Translate my BLOG

piątek, 26 kwietnia 2019

Lotus Bakeries (LOTB)

Belgijska spółka dołącza do listy "Najlepszych Spółek Świata"
25.04.2019 -  2360 €

Belgijska spółka kwalifikująca się do przyłączenia do "Najlepszych Spółek Świata": Lotus Bakeries z historią powstania sięgającą 1932 roku do dzisiaj prowadzona jest przez członków rodziny, która założyła firmę. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok 2 mld. €. Jest to firma wytwarzająca żywność, specjalizująca się szczególnie w ciasteczkach bez sztucznych dodatków. Firma obecnie przechodzi proces ekspansji do Ameryki oraz Chin i jeśli sukcesem zaaklimatyzuje się na nowych kontynentach jej dalsze perspektywy wzrostu mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na wycenę spółki. Oprócz organicznego wzrostu firma również rośnie poprzez nowe przejęcia, wchłaniając niedawno markę: Kiddylicious. W stosunku do konkurencyjnych spółek z tego samego sektora, Lotus Bakeries notuje ponadprzeciętne wskaźniki wzrostu stając się jednocześnie potencjalnym kandydatem na przejęcie przez większe firmy, co oczywiście może pozytywnie wpłynąć na kurs akcji. Jak to przystaje na spółki żywnościowe, oczywiście i LOTB wypłaca dywidendę, którą od wielu lat regularnie powiększa przeznaczając na nią dwadzieścia kilka procent wypracowanych zysków. Warto jeszcze zwrócić uwagę na niesamowitą stabilność kursu akcji - od 2002 roku naliczyłem tylko siedem korekt, które przyczyniły się do ponad 20% przeceny, największa w trakcie kryzysu finansowego w 2009 roku z obsunięciem bliskim 30%. 

Przechodząc do obecnej wyceny firmy: technicznie od końca 2016 roku znajduje się w trendzie horyzontalnym wyznaczając sobie opór w okolicach 2700 € i wsparcie w okolicach 2000 € za akcję. Fundamentalnie wycena jest dosyć wysoka i przy uwzględnieniu obecnej dynamiki wzrostowej wyników finansowych atrakcyjna dopiero poniżej 1700 € za akcję. Poniżej na koniec załączam jeszcze tabelę z wynikami za ostatnie 10 lat:wtorek, 16 kwietnia 2019

Fiserv (FI)

Szybkie odświeżenie sytuacji na spółce, która ostatnio przyłączyła do portfela "Najlepszych Spółek Świata"
15.04.2019 - 86,55 (USD)

Wczoraj do mojego długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" doszła nowa firma: Fiserv (informacja o zakupie pojawiła się na fanpage'u bloga na FB, oraz tu w komentarzach). Nie będę ponownie omawiał jej statystyk (można sobie poczytać po rozwinięciu posta), tylko dzisiaj krótko odświeżę jej sytuację techniczną i uzupełnię dane o wyniki finansowe.

Porównując spółkę do indeksu S&P500 czyli do 500 największych publicznych firm USA, przewaga jest ogromna (na powyższym wykresie naniosłem to porównanie). Dla zachowania czytelności wykresu porównanie to ustawiłem z kursem odniesienia na styczeń 2018 (cofając się dalej wstecz, nożyce pomiędzy spółką a indeksem rozszerzają się jeszcze bardziej). Ostatnie delikatne cofnięcie wybrałem na okazję do zakupów. Ponieważ wsparcie jakie kurs utworzył miało delikatną tendencję zwyżkującą, postanowiłem przyłączyć przed dotarciem do niego (dla długoterminowego zaangażowania się w spółkę i tak nie ma to dużego znaczenia dla wyniku, a ryzyko "ominięcia" spółki po ponownym odbiciu z psychologicznego ujęcia byłoby tu dla mnie "bardziej obciążające" niż wejściowa strata związana z słabszym timingiem). Uzupełniając dane firmy o wyniki finansowe, poniżej dodaję tabele: 

piątek, 5 kwietnia 2019

Cadence Design Systems (CDNS)

Bajka dla trend-follower'ów
04.04.2019 - 63,67 (USD)

Dzisiaj krótko przedstawię spółkę, która znajduje się na mojej liście do tradingu "Najlepszymi Akcjami Świata", czyli jako kandydat na kupno pozycyjnie (nie długoterminowe). Candence Design Systems jest firmą oferującą głównie oprogramowanie wyspecjalizowane w projektowaniu i weryfikacji układów scalonych i płytek elektronicznych. Założona została w 1988 roku i zatrudnia dzisiaj 7500 pracowników, jej kapitalizacja rynkowa przekracza 17,6 mld. $. Jak to przystaje na spółkę technologiczną CDNS nie wypłaca dywidendy - zyski przeznacza w dalszy rozwój firmy. Dynamika trendu jest imponująca: średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich 10 lat przekraczają 30,2%! Fundamentalnie również wygląda zdrowo, więcej danych zamieszczam poniżej:


Mimo, że wyniki z ostatnich 10 lat są wręcz fenomenalne spółkę tą nie zaliczam do kandydatów na zakup długoterminowy. Zanim zakwalifikuje się do tej listy musi wcześniej udowodnić swoją przewagę również w okresie słabej koniunktury gospodarczej, a przed 2009 rokiem historia finansowa spółki nie była tak dobra jak w trwającej obecnie od 10 lat hossie. Mimo tego na krótszy okres fundamenty są (dla mnie) drugorzędne i tak spółkę tą w połowie marca nabyłem do tradingowego portfela odzwierciedlający "Najlepsze Spółki Świata", którego udziały w ramach certyfikatu już niedługo będzie można kupić na giełdzie - dostępne będą dwa rodzaje jeden inwestycyjny (szerzej zdywersyfikowany) i drugi tradingowy (skoncentrowany i aktywniej zarządzamy), ale więcej szczegółów podam po emisji, czyli jak będą dostępne również dla prywatnych inwestorów.

Dla osób, które również chcą nauczyć się aktywnie z zyskiem hanldować na giełdzie: szkolenie które zapowiadałem w zeszłym miesiącu nadal znajduje się w trakcie przygotowywania treści i prawdopodobnie na jesień będzie online - więc jeszcze proszę o trochę cierpliwości ;). Dla mniej cierpliwych oraz jako przygotowanie do szkolenia i udoskonalenia własnych umiejętności czytania wykresów mogę polecić książkę dostępną pod tym linkiem: "Analiza techniczna rynków finansowych"*

Na sam koniec tradycyjnie dodaję tabelę wyników jakie firma osiągnęła w ostatnich 10 latach: