Translate my BLOG

piątek, 26 maja 2023

Super Micro Computer (SMCI)

Po wczorajszym spektakularnym wzroście spółki Nvidia, która w jeden dzień zyskała ok. 25% również i inne akcje ze wspólnym mianownikiem wzrosły. Jedną z takich spółek jest Super Micro Computer. Akcje tej firmy podobnie jak Nvidia, wzrosła wczoraj o ok. 25%, a troszkę dłuższym ujęciu - bo w zaledwie pięć lat zyskała ona ok. 2500%! Oczywiście przy takich wzrostach nie możemy tu mówić o "bezpiecznej i stabilnej spółce" - inwestorzy firmy Super Micro Computer muszą być przygotowani na głębsze cofnięcia. Związku z tym zaznaczę też na wstępie, że firma ta kategoryzowana powinna być do spółek z podwyższonym ryzykiem, gdzie prawdopodobieństwo większego zysku jak i większej straty w stosunkowo krótkim czasie jest wyższe.


Przy profilu spółki przeczytać możemy że: spółka jest globalną firmą technologiczną, która dostarcza oparte na Dolinie Krzemowej platformy przyspieszonych obliczeń, które są zoptymalizowanymi pod kątem aplikacji systemami serwerowymi i pamięci masowej dla różnych rynków, w tym korporacyjnych centrów danych, przetwarzania w chmurze, sztucznej inteligencji, piątej generacji internetu (5G) i przetwarzania brzegowego. Firma zapewnia również globalne wsparcie i usługi, aby pomóc klientom w instalacji, aktualizacji i konserwacji ich infrastruktury komputerowej. Firma oferuje szeroką gamę produktów, które obejmują serwery i pamięć masową, bloki konstrukcyjne, internet rzeczy i urządzenia wbudowane, sieci i stacje robocze oraz produkty do gier.

Fundamentalnie mimo ogromnych wzrostów jakie spółka ma za sobą, Super Micro Computer w cale nie jest tak silnie przewartościowana jak niektóre spółki konkurencyjne. Jednak mimo tego również i ta firma nie może być zaliczana do "tanich". Patrząc jednak po historycznej wycenie - aktualny poziom tej wyceny jest ponadprzeciętnie wysoki i ona "usprawiedliwiana" ma być przyszłymi wynikami. Według prognoz w kolejnych dwóch latach zysk spółki mają się ok. podwoić! Jeżeli tak faktycznie będzie, to aktualny poziom wyceny jest w miarę uczciwy. 

SMCI 26.05.2023 - 206,86 $


Mimo perspektywicznej działalności i w miarę usprawiedliwionej fundamentalnej wycenie, spółkę tą w pierwszej kolejności analizowałbym w ujęciu technicznym - gdyż wysoka zmienność kursu akcji doprowadza do dużych wahań w wycenie. W ostatnich pięciu latach spółka parę razy spadła o więcej niż 30% i jako że ostatnio spółka przyspieszyła ze wzrostami, myślę że ryzyko do korekty jest teraz wyższe. Dlatego wypatrywać na tej spółce będę spadków, które sięgną minimum 30%, które następnie w połączeniu z price action zamierzam wykorzystać do zakupu. Nie zamierzam spółki trzymać długoterminowo - tylko do tradingu podłączając się do trendu. Dla osób zainteresowanych szczegółami mojej strategii tradingowej - mogę przekierować do książki gdzie jeden rozdział poświęciłem właśnie aktywnemu handlowaniu na giełdzie. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu gdzie ją można zamówić:


Podsumowując: Super Micro Computer jest spółką, która działa w perspektywicznym sektorze jednak jako, że jest to firma bardziej zmienna i której kapitalizacja rynkowa sięga ok. 11 mld. $ (mało), dla mnie spółka interesująca jest w pierwszej kolejności do spekulacji (nie do długoterminowej inwestycji). Więcej danych do spółki niżej:
 


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

środa, 17 maja 2023

Consolidated Edison (ED)

Usunąłem przypadkowo listę obserwowanych spółek, na której było ok. 100 akcji do przedstawienia na blogu. Nie pamiętam całej listy, ale odtwarzając ją będę w kolejnych tygodniach dodawał spółki z pamięci i mam nadzieję, że trafię te firmy, o które byłem proszony aby przeanalizować na blogu. Dzisiaj jako pierwsza będzie klasyk dywidendowy, który myślę że będzie dużej liczbie dobrze znany -  Consolidated Edison.

Consolidated Edison jest jedną z największych firm energetycznych USA z kapitalizacją rynkową sięgającą ok. 34 mld. $. Firma dostarcza swoim klientom szeroką gamę produktów i usług związanych z energią za pośrednictwem swoich spółek zależnych. Jako firma z defensywnego sektora należy do klasycznych spółek typu "value" i tym samym również dzieli się ze swoimi zyskami z inwestorami w formie dywidendy. Dywidenda ta nie jest nadzwyczajnie wysoka, ale powyżej średniej dla rynku i przy obecnym kursie sięga ona 3,36%. Jako król dywidendy podwyższa ją od 50 lat - w ostatnich 10 latach średnio 2,9% rocznie. 


Ze względu na dosyć stabilny model biznesowy, nie możemy w tej spółce oczekiwać ponadprzeciętnie wysokiego tempa wzrostu zysków, bo one podobnie jak średnie tempo podwyższania dywidendy ledwo wyrównują poziom inflacyjny. Sam kurs akcji notuje ledwo 5% poniżej historycznego szczytu, co też potwierdza defensywny charakter firmy - bo mimo trudnego otoczenia rynkowego, spółka ta trzyma się dobrze. Niestety jednak aktualnie tego rodzaju spółki cieszą się ponadprzeciętnie dużym zainteresowaniem, co swoje odzwierciedlenia ma też w wycenie. 
 
Jako, że jest to spółka dywidendowa ze stabilną i bardzo długą historią, można firmę wycenić w oparciu o dywidendę - ona z historycznego ujęciu jest aktualnie bardzo niska, a to oznacza, że spółka z tego ujęcia w tej chwili nie jest atrakcyjna do inwestycji. Pozostałe metody wyceny, przewartościowanie to potwierdzają i dlatego uważam, że Consolidated Edison interesująca będzie po minimum dwudziestu pięciu procentowej korekcie.

ED 17.05.2023 - 95,93 $

Spadek ceny o 25% nie spowoduje, że akcje te z fundamentalnego ujęcia staną się "niedowartościowane" - przy cenie ok. 80 $ firma byłaby w mojej ocenie dopiero "uczciwie wyceniona". Aby mówić o "niedowartościowaniu" spółka cofnąć by musiała do okolic zeszłorocznego dołka, czyli do ok. 75 $ (oczywiście pod warunkiem utrzymania dotychczasowego trendu wyników finansowych). 

Prawdopodobieństwo wystąpienia korekty, która przekroczy 30% jest ze statystycznego ujęcia w tej spółce mało prawdopodobne - tak silne korekty firma w ostatnich 50 latach doświadczyła tylko parę razy - ostatnio przy pandemicznym krachu kiedy spółka spadła o 34%, a jeszcze wcześniej: podczas kryzysu finansowego w 2009 roku (akcje cofnęły wtedy 31%). Podsumowując: spółka ta w tej chwili według klasycznych mierników wyceny jest przewartościowana i w przyszłości, jeśli dojdzie do spadku wycena, interesująca jedynie dla defensywnych inwestorów dywidendowych.


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.