Translate my BLOG

czwartek, 31 sierpnia 2023

Bycze spółki po lipcu i sierpniu 2023

Miesiąc się skończył, czyli czas ponownie odświeżyć minione tygodnie w portfelu tradingowym polskich spółek "Byki". Lipiec zarówno dla szerokiego rynku jak i dla mojego portfela zakończył się solidnym plusem, z kolei sierpień przebiegł pod dyktando korekty. Sumarycznie od chwili założenia tego portfela zarobiłem niecałe 245%, podczas gdy WIG wzrósł o lekko ponad 80%. Dokładniejszy przebieg historii niżej:

Od ostatniej aktualizacji niewiele się zmieniło w ujęciu składu, a dokładniej - kupiłem tylko jedną nową spółkę, reszta bez zmian. Oczywiście o transakcji jak zwykle też czytelników na social mediach informowałem:


Przechodząc dalej do aktualnego składu portfela, obecnie trzymam cztery spółki. W dwóch spółkach jestem na plusie i w dwóch na minusie, jednak stop zwrotu nie są wysokie. Dokładniejsze sytuacje techniczne tych spółek opisuję niżej:

AMB 31.08.2023 - 27 zł


Najstarsza spółka w portfelu to Ambra - akcje tej firmy trzymam od kwietnia 2021 roku. Obecnie cena akcji wybiła ponad opór, a dokładniej na chwilę pokonała opór, po czym w ciągu sesji większość oddała. Na tą chwilę takie zachowanie kursu raczej traktować należy jako nieudane wybicie, które może doprowadzić do korekty ceny. Długoterminowo sytuacja jednak pozostaje optymistyczna i w związku z tym nie zamierzam też swoich udziałów w tej spółce już teraz sprzedawać. 

XTB 31.08.2023 - 33,12 zł

Druga spółka w portfela to XTB. Kurs ten firmy znajduje się teraz na wsparciu, który w analizie technicznej nazywany jest "zmianą biegunów". Spadek poniżej tego wsparcia jest sygnałem do sprzedaży (z tradingowego ujęcia). Przy dłuższym horyzoncie czasowym trend wzrostowy mimo ewentualnego pokonania wsparcia dalej pozostaje aktualny - do czasu utrzymania się ceny akcji powyżej 27 zł.

PLW 31.08.2023 - 412,50 zł


Trzecia spółka w portfelu to PlayWay - ta firma zbliża się do oporu przy cenie 426-450 zł i wybicie ponad powinno potwierdzi dalszą kontynuację wzrostów. Obecnie najbliższe wsparcie znajdziemy z kolei przy cenie ok. 380 zł za akcję, kolejne poniżej 350 zł. 

DNP 31.08.2023 - 378,90 zł


Ostatnia spółka z portfela to Dino Polska (lub Dinopol - jak kto woli). Akcje tej firmy kupiłem stosunkowo niedawno i jak widać, było to klasyczne łapanie spadającego noża. Na razie jestem delikatnie pod kreską i jeśli dotychczasowy charakter trendu się utrzyma, można spekulować na zbliżające się odbicie - obecna korekta równa jest poprzedniej i traderzy próbujący grać o harmonie, mogą to wykorzystać, grając bardzo ciasno ze stopem poniżej 32 zł. 

Tym razem aktualizacja sytuacji w portfelu bardzo krótka. Być może w kolejnych tygodniach zakupię więcej spółek - szczególnie teraz gdzie część akcji doświadcza korekty. Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 
 

środa, 16 sierpnia 2023

Markel Group (MKL)

Dzisiaj szybkie spojrzenie na troszeczkę inną spółkę ubezpieczeniową... pod lupę trafia Markel Group, która zajmuje się ubezpieczeniami sprzętu piekarniczego, materiałów budowlanych i nie tylko, zajmuje się również ochroną portfela i usługami programowymi, oraz zarządza inwestycjami w papiery wartościowe powiązane z ubezpieczeniami. Zarządza swoimi inwestycjami, aby dopasować je do wielkości i czasu trwania oczekiwanych przyszłych roszczeń ubezpieczeniowych, jednocześnie generując dochód z odsetek.

MKL 16.08.2023 - 1495 $

Jako zarządzający inwestycjami trafiła również pod zmianę przepisów w których od 2018 roku zobowiązana jest księgować na papierze zmianę wartości swoich inwestycji. W wyniku tego podczas słabszego na rynku roku firma wypracowuje niższy zysk netto. Jest to ten sam problem z którym musi się mierzyć Warren Buffett - więcej na ten temat omówiliśmy ostatnio w filmie do którego przejdziesz klikając tutaj. Mając to na uwadze, możemy uwzględnić "papierową" zmianę wartości zarządzanych inwestycji i po uwzględnieniu tego ogólna fundamentalna sytuacja spółki prezentuje się bardzo dobrze, tzn. długoterminowo jest ona w stanie zwiększać z roku na rok swoje wyniki finansowe, co jest podstawą do tego aby firma kwalifikowała się do długoterminowej inwestycji.

Jako firma z defensywnego sektora, spółka wykazuje ponadprzeciętnie wysokie tempo wzrostu przychodów. W oparciu o te przychody łatwiej też wycenić spółkę, gdyż (przypomnę) w oparciu o zysk trzeba by oczyścić okresy w których firma na papierze realizuje straty.

MKL historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o przychody oraz wartość księgową


Dla troszeczkę szerszego obrazu dodałem do powyższego wykresu również historyczną zmianę wartości wyceny w oparciu o cenę do wartości księgowej (żółta linia) - wycena ta w tej chwili sugeruje niewielkie przewartościowanie. Podczas gdy wycena w oparciu o przychody sugeruje niedowartościowanie. Sumarycznie powiedziałbym, że akcje w tej chwili są w miarę uczciwie wycenione. Więcej informacji wraz z prognozami wyników spółki na kolejne kilka lat dodajęjak zwykle na końcu:


Podsumowując: dzisiaj jedynie powierzchownie sprawdziłem spółkę i nie zagłębiając się w szczegóły firma według mojego uznania może być warta aby przyglądnąć się jej bliżej. Dlatego dzisiejszym wpisem tylko chciałem zwrócić Waszą uwagę na mniej znaną firmę. Osobiście spółkę nie posiadam, ani nie zamierzam ją w bliższej przyszłości zakupić. 

Spółka ta do kupienia jest jedynie u brokera, który umożliwia na handel na rynku zagranicznym Jednym takim brokerem jest broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - LYNX Broker. Moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 


Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


niedziela, 13 sierpnia 2023