w ogóle nie odczuję, a zależało mi na "zdobyciu tych akcji". Dodatkowo portfel mam już zdywersyfikowany do dużej liczby akcji i z tego ujęcia kolejny zakup nowej spółki i tak nie zmieni ryzyko w portfelu. Przykład ten dobrze pokazuje, że moment kupowania akcji mocno uzależniony jest od sytuacji w jakiej inwestor się znajduje. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę na giełdzie, lepiej optymalizować sobie kolejne zakupy, gdyż każdy nowy nabytek odpowiednio wpływa na zmianę wartości portfela. Jeśli jednak już od dłuższego czasu inwestujesz i jesteś w posiadaniu większej liczby akcji i każdy nowy zakup stanowi tylko małą część wartości portfela, to proces wyszukiwania tego idealnego poziomu zakupu coraz więcej traci na znaczeniu - w takim przypadku zarabiasz na czasie trzymania, nie na idealnym poziomie wejścia, bo portfel i tak już masz dostatecznie szeroko zdywersyfikowany.
 
AMD 07.12.2021 - 143 $

Przechodząc do analizy technicznej - akcje spółki znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Pierwsze wsparcie tworzy poprzedni szczyt kursu, który znajduje się w okolicach 120 $ (z ujęcia technicznego jest to pierwszy poziom do zakupów). Drugim poziomem wsparcia jest tzw. strefa zmiany biegunów, który po wybiciu już raz został potwierdzony - jest to poziom 100 $ (z ujęcia technicznego drugi poziom do zakupów). Ostatnim ważniejszym poziomem wsparcia jest dolne ograniczenie konsolidacji, które trwało od sierpnia 2020 do lipca 2021 roku - jest to poziom ok. 75 $ za akcję (z ujęcia technicznego trzeci poziom do zakupów). Ewentualne zejście poniżej ostatniego poziomu wsparcia (75 $) jest mało prawdopodobne, ale jeśli przyjdzie to raczej tylko wraz z większą korektą szerokiego rynku lub sektora w którym spółka działa. 

sobota, 4 grudnia 2021

InMode Ltd. (INMD)

Na giełdzie trwa większa korekta na spółkach dynamicznie rozwijających się, które rosły ponadprzeciętnie szybko dzięki niskim kosztom obsługi długu, więc wygląda na to, że rynek zaczął wyceniać podwyżkę stóp procentowych w USA. Innymi słowami oznacza to, że tempo wzrostu takich spółek może spaść i dlatego w tym ujęciu wycena tych spółek powinna cofnąć, co właśnie obserwujemy teraz na wielu tego rodzaju akcjach. Okres takiej korekty oczywiście można wykorzystać do zakupów, jednak do czasu kiedy rynek znajduje się w fazie "risk-off" zakup takich akcji to zwykłe łapanie spadającego noża. Mimo tego wraz z dłuższym czasem zaangażowania, dobre spółki powinny się w miarę szybko podnieść - pozostanie tylko pytanie które spółki są "dobre"?

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyboru tych "dobrych" akcji, można wyostrzyć kryteria - na przykład wybrać tylko te firmy, które mają niższy poziom zadłużenia, lub firmy, które pierwszy etap budowy pozycji na rynku mają już za sobą i przeszły do drugiego etapu jakim jest maksymalizacja zysków. Oznacza to, że można wyostrzyć kryteria do akcji, które już wypracowują zysk netto. Kolejnym dodatkowym kryterium doboru spółki szybko rozwijającej się, która aktualnie cierpi z powodu trwajacego otoczenia rynkowego, może być koncentracja na spółkach, których wycena sięgnęła już dostatecznie niskie poziomy - niskie w stosunku do historycznych wartości, jakie spółka miała w przeszłości (jedną taką spółkę przedstawiłem w poprzednim wpisie, link: MercadoLibre). 

Ja w dzisiejszym wpisie wyostrzę kryterium do spółki, która się nie zadłuża i wypracowuje zysk netto i jest nią InMode. Firma ta swoją siedzibę ma w Izraelu i projektuje, rozwija i komercjalizuje oparte na energii, minimalnie inwazyjne rozwiązania chirurgiczne w zakresie estetyki i leczenia medycznego. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 5,44 mld. $ i zatrudnia w sumie 311 pracowników. Średnioroczny wzrost przychodów tej spółki w minionych trzech latach przekraczał 35% ( w skali roku), a to kategoryzuje firmę do szybko rozwijających się.


Pierwszym kryterium wyostrzającym dobór spółki jest zysk netto, który mimo młodego wieku firmy już jest osiągany i drugim kryterium doboru to brak zadłużenia, który również jest spełniony. Firma w ostatnich dwóch latach przyspieszyła na dynamice rozwoju - jej średnioroczny wzrost przychodów z dwóch lat wynosił 43,5% a w ujęciu roku do roku, przychody wzrosły o ponad 81%. Tym samym i cena akcji rozwinęła się podobnie dynamicznie - od koronawirosuwego dołka (który doprowadził wtedy do 77% przeceny), akcje do szczytu zyskały ponad 1400%, licząc z kolei od szczytu sprzed koronawirusowego krachu wzrost ten wyniósł ok. 240%, co w tak krótkim ujęciu i w przypadku trafienia najgorszego możliwego momentu wejścia, też jest fenomenalnym wynikiem.

INMD 04.12.2021 - 68 $

Aktualnie kurs spółki od dotychczasowego szczytu spadł już o ponad 35% i jest to zarazem największe cofnięcie od czasu koronawirusowego krachu. Technicznie ostatnia sesja na akcjach w pierwszej połowie handlu dyktowana była przez niedźwiedzie, po czym w drugiej połowie zdanie przejęli byki. Na wykresie oznacza to, że ukształtowała się tzw. formacja młotka, która informuje, że przy kursie poniżej 68 $ za akcję jest zwiększony popyt. Formacja ta może więc w krótkoterminowym ujęciu czasowym sugerować odreagowanie ostatnich spadków. W dłuższym ujęciu, mimo ponad 35% korekty, wycena nadal pozostaje dosyć wysoka, ale tempo wzrostu jest tak wysokie, że wycena ta szybko korygowana jest przez wzrost zysków:

Wycena w oparciu o zyski sięgnęła poziomów z kwietnia, kiedy to kurs akcji stał ok. 34% niżej (czyli dzisiaj kurs stoi ok. 50% wyżej - procent procentowi nierówny, bo dla odrobienia 50% spadków, cena musi o 100% wzrosnąć), czyli innymi słowami oznacza to, że wyceniona jest na ok. tych samych poziomach co w kwietniu 2021 roku. Pokazuje to w jak wysokim tempie rosną zyski i jeśli to tempo w kolejnym roku się utrzyma to aktualne poziomy wskazywać mogą osiągnięcie już w miarę uczciwych poziomów wyceny. Mimo tego przypominam, że rynek w tego rodzaju akcjach znajduje się w fazie "risk-off", a to też oznacza, że w krótszym ujęciu dalsze pogłębianie się spadków (i wyceny) jest nadal wysoce prawdopodobne. Więcej danych do spółki wraz z wynikami i prognozami poniżej:

czwartek, 2 grudnia 2021

MercadoLibre (MELI)

Tanio jak przy koronawirusowym krachu
02.12.2021 - 1108 $

Dzisiaj od czytelnika bloga dostałem pytanie do MercadoLibre - spółki, którą na blogu po raz pierwszy rok temu przedstawiłem: dlatego w ramach przypomnienia czym firma się zajmuję, odsyłam do przewinięcia wpisu w dół (wystarczy rozwinąć post). 
 
Aktualnie wycena spółki w oparciu o przychody sięgnęła poziomów jakie mieliśmy podczas dołka koronawirusowego krachu. Przy pomocy tego wskaźnika widać, że wycena ta regularnie odbija od dołka w okolicach 6 punktów (oznacza to, że wyceniona jest sześciokrotnością przychodów). Czyli z tego ujęcia wycena osiągnęła już całkiem atrakcyjny poziom, który również ja zacząłem transzami wykorzystywać. Mimo z pozoru atrakcyjnej wyceny fundamentalnej, spółka należy do firm z podwyższonym ryzykiem, gdzie od strony technicznej nie widać jeszcze chęci do tego, aby kurs ponownie chciał wracać do wzrostów. Pierwsze wsparcie widzę przy cenie 1000 $, drugie i zarazem ważniejsze w okolicach 700 $, co z aktualnego poziomu oznacza, że cena ta oddalona jeszcze jest o ok. 35%. Kilka dodatkowych informacji dotyczących wyników, dodaję niżej:


Osoby, które są gotowe zaakceptować większe ryzyko, uważam że aktualne poziomy mogą być interesujące do inwestycji długoterminowej. W krótszym ujęciu wchodzenie w tą spółkę przy obecnych poziomach to klasyczne łapanie spadającego noża i w tym ujęciu nie widzę okazji do otworzenia pozycji, tym bardziej, że najbliższe ważniejsze wsparcie (700 $) widzę ok. 35% niżej. 

Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->